Armi e Tiro Dergisi
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armi e Tiro Dergisi
Yerli sponsor bulmak dert değil de o dergiyi profesyonel şekilde çıkarabilecek kadro çıkmaz Wink Yazım işi ile ilgili pek bir üyemiz yok nitekim. İlla ki daha önce bir dergi veya bildiriye imza atmış veya destek olmuş üyelerimiz olacaktır ama basılı dergi çıkarmak çok ciddi bir iş. PDF formatında yürümüyor ülkemizde o işler pek. En azından basılı bir miktar piyasada gezmeden elektronik ortamdaki derginin fazla bir etkinliği olmaz. Kendi kendimize çıkaralım diyeceksek de zaten var, hem de elektronik ortamda (Bkz. tabancatüfek.com platformu) Smile . Emin olunuz ki burada sohbet içinde yazdıklarımız dergi ortamında çok işe yaramazlar. Zira genel bilgi içeren, tek bir hususa dönük olmayan bilgi daha etkili olur dergide. Örneğin BHP MKIII tetik modifikasyonu burada çok işe yarayan, tetik keyfimiz için hayatsal önemde bir konu olsa da dergi olarak çıkacak bir yayında tetik modifikasyonunu genel olarak ele almak gerekir. Yani teknik yol göstericiden ziyade etkileri, gereklilikleri, ortalama maliyetleri, avantaj ve dezavantajları hususunu anlatmak daha önem kazanır. Yoksa okuyucu eğer o silaha sahip değil ise o tetik modifikasyonu yönergesinin (teknik açıdan aşamalarının anlatılmasının) o okuyucu için pek bir geçerliliği olmaz. E her silahın da tetik modifikasyonunu yazmamıza ne vakit, ne de sayfalar yeter. Bu nedenle esas sorun o içeriği doldurabilecek yazarı, o yayını takip ederek okuyucunun görmek isteyeceği şekilde tutabilecek editörü, matbaa ve sair işler ile uğraşabilecek satın alma sorumlusunu, dergi adına sorumluluğu alacak sorumlu yöneticiyi, dağıtıcılar ile koordinasyonu sağlayabilecek bir ticaret adamını ikna edebilmek önemlidir. Zira bu adamları bulmak değil, onları ikna etmek sorundur. Bu hususta uzman olan adamlar derginin veya yayının konusuna değil, kimler ile çalışacaklarına önem verirler. Nitekim eğer hakikaten uzman ise zaten derginin konusunun değişmesi sadece detaydır. Otomobil dergisi ile silah dergisi arasında profesyoneller için bir fark yok. Yazar hususu haricinde elbette. Yazarın teknik bilgisi olmalı, ama onun dışındakiler profesyonel olmalıdır. Şirketlerin kendi içlerinde çıkardıkları ve personele veya bazı müşterilere dağıttığı/ilettiği acemi (dergi veya basılı/dijital ortam yayınları genelinde bakıldığında bu tür yayınların lise dergilerinden çok farkı yoktur) yayınların bile bazı gereklilikleri var iken bu gibi bir hususta çıkarılacak derginin çok daha hassas hazırlanması gereklidir.

Sözün özü, sponsor bulunur Big Grin Mesele o dergiyi çıkaracak profesyonelleri ikna etmek. Ticari kaygılardan uzak şekilde bakılarak profesyonel iş çıkarılmaz. Profesyonel (profession kökünden gelir, profession=meslek, uzmanlık alanı, iş kolu) olmanın gereği zaten ticari açıdan bakmayı bilmektir. İyi niyetle başladığınız işler bazen amatörler veya niyetini gerçekten bilemedikleriniz ile yola çıkıldığında başa bela olur. İşin kötüsü onlar işin içinden sıyrılır ama uzman sorumlu tutulur. İyilik olsun diye iş yapmaya tövbe ettiğinizle kalırsınız Big Grin.

Alıntı

Profesyonel amaçla dergi çıkartmak elbette ortaya konulması gereken kriterler açısından farklı olacaktır. Emeğini, bilgisini verecek kişilerin söğüt gölgesinde yaşamadığı gerçeğinden yola çıkarak bedelsiz katılımda bulunmalarını beklemek de abesle iştigaldir.

Diğer yandan fanzine formatında çıkartılacak bir e-dergi forumda mutlaka rastlanması olası bilginin daha rafine haliyle sunulmasını sağlayacaktır.

Üstelik hiç içerik sıkıntısı çekileceğini sanmıyorum. Aramızdaki cevherler ortaya çıktıkça daha fazlası özendirilmiş olacaktır.

İçeriğin herkesi ilgilendirmesi konusuna bakışım farklı, motosiklet dergilerinde boy gösteren 60.000 Euroluk bir model ancak bir elin parmakları kadar insanda bulunmasına rağmen ilgi ile okunuyor. Araba dergilerindeki super-car incelemeleri ve karşılaştırmaları da okunmadan geçilmez. Belki asla bir çiftlik evimiz olmayacak ama estetiği ve ferahlığı ile bir country home dergisi uzun süre gpta ile baktırır. Belki umut belki imrenmek diyelim sahip olmasak da kesinlikle ilgi çeker. Tıpkı ülkemizde belki adı bile duyulmamış 1911 modellerl karşılaştırması ve benzer yazılarıyla çıkan ama takip edilmeye başlanan yeni silah dergisi gibi.

E-dergi, hatta daha basiti bir fanzine çıkartmak hiç de boğayı boynuzlarından çökertmeyi gerektirmiyor. Özgün inşaat 80 sayfa, İrenbe hastanesi aylık 40 sayfaları bulan dergiler çıkartabiliyorsa, internette yüzlerce ve devamlılığı sağlanmış dergi varsa başaramamak gibi bir şeyi söz konusu etmem. En kötü durumda dergi 2-3-4 aylık periyotlarda çıkartılır ve büyük çoğunluk mutlu olur. Bunun yaygınlaşması halinde çok eminim ki onbini aşkın download ile üyelerimizin keyfini katlayacak, rafine bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracak ve tek bir kişinin bile bilinçli ve yasal kullanıma ikna olması, insanlarımızın silah kavramını doğru bilgilerle öğrenmesi tüm emekleri kat kat değerli kılacaktır.

İçerik her sayıda belirli bir konu ağırlıklı ya da karma olabilir ki bu elde bulunan veya hazırlanacak yazılara göre kararlaştırılabilir.

Kordon'da oturup yazarken çok uzun uzadıya yazamıyorum ama özetle başlamak bitirmenin yarısıdır diyerek ilk sayı için girisimde bulunmayı teklif ediyorum. Bir kaç hafta zaman tanınırsa eminim ki elimizde (veya ekranımızda) ilk sayıyı okumanın keyfini çıkartabiliriz.

Cep telefonundan yazdığım için uzadıkça biraz sıkıntılı oldu, yazım hatalarımı hoşgörmenizi rica ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

I am in !!!

Alıntı

Forumu okur okumaz 1 dakika içerisinde dergiyi aldım bakalım içinde neler yazıyor Smile

Alıntı

Dergi önümüzdeki sayılarda Safir Arms T14 Compact'i inceleyecekmiş, bunun için bile alınır!Smile
Evet içinde benim bildiğim kadarıyla hatalı olabilecek yorumlar var (örneğin sayfa 23teki 11/0 saçma dağılımını homojen bulmuşlar, oysa saçmalar saat 9-12 bölgesinde toplanmış) ama yine de Türkçe yayın yokluğunda çok da kötü gelmedi Smile
Hem sonra yeni tanımlar da öğreniyorum:".. agresif ve modern çizgileri ile iyi bir fiyata sahip bir slide action.." Smile
Yabancı makaleler oldukça çeşitli ve sanki daha profesyonelce yazılmış. Yerli ürünlerle ilgili makalelerde tatlı bir "kollama" hissediliyor. (Bu arada Temel Silah Atış Eğitimi reklamındaki bayan atıcının tutuşu herhalde eğitim öncesi ait, sonrası fotoğraf ise konulmamış.) Smile
Hiçbirşey için değilse, kendi bilgimizi test etmek için alınıp, belki dergiye yazılar yazarak arzu ettiğimiz seviyede bir dergiye nihayetinde kavuşmak için bir fırsat olabilir (çok mu iyimserim?).
Fiyatını biraz yüksek buldum, sanırım 7 TL civarı daha makul bir fiyat olurdu.
Yıllarca bu zihniyetle hazırlanmış dergileri desteklemek maksadıyla satın aldım, pek çoğu maalesef tutunamadılar ama tutunanları da hala okuyorum. İnşallah bu dergi, hepimizin okumaktan keyif aldığı ve bilgilerimizi arttıracağımız bir formatı yakalar, satışlarını arttırır ve diğer dergilerin yayınlanması için de öncü olur.
Hayırlı olsun.
Saygılarımla

Alıntı

[Resim: 397539_473778122685350_1009359825_n.jpg]

Bu sayıyı alan üyelerimiz SXP Defender'ın incelemesi nasıl bilgi verebilirler mi acaba?

Alıntı

(01-02-2013, 09:19 PM)thecare demiş ki: [Resim: 397539_473778122685350_1009359825_n.jpg]

Bu sayıyı alan üyelerimiz SXP Defender'ın incelemesi nasıl bilgi verebilirler mi acaba?

Maalesef bulunduğum yerde görebilme şansım pek yok.Dergiyi içeri soksam ünüm bilirkişiliği aşar. Smile

MG-3 ler çıkar.Piyade er madenci kısa bir mg-42 mg-3 hikayesi anlatır.Ağbi sen silah eğitimimi aldın hayır tabancatüfek .com yazarıyım.

Alıntı

Dergiyi almak için Taksim D&R gittim. Cevahir AVM Şubemizde var dediler. Mecburen İ-pad okuru oldum. Sad

Alıntı

Bu sayıda dergi isminin altına 'Tabanca ve Tüfek' dergisi ifadesi eklemeri pek bir manidar olmuş.

Alıntı

Ben de Nautilus AVM'deki D&R'a gittiğimde "bazı şubelerimizde silah dergisi satmıyoruz" yanıtıyla karşılaştım.
"Hmm, erkek dergileri ve kapakları gözümüze gözümüze her köşede mevcut ama? Ne oldu, ahlaka aykırı mı buldunuz? Acaba silah dergisi satmamanın kerameti nedir?" diye soramadım. Angry
Ya sabır!
Edit: Dayanamayıp, aradım Smile Sebebi sergi alanlarının darlığı imiş efendim, herhangi bir komplo teorisi yokmuş! Smile
Tatile çıksam iyi olacak sanırım.
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi