Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MILLI TABANCA
Babayiğit sertifikalı firmalar ve onların işaret ettikleri personeller varken durup dururken devletten hiç bir kimsenin forum, forum üyeleri v.s. kişilere davet göndereceğini tahmin etmiyorum. Bu güne kadar o kadar insan söylemediğini bırakmadı aldırmadılar, neyi nasıl çözebileceklerini, hatanın nereden kaynaklandığını işaret ettiler görmezden geldiler.
Kaale alınan şey çıkar, ortaklaşa çalışmanın yerini çıkar kavgası aldığı sürece aynı terane okunup duracaktır.

Devlet babayiğitliğini gösterip bu firmaların üzerinde sopasını sallasaydı, şimdi ne isim ne meşhur ne kahraman ne de bir silah arayışı, millilik beklentisi içinde olmazdık. Elimizi uzatır alırdık. Bu forumda da yerli yabancı silah kalite farkını değil, yerli silahlarımızla geçirdiğimiz keyifli poligon zamanlarını paylaşırdık.

Alıntı

Sadece devlet değil, hiçbir kişi veya kurum/kuruluş kimseye durup dururken davet göndermeyecektir. Haklısınız. Ancak Yurt Savunma'nın hareketi de göstermektedir ki yeterince sabır ve bilgilendirici baskının ardından firmalar da bir yerden sonra bu akıma kapılmak durumunda kalıyorlar. Yoksa ekonomik süreç para üzerinden döndüğü müddetçe elbette ki ilk kaale alınacak husus çıkar (kâr- para, getiri) olacaktır. Bunun aksini düşünen hayalperestlerden değilim. Hepimiz işlerimizde öncelikle getirimize bakarız. Kimsenin önceliği kamu yararı değildir. Önce kendi öncelikli ihtiyaçlarımızı karşılarız, sonrasında da gönlümüzün büyüklüğü ile orantılı olarak etrafımız için adım atarız.

Ancak bir de empati yapalım. Hayatınızın bir döneminde yaptığımız hatalar sürekli olarak yüzümüze vurulsa, bizden adam olmayacağı söylense, olumlu sonuçlar yaratmak için adım atmaya çalışırken motivasyonumuz düşürülse ne hissederdik? Benim kastettiğim budur tam olarak. Ben burada bu üreticiler kesinlikle olumlu sonuç için toplandılar demek istemiyorum. Sadece o ihtimali baştan çürütmeyelim diyorum. Elbette ki fikirlere saygım sonsuz. Kaldı ki siz sadece fikirlerinizi karikatürize etmiştiniz. İçinde bir hakaret veya ağır eleştiri yoktu. Ama benim zihni yapım bu konuya farklı bakılması gerektiğini söylüyor.

Hatırlarsanız Sn Orhancengizk ile görüşmemizde sizinle bir fikri paylaşmıştım. Hep beraber bu milli tabanca çalışmalarına ne şekilde destek verebiliriz sorusunun cevabını aramak gerekir demiştim. Şartlarımızı zorlasak bizden neden bir üretici çıkmasın demiştim. En basitinden örneklendirmek gerekirse Sn Lupus'un teknik hakimiyeti, Sn Mercankaya'nın makine ve alaşım deneyimi ve bilgisi, pek çok üyemizin silah kullanım konusundaki deneyimi ve profesyonel birikimi, vs vs vs. Bunlar birleşirse ortaya gayet güzel bir platform çıkar. İlla üretici olmak da gerekmez. Elimizden geldiğince çizim ve hesaplamalar ile de kendilerine destek olabiliriz. Eminim ki bu tür bir yaklaşım çok daha olumlu sonuç doğurur.

Her ülke belli alanlarda milli çözümler üretmenin peşindedir ve bu durum da sadece tabanca ile sınırlı değildir. Bu tartışmalar her durumda olacaktı. Ayrıca devlet firmaların üzerine çökemez, çökmemelidir de. Piyasa ekonomisi koşullarında firmaların üzerine çökecek grup kullanıcı-müşteri grubudur. Her şeyi devletten bekleyen bir anlayış ile bu sorunu değil, hiçbir sorunu çözemeyiz (Siz bunu yapıyorsunuz demiyorum kesinlikle, bunu yapan çok geniş bir kesim olduğunu biliyorum ama). Devlet bizim verdiğimiz yetki ile iş yürüten bir organ olduğuna göre öncelikle bizim bir baskı oluşturmamız, ardından da bu baskıyı devlet ve kuruluşlara bölüştürerek etkinlik göstermemiz gerekir.

Bugün Yurt Savunma sesimize kulak verdi, yarın Tisaş, öbür gün Sarsılmaz, sonra da diğerleri. Bu kaçınılmazdır. Ancak bunun yolu acımasızca eleştirmek (dalga geçmek) değil, sürekli ve tutarlı şekilde yerinde eleştiriler sunmaktır. Sn Kemal 3436 Sarsılmaz firması ile görüştüğünü, dernek oluşumuna ilgili firmanın da destek verdiğini iletmiş idi mesela. Sarsılmaz'ı aradığımızda "Sayın Kaptırmaz yetkilisi" dese idik alacağımız yanıt ne olurdu dersiniz? Ben eleştirmeyelim demiyorum. Eleştirelim, hem de sürekli eleştirelim. Ama alay etmeden.

Son olarak aslında mesajım size yönelik değildi. Ancak sanırım üstünüze alındınız. Veya ben üstünüze alındığınızı düşünmüş de olabilirim. Ben genel bir bakışı işaret etmiştim. Yeri geldiğinde benim de yaptığım bir hata bu. Ancak her ne olursa olsun, bir firma ile veya herhangi bir birey ile bazı özellikler üzerinden alay edilmesi benim açımdan motive edici kabul edilebilen bir durum değil. Demotive ettiğimiz insanları ne kadar eleştirme hakkımız olduğu sorusunun cevabı sanırım kişiden kişiye değişiyor. Ancak dünyanın her yerinde geçerli bir kural vardır. Bir konsorsiyuma davet edilecek kişiler eleştirici kişiler olabilse de alaycı kişiler olmazlar. O nedenle o konsorsiyuma dahil olabilmemiz için bizlerin de bir şeyler üretmemiz gerektiğine inanıyorum. Üreteceğimiz fikirler illa ki bir şeyleri değiştirecektir. Bugün Yurt Savunma ile başlayan bu hareketin bir akıma dönüşmesi dileklerimle.

Saygılarımla,

Volkan
(14-12-2012, 04:53 PM)hasso1 demiş ki: Bu işi KALE yapabilirdi, onu da devre dışı bıraktıklarına göre bu iş yatar.

+1

Kesinlikle Katılıyorum Sn Hasso1. Daha önce KALE grubunun bir işletmesi ile ortak bir projede çalışmıştım. Bence gayet detaylı düşünüp çalışan bir firma. Dilerim bir şekilde bu sektöre girerler. Zira ben onların ürünlerini güven içerisinde kullanmakta ve tavsiye etmekteyim.

Saygılarımla,

Volkan

Alıntı

(14-12-2012, 04:57 PM)waffenliebe demiş ki: Sn Lupus'un teknik hakimiyeti...

Sn.waffenliebe, iyi niyetiniz ve göstermiş olduğunuz teveccüh için teşekkür ederim...Ancak şunu kesin ve net olarak söyleyebilirim, hiç bir şeye ve ayrıntıya tam olarak hakim olabildiğimiz yok...Sadece son kullanıcı düzeyinde bir miktar, o da ülkemiz standardlarının biraz üzerinde tecrübe ve farkındalıklarımız var...Adamların tasarımlarında fark edebildiğimiz ayrıntılar binde bir düzeyinde bile değil...Gerçek manada teknik hakimiyetten bahsedebilmek için, tasarım düzeyinde yorum yapabilmek için, örneğin sırf tetik sistemleri veya namlular üzerine tasarım ve üretici düzeyinde çalışarak bir ömür geçirmek gerekir...

Saygılar.

Alıntı

Tevazu bilgiden yükselir Sn Lupus. Sizin yetersiz dediğiniz bilginiz ile uzaktan yakından alakası olmayan niceler bu işler konusunda fikir beyan ediyor. Size rağmen size sonsuz güvenmekteyim efendim Big Grin.

Saygılarımla,

Volkan

Not: Sizinle şahsen de tanışmış birisi olarak bu konudaki güvenimde haksız olmadığımı ayrıca gördüm. Sayenizde elime en uygun silahı bulmuş biri olarak haklı olduğum da kanıtlandı.

Alıntı

SSM'nin açıklamasında bir detay yeni dikkatimi çekti. "5 firmanın ortak çalışacağı" söyleniyor. 5 firmayı çağırıp, ortak model geliştirmek, sadece bize mahsus bir çözüm yöntemidir. Burada iyi bir silah üretimi değil, herkesi memnu etme gayreti var gibi. 5 firmayı çağırıp aralarında eleme yaparak, firma sayını 2'ye indirip yarıştırmak daha mantıklı olabilirdi. Böyle rekabet olmayan işte nasıl iyi ürün çıkar bilmiyorum.

Alıntı

Sn.Lupus;

Burda sizinle ayrı görüş içerisindeyim,sizin hakimiyet alanınız çok fazla olduğu için böyle.Alanı daraltır belirli konularda uzmanlaşırsanız ismi lazım olmayan el oğulları nal toplar.Ayrıca bu durum imkan ve şartlarla doğru orantılı.

Birileri yahu ne kadar abartıyorsunuz Sn.Lupus'u diyordur,abartmıyoruz hakkını veriyoruz,az el oğlu forumlarında gezerlerse bu kadar konuya bunca hakimiyet kimde varmış göstersinlerde bizde görelim.

Üslup biraz sert olsa da yıkama,yağlama modunda geziyorlar diye düşünce bırakmamak içindir.

Sezarın hakkı sezara...

Saygılar.

Alıntı

Sn. Lupus'u bilmem ama Sn. LOPUS konuya daha hakim. Smile

Sn. Lupus üstad her zaman çok mütevazisiniz.

Alıntı

(14-12-2012, 12:59 PM)asc demiş ki:
(14-12-2012, 10:06 AM)Mirgun demiş ki: ... 2 yıl için seri üretime geçirilmesi planlanan yerli tabancanın henüz ismi belli değil. Yerli tabanca hem Türkiye?de hem de yurtdışında adından söz ettirecek. Eskiden Anadolu da çocuklara hemen isim verilmezdi, önce bir kahramanlık yapması gerekirdi. Bizim tabanca ailemizin ismi de hemen belli olmayacak. Önce kendisi ispatlasın, ondan sonra değerlendireceğiz.?

Milli tabancamıza "KAMAŞULLAH" adının verilmesini öneriyorum. KAMA'nın gelişmişi anlamında.Big Grin
[Resim: sars%C4%B1lmaz-kama-fiyat%C4%B1.jpg]

İşte bu benim koptuğum andır.Big Grin

Sayın forumdaşlar,

Ben de bu tabanca denilen şeyden azıcık anlarım diyelim. Zaten tam bileni pek çıkmaz. Bizdeki imkan ve şerait malum-u aliniz efendim.

Lütfen bu tabanca hususunu gözünüzde çok büyütmeyin. Zaten yerli üreticilerimizin bazısı iyi bazısı kötü bu işi yapıyor. Bunca zamandır piyasa malı üretim yapsalar da iyi ve kötü bir bilgi birikimleri oluştu. Ben eminim ki bu işin olurunu olmazını tam olarak biliyorlar ama maliyeti yükseltmemek için fiiliyata dökmüyorlar. Bizim yerli sanayimiz zihniyeti biraz düzeltsin yeter. Hadi bir de slogan verelim. "İstesinler kralını yaparlar."

-Peki şimdi niye yapmıyorlar?
-Niye yapsınlar ki? Maliyeti yükseltmenin ne gereği var. Piyasa zaten koruma kalkanı altında ne verirsen onu yiyor.

Selamlar

Alıntı

Bence çok zor ama imkansız değil, yerli firmaların makine parkurları çok da yetersiz değil diye düşünüyorum. Yüz yıl öncesi tezgahında üretilip halen şanını koruyan bir çok marka var, bizde eksik olan bilinçli üretici gerisi teferruat.

Alıntı

Sn. Waffenliebe,
Benim alasim bilgisi kahve-krema-seker karisimina yetecek kadar Smile

İsin sakasi bir yana, Devrim Arabalari filmini ne zaman izlesem (ki o projedeki makine muhendislerinden birisi ile tanismis, calismisligim var, ustam sayarim) "neden olmasin?" derim.

Selamlar, saygilar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi