Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN 1903 (Tuğralı Polis) Seri numaralari, fotograf ve detayli bilgiler
Şimdi benim asıl takıldığım konu şu. Bu yazılar orijinal mi yoksa çakma mı? Osmanlı Dönemi olsa kelime aralarında ortada ve cümle sonunda nokta olması gerekirdi. Örneğin Q harfi gibi bazı harf karakterleri de tam uyuşmuyor. Ama Cumhuriyet Dönemi olunca benim bilgi orada tükeniyor. Elinde Cumhuriyet Dönemi Polis tabancası olan varsa lütfen merakımı gidersin. Sn. tokoğlu size zahmet şu işe bir el atıverseniz. Smile

Alıntı

Sn; pinus'a katılıyorum artık sn;tokoğlu sizinde fikir ve düşüncelerinizi bekliyoruz.

Alıntı

Sn Tokoğlu tam notunu verir sanıyorum..

Tahmini görüşümü söyleyeyim, tabancanın üzerindeki yazılar orjinal. İnternette birçok yerde FN 1903 lerin Osmanlı ve Cumhuriyet satışlarından sözediliyor. Osmanlı dönemi satışları padişah tuğralı olanlar. Bu dönem sonrasında poliş teşkilatının yeniden yapılanması sırasında, 1925 li yıllarda yeninden sipariş verilmiş olabilir. Bu damgaları sanıyorum firma kendisi basarak gönderiyor. Bazı yazım hataları olabilir çünkü firma bunları muhtemelen yurtdışında dili bilenlerin yardımıyla yapıyor ve bu kişilerin dili bir Osmanlı gibi bilmemesi sonucu bazı yazım hataları olabilir. 1903 lerde bazı farklı ülkelere yapılan satışlarda da sürgü üzerinde benzer daire içinde damgalar var. Bunlar firmanın kendi imalatı sırasında istenilen logo vs bastığını gösteriyor.

Tabancalardaki, tuğralı veya tuğrasız olsun, "polis" ifadesi de dikkatimi çekti. Osmanlı teşkilatlara tek isim veren bir yapıya sahip değil. Polis daha çok zabıta olarak isimlendiriliyor bizde ve uzun bir teşkilat ismi var. Bu konuya bakarken, FN siparişlerinin verildiği dönemlerde polis teşkilatının yapılanması sırasında Paris polis teşkilatının incelendiğini gördüm, "polis" ifadesi de giriyor teşkilat isimlerine, normalde kuruluşun zabıtalı uzun ismi var fakat polis de diyorlar bu teşkilata.

Alıntı

Sn Mirgun;
Osmanlıca olan yazımlarda imla hatası yok. Gayet düzgün yazılmışlar. Polis yazısı normal hafif süsleme var. TC yazısı ise malumunuz hat şeklinde yazılmış. Onu da eldeki metinlerden inceledim. Onda da hata bulamadım. Sn Yalvalı'nın dediği gibi Cumhuriyet dönemi ve orjinalse değerinin yüksek olacağını ben de tahmin ediyorum.

Alıntı

Sn Temrendar,

Sn Pinus'un yazım hataları olduğuna ilişkin notları üzerine tahminimi aktardım, bildiğim bir dil değil, 5 harfli "polis" kelimesi için bayagı çizgi çekilip noktalama konulduğunu görünce hepten soğudum ))

Alıntı

Efendim yazımdaki şüphe duyduğum nokta Latin harfleriyle olan yazımda.

Alıntı

Sn Pinus, "Osmanlı Dönemi olsa kelime aralarında ortada ve cümle sonunda nokta olması gerekirdi." dediğiniz için, Arap harfleriyle yazımda hata bulduğunuzu düşündüm. Osmanlı döneminde, latin harfleri yazılırken, kelime aralarına nokta mı konuluyordu? Belki böyle yapmış olabilirler bildiğim bir husus değil, silah üzerindeki fabrika ve üretim yeri bilgileriyse nokta olması gereken, marka ve logolarda nokta, virgül pek kullanılmıyor sanıyorum..

Alıntı

Sn. Mirgun,

FABRİQUE NATİONALE şeklinde başlayan yazı dizisinde her kelime arasında orta noktada bir nokta olur ve cümlenin sonunda altta bizim cümle sonuna koyduğumuz gibi bir nokta bulunur. Bazı harflerin karakterleri de kendine özgüdür.

Selamlar
[Resim: tu11F0ral1310_zps5f006dbf.jpg]

İşte böyle oluyor.

Alıntı

Bir noktaya burada vurgu yapmak istiyorum. Küçük Polis tabiri bizde tüm 9x17 mühimmat sarfeden tabancaların genel adıdır. 9x17 fişeğine Küçük Polis mermisi denir, yine 7,65x17 fişeğe de Browning (halk arasında bıravnik veya pıravnik denir) denir ve bu fişeği kullanan tüm tabancalara eskiler pravnik derdi. Belgui pravnik Smile hadisesinin esas nedeni de budur.

Asıl konu FN 1903'lerin 9x17 mühimmat kullanma meselesi. Teyid ettirdim, bu tabancalar var. Ama nasıl olduğu tam bir muamma. Dünyada 9x20'den 9x17'ye tadil edildikleri yerler olmuş. Piyasada bulunan fişeğe göre tadil edilmişler. Bizdekiler nasıl tadil edildi veya Cumhuriyet Dönemi siparişleri öyle mi istendi bilgi yok. Bilgiye ulaşan olursa beni de bilgilendirsin, çok merak ediyorum. Yoksa bunların yurdum ustalarının tabancayı bulunan fişeğe dönüştürme becerisi olduğunu daha akla yakın bulacağım.

Selamlar

Alıntı

Sn; Pinus,halen kararsızım ve kafam karma karışık Sad Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi