Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Longest Sniper Kill Ever

Alıntı

Sn Şekerlioğlu teşekkür ederim.

Ancak Afgan mücahidinin nasıl şehit edildiğini film tadında izleyen amerikalılar gibi mutluluk duyup haz almadığımı belirtmek istiyorum.

Saygılarımla

Alıntı

Aslında bu rekor epey zaman önce kırıldı hatta forumda bahsetmiştim.Amerikalıların her şeyi dökümente etme merakından olsa gerek hemen bu olay belgeselde yer edinmişti.Rekor azıcık bir mesafe farkıyla Birleşik Krallığa gitti.Kalibre ise .338 Lapua Magnum.

Bilenler belki bilir aynı atış ya da mesefe cheytac tarafından da denemişti.

Alıntı

Bu rekor sayın madenci08'in yazdiği üzere Accuracy tüfekle 100 metre kadar ileri taşındı.

Bu videodan, atıcılık, yüksek irtifanın mermi yoluna etkileri, mermi iç ve dış balistikleri, nişan alma teknikleri açısından incelemek doğru olacaktır. Vurulan Afganlı değil de Vietnamlı olduğunda insanlık adına daha mı az acı duymalıyız?

Kaldı ki, kendi adıma El Kaide'yi "Müslüman" olarak görmüyorum. Müslüman'lığı kullanan aşırı radikal bir gruptur. Onların uyguladığı şekliyle Müslümanlık benim inancım değil.

Alıntı

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...-kill.html

Alıntı

(01-01-2013, 07:21 PM)harun demiş ki: Bu rekor sayın madenci08'in yazdiği üzere Accuracy tüfekle 100 metre kadar ileri taşındı.

Bu videodan, atıcılık, yüksek irtifanın mermi yoluna etkileri, mermi iç ve dış balistikleri, nişan alma teknikleri açısından incelemek doğru olacaktır. Vurulan Afganlı değil de Vietnamlı olduğunda insanlık adına daha mı az acı duymalıyız?

Kaldı ki, kendi adıma El Kaide'yi "Müslüman" olarak görmüyorum. Müslüman'lığı kullanan aşırı radikal bir gruptur. Onların uyguladığı şekliyle Müslümanlık benim inancım değil.
Afganistan'da öldürülen müslümanlara üzülüyorum. Onları öldürenlerin inancı benim inancım değil. Onların öldürüldüğü videoları da zevkle değil ibretle seyrediyorum.

Alıntı

Vurulan sahis kim olursa olsun, gercek bir olum olayinin bu sekilde tasvir edilmesi, vurusu yapan kimsenin bu kadar rahat olmasi, ve televizyon kanalinin bunu bu sekilde gostermesi bence insanlik adina cok cok yanlis. Allah akil fikir versin.

Alıntı

Kişilere, kavimlere göre İslam'iyet olmaz.

Alıntı

Bugün Kanada Ordusu Özel Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak'ta görevli bir keskin nişancının, 3450 mt.den öldürücü bir vuruş yaptığı bildirilmiştir. Daha önce Birleşik Krallık Ordusuna ait olan rekor yaklaşık 1000 mt farkla kırılmış bulunuyor.Fox News Haberi

Tahmin edileceği gibi Keskin Nişancının kimliği gizli ancak silahın McMillan TAC-50 olduğu belirtilmiş.

[Resim: efbbb93a053c9f142cadc6d783fc490f.jpg]

Saygılar

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
lupus, harun, PersonalDefence, heisenberg, usame, madenci08, Sabri, absobon, m16a2, Dr.Oz, Mr.Wayne, ismicey, ardenne, Kimble, şekerlioğlu, sem
Sn Ahmet Özalp,
İzninizle bu inanılmaz atışla ilgili olarak yabancı bir forumda okuyup balistik programlar ile dogruladığım bir analizi paylaşmadan önce, FKH'da OKK sniperlarımızın Elbab ve Rai'de USoptics ER25 5-25 durbunler yuklu aynı silah ve aynı muhimmat ile 1660m'de bina içindeki bir doçka nisancısını başından, 2410m de bir intihar bombacısının oldugu arabayı on camdan vurarak durdugunun bilinmesini isterim. Her zaman oldugu gibi tarih sadece yazanların yanındadır. Bizde maalesef bu konuda cok zayıfız.

Tüfek: TAC50, Muh: Hornady Amax, NCH: 2650 fps (807m/sn), mesafe 3450m, yer: Irak (daglık alan???)
Tahmini vertikal düşüş: (daglık alan olmadığı varsayılırsa ki ırak denmiş) 100m sıfıra gore 80mrad
optik: kanada TAC50lerde S&B PM II 5-25x56 kullanıyor
Şimdi o mesafede düşüş yaklaşık 290m civarı, tufekte 30MOA integral picatinny mevcut, 40 MOA da mount olsa toplam 70MOA bastırma ile 20 MRad kazanılır ancak 26mrad toplam elevasyon ayarlı SB de 100m yakına sıfırlanamaz, hadi onuda kabul edelim: 26mil dürbünde + 20 mrad holdover : elimizde toplam 46Mrad bastırma mevcut, dagdan aşağı vadiye atıyor diyerek bunu bir gecelim.
Boyle bir durumda buyutmeyi x7-8'e kadar azaltmak lazım hedefi gorebilmek için, bu arada bir diğer sorun 3450m deki bir insanı S&B bile olsa 7 buyutmede gor(ebil)mek ki, bence imkansıza yakın bir durum.

Bunlar dışında bu mesafede etkili olacak önemli eksternal balistik faktorler ve getirdikleri hata miktarları:
Horizontal coriolis (tam): 15m
vertikal coriolis (tam) : 2-3m
nemde lokal değişiklik: 2-3m
spin drift 10m
ruzgar okumada 1mph hata: 2m
namlu hızında 3m/sn hata: 3m

Sonuç olarak ne kadar iyi eğitimli ve mukemmel techizata sahip olunsa da, o mesafede bu atış yuksek oranda SAF ŞANS'a baglı yapılmış.
2430 m de ilk rekortmenlerden yine kanadalı polis memuru Rob furlong ABD de yine aynı tüfekle ve muhimmatla aynı atısı yapması istendiğinde yapamamıştır.

Saygılar.

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
lupus, konskript, Ahmet Özalp, heisenberg, nineteeneleven, lenduha, Kimble, tirendaz, Karagoz, sezgin63, usame, Xlll, Zemre10, lotus72, demirci57, blacksea, şekerlioğlu, Ozan60, abrek, Fruktoz23, kut4, harun, Sabri, sem, hunter 12, drmehmet, al-me, DaRkNeSs-

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi