Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Howard Leight R-01526 Elektronik Kulaklik
Merhaba Sayin uyeler,

Gecen haftalarda siparis verdigim elektronik kulakligimi bu haftasonu ilk olarak test etme imkani buldum. Bununla ilgili daha once benzeri kulaklik kullananlara yonelik bir sorum olacak. Biliyorum soracagim sey basta biraz tuhaf gelebilir ama acikcasi yasadigim sey zaten tuhafti Smile

Bu gibi kulaklik kullaniminda, istenmeyen seslerin duyulmasi normal midir? Ben daha once bu tur kulaklik hic kullanmadigim icin acikcasi nasil bir durumla karsi karsiya oldugumun farkinda degilim. Durumu size kisaca ozetlemeye calisacagim.

Oncelikle belirtmeliyim ki, bu tip elektronik kulakliklarin amaci, belli bir desibelin uzerindeki sesleri filtreleyip belli frekanstaki sesleri de kuvvetlendirerek ornegin egitimlerde ya da musabakalarda duymaniz gereken komutlari duymanizi saglarken yuksek desibeldeki silah patlamasi gibi sesleri filtrelemesidir.

Ben kullandigimda acikcasi optimum ayari bilemedigimden uzerindeki ses knobunu en son ayara (en yuksek) getirdim. Filtrasyon gayet olumluydu. Ilk dikkatimi ceken tuaf olay hemen yanibasimdaki bir kafeste oten gibi oten bir kus oldu. Oysaki o kus epey uzagimdaki yuksek bir agacin ust dallarinda otmekteydi. Daha sonra biraz atis yaptiktan sonra araba alarmi caldigini farkettim. Acikcasi ilgincime gitti zira tesise gec sayilacak bir saatte gitmistim ve benden baska kimse yoktu. Dolayisiyla (civardaki evleri saymazsak) tesiste benimkinden baska araba yoktu. Hemen aklima kotu seyler getirerek silahim elimde arabamin yanina kostum. Ama isin ilginc tarafi arabamin alarmi calmamisti. Dolayisiyla geriye tek ihtimal cevredeki evlerden birinin arabalarinin birisi calmasi kalmisti. Ama cevrede en yakin ev yaklasik 400-500 metre yakinliktaydi!

Bunu da hayra yormadim atisa devam ettim. Atis yapmaya devam ederken, adamin birinin dibimde ingilizce kufurler savurdugu duydum. Hemen atisi kestim. O anda tesiste hele ki atis yaptigim alanda kimse olmamasi gerekiyordu. Bu cok tehlikeli olabilirdi. Biraz daha dikkatli dinledigimde adamin kacan bir sayiya (Amerikan sporlarina cok ilgili degilim, baseball ya da football olabilir) kufrettigini farkettim. Sanirim mac izliyordu. Ama nasil boyle bir sey olabilirdi? Bu tesise en yakin ev yuzlerce metre uzaktaydi ve bu evin icinden birinin bagirmasini duymam pratikte mumkun degildi.

Acikcasi hava da kararmaya yuz tuttugunden ben de bu oyunu daha fazla surdurmek istemedim ve tesisi terk ettim. Ancak duydugum seylerin ne oldugunu pek anlayamadim. Yani demek istedigim kullandigim bu kulakligin bana bu sesleri duyuracak kadar hassas olmasi normal mi ???

Alıntı

Akustik halüsinasyon Smile

Alıntı

Radyo frekansını alıyor olabilir mi ?

Alıntı

(26-12-2012, 09:31 PM)alperka demiş ki: Radyo frekansını alıyor olabilir mi ?

radyo konusmalari gibi degildi, normal evinde mac izleyen insan konusmasi gibiydi. eger dusundugum gibiyse bu kulaklik dinleme cihazi olarak da kullanilabilir Smile

Alıntı

Sayın Musketeer;

Anlattıklarınızda anladığım kadarı ile, çok uzaktaki sesleri
duyabiliyor, ama tam olarak, yönünü tayin edemiyorsunuz?

Alıntı

Evet bana oyle geldi sn Alper f92. Yaklasik (en az) 200-300 capinda bir alandan gelen yuksek sesleri (araba alarmi, insan bagirmasi) gibi sesleri duyabiliyorum ama nereden geldiklerini tespit edemiyorum.

Alıntı

Bu tur kulakliklar av amacli uretildigi icin uzerinde iki adet yonlu mikrofon ve ses yukselteci barindiriyor. Kulaginizi cevresel seslerden soyutlayip, atis seslerini de izole edip, hem daha hassas olmasini sagliyor, hem de yukseltec ile uzaktaki sesleri de duyuyorsunuz.

Yon olarak, uzerinde omni shotgun mikrofon oldugu icin, pratik olarak kafanizi nereye cevirirseniz, ureticinin iddiasina gore 500 meteye kadar ses algilayabiliyorsunuz.

Taktik amacli uretilmis kulakliklarda ise yonlu yerine genis acili mikrofon kullaniliyor, onlarda da arkanizda olan biteni bile abartili sekilde duyuyorsunuz, cok kullaninca insani bir nevi paranoyak yapiyor Smile

Gule gule kullanin, arada da ses dugmesini yariya getirin derim.
Saygilarimla.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Alıntı

Bu durum taktik kullanım anında sesin yönünün tayininde sıkıntı yaratıp ölümcül durumlara yol açmaz mı?
Oyun için tasarlanan bazı kulaklıklarda bile rahatlıkla seslerin geldiği yönü farkedebiliyoruz, üstelik birkaç sesi aynı anda ayırımsama imkanı oluyor.

Alıntı

Zaten onu soylemeye calismistim, eksik olmus, taktik kulakliklarda mumkun oldugunca genis acili bir kapsam ve bunun yonunu tayin imkani var, av kulakliklarinda ise kafanizi dondurdugunuz yone yogunlasan bir kapsam var, diger yonlerin kapsamasi zayif.

Amac uzaktaki hayvanlari dinleyip, yerini belirlemek, avda arkanizdan yaklasan tehdit ihtimali daha dusuk. Ama taktik kullanimda bu cok onemli, hatta cogu hardcore operatorun hic kulaklik kullanmamasinin sebebi henuz cok ta basarili olmayan yon tayini (diyorlar). Smile
Oyunla gercegi hic karistirmayalim, o oyunlarin seslendirilmesi cok sayida mikrofon ve cok kanalli efektlerle yapiliyor, uzerinizde oyle malzemeyi tasimak isteyeceginizi sanmiyorum. En azindan bugunku teknoloji ile hala ufak boya indirgenmedi quadrofonik veya daha fazla kanalli- gercek zamanli ses prosesorleri..

Saygilarimla.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Alıntı

Ayni kulaklığı benimde deneme şansım oldu ellerini ovuşturan birinin sesini son derece yakından duymak çok keyifliydi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi