Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armi e Tiro Dergisi
Bizde bir dergi çıkarsak ne olur acaba?

Tabanca Tüfek Magazin...

Alıntı

(12-01-2013, 11:51 AM)Borz demiş ki: İçeriğini çok doyurucu bulmadım.

Umarım ilerleyen sayılarında daha kapsamlı bir sunum olur.

Ayrıca kapak fotoğrafı çok basit ve fanzine kıvamında.

Dediklerinize birebir katılıyorum...

Alıntı

(13-01-2013, 03:57 PM)Yavuzhan demiş ki: Bizde bir dergi çıkarsak ne olur acaba?

Tabanca Tüfek Magazin...

Şarjör gibi... Smile

Alıntı

(14-01-2013, 10:50 AM)ecorotti demiş ki:
(13-01-2013, 03:57 PM)Yavuzhan demiş ki: Bizde bir dergi çıkarsak ne olur acaba?

Tabanca Tüfek Magazin...

Şarjör gibi... Smile

En fazla onbeş sayı yani...

Alıntı

Daha önceden hem editörlüğünü hem de tercüme organizasyonunu yürütmüştüm iki derginin . Matbaa ile anlaşma sağlandıktan ve dağıtıcılar ile ilişki kurulduktan sonra çok da zor bir süreç değil. Bu saydıklarım da yapılamayacak işler değiller. Ha, dergi çıkaracak kadro nasıl oluşur sorusuna cevap veremem, o ayrı. Zira ticari amaçla yürütülen yazınsal işlerde sadece bilgi veya sadece popularite yeterli olmuyor. Çok iyi bir karışımın hazırlanması lazım.

Alıntı

Motosiklet meraklıları belki bilirler, seneler önce ikiteker motosiklet grubu olarak bir fanzine çıkartmıştık. Muhtemelen halen ikiteker.org sitesinin arşivinde paylaşıma açıktır. Benzeri şekilde de çalıştığım şirketler grubunun basılı ve elektronik ortamda yayınladığı bir dergide katkılarım olmuştu.

Başlangıçta ticari bir kaygı olmayacaksa grafik ve sayfa tasarımına yatkın birkaç arkadaşın çalışması ile çıkartılıp pdf formatında yayınlanabilir. İlgimize odaklı bilgi ve malzeme temini konusunda ise hiç sıkıntı çekmeyeceğimiz de ortada Smile

Alıntı

Pdf ve e-dergi şekilleri son zamanlarda iyice gelişti. Yapacaksak böyle bir ortam daha uygun olabilir.

Alıntı

Sayın Ecorotti, sıkı bir çalışma ile e-dergi'nin formatı ve tipografisi konusunda temel oluşturulduktan sonra gerisi çok kolaylaşıyor.

Ticari olarak düşünüldüğünde bile bir e-dergi her ne kadar gerçek derginin hissini vermese de baskı-dağıtım-iade-dönüşüm maliyetleri olmadığından dolayı çok daha düşük maliyetli olacaktır. Yabancı ülkelerde binlerce dergi benzeri şekilde ücretsiz dağıtılmaktadır. Tüm gelirleri ise sponsor ve reklam verenlerden sağlanmaktadır. Elbette ki sponsor ve reklam verenlerin hoşlarına gitmeyen yazılar birazcık şeffaf hale gelmektedir. Elbette ki ticari kaygısı olmayan bir dergi ile başlamak bu tür handikapları bertaraf edecektir.

Kısa vadede dergicilikte yeni bir anlayışın ve tarzın baskın olacağı ortadadır. Dergiler basılmayıp, elektronik ortamda yayınlanacak. Akıllı telefonlara veya bilgisayarlara e-dergi, pdf dosyası olarak indirme karşılığında dergiler ve gazeteler yayın geliri elde edecek, haliyle dağıtım ve basım masrafları ortadan kalkacak. Dergilerde ve gazetelerde yayınlanan yazılara artık sadece resim değil video da eklenebilecek. Görsellik artacak ve okuyucu ekranda gördüğü metni istediği gibi büyütüp küçültebilecek?

Dünyanın her yerine kargo masrafı olmadan dergi ulaşabilecek ve internetin olduğu her ülkede dergiler abone sahibi olabilecek.

Dergiciler, dergilerinin okunması için büyük paralara ve reklam verenlere ihtiyaç duymadan daha özgür bir yayıncılık politikası geliştirebilecek.

Bu değişimin farkında olan çeşitli sivil toplum kuruluşları dergilerini artık elektronik ortamda yayınlamayı tercih etmeye başladı. Çünkü elektronik ortamda yayınlanan herhangi bir dergi için daha az harcama yapılıyor, kurumun düşünceleri uçsuz bucaksız kitlelere bir tıklama ile ulaştırılabiliyor.

Bu durumda, BİZİM NEYİMİZ EKSİK?

Alıntı

Ben Sn. Lupus'un yazılarını kopyala yapıştır yöntemiyle araklamaya hazırım. Smile

Alıntı

İlk 100 sayının içeriği zaten hazır şu anda. Ha yerli sponsor bulamayız buda bir gerçek Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi