Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SARSILMAZ 500 ATIM SONRASI DURUM NASIL .
Bu gün 500 atımı geçmişim...İşin gerçeği silah bilgim çok fazla olmamakla birlikte, ne öğrendiysek forumda yazılmış ve tartışılmış bilgileri okuyarak öğrenmeye çalışıyoruz. Sağ olsunlar samimiyetle sorduğumuz hiç bir soru da cevapsız kalmadı . Bu günki atışlardan sonra silahı bildiğim kadar temizleyip fotoğraflarını çektim. Merak ettiğim bir kaç sorum daha olacak, eğer bilgisi olan bir arkadaş okur da cevap verebilirse sevinirim.

İlk olarak 500 atışı geçtim ama, klasik temizlikten başka temizleme yapılmadı, herhalde atış sayısı henüz çok fazla değil, detaylı bir söküm ve temizlik yapılması için henüz erken mi? Gerçi yapılması gerekliyse de bunu ben yapamam, kendim yapamasam da yaptırmalı mıyım? Bunu şu nedenle soruyorum, çünkü bazı arkadaşlar silahın bir arıza vermediği sürece detaylı söküm yapılmaması gerektiğine inanıyor, ama bana kalırsa içinden temizlediğim pisliklere de bakılırsa, konuya vakıf birine verip detaylı bir soküm yaptırılıp temizlenmesi gerekir gibi geliyor, bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum...Bana ilk aldığım zamanki gibi geliyor, sanki hiç aşınma yok gibi .

Saygılarımla..

[Resim: IMG_0145.jpg]

[Resim: IMG_0149.jpg]

[Resim: IMG_0153.jpg]

[Resim: IMG_0155.jpg]

[Resim: IMG_0158.jpg]

[Resim: IMG_0162.jpg]

Alıntı

Sn mrt1 biliyorsunuz cok anlamasamda tabancanız iyi görünüyor.
Saygılar...

Alıntı

Şu resimde görülen halinden daha fazla söküm yapmaya gerek yoktur, namlunun içini temiz tutun, barut artıklarından temizleyin yeteri kadar yağlamasını yapın yeterlidir.

Alıntı

(13-12-2012, 09:51 PM)mrt1 demiş ki: Bu gün 500 atımı geçmişim...

Kazasız belasız nica atımlara Sn.mrt1...

(13-12-2012, 09:51 PM)mrt1 demiş ki: İlk olarak 500 atışı geçtim ama, klasik temizlikten başka temizleme yapılmadı, herhalde atış sayısı henüz çok fazla değil, detaylı bir söküm ve temizlik yapılması için henüz erken mi?

500 atım detaylı temizlik için çok erken bir atım adedidir. Ancak detaylı söküm ve temizlik için tek kriter atım adedi değildir. Silahın yaşı da önemlidir. Doğru dürüst atış yapılmamış, yıllarca sadece sağına soluna yağ sıkılıp silinerek bakımı yapılmış silahların detaylı sökümü yapıldığında biriken kir ve yağ tortularının iç parçalarda, özellikle de yaylarda neden olduğunu korozyon hafife alınmayacak kadar ciddi boyutta olabiliyor.

(13-12-2012, 09:51 PM)mrt1 demiş ki: Gerçi yapılması gerekliyse de bunu ben yapamam, kendim yapamasam da yaptırmalı mıyım? Bunu şu nedenle soruyorum, çünkü bazı arkadaşlar silahın bir arıza vermediği sürece detaylı söküm yapılmaması gerektiğine inanıyor, ama bana kalırsa içinden temizlediğim pisliklere de bakılırsa, konuya vakıf birine verip detaylı bir soküm yaptırılıp temizlenmesi gerekir gibi geliyor

Yukarıdaki paragrafta yazdığım nedenlerden dolayı arkadaşlarınız kesinlikle yanlış, siz doğru düşünüyorsunuz. Ama silahın yaşı çok değilse, halihazırdaki atım adedinde bu iş için fazla aceleci olmayın. Bir kaç bir atım sonra bu taraflara uğradığınızda silahınıza birlikte ayrıntılı bir kese atarız, hem siz de neyi nereye kadar söküp takabileceğinizi öğrenmiş olursunuz...Smile

Saygılarımla..

Alıntı

Sn Lupus çok teşekkür ederim , tekrar kafamdaki tüm soruları yanıtladınız , malzeme aldığım boru fabrikası sizin oralarda , kısmetse gelince beraber parçalarız .Smile

Saygılarımla.

Alıntı

Sadece keyif için nice 500 lere sayın mrt1.

Saygılar.

Alıntı

Geçtiğimiz günlerde silahlara çok ilgisi olmayan genç bir komiser arkadaştan, incelemek için Kılınç 2000 silahını istedim. Sağını solunu inceleyip, kontrollü bir şekilde tetik düşürürken bir yandan da sohbet ediyorduk. Bu sohbet sırasında bana, silahının çok sık tutukluk yaptığını ve her atıştan sonra iyice temizlemek zorunda kaldığını söyledi. Ne tür tutukluk yaptığını sordum, o sırada sürgüyü geride kilitlemiştim, "işte böyle kalıyor içinde mermi varken" dedi, Konuşmamız uzun sürmediği için ayrıntıları konuşamadık. Tutukluk sorunu yaşamadığını söyleyen polisler de olmuştu daha önce. Ben onların yalancısıyım, sadece bilgi vermek istedim Smile

Saygılarımla.

Alıntı

(14-12-2012, 10:11 AM)vgun demiş ki: Geçtiğimiz günlerde silahlara çok ilgisi olmayan genç bir komiser arkadaştan, incelemek için Kılınç 2000 silahını istedim. Sağını solunu inceleyip, kontrollü bir şekilde tetik düşürürken bir yandan da sohbet ediyorduk. Bu sohbet sırasında bana, silahının çok sık tutukluk yaptığını ve her atıştan sonra iyice temizlemek zorunda kaldığını söyledi. Ne tür tutukluk yaptığını sordum, o sırada sürgüyü geride kilitlemiştim, "işte böyle kalıyor içinde mermi varken" dedi, Konuşmamız uzun sürmediği için ayrıntıları konuşamadık. Tutukluk sorunu yaşamadığını söyleyen polisler de olmuştu daha önce. Ben onların yalancısıyım, sadece bilgi vermek istedim Smile

Saygılarımla.

Bahsettiğiniz silah muhtemelen 2009 yılı ve daha sonrasında personele verilen silahlardandır. Zira 2007 ve 2008 yıllarında teşkilata verilen ve bizim üçgen gez diye tabir ettiğimiz silahlarda tutukluk yapanını pek görmedim. 2009 ve daha sonrasında verilen düz gezli silahlarda sanırım malzeme kalitesi düştü çünkü bakımlı olmasına rağmen benzer şekilde tutukluk yapanları çok gördüm.

Alıntı

Sarsılmaz Mega tabancama ait 1000 atım sonrası fotoğraflar elimde ,paylaşmak istiyorum ama 30 mesaj atmadığım için ne konu açabiliyorum nede fotoğraf yükleyebiliyorum.bu fotoğrafları yükleyebilmem için yardım alabilirmiyim?

Alıntı

Sn. ankaralı, hoş geldiniz...

Yeni konu açamazsınız doğru ama açılmış konulara mesaj yazabilir, resim yükleyebilirsiniz, resim yükleme ile ilgili linki aşağıya yapıştırıyorum...
Saygılarımla...

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1393

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi