Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çarpışan Mermiler
#1
Çarpışıp iç içe geçen mermilerle alakalı insanların arasında bir sürü geyik dolaşıyor. Ben şahsen en ufak bir esintiden etkilenen bir merminin, başka bir mermiyle havada çarpışıp iç içe geçeceğini zannetmiyorum.

Bu konuda sizin görüşleriniz nelerdir?

[Resim: 734935_10151217048173723_1791731851_n.jpg]
 
Alıntı

#2
Ondeki uc tanesi kovan oldugu icin carpismamis, carpilmis.
 
Alıntı

#3
Dün okuduğum yorgun mermi başlığından sonra çarpışmaz dersem başka birşeyler beni çarpar ondan korkarım.Smile

Şaka bir yana; çarpıştırmak amacı ile karşılıklı iki silahtan atılmamış, aynı anda havada birbirine doğru hareket eden iki merminin bulunduğu ortamı değilde, yüksek yoğunluklu çatışmada havada an itibariyle dar bir alanda binlerce belki milyonlarca merminin uçuştuğu, yüzlerce makineli tüfeğin mermi kustuğu, bir şavaş ortamında çarpışması bence olasılıksız değildir. Saygılarımla.
 
Alıntı

#4
Sayın Amca, Çanakkale'de metrekare başına 6000 mermi gibi olağanüstü yoğun ve sürekli karşılıklı atışlar nedeniyle böylesine çok sayıda kaynaşmış çekirdek bulunmuştur.
Efsanede bulunan yapışık çekirdeklerin onbinlerce olduğu söylenir. Belki doğru belki değil. Ama ortada onlu rakamlarda var, kalanı da yer altındadır muhtemelen.
Yapışık görünen bir çok çekirdek ise mitralyöz şeritlerindeki atılmamış mermilere saplanan ve müzeye ulaşan şanslı çekirdekler.
 
Alıntı

#5
(31-12-2012, 02:10 AM)ilksurfer demiş ki: Ondeki uc tanesi kovan oldugu icin carpismamis, carpilmis.

Dendigi gibi cok yogun bir ates ortaminda, mermilerin ve kovanlarin havada ucustugu bir ortamda, havaya ucan bir kovana mermi isabet etmis olamaz mi Sn. ilksurfer?
 
Alıntı

#6
Sergiyi bende gördüm, ayrıca uçaklardan atılan çiviler vardı askerimizin üstüne basması için, bu resim ise ana göre doğru çanakkale harbinden söz ediyoruz... Mermiyi kılıçla kesen adamlar var youtube da...
 
Alıntı

#7
Benim anlamakta güçlük çektiğim havada uçuşan bir çekirdeğin ne olursa olsun başka bir çekirdeği nasıl deldiğidir. Internette ingilizce olarak arama yaptım çarpışan çekirdekler var ama delinen çekirdekler yok.
 
Alıntı

#8
Düşmüş, bir yere saplanmış olan çekirdeğe başka bir çekirdek elbette vurup aynı şekilde delebilir. Havada çarpışma durumunda iç içe düzgün bir şekilde geçme yerine birbirlerini yamultacak veya parçalayacaklardır diye düşünüyorum. Çanakkale harbinde o kadar yoğun çatışma ortamında havada çekirdeklerin çarpışması bana olağan geliyor.
Sözün yeri gelmişken, orada vatan için, gelecek için, namus, şeref için, ölümü yücelten aziz şehitlerimize ve orada çarpışan bütün ecdadımıza yüce Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Ne mutlu bu vatanın kıymetini bilenlere...
 
Alıntı

#9
Aynen, havada çarpışmadan çok, mayonda-klipte-sandıkta veya üstte duran mermilere çarpmış görünümü arzediyorlar.


(01-01-2013, 12:55 PM)baracuda77 demiş ki: ..
Sözün yeri gelmişken, orada vatan için, gelecek için, namus, şeref için, ölümü yücelten aziz şehitlerimize ve orada çarpışan bütün ecdadımıza yüce Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Ne mutlu bu vatanın kıymetini bilenlere...

+1
Çok güzel ifade etmişsiniz, sağolun.
Saygılarımla.
 
Alıntı

#10
Sanıyorum mermi konu edildiği için hep havada hareket ederken birbirini vurması akla geliyor oysa mevzi önlerinde saplanan mermilere yoğun ateş sonrası da böyle görüntüler ortaya çıkabilir. Boşkovanlar da mevzi önlerinde bolca bulunur. Çanakkale de efsaneler gerçeklerin önüne geçer bazen oysa orada gerçekler efsaneleri gölgede birakmiştir. Artık hiçbiri hayatta olmayan gerçek savaşçılarımızı minnetle saygıyla anmalı onlarla aynı toprakların insanı olmaktan şeref duymalıyız.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi