Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
K98a 1915 Erfurt Nihayet!
Sn. evrenay,

Hayırlı olsun. İyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Saygılar.

Alıntı

Sayın Evrenay,

Sizin yaşlı kızın kundağı, 1915 senesine kadar üretilmiş tip 1 kundak olarak geçiyor bildiğim kadarıyla. Kundağın üzerinde iğne sökme pul'u olmamasından bu anlaşılıyor. Bu modellerde çatma çubuğunun olup olmamasında bir bilgim yok fakat, siz bizleri aydınlatabilir misiniz?

Saygılar

Alıntı

Sayın BekciHursit,

inanın K98 ve türevleri konusunda pek bir bilgim yok. Bir ara görmüş olduğum 1914 Erfurt üretimi K98'de çatma çubuğu vardı. Bendeki bu 1915 Erfurt üretimi tüfekte neden çatma çubuğu yok bilmiyorum.

Ancak size şöyle bir ipucu verebilirim: Kundağın sağında askı kayışının bağlantı noktasında bir küçük, diğeri büyük iki adet "M" harfi damglanmış.
"M" harfi bana Kaiserliche Marine (Imperial German Navy) nin damgalarını hatırlattığı için, bu tüfeğin deniz kuvvetleri için yapılıp yapılmadığını düşündürdü. Eğer bu konuda malümatınız varsa, beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Aşağıda bahsettiğim "M" harfi damgalarını görebilirsiniz.

[Resim: P1030933.jpg]

Sayın Pinus,

siz geldiniz de biz sizden fişenk mi esirgedik?
Bir, iki bağ fişekten ne olacak ki, gerekirse K98 e mayon bağlarız Big Grin Big Grin .

Alıntı

(11-12-2012, 08:49 PM)evrenay demiş ki: ... gerekirse K98 e mayon bağlarız.

Ben denedim, yapmayın, mayon kesiyor. Tongue

Alıntı

Yok mayonla çok yakar. Biz mayon söker tek tek atarız. Smile

Alıntı

Sn. evrenay,

Dönüp dönüp bu süvari model tüfeğe bakıp duruyorum. Hakikaten maşallahı var. Artık kim nerede sakladı bilmem.

İki sorum olacak. Birincisi bunlarla K98K modelleri arasında ne kadar boy farkı var, ikincisi süvari tüfeklerinde çatma çubuğu oluyor muydu?

Selamlar

Alıntı

Sayın Pinus,

kim nerede sakladı bilmiyorum ama biz son duraktan aldık.

K98k ile kıyaslaması konusunda herhangi bir malumatım, malesef, yok.

Çatma çubuğu normalde bu modelde de olması lazım, ancak neden yok bilmiyorum.

Esas merak ettiğim dipçiğindeki "M" damgaları Marine (Deniz Kuvvetleri) manasına gelmiyormuş. Dipçik üretimlerinde birçok harf damgalanıyormuş üzerlerine. Ne anlama geldikleri konusunda ise yeterli bilgim, yine malesef, yok.

Alıntı

Güle güle kullanın sn.Evrenay.Gerçekten güzel bir tüfek MaaşAllah..
Saygılar

Alıntı

Sn evrenay hayırlı olsun güzel bir antika

Alıntı

Hayırlı uğurlu olsun.Evrenay bey bu modeli genelde kulaklı olur.İlk defa kulaksızını görüyorum.Ama çok orjinal bir tüfek.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi