Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurt Savunma Sanayi TT Forum Ziyareti
Yurt Savunma' yi tebrik ederim. Kullanici goruslerine onem verdigi icin...
Fakat, anladigim kadariyla fiyatlandirma konusundaki bir sey yapamayacaklarini, kolluk kuvvetleri icin yaptiklari kampanyayi sivil vatandas icin yapamayacaklarini belirtmisler.

Bu durum kendilerinin disinda kaynaklansa bile, istedikleri fiyat ile klonu olduklari tabancanin fiyati arasinda bir ucurum yok. 100 fisek dahi atilmamis CZ varken, ayni parayi klonuna vermek tartismasiz mantiksiz bir hareket olur.

Saygilar...

Alıntı

Bunca övgü neye göre değerli üyeler? Yapılan testler nelerdi? Metalurjik inceleme yapılabildimi? Hangi silahları test edebildiniz? Test yapıldı ise; silahları sizler rastgele mi sectiniz yoksa kendilerimi verdi? Eğer sizler seçti iseniz rastgele parça seçip(gövde,namlu belki namlu olmayabilir sonuçta MKE veriyor, sürgü değiştirerek bitmiş silahlardan) atış yapıldımı?
Merak ettiklerim bu kadar, saygılar..

Alıntı

Öncelikle zaman ayırıp bizlerle gözlemlerini paylaşan ve ziyarette bulunan formumuzun değerli üyelerine teşekkürü borç bilirim. Ayaklarınıza sağlık.

Firmanın tutumu ise takdir edilesi. Bu ziyaret hiç olmayabilirdi. Umarım her alanda müşteri beklentileri konusundaki hassasiyetleri ve satış sonrası destek yaklaşımları artarak devam eder.

Bizimle bu bilgileri paylaşan arkadaşlarımıza tekrar teşekkürler.

Alıntı

Sn Mirgun;
Kırımlarla ilgili sorunları çözdüklerini, en çok kırıma uğrayan parçaları artık soğuk dövme tekniği ile yekpare olarak ürettiklerini dile getirdiler. TP-9'un eksiklerini gidermekte olduklarını, özellikle gez sorununu çözdüklerini, gezler ellerine ulaşınca TP-9ları geri çağırarak yeni gezleri takacaklarını belirttiler. Forumdaki şikayetlerin yerlerinde durması doğaldır. Geçmişte yazılanların silinmesi mümükün değildir. Ancak bundan sonrakilerle ilgili yorumlar yapabiliriz. Çünki firma hatalarını kabul ediyor ve bunları düzeltmeye çalıştığını dile getiriyor.

Fiyat politikası kısmına ben yetişemedim. Onu diğer arkadaşlar konuştular. Onlar bildiklerini aktarabilirler.

Klon konusunu bizzat ben de sordum. Piyasada tabancaların hemen hemen birbirine benzediğini, çizilecek yeni bir şekil kalmadığını ancak kendileri ile paylaşılacak tabanca çizimlerini değerlendireceklerini de belirttiler.

Sn Ozkanx7;
Metalurjik incelemeyi Ankara ekibinin içinde yer alan mühendislerimizin gelememesi nedeniyle yapamadık. Ancak ilk mesajda verdiğim bazı değerler heralde mühendis arkadaşlara bir nebze olsun bilgi veriyordur. Sonuçta o gezide o konudan anlayan arkadaşlar yoktu. Sn Xlcod3r teknik konuya daha çok vakıftı.

Silahlar konusunda montajı yeni bitmiş her tip tabancadan 3'er adet ve protatip olan bir kaç tabanca ile test atışları yapıldı. Hatta sn Xlcod3r 40 calibrelik protatiplerden birini test ederken silah 3 kere tutukluk yaptı. Sn Xlcod3r ve diğer arkadaşlar konu hakkında daha iyi bilgi verebilirler.

Diğer arkadaşların övgülerinin sebebini kendileri yazacaklardır. Benim övgümün sebeplerim arasında; diğer firmalar gibi "ben yaptım oldu. alın kullanın" demeyerek geri bildirimleri dikkate almaları, yani biz müşterileri değerli görmeleri, mühendis olmamama rağmen yabancı silah fabrikalarında gördüğüm tezgahların aynılarını fabrikada da görmüş olmam gibi sebepler bulunmaktadır.

Alıntı

(16-12-2012, 04:28 AM)caytmazoglu demiş ki: Takımhanede kalemler ve uçlar, başlıkların ısıtılması ile başlıklara monte ediliyor. Böylelikle milimetrelik kaymalar dahi engellenmiş oluyor. Özellikle merak ettiğim konulardan biri olan torna başlarının ise yenilenmesi hakkında miadını dolduran başların hemen değiştirildiği bilgisini aldık.

Işıl işlem ünitesinde gelen hammaddenin 800 derecede sitresinin alınarak normalize edildiğini işlemlerin ondan sonra başladığını anlattılar. Daha sonrasında ışıl işlem standartlarının 40(38~42) rokwel(?) olduğunu ve malzeme cinsine göre ayarlandığını dile getiirdiler. Bu ayarlamayı üniteyi konrol eden bilgisayarın yaptığı da verilen bilgiler arasındaydı. Işıl işleme girecek olan ham maddenin de test edildiğini eklemeyi unutmadılar. Bu ışıl işleminde çeşitli kontrollerden geçirildiğini anlattılar. İşlemin kalitesini kontrol ettikleri cihazlardan biri olan Starrett HE400 ile çok ayrıntılı bir inceleme yaptıklarını da söylediler.

Kalite kontrolde ise Alman ekolü olan %100 master kontrolü tercih etmişler. Son teknoloji tezgahlardan çıkan ürünler hemen tezgah başında master ölçüm aletleri ile kontrol ediliyor. Yine kalite kontrol safhasında LK Intega ve LK V kullanılmakta. Belli arlıklarla bu mastarlar ve ürünler ismini bilmediğim çok çok hassas bir makina ile örnekleme şeklinde test edilmekteymiş. Tezgahtan çıkan ürünlerden %2 fire verdiklerini, ürettikleri parçaların dövme yöntemiyle yapıldığından mukamevetin yüksek kırımın ise minimum olduğunu da eklemeden geçmediler. Kaliteyi düşürmemek için çıkan talaşın geri dönüşümcülere satıldığını ve ham maddede kullanılmadığnı da belirttiler.

C.A.

Öncelikle Yurt Savunma' ya, müşterilerine verdiği önemden ötürü teşekkür ederim. Ayrıca değerli forumdaşlara da emeklerinden dolayı çok teşekkürler.
Yalnız yukarıda yazılanlara ve yorumlara bakınca bilgisiz biri olarak biraz şaşırdım . Üretim kalitesinde ve kalite kontrolünde bu derece iddialı ve övgüye değer bir firmanın ürünlerinin, zihinlerde, yurt içi ve yurt dışı pazarında çok daha iyi yerlerde olması gerekmez mi ?

Sanırım isabetlilik testi dışında pek test olanağı olmadı.. Asıl merak ettiğim husus, yerlilerde 25.000! atım olarak belirtilen atım adedi. Bu tabancalar son halleriyle, önemli parçalarda kırım olmaksızın ne kadar dayanabiliyor acaba?

Alıntı

(16-12-2012, 09:30 PM)ozkanx7 demiş ki: Bunca övgü neye göre değerli üyeler? Yapılan testler nelerdi? Metalurjik inceleme yapılabildimi? Hangi silahları test edebildiniz? Test yapıldı ise; silahları sizler rastgele mi sectiniz yoksa kendilerimi verdi? Eğer sizler seçti iseniz rastgele parça seçip(gövde,namlu belki namlu olmayabilir sonuçta MKE veriyor, sürgü değiştirerek bitmiş silahlardan) atış yapıldımı?
Merak ettiklerim bu kadar, saygılar..

Ben de merakımı gideremedim . Sütlü kahve neden imal edildi , hazır elde siyah modeli varken ? Sütlü kahvenin kaplama sorunu giderilecek mi ?

Saygılar .

Alıntı

Sn İhtiyar;
Eski hatalarını ve eksiklerini inkar etmiyorlar. Bu kalite sistemine de yeni geçmişler. Yanlış anlamadı isem 1, 2 yıllık bir mazisi var. Firma kendisini ve ürünlerini düzeltmeye çalışıyor. Mesela bizim de dile getirdiğimiz atış testi ve adedi konusunda gelişmeler olduğunu ve yapacaklarını, TP-9 için 50.000 mermi getirttiklerini ve yakın zamanda 50.000 atım testini 20 gün gibi bir sürede tamamlayacaklarını anlattılar. Yine benim anlayabildiğim konulardan biri de namlu kilit mandalı kısmı. Kilit mandalının kırımını engellemek için soğuk gövme sistemi ile yekpare üretime başladıklarını gösterdiler.

Dediğim gibi firma eskiden yaptığı hataları inkar etmiyor. Ancak bundan sonrası için hatalarını düzelteceklerini söylüyor. Bundan sonrasında bu bize gösterilenlerin ürünlere ne kadar yansıyıp ne kadar kaliteli ve sağlam yaptıklarını zamanla gözlemleyeceğiz. Belki gerçekten bahsettikleri gibi kaliteyi yükselttiler belki de gözümüzü boyayıp gönderdiler. Bunu zamanla hepimiz göreceğiz.
Sn Kararsız;
İlk mesajımda da belirttiğim gibi silahlarımın yanlış uçağa yüklenmesi nedeniyle ben buluşmaya öğleden sonra dahil olabildim. Benim bilgilerim daha ziyade teknik ve atış kısmı ile ilgili. Diğer arkadaşlar ben gidene kadar epey sohbet etmişler. Bu tarz sorulanızı heralde onlar cevaplayabilecektir. Bu konuşmalara yetişemediğim için bazı soruların cevaplarını ben de sizler kadar merak etiyorum. Big Grin

Alıntı

Sayın Üyeler,

Bilindiği üzere forum'da ilk ben TP-9 satın almıştım. Tabancanın gez'inden dolayı ufak tefek problemler yaşamıştım, bunu firmaya ilettiğimde de gayet ilgili davranmışlardı. Gelinen noktaya baktığımızda da gez problemlerinden dolayıda firma müşterilerinin geri bildirimlerine riayet ederek yeni gez çalışmalarına başlamış durumdadır.

Çoğu üyemiz bilmektedir ama ben yinede Yurt Savunma firmasıyla başımdan geçen olayları özet geçmek istiyorum.

Haziran 2012 Tarihinde TP-9'u İstanbul MKEK'dan satın aldığım zaman, satış temsilcilerine; Türk Silahlı Kuvvetleri personellerine TP-9 için bir indirim söz konusu mudur ? dediğimde olumsuz cevap almış ve 2650 TL vererek tabancamı satın almıştım.

Aradan yaklaşık 2 ay geçtikten sonra Yurt Savunma; Türk Silahlı Kuvvetleri personellerine özel indirim yaparak, benim 2650 TL verdiğim TP-9 tabanca; 1290 TL'ye satılmaya başladı.

Kanunen hiç bir hak elde edemeyeceğimi biliyordum, ama başıma gelen şanssızlığında önüne geçmek istiyordum.

Durmadım ve direkt olarak tabancayı satın aldığım satış temsilcisini arayarak derdimi anlattım.
Satış temsilcisi kendisinin bir şey yapamayacağını ama konu hakkında bana yardımcı olabilecek firma yetkililerinden birilerinin irtibat numarasını vererek beni yönlendirdi.

Velhasıl kelam firmanın çekirdek kadrosundan en tepedeki yetkilisine kadar görüşmeler yaptım.
Yurt Savunma bugüne kadar belkide hiç bir firmanın yapamadığını, yaparak; tarafıma büyük bir jest ederek tabancanın yarı fiyatını iade etmişlerdir.

Bizim millet olarak en çok muzdarip olduğumuz konu; zihniyet meselesidir..! Bence Yurt Savunma firması üzerine düşeni fazlasıyla yapmış'dır. Kendilerine forumdaşlarımıza ev sahipliği yaptıkları için ve ürünlerinin arkasında her koşulda durdukları için teşekkürü borç bilirim.

Başta; Sn.xlcod3r üstadım olamak üzere, Sn.Caytmazoglu ve diğer ismini sayamadığım bütün katılımcılara teşekkür ederim, Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
orhancengizk
Helal olsun çok örnek bir davranış , Firmayı gerçekten tebrik etmek lazım..
Saygılar.

Alıntı

Sn. Üyeler,

Sn. Caytmazoglu'nun bu davetle ilgili açmış olduğu konu, uzun sure gündemde kaldı ve teknik olsun, mekanik olsun,
diğer konular olsun, çoğu üye, yorum yaptı. Bir beyin fırtınası oldu.

Kendi adıma, ben oraya katılımcı olarak, orada olabilecek testlerin, ziyaretin nereye varacağını gözlemlemek için niyetlendim ve davet edilirse katılacağımı dile getirdim.

Keşke, tam takır orada olsaydık da, herkes kendi dalında fabrikayı ablukaya alsaydık.
Benim oradan aldığım izlenim, her türlü soruya ve eleştiriye, bu doğrultuda yapılacak yeniliklere, başta forum olmak üzere,
tüm kapılarının açık olduğudur.

Burada yapılan övgüden bahsediliyor. Bu övgünün neye yapıldığını anlamak çok zor olmasa gerek.
Övgü, yapılan davete, misafirperverliğe, hataların kabul edilip, isteklerin ve taleplerin yerine getirilmesine söz vermelerine
ve bu uğurda göstermiş oldukları cesaretedir. Ayrıca, tümüyle yenilenmiş bir oluşumadır.

Bundan sonra fabrikanın atacak olduğu adımlar, duruş ve verilen sözlerin yerine getirilmesi kendi lehlerine olacak bir durumdur.

TP 9 ile ilgili gelen eleştirilere, müdahale gerektiren durumlara el atacaklarını aktardılar.
Mesela ben TP 9'a yabancı olmama rağmen, tetik yolunun iyileştirilmesini talep ettim.
Hemen notunu alıp bununla ilgili çalışmanın yapılacağını söylediler.

Diğer modellerle ilgili çoğu sorun, tetik yolları ile ilgili oldu ve yine taleplerimizi dikkate alacaklarını, bunun için gerekeni yapacaklarını
söylediler. Boya konusunda, özellikle krom kaplamalarda, pullanma ve benzeri dökülmelere karsın yeni ve son çıkan teknikleri kullandıklarını
söylediler. Boyayı da artık kendileri yapıyorlar.

Kırk kalibre kom pakt model olup, yaptığı tutukluluk halinin şarjörden kaynaklandığını söylediler. Çünkü bu şarjör orjinal olup prototipe uyum tam olarak sağlamıyor dediler. Bunun yanında 40 kalibrelik polimer ise sorunsuz ve çok iyi bir performans sergiledi.

Fiyatlar konusunda şimdilik bir şey yapamadıklarını, mke nın bu konuda aşılamadığını ilettiler.

Kapak, gövde ve kapak ayıklama mandalının dövme çelik kalıplarının Ankara'dan bir firma tarafından temin edildiğini söylediler. Isıl işlemin ise fabrikada gerçekleştiğini aktardılar.

Saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi