Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN 1903 (Tuğralı Polis) Seri numaralari, fotograf ve detayli bilgiler
Star 
Değerli Forum üyeleri; 10.01.2013 (Perşembe) günü envanterime katmayı planladığım,FN 1903 hakkında resimlerde görüdüğünüz kadarı ile fikirlerinizi almak istiyorum.

Forum dışından olan satıcı ile irtibata geçip fiyat konusunda anlaştık,kendisine olumlu veya olumsuz cevap vermek için belirttiğim tarihe kadar müsade aldım.Kısmet olursa sizinde fikirleriniz sayesinde satın almak istiyorum.

Silah hakkında gerek forum sayfamızda gerekse çevremden öğrendiğim kadarı ile silahın mermisi 9x20 mm. olarak biliniyor.

Satıcı ise kısa 9mm olarak belirtiyor,ancak ruhsatta sadece 9mm olarak belirtilmekte,FN 1903 silahların 9X19 mermi kullanılan ara bir model üretilmiş olabilir mi ?

Başta sn; Mercankaya olmak üzere yardımda bulunan tüm forum üyelerine teşekkür ederim.Selam ve saygılarımla

[Resim: hsqzk.jpg]

[Resim: hsr0y.jpg]

[Resim: hsr2p.jpg]

[Resim: hsr4k.jpg]

[Resim: hsr6l.jpg]

[Resim: hsr9k.jpg]

[Resim: hsr9k.jpg]

[Resim: hsrg5.jpg]

[Resim: hsrjs.jpg]

[Resim: hsrlx.jpg]

[Resim: hsrn7.jpg]

Alıntı

Her sabah uyandığınızda , acaba bu gün hangi silahı alsam diye kalkmak nasıl bir duygu acaba ? Bu kaçıncı ? Kesenize bereket. Smile

Saygılar.

Alıntı

Sn; mrt1 bahsettiğiniz şekilde hiç uyanmadım inanın.Ancak gün içerisinde,ne zaman bir Mauser C96 sahibi olurum şeklinde kendimi sorguladığım çok olmuştur.Saygılar

Alıntı

Niye bu kadar temiz ve iyi görünüyor ? Amerikalılar'ın eski tekneler için yöntemi var (boya, temizle ve sat) diye. Üstadları son kararı versin..

Bu arada Sn. Voguefalcon envanterinizi beğenerek izliyorum. Saygılar.

Alıntı

(09-01-2013, 01:00 AM)voguefalcon demiş ki: [Resim: hsqzk.jpg]

Sn.voguefalcon,

Fotoğraf kalitesinden yanılıyor olabiliriz, ancak silaha meneviş öncesi tesviye yaparken sol ve taraftaki yazıların olduğu yüzeye biraz fazla dalmışlar ve yazıların derinliği biraz kaybolmuş gibi görünüyor...

Diğer yandan, bu tür klasiklerde ellenmeden bu güne gelmiş olması makbuldür...

İlla ki '' Envanterde bir tane de Tuğralı bulunsun...'' diyorsanız ve söz konusu silahın fiyatı da makulse, son karar sizin...

Saygılar.

Alıntı

Sn. Voguefalcon,
Öncelikle antika silah olmasından ziyade, bir ecdat yadigarına sahip çıkmanıza çok sevindim. Hayırlı olur inşallah.

Benim kıyabilsem taşıyacağım, dönemin şartları ile üretilmiş yedi şarjör kapasiteli (onluk veya onikilik şarjörlerinin de olduğunu duymuştum, fakat orjinal mi bilemiyorum), bize de Osmanlı döneminde polislerin beylik silahı olarak ithal edilmiş çok güzel ve kullanışlı bir silah.

Resimlediğiniz silah hakkındaki yorumlarım, kesinlikle bilgimden kaynaklı değil, sadece bendeki sultani ile kıyaslamamdır.

Öncelikle, vurulan Osmanlıca rakamlar üç haneli. ilk rakamı tam okuyamadım ama sanırım 251. Bende bulunan silahın rakamları ise dört basamaklı (4275). Sanırım resimdekinin partisi daha önce. Güncel seri numaraları ise, tüm karşılaştıklarım da ve benimkinde 27 ile başlayan beş basamaklı sayılar.

Resimler yanıltıyor olabilir ama, sanırım silah biraz tamir görmüş ve (hatalı isem üstadlar düzeltecektir) sürgü boyanmış.

Sürgünün üst kısmında bulunan Tuğra, daha sonradan vurulmuş/işlenmiş veya üretim tarihindeki farktan kaynaklı olarak değişik olabilir.
Bendeki silahın tuğrası bu şekilde,
[Resim: hsvtu.jpg]
[Resim: hsvty.jpg]

Namluda bulunan seri numarasının yanında, namlu kilitlerine yakın bir sanayi kodu (kare içinde v harfi) bulunması gerekiyor.

Sürgünün sol tarafında bulunan yazılarda (FABRİQUE... şeklinde devam eden) ve sanayi kodlarında derinleştirme yapılmış olabilir.

Silahın horozu ve tırnağı biraz farklı sanırım ama emin olamıyorum. Horozun sol tarafında yine "kutu içinde v harfi" var mı acaba? Bu küçük "v" harfli kod, silahın irca mili ve namlu yüzüğü de dahil pek çok parçasında var. Ek: Horozun arkasında silahın seri numarası var mı acaba?

Emin oldğum tek konu, kabze kapakları orjinal Smile

Fişek konusu ise, hem telefonda konuştuğumuz, hem sizin de belirttiğiniz gibi FN1903'ler 9x20 Uzun Browning fişek kullanıyor. Bir kez daha "kısa 9" kullanılan bir Tuğralı duymuştum. Yine başka bir sohbet ortamında da, zamanında bu silahların revize edildiği belirtilmişti. Eğer bu silah 9x20 için üretilenlerden ise 9x17 ve 9x19 fişekler zarar vermiş olabilir, zira arada basınç dahil olmak üzere büyük fark var. Fakat farklı bir üretim de söz konusu olabilir. Sabah tekrardan kaynakları kontrol edeceğim.

Soldaki Parabellum/Luger fişek (9x19), sağdaki ise Uzun Browning (9x20)
[Resim: hsw29.jpg]

Sonuç olarak, silah olarak bakmak yerine yadigar gözüyle bakılacaksa, bu silahı Üstadlara göstermek faydalı olacaktır. Şahsen benim görüşüm ise, daha orjinal hali ile korunmuşunun bulunabileceği yönünde.

Zor durum, Allah yardımcınız olsun Sn. Voguefalcon.

Selamlar, saygılar.

Sn. Üstadım gerekli açıklamayı yapmış zaten.

Selamlar, saygılar.

Alıntı

Sn; Lupus ilginiz için teşekkür ederim.Açıkçası fiyat çok uçuk ve afaki olmamakla beraber meneviş kaplanması biraz keyfimi kaçırdı doğrusu.Saygılar

Alıntı

Duzeltildi. Referans numaralar ve Tugrali modelin karsilastirmali resimleri ektedir.

SeriNo. Arap Alfabesi ile Kontrat No.
10650 910
11859 467
12851 534 (http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...light=1903)
14716 2299
25235 2094
25666 3523 http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid264697
27050 4957 (http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...light=1903)
33718 5955
34413 6063
36323 6860
37027 7531
37089 7550
49388 156

-------------------------
Ilave.

Fn 1903, 1903-1927 yillari arasinda 58,400 adet uretilmis.

Osmanli Imparatorlugu 1908-1914 arasinda toplam 8000 adet Tugrali model siparisi vermis.

17,000 ile baslayanlar ogrendigime kadar 1910 yilinda uretilmis.

36,000 li rakamlar 1914 yili civari uretmleriymis.

Dolayisiyla 27binli rakamlar, 1910-1914 yillari arasi bir tarihte uretilmis olmasi lazim.

49binliler de Sn Yalvali'nin asagida yazisinda okudugu gibi 1925 damgali. Uzerinde de Turkiye Cumhuriyeti yaziyormus. Cumhuriyet sonrasi siparislerden.Tesekkurler Sn Yalvali.

[Resim: hsqzk.jpg]
[Resim: DSC_8486.jpg]

[Resim: 1740748310104d0a057c5c1517b5d877_zps12613281.jpg]
[Resim: DSC_8517.jpg]

[Resim: hsrjs.jpg]
[Resim: hsrlx.jpg]
[Resim: DSC_8501.jpg]
[Resim: DSC_8503.jpg]

[Resim: hsr4k.jpg]
[Resim: DSC_8522.jpg]

[Resim: DSC_8491.jpg]
[Resim: DSC_8499.jpg]
[Resim: DSC_8533.jpg]
[Resim: DSC_8532.jpg]

[Resim: FN_Model_1903.jpg]

Alıntı

Sn. voguefalcon,

Tabanca ezik, bayağı bir revizyon görmüş. Ben hiç öyle bir tuğrada görmedim. Hangi padişahın tuğrasıdır diye bakmak lazım. Yazılar arkadaşların belirttiği üzere yazma. Eğer kısa 9 atıyorsa Küçük Polis ve de öyle görünüyor. Bence uzak durun. İyi bir Büyük Polis (9x20) mutlaka düşer. Zaman zaman çok iyileri önümüze çıkıyor. Bundan koleksiyon silahı olmaz.

Alıntı

Sayın voguefalcon silahınızda tuğra yok . Üzerindeki yazıda ''Türkiye Cumhuriyeti'' yazıyor.
Tarih te doğru okuduysam 1341 (rumi takvime göre) 1925 oluyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi