Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurt Savunma Sanayi TT Forum Ziyareti
Değerli Üyeler;
Malumunuz üzere bugün Yurt Savunma Sanayi'nin misafiri olarak fabrikayı ziyaret ettik. En erken ben Samsun'a varacakken, silahlarımın Samsun uçağı yerine Mardin uçağına yüklenmesi nedeniyle Samsun'a öğlen gidebildim. Sağolsun sn Xlcod3r organizasyonu yapıp arkadaşları toplayı verdi. Ben de Samsun'daki atış hocamızla buluştuktan sonra fabrikaya geçtim.

Başta Haldun bey olmak üzere bütün firma çalışanları bizleri güler yüz ve samimiyetle karşıladılar. Fabrikayı gezdirmeden önce kısa ama güzel bir birifing verdiler. Daha sonra en ince ayrıntısına kadar fabrikayı gezdirip üretim ayrıntıları hakkında bilgilendirdiler. Şahsım adına sorularımın % 80'ninin cevabını aldım. Yurt Savunmayı görüp tanıyınca yerli sanayimize olan güvenim daha fazla arttı.

Bu kadar düşünceden sonra firmayı biraz tanıtmak istiyorum.

Firma savunma sanayimize ciddi katkılarda bulunmakta:
- JNG90 Keskin nişancı tüfeği projeşinde görev alıp 55 adet üretim yapmış.
- Roketsan'ın 1. tedarşikçisi olarak roket sürücülerini üretiyorlar.
- Cirit'in mekanik aksamını da üretmekteler.
- KAI & Hürkuş, Bomberdier, Airbus, MTU gibi büyük firmalarla çalışmaktalar. F-35'in 125 kalemlik Türkiye ayağının 25 kalemi Yurt Savunma'nın uhtesinde.

Yukarda saydığımız referanslar firmanın kattettiği yolu bizlere göstermektedir.

Firma arge çalışmasında öncelikli olarak Unigraphics, CATIA ve Intvertor gibi programları kullanarak bilgisiyar ortamında üretilecek malı sanal olarak test ediyor. Sonrasında VERICUT programı ile simule ederek eksik ve noksanlarını tespit ediyor.

Takımhanede kalemler ve uçlar, başlıkların ısıtılması ile başlıklara monte ediliyor. Böylelikle milimetrelik kaymalar dahi engellenmiş oluyor. Özellikle merak ettiğim konulardan biri olan torna başlarının ise yenilenmesi hakkında miadını dolduran başların hemen değiştirildiği bilgisini aldık.

Işıl işlem ünitesinde gelen hammaddenin 800 derecede sitresinin alınarak normalize edildiğini işlemlerin ondan sonra başladığını anlattılar. Daha sonrasında ışıl işlem standartlarının 40(38~42) rokwel(?) olduğunu ve malzeme cinsine göre ayarlandığını dile getiirdiler. Bu ayarlamayı üniteyi konrol eden bilgisayarın yaptığı da verilen bilgiler arasındaydı. Işıl işleme girecek olan ham maddenin de test edildiğini eklemeyi unutmadılar. Bu ışıl işleminde çeşitli kontrollerden geçirildiğini anlattılar. İşlemin kalitesini kontrol ettikleri cihazlardan biri olan Starrett HE400 ile çok ayrıntılı bir inceleme yaptıklarını da söylediler.

Kalite kontrolde ise Alman ekolü olan %100 master kontrolü tercih etmişler. Son teknoloji tezgahlardan çıkan ürünler hemen tezgah başında master ölçüm aletleri ile kontrol ediliyor. Yine kalite kontrol safhasında LK Intega ve LK V kullanılmakta. Belli arlıklarla bu mastarlar ve ürünler ismini bilmediğim çok çok hassas bir makina ile örnekleme şeklinde test edilmekteymiş. Tezgahtan çıkan ürünlerden %2 fire verdiklerini, ürettikleri parçaların dövme yöntemiyle yapıldığından mukamevetin yüksek kırımın ise minimum olduğunu da eklemeden geçmediler. Kaliteyi düşürmemek için çıkan talaşın geri dönüşümcülere satıldığını ve ham maddede kullanılmadığnı da belirttiler.

Fabrikaya yeni eklenen ünitelerden biri olan kaplama bölümü de gayet başarılı görünmekteydi. Yeni üniteler eklenerek kaplama tesisini büyüteceklerini ifade ettiler.

Şuan da kullandıkları NETSİS yazılımını fabrikanın her safhasına entekre ederek barkodlama sistemi aracılığı ile ham maddenin fabrikiya girişinden son kullanıcıya kadar olan safhaları kayıt altına alınacakmış.

Tabi fabrika gezisinden sonra silah fabrikasında yapılabilecek en güzel şeylerden biri olan üretilmiş ve üretilecek tüm silahları denedik. Poligonda çok ciddi güvenlik kusurları yapmamamıza rağmen kimse yaralanmadan zevkle denemeler yapıldı.

Sonrasında toplantı odasında karşılıklı görüş alışverişine geçildi. Haldun bey, yerli firmaların yurt dışı firmalar ile rekabet edebilecek seviyeye geldiğini, kendilerine inanmamız gerektiğini, bizlerden gelen şikayetlerin her hafta toplanılarak değerlendirildiğini, hatalarını inkar etmediklerini, önemli olanın hataların tekrallanmıyarak düzeltilmesi olduğunu, bugün yılların kalitesine sahip otomobil firmalarının bile bazen araçlarını geri çağırıp düzeltmeler yapabildiklerini, müşteri memnuniyetine çok önem verdiklerini, firmanın müşterilerle büyüyebileceğini ve en önemlisi de ne olursa olsun müşterinin arkasında duracaklarını ifade etmiştir.

Benim şimdilik aktarabileceklerim bunlar. Gezimize katılan diğer sayın üyeler de elbet düşüncelerini burda bizlerle paylaşacaklardır. Şahsım adına bu geziden ve Yurt Savunma Sanayinin bize gösterdilkerinden çok memnun kaldım. Güzel ve verimli oldu. Tarafların da ortak kararı üzerine bu iş birliği ilerde daha da iyi şekillerde devam edecektir. Hem biz müşteriler olarak istediğimiz kalitedeki silahlara kavuşacağız hem de firma geri bildirimlerle kendisini güçlendirerek daha iyi yerlere gelecek.

Bizi misafir eden Yurt Savunma Sanayi yetkililerine çok çok teşekkür etmek istiyorum. Allah işlerini ve başarılarını arttırarak daim kılsın. Davete icap eden tüm üyelerimize de gösterdikleri çaba ve özveri için ayrıca teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla ...

C.A.

Alıntı

Her halde bir kaç poligon resmi, bir kaç anı kalmıştır bellelerde sn. diğer katılımcılar. Konuyu merakla bekleyenler var. Smile

Selamlar

Alıntı

Sn caytmazoğlu böyle güzel bir etkinliği forum zenginliğimize kattığınız için sonsuz teşekkürler. Tabiki bende sabırsızlıkla gezinin detay ve fotolarıni bekliyorum.
Ayrica görülüyorki Adamlar bazıları gibi laf değil iş üretiyorlar.Tongue
Saygılar
Son olarak Înşallah bu bir başlangıç olur ve devami gelir böylece üretici ve kullanıcı arasında güzel bir köprü kurulur. İnanıyorum bu iki taraf içinde cok hayırlı olacaktır. Dilegim tüm üreticilerin bu ve bunun gibi platformlarda kullanıcı yani bizlerle iç içe olmasıdır.

Alıntı

Yerli bir silah üreten fabrikamızın , gelecek vaat ettiğini duymak beni çok sevindirdi ancak , yazdıklarınızdan çok güzel ağırlandığınız ve bilgilendirildiğiniz belli , şu sorulara cevap bulabildiniz mi ? Yabancı silahlara nazaran henüz istenilen kıvama gelememiş olan yerli silahlar neden daha pahalı ? ve yurtdışında fiyatı makul olan silah yurt içinde neden daha pahalı ? Ben bu sorunun cevabını halan çok merak etmekteyim ..

Saygılar..

Alıntı

Görselleri sabırsizlikla bekiyoruz

Alıntı

Değerli forum üyeleri,

Yurt Savunma Sanayi ziyaretimizi sn. Caytmazoglu detaylarıyla anlatmış. Şahsım adına yaşadıklarımı ben de sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bu ziyaret ile ilgili yaşadıklarımı firmanın bir reklamı değil, aktaracağım bilgileri tüm silahseverler için yol gösterici ve doğru bilgilenmesi açışından nasıl bir vebal altında olduğumun bilincini taşıdığımı belirtmek isterim.

Firma ziyaretinden önce kafamda bazı soru işaretleri vardı. Ancak yetkililerin sıcak kanlı yaklaşımı ve fabrika kapılarını ardına kadar açmaları sayesinde bütün sorular cevabını bulmuş oldu. Teknik detayları sn.caytmazoğlu çok güzel ifade etti.

İlave olarak; kırım riski olan sürgü tutucusunu artık dövme Çelik teknolojisi ile üreterek bu sorunuda ortadan kaldırmış oldular. İşlenmiş ve işlenmemiş halini bizzat gördük. İmalat düzeni, temizliliği ve iş bölümü gözüme çarpan artılardan biriydi.

En son olarak yapmış olduğumuz silah testinde ise denemiş olduğumuz beş veya altı farklı model silah ile yapmış olduğumuz atışlarda her hangi bir problemle karşılaşmadık. Ayrıca, mermi konusunda sınır tanımadan atmamıza vesile oldukları için firma yetkililerine ve poigon amiri İbrahim bey'e bu vesile ile bir kez daha teşekkür ederim.

Yurt Savunma Sanayi müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde kabul ederek kendilerini bu bağlamda geliştirdikleri ve kaliteli bir ürün çıkartmak için ellerinden geleni yapmaya çalıştıkları için şahsım adına gönül rahatlığı ile tüm silah sever dostlarıma güvenle tavsiye ederim.

Bize bu ziyarete vesile olan sn.caytmazogluna, bilgi birikimi ile bizlere yardımcı olan sn.xlcodr'e tekrar bizlere eşlik eden sn.hotman'a, fabrikaya ilk ayak bastığımızdan beri bizleri hiç yalnız bırakmayıp her konuda bizlere yardımcı olan sn.Haldun bey ve Selçuk bey'e neşeli hoş sohbeti ie sn. Ahmet bey'e huzurlarınızda çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Alıntı

Sn Mrt1;
Yukarda belirttiğim üzere sorularımın %80'inin cevabını alabildim. Bu %80'lik kısım teknik konulardan ibaretti. Cevabını alamadığımı belirttiğim geriye kalan %20'lik kısım ise fiyat politikası ve benzeri konulardı. Sorunuzu cevaplayamayacağım kusura bakmayın. Ancak ben fabrikaya geç kaldım. Beni ebklerken diğer arkadaşlarımız epey sohbet etmiş. O sırada konu açıldı ise onlar da cevap vereceklerdir.

Alıntı

İstediğimiz kalitede ki ürünleri ne zaman edinebileceğiz ve bu ürünlerin fiyatları uygun olacakmı Avrupa ve Amerika'da ki gibi.

Alıntı

Yurt savunma şirketine yapmış olduğumuz ziyaretin ayrıntılarını ve firma hakkında yazılması gerekenleri arkadaşlar yazmışlar. Öncelikle gösterdikleri misafirperverlik ve iyi niyetli tutumlarından dolayı Başta Haldun bey ve Selçuk bey olmak üzere bütün yetkili ve çalışan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. "Biz bu silah işini biliyoruz, tekniğinden tut daha nerelerine kadar, siz ne bilirsiniz, ne anlarsınız tabancadan " gibisinden bir yaklaşım içine girmediler.

"Sizler son kullanıcısınız, eksiklerimiz varsa bunu en iyi siz görebilirsiniz, lütfen bize geri bildirimde bulunun ve biz de bunları inceleyip daha mükemmelini yapmaya çalışalım." demeleri şahsen çok hoşuma gitti ve bu adamlar işlerini seviyorlar, üretikleri ürünün arkasında duruyorlar kanaati hasıl oldu. Söylediklerinin ana teması " Müşteri memnuniyeti bizim için önemlidir, kim tarafından yapılırsa yapılsın, her türlü geri bildirimi burada teknik heyet olarak oturup yorumluyoruz. Her türlü sorun ve arıza durumunda da müşterimize yardımcı olmak bizim görevimiz" şeklinde idi. Kısacası umduğumdan daha ayrıntılı bir inceleme imkanı sundular. Üretim aşamasından ve atölye kısımından resim ve video maalesef yok. Firmanın yapısını ve ürettikleri mamullerin yapısı gereği durumu anlattılar ve biz de bütün arkadaşlar olarak bu duruma hak verdik. Video sadece poligon kısımından var. Arkadaşlar ekleyecektir.

Fiyat durumu hakkında sorduğumuz soruya karşılık yetkili arkadaşın cevabı aynen şöyledir. "Üretip satışa sunduğumuz silahlarda maliyet kadar da vergi yükü ve komisyon vardır" yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin, sadece %25 oranında MKEK komisyon alıyormuş. KDv si filan çıkan sonuçta fiyatlar bu durumda. Kampanyalarda MKEK tarafından yapılmakta olup, firmanın bir etkisi olmadığı hakkında bilgi verdiler. Sadece kamu çalışanına. Bir formen arkadaş, çalışan olduğu halde kendisinin bile kampanyalı silah alamadığından bahsetti.

Fabrikanın makine parkı, teknolojisi oldukça yeni ve iyi. Özellikle ısıl işlem ve kaplama bölümünü kendi uhdelerinde açmaları çok isabetli olmuş. Ar-ge ve kalite kontrol birimleri oldukça hassas ve yenilikçi olarak çalışmakta olduğunu bildirdiler.

Üretilen her parçanın, işlem gördükten sonra işlem gördüğü makine başında hassas mastar kontrolü yapılarak bir sonraki işlem göreceği makinaya sevk edilmesi fire verme ve yanlış- hata oranını yok denecek değerlere indirmekte.

Hata ve kırım oranı yok denecek kadar azalmış. Arızaya gelen tabancalarda da gözlemlenen genel kanının silahın temizlenmemesi ve bakımsız olarak kullanılmaya devam etmesi sonucu baş gösteren basit hatalar olduğunu, çoğu arıza diye gelen silahlarda ayrıntılı temizlik yapıldıktan sonra denenip geri iade edildiği de anlatılanlar arasında. Üretilen her silahın 15 fişek atılmak sureti ile test edildikten sonra satışa sunulduğu da bir başka ayrıntı.

Laylon tabancaları TP-9 orta elli biri olmam hasebi ile elime kaba geldi. Ancak diğer modelleri ile yaptığım test atışları sonucu silahların ele gelişi, tetik yolu ve çekişi, şarjörlerin yuvadan tahliye edilirken zorlanmamalarını beğendiğimi söyleyebilirim. Prototip olarak üretilen ve çalışmaları devam eden 40 kalibre tabancalarını da denemek fırsatım oldu. Bu silahıda beğendiğimi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Poligonda tavuk kümesine girmiş tilki gibi o kadar silahın içinde huşu bulmuşken, güvenlik işini azami derecede tutmadık o da bizim kusurumuz.

Her zaman söylediğim gibi silah alırken amacınıza göre silah seçiniz sözümü tekrar etmek durumundayım. Amacınız savunma ya da hedef atıcılığı ise firmanın ürün yelpazesi geniş. Silahları alınırmı derseniz, dünden sonra gönül rahatlığı ile alınır diyorum. En azından bir sorun durumunda karşınızda sizi dinlemeye hazır muhatap bulabileceksiniz.

Dün çok güzel bir gün geçirdik, arada kaptırıp arkadaşların kafasını şişirmiş olabilirim. Haklarını helal etsinler. Hepsi ile tanıştık, kaynaştık. Hepsine buradan ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu arada Angara grubunun katılamamasına da üzüldüm. Gelseler daha iyi olurdu, onlarla da tanışır kaynaşırdık.

İyi günler.

Alıntı

Fabrika ziyaretini çok sıkı takip ediyorum çünki yerli ve kaliteli üretimi bekleyen yeni silah tutkunlarındanım ancak.....

Gloch = 4500 tl Hs-9 = 3000 tl fiyatlarla sıfırı alınabilecekken 1500 tl gibi yüksek bir rakam kalitesi ve uygun fiyatıyla Hs-9 karşı sempati oluşturmuş ve tavsiye edilen bir silah olmuş kim ne düşünürse düşünsün Gloch rakip olmaya aday olup satışları artmıştır.
TP-9 = 2500 TL iken şu an silah almaya gidiyor olsam HS-9 mu TP-9 alırım ? 500 tl fazla bir fark değil HS-9 alırım.
Kalite en iyiye doğru gidiyordur mutlaka ama rekabet ve kendini ispatlama sadece kalite ve satış sonrası destekle de olmaz .Sen bu yeni üretiğin TP-9 fiyatını en az 2000 tl ye indireceksin satışların artacak sürümden kazanmaya çalışacaksın. Hs-9 aranda 1000 tl bir fark olacak kalitende iyi olacak kullanan sayısı artacak . Bizde bunu alıp kullanmaya başlıyacağız ve arkadaşımız silah almaya gidince arkadaş git Tp-9 al hem fiyatı makul hem kaliteli diyebilmemiz lazım.
Kullanıcı sadece kaliteye değil fiyatta da bakıyor mümkün mertebe imkanları dahilinde ,iyisini uygun fiyata almaya çalışmak kullanıcını en temel hakkı Yurt Savunma yetkilileri mutlaka takip ediyordur. indirin TP-9 un fiyatını 1950 tl ye yarın yeni silah almak için işlerime başlamazsam adam değilim . alır almazda resimlerini burda yayınlamazsam bir daha bu foruma katılmam .Kar marjı düşürülürse fiyat aşağı çekilmez bir mantık olmaz lütfen bir silahtan 500 tl değilde 100 tl kazanayım derseniz 1 silah satacağınıza 5 silah satarsınız bu böyledir. Rekabet ortamı böyle oluşur.

Saygılar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi