Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MILLI TABANCA
İşte bahsettiğim ve gerekli gördüğüm bakış da tam olarak bu Sn Mercankaya. Elimizi altına koymadığımız taşın düştüğü yeri yaralamasında bizim de suçumuz vardır diye düşünüyorum. Şu hastalık olmayaydı eyiydi. Samsun ziyaretinde daha derinlemesine teatisi yapılabilirdi. Nasip bir sonraki görüşmemize diyelim.

Saygı ve selamlarımla,

Volkan

Alıntı

Artık Uzaya kendi uydumuzu gönderiyoruz,Teknoloji harikası tank ve savaş gemileri yapıyoruz bu yüzden bu tabanca konusu bence fazla abartılıyor.Tamam ithal silah sanayini küçümsemiyorum ama kendimize de küçümsemek bana hiç doğru gelmiyor.
Saygılar

Alıntı

Sn. Waffenliebe geçmiş olsun. Kebap ve baklavaya ara vermeyiniz. Bünye zayıf düşmesin.

Alıntı

Sayın Waffenliebe, kişi ya da kurumlara yönelik eleştirilerin acımasız olmaması konusunda hemfikirim. Yanıtınızın benim esprili mesajıma istinaden olmadığının da farkındayım.

Bu eleştiri ve şikayetler insanların ellerindeki ürünün mesul olduğu birer reflekstir.

Diğer yandan bu güne kadar adam olamamış ve binbir katakulli ile telefon rehberi gibi kalabalık katalog ürünleri ile idame olan şirketlerin kafa yapısı değişmeden başarılı olacaklarından şüpheliyim. Söz konusu kişiler zaten gerçek profesyonellerse eleştirileri değerlendirip, daha hırsla işlerine koyulmaları gerekirdi. Eleştirilen iki laftan incinecek bir şahıs da değil üstelik, firmalar ve zihniyetleri. Bu ülkede en çok eleştirilen kişi başbakandır, ama ne uzaya ne de mağmaya kaçtığını motivasyonunun düştüğünü kimse göremedi. Bu yüzden kimsenin alınıp sızlanmaya hakkı yok.

Sadece siz, ben, forumdaki dostlarımız mı eleştiriyor bu iş bilmezleri. Onbinlerce asker, polis, canını bu silahlara emanet etmiş insan ellerine tutuşturulmuş beceriksiz imalatlardan şikayetçi. Bu güne kadar kaç basamak ilerlediler malum. Sırtlarını dayadıkları yer de bizim yetki verdiğimiz devlet kapısı.

Devletin yapısını da biliyorsunuz. Birçok kafanın içindeki gölgeler yüzünden kar gözeten şirketlerin aksine kamu faydasına çalışmak zorunda oldukları halde bu "tek amaç" çoğu zaman ihmal ediliyor. Elbette ki bu hikayenin de en azından bir kereye mahsus boş çıkmaması duasıyla ümit etmeye devam edebiliriz ancak.

Gerçekçi olmak gerekirse böyle bir platformun oluşturulması, insanların bir amaçla bir araya gelmesi, gönüllülük esasıyla da yürümez. (Dünkü sohbetimizde eğer topluluğumuzun faydasına olacak bir sonuca erişilecekse ben her türlü fedakarlığa razıyım sonuçta daha serbest bir silahsever olacağımı belirtmiştim. Ama profesyonel bir çalışma talebinin duygusal yanları da olmalı.) Harcayacağı vakit ve emeğin nakit olarak hızla geri dönüş beklentisi olan profesyonel yaklaşım gerektirir. Bir bilenlerimizin olası bir davete katılımları şüphesiz mümkündür. Ancak nereye kadar? Bilgisinden faydalanılacak kişilerin finansman ve olanaklar ile beslenmesi şart.

Deseler ki biz her aşamayı takip edip fikir beyan etmeniz için sizleri bilgilendireceğiz, siz de uzmanlık alanınız dahilinde fikirlerinizi sunun, o zaman kimsenin itirazı olmaz vakit buldukça kıymetli tecrübe ve bilgilerini aktarır.
Örneğin Microsoft firması asıl sürümlerini piyasaya vermeden onbinlerce beta kullanıcısına yazılımı ücretsiz denettirerek geri dönüşleri değerlendirir. Hem kişiler herkesten önce kullanmak ve sistemin yaratılmasında faydaları olmasının bilinci ile keyif alırlar, hem de firma milyar dolar verse sağlayamayacağı Ar-Ge dönüşleri, çeşitli donanım ve şartlar altında testlerin yapılmasını sağlar.

Babayiğit firmalarımızın hepsi aslında çok iyi farkındadır durumun. Her türlü malzemenin alasını alacak finansmanları gani gani mevcut. Hiç birisinin bize ihtiyacı yok kaliteli bir imalat için. Türkiye'de metali üretecek mühendis de var, onu en mükemmel şekilde işleyecek teknisyen, en iyi şekilde deneyecek atıcılar, en yalansız pazarlayacak satıcı da. Üstelik birçoğu ABD gibi bir pazarda satış operasyonları yapabiliyorsa oluyorsa geri beslenecek bilgi sıkıntısı olduğunu da sanmıyorum.

Sıkıntı o iki kulaklarının arasına koşuşturan tilkilerde.

Üslup sert olsa da buradaki her üyenin, "gerçek" iyi bir iş karşısında saygıyla eğileceği görgüsüne sahip olduğunu gerçeğine aykırı değildir.
(14-12-2012, 06:06 PM)Pinus demiş ki: Lütfen bu tabanca hususunu gözünüzde çok büyütmeyin. Zaten yerli üreticilerimizin bazısı iyi bazısı kötü bu işi yapıyor. Bunca zamandır piyasa malı üretim yapsalar da iyi ve kötü bir bilgi birikimleri oluştu. Ben eminim ki bu işin olurunu olmazını tam olarak biliyorlar ama maliyeti yükseltmemek için fiiliyata dökmüyorlar. Bizim yerli sanayimiz zihniyeti biraz düzeltsin yeter. Hadi bir de slogan verelim. "İstesinler kralını yaparlar."

-Peki şimdi niye yapmıyorlar?
-Niye yapsınlar ki? Maliyeti yükseltmenin ne gereği var. Piyasa zaten koruma kalkanı altında ne verirsen onu yiyor.

Sayın üstadım ben klavye ile debelenirken aslında en güzel şekilde özetlemişsiniz.

Alıntı

(14-12-2012, 06:32 PM)ecorotti demiş ki: Sn. Waffenliebe geçmiş olsun. Kebap ve baklavaya ara vermeyiniz. Bünye zayıf düşmesin.

Allah razı olsun Sn Ecorotti,

Tez vakitte yeniden uzun yola düşebilecek duruma geleceğim Smile. Kebap ve baklavaları beraber yemek nasip olsun inşallah.

Sizi anlıyorum Sn Alperka. Sadece bu konuya bakışlarımız ciddi oranda farklı. Farklılıklar normaldir, gelişmek için gereklidir. Eğriyi doğruyu görmeyi kolaylaştırır. Ben düşüncemi anlatabildiğime inanıyorum.

Saygılarımla,

Volkan

Alıntı

(14-12-2012, 06:32 PM)Keremcan demiş ki: Teknoloji harikası tank yapıyoruz...

Korelilerden know / how yardımı alarak...

(14-12-2012, 06:36 PM)alperka demiş ki: Sıkıntı o iki kulaklarının arasına koşuşturan tilkilerde.

Thumbs Up

Alıntı

(14-12-2012, 10:58 AM)yakuzz demiş ki: İnşallah ortaya bir Caracal, bir HS çıkar.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ht=caracal

(16-05-2008, 04:43 PM)lupus demiş ki: Sn.Hot-Ice,

Bu silahı gündeme getirmeniz çok iyi olmuş.
Teknoloji ve gerçek know-how birikimi transferi ile nasıl bir anda çağ atlanabileceğinin çok çarpıcı bir örneği.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Caracal firması, bir müddet önce HK'nın Jagd und Sport Waffen olarak adlandırılan sivil departmanını devr aldı.
Müteakiben de daha önce Glock dizayn takımında olan, Gaston Abi'mizle ters düşüp Steyr'a geçen ve burada M serisi tabancaların geliştirilmesinde kilit isim olan Wilhelm Bubbits'i transfer etti.

Sonuç, sitede gördüğünüz tabanca.

(16-05-2008, 05:25 PM)lupus demiş ki: Bu örnek, silah sanayinin sade vatandaş tarafından desteklenerek kalkındırılması gerektiğine inanan, yada bunu kasıtlı olarak savunanların, çok yakından ve dikkatli incelemeleri gereken bir örnektir.

Sade vatandaşın satın alacağı bir kaç adet tabanca ile bu işler olmaz.
Devlet ve kuruluşları, dikkatli planlama ve analiz yaparak üreticileri yönlendirecek ve destekleyecek.

Halihazırda Sarsılamaz gibi bir CZ klonu varken, Canik ve modellerine zaman ve para harcamanın israf olacağını akıl edemeyip, firmayı bu şekilde yönlendiren zihniyetten hesap sormaya kalkınca, vatan haini oluyoruz.

Arsan, Gümüşay, Ün-Mak, Asilsan gibi firmalara gömülen maddi kaynakların yarısı ile dahi, bu örnekteki gibi bir proje yürütülebileceğini söyleyince, milletin ekmek kapısına kastı olan, milli sanayi düşmanı yaftası yiyoruz.

Bazı aklı evveller hemen, adamların petrol parası ile her şeyi yapabileceği mazeretinin arkasına sığınmaya çalışacaklardır. Ancak bu işlerin kıyısından köşesinden geçmiş insanlar, yukarıda sadece bir kısmını gündeme getirdiğimiz israfın yarısı ile dahi, rahatlıkla böyle bir projenin kotarılabileceğinin farkındadırlar. Adamlar paralarının olduğunun, ancak gerekli teknoloji ve know-how birikimi transferi yapılmadan, bunun hiç bir anlamı olmayacağını gayet güzel tahlil edip, gerekeni yapmışlardır.

Kendi görüşümce lüzumsuz bir iş olmasına rağmen, bu ülke futbolunun, Sepp Piontek ve Jupp Derwal'den sonra yaptığı atılım da çok çarpıcı bir örnektir. Bu kadar lüzumsuz işler için bile insan ve birikim transferine dünyanın kaynağı ayrılırken, yurt savunmasını da yakından ilgilendiren konulardaki bu cahilliğin, kendini beğenmişliğin, iş bilmezliğin izahını yapmakta gerçekten çok zorlandığımı söylemeden edemeyeceğim.

Saygılarımla.

(24-05-2009, 01:27 PM)lupus demiş ki: Arkadaşlar, bu arada Caracal Merkel ' i de bünyesine katmış. Cool

Alıntı: Caracal Int. acquires Merkel for hunting
15/07/2007

Caracal International, a light weapons manufacturing company based in Abu Dhabi, announced that it has acquired full ownership of the German company Merkel for hunting guns and light weapon industry the deal is seen as a significant boost to the nascent Emirati National Company and an outlet to the international markets.
Under the deal, Caracal International will acquire the German company's production lines in Germany, USA and its distribution networks in Europe and America. These networks are currently distributing several products of other international companies particularly in the American markets.

İşe yukarıdaki gibi yaklaşırsanız, neyi yapıp, neyi yapamayacağınızı, işi kimin iyi bildiğini iyi analiz ederseniz, iş aşağıdaki gibi olur;

(23-05-2012, 12:17 AM)lupus demiş ki: Caracal fabrika turu;

http://www.flickr.com/photos/gunsandtact...844173804/

[Resim: i5733092_1-jpg]

[Resim: i5733093_2-jpg]

[Resim: i5733094_3a-jpg]

[Resim: i5733095_3-jpg]

[Resim: i5733096_4-jpg]

[Resim: i5733097_5-jpg]

[Resim: i5733098_6-jpg]

[Resim: i5733099_7-jpg]

[Resim: i5733100_8-jpg]

[Resim: i5733101_9-jpg]

[Resim: i5733115_10-jpg]

[Resim: i5733116_11-jpg]

[Resim: i5733117_12-jpg]

[Resim: i5733118_13-jpg]

[Resim: i5733119_14-jpg]

[Resim: i5733136_15-jpg]

Alıntı

(14-12-2012, 06:46 PM)lupus demiş ki: [quote='Keremcan' pid='215574' dateline='1355499122']
Teknoloji harikası tank yapıyoruz...

Korelilerden know / how yardımı alarak...

Sn:Lupus batıllıların bile hasetliklerinden parmaklarını ısırarak takip ettiği ve zoraki tebrik ettiği Altay tank projesini böyle bir kalemde çizip attığınız ya artık diyecek kelamım kalmadı sözün bittiği yerdeyim...

Alıntı

Sn.keremcan, her şeyi doğru tanımlayıp, adını doğru koymak lazım...Hamasi nutuklarla ve sloganlarla ne kendinizi, ne de başkasını kandırmazsınız...Hoş, başkasını zaten kandıramazsınız da, ancak kendi kendinizi kandırır ve avutursunuz, o da ayrı bir konu...

Öncelikle bazı sorulara doğru ve dürüst cevaplar vermelisiniz...Bu tank bir kaç yeri bize göre modifiye edilmiş bir K2 midir, değil midir? Bu tank projesinin her aşamasında Kore' lilerden yardım alınmış mıdır, alınmamış mıdır? Bu tankaları üretip, kendi inisiyatif ve irademizle bir üçüncü ülkeye satabilir miyiz, satamaz mıyız? Bu sorulara duygusallıktan uzak, dürüstçe ve doğru bilgiye dayanan cevaplar verildiğinde ne demek istediğimizi gayet güzel anlarsınız ya da anlamazlıktan gelmeye devam edebilirsiniz...

Efendi gibi '' Biz bu tank projesini Korelilerle birlikte çalışarak geliştirdik..Atış kontrol sistemlerini bizzat kendi bünyemizde geliştirdik. Nihayet ülkemizde bu tür bir savaş platformunu üretebilecek alt yapı ve birikime ulaştık, böyle bir platformun seri üretimini yaparak, kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek duruma geldik...'' dersiniz, ben de size adam gibi adam muamelesi yapar, elinizi öperim...Kimsenin projenin kapsam ve nihayi faydalarını görmezden gelerek bir kalemde sildiği falan yok...Bizim itirazımız, yalan yanlış bilgilere dayanan duygusal sloganlarla milletin siyasi rant uğruna uyutulmasıdır...Yoksa hiç kimsenin know how transferi ile bu memleketin gücünün arttırılmasına bir itirazı yok...En başından beri tabanca için de aynı yolun izlenmesi gerektiğini, gerekirse uluslararası düzeyde yarışma açılmasını ısrarla dile getiren, bunun projenin milli vasıflarına bir halel getirmeyeceğini söyleyenler de bizleriz...

Lütfen bilmediğiniz konularda, özellikle de kimin, ne düzeyde, ne kadar ilgili, bilgili, yetkili olduğunu bilmediğiniz konularda, yazılı ve görsel basından görüp işittiklerinize dayanarak boş ve hamasi yorumlar yapıp vaktimizi ve enerjimizi boşa harcayıp, zihnimizi gereksiz yere yormayınız...

Alıntı

Siz dünyada teknoloji transferi yapmadan bu tür imalatları %100 yerli üretimle yapan bir ülke gösterseniz de bana ben sizin elinizi öpsem.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi