Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN 1903 (Tuğralı Polis) Seri numaralari, fotograf ve detayli bilgiler
Sn Voguefalcon;
Benim bahse konu silah modeli hakkında hiç bir bilgim yok. Ona yorum yapamayacağım. Ancak Türkoloji ve Genel Türk Tarihi mezunu olarak şunu kesin olarak söyleyebilirim: kapak takımının üstündeki tuğra değil. Hiç bir Padişahımızın o şekilde tuğrası bulunmamaktadır. Ayrıca tuğra diye adledilen yerin altında Hicri 1341 yılının tarihi var. Yani miladi 1924. Daha net çekerseniz tuğra olarak adledilen şeyin içinde ne yazdığını da tercüme edebilirim.

Alıntı

Sn Yalvali, yazının altında tarih var sanıyorum, onu da çevirebilir misiniz? Geç siparişlerdense eski yazı olmaması gerekir veya alfabe değişimi öncesi sipariş verildi sonra mı teslimat yapıldı acaba?

Alıntı

Sayın Yalvalı;
Bir saattir ne yazdığını okumaya çalışıyorum. Allah rağzı olsun. Yanlız hicri miladi değişiminde 1 yıl hata var Big Grin

Alıntı

Tabanca Cumhuriyet Dönemi imiş. Osmanlı Dönemi olsa yazılarına kesin yazma diyecektim. Karakterler uyuşmuyordu. Şimdi yeniden değerlendirmek lazım. Ben bundan hiç görmemiştim. Yani Cumhuriyet Dönemi armalı bir Küçük Polis. Benim açımdan yine de 9x17 mühimmat kullanandan ise orijinali plan 9x20 mühimmat kullananı yeğdir. Yine benim kanımca koleksiyonluk alınacaksa sabredip Osmanlı Dönemine ait temiz bir Tuğralı bulmak daha mantıklı.

Selamlar

Alıntı

(09-01-2013, 10:52 AM)temrendar demiş ki: Sayın Yalvalı;
Bir saattir ne yazdığını okumaya çalışıyorum. Allah rağzı olsun. Yanlız hicri miladi değişiminde 1 yıl hata var Big Grin

Sayın temrendar rumi diye belirttim. Kısaca hatırlatayım rumi takvim hicri takvimde 33 yılda bir yıl eklenmesi problemi nedeni ile Ecdadımızın son yüzyılda kullandığı bir takvim metodur. Yıllar miladideki gibi güneş yılıdır yani 365. Dolayısı ile sadece 584 eklenir veya çıkarılır, ay yılı güneş yılı düzeltmesi yapılmaz.

Alıntı

Yeni bilgiler ogrendim. Demek bizim Sultani'nin orjinalden kisa 9 versiyonu da varmis. Hatta "bizimki kisa 9 kullaniyor" diyen vatandasi terslemistim "silaha yazik etme" diye, Allah affetsin Smile

Sn. İlksurfer,
Seri numaralar/Kontrat numaralari kombinasyonu referans olacak degerde, emeginize saglik. Enteresan sekilde Ankara'da karsilastigim tum Tugralilarin seri numarasi 27 ile basliyordu. Bir de sanirim Sn. Voguefalcon'un resimlerdigi silahin Osmanlica kontrat numarasi 651 sanirim. Gece ilk rakami 2 olarak gormustum.

Parcalardaki seri numara, diger silahlarda ve benimkimde ustadlarin da belirttigi gibi cok kibar ve esit olmayan puntolar ile vurulmus. Resimlenen silah, sanirim isini bilen bir usta tarafindan topralanmis.

Sonuc olarak, "elektrik alamadim, baska adaylar lutfen" :d

Selamlar, saygilar.

Alıntı

Sn Mercankaya,

Arapcada yazilar sagdan sola ama sayilar soldan saga okunuyor efendim. Yani 156 dogru olmasi lazim. Smile

Saygilar,

Alıntı

Rumi kısmını kaçırmışım sayın yalvalı. Otomatik hicri diye algıladım. 1341 yılının anlamı nedirki o tarihi atmışlar üstüne acaba?

Alıntı

(09-01-2013, 05:44 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Mercankaya,

Arapcada yazilar sagdan sola ama sayilar soldan saga okunuyor efendim. Yani 156 dogru olmasi lazim. Smile

Saygilar,

Valide tarafindan da teyit edildi, Öğrenmenin yaşı yokmuş Üstadım :d

Saygi bizden, selamlar.

Alıntı

Bu silahın üzerindeki yazıların tümünün çevirisini yapacak bir arkadaş var mı? Sürgü üstündeki daire içindeki ve sürgü yanı..

Osmanlı ve cumhuriyet dönemi satışlarında seri numaraları genelde (1) rakamı ile başlıyor yazıyor nette..Sanıyorum bu silah devlet alımları ile değil farklı yollardan geldi, tasnif edildi. Silahla birisi bayağı uğraşmış..Bu silaha bakarken FN 1922 leri gördüm Türkiye'ye satılan. Türk subayı yazıyor mesela..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi