Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustam sayın tokoglu'nun yeni çürüğü: Walther P38
Harala gürele içerisinde tabancanın yekpare bir fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.

[Resim: P1030854.jpg]
[Resim: P1030855.jpg]
[Resim: P1030856.jpg]

Sürgünün içindeki iğne emniyetine dikkat.
[Resim: P1030858.jpg]
[Resim: P1030859.jpg]
Almanya'nın Zella Mehlis şehrinde, 2. Dünya Savaşı öncesi veya savaş sırasında üretilmiş, çelik gövdeli.

Merak ettiğim husus; sürgü üzerindeki "Mod. HP" damgasının ne manaya geldiği.
Bu konuda malumatı olan var mı?

[Resim: P1030860.jpg]
[Resim: P1030861.jpg]

Namlunun içi pırıl pırıl, sanki hiç kullanılmamış.
[Resim: P1030862.jpg]

Namlu kilit bloğu sökülmüş
[Resim: P1030863.jpg]
Gövdenin arkadan görünüşü
[Resim: P1030864.jpg]

Raylar
[Resim: P1030866.jpg]
[Resim: P1030867.jpg]

Alttan
[Resim: P1030868.jpg]

Fişek yatağı tarafından P38 namlusu
[Resim: P1030869.jpg]

Namlu kilit bloğu ve yuvası
[Resim: P1030870.jpg]

Sürgü ve kovan tablası
[Resim: P1030871.jpg]

Sonraki dört fotoğraf, namlu kilit bloğunun namlu üzerindeki yuvasına nasıl oturtulduğu ile ilgili. Kilit bloğu sanki sonrafan farklı bir malzeme (örneğin; paslanmaz çelik) kullanılarak yapılmış gibi gözükmesine rağmen, üzerinde tabancanın seri numarasının son üç hanesini taşıyor.

Sayın tokoglu ile beraber baktığımız zaman rakamların karakteristiğin tabancanın üzerindeki diğier başka rakamlarla benzeştiğini tespit ettik.
Walther P38'lerden anlamamakla beraber, aksi mantıklı bir şekilde açıklanmadıkça, namlu kilit bloğunu, bu tabancanın orjinal parçası olarak kabul ediyorum.

[Resim: P1030872.jpg]
[Resim: P1030873.jpg]
[Resim: P1030874.jpg]
[Resim: P1030875.jpg]

Alıntı

Sayın Evrenay,

Bu çok güzel paylaşım için çok teşekkürler. Ufak araştırmam neticesinde mod Hp, Walther in savaş öncesi commercial olarak toplamda 30.000 adet ürettiği sonrasında adını bildiğimiz P38 olarak değiştirdiği bir tapençe. Bu anlamda koleksiyon değeri oldukça yüksek. Bu 30.000 adet içerisinde bir de çok çok az sayıda 7,65 para olarak üretilenlerin varlığında da bahsediliyor ki bunlar oldukça yüksek değerlilikte imiş.
Saygıdeğer üstadım Tokoğlu, hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum efendim.

Saygılar

Alıntı

Sn. Evrenay, hayirli ugurlu olsun. Gercekten cok hos görünüyor.

Saygilar

Alıntı

Sn Evrenay,

HP (Heeres Pistole) Ordu silahi olarak çevirdim kabaca fakat siz tam karşılığını net söylebilirsiniz..

Alıntı

Sn tokoglu hayırlı olsun efendim..sn Evrenay ustanız karın tokluguna sizi daha çok çalıştıracak galiba.

Alıntı

Safkan bir Thrungialı...Thumbs Up

Alıntı

Sayın Tokoglu;
Hayırlı olsun efendim. Güle güle, sevin okşayın.
Bir P38 gördüğümde, bende hemen böyle söküp, inceleme hissine kapılırım. Smile
Bu silahın, bende böyle bir çekici etkisi vardır.

Sayın Evrenay;
Bu güzel paylaşımınız ve anlatımınıza ötürü, size
teşekkür ederim.
Saygı ve selamlar.

Alıntı

Tabancanın üç noktasından 3. Krallık (dritte Reich) kartalının pençelerinin altında "N-Nitro" harfi damgalanmış.
Bu da bana tabancanın sivil pazar için üretilmiş olabileceğini düşündürdü.

Sayın BekciHursit, malumat için teşekkür ederim. Umalım ki öyle olsun, sayın ustam tokoglu güzel bir tabancayı kurtarmış olsun.
Aslında namlusunun bu kadar temiz kalmış olması, silahın pek de ateşlenmediği sivil ellerde bulunduğunu düşündürmüştü bana.
Malumunuz Walther P1 Alman Ordusu'nun uzun süre resmi silahı olarak görev yaptı (savaştan sonra da). İşin aslı; bu kadar temiz bir namlu ile bu kadar zamanı orduda geçirmesi bana pek mümkün gözükmedi.

Benim bildiğim kadarıyla askeriye için yapılan silahlara "N-Nitro" damgası vurulmuyor. Ordunun kendi test ve kabul damgaları var. Ancak bu bilginin doğrulunğundan emin değilim.

Sayın yagız kagan, hayatımda karın tokluğu ve barınma karşığında (ve elbetteki işi öğrenmek için) çalıştığım oldu.
Her seferinde boynuz kulağı geçti...

Sayın lupus, Thrüngen'e araba kaldırıyoruz, sizi de bekleriz efendim. Ancak sizin için Bayern'in kenarda köşede kalmış yerlerine de gideriz.

Bu arada şöyle bir cümleye denkgeldim: "Walther "Heeres Pistole" or HP in short, an early commercial version, produced before its official adoption as P38." Diyor ki: "Walther Ordu Tabancası, kısaca OT, P38 in resmi olarak kabulünden önce üretilen erken ticari versiyonudur."

Bu cümleyi okuduğum yer: http://world.guns.ru/handguns/hg/de/walther-p3--e.html

Bu noktada benim tahminin silah üretim kısıtlamalarından dolayı Walther'in aslında Alman Ordusu için üretiiği bir tabancayı, sanki sivil pazar için üretiyormuş gibi damgalatması olmuş. Tabi yanılıyor da olabilirim.

Küçük bir anekdot olarak: "Die P1 dient unter anderem als Selbstschutzwaffe für Sanitäts- und Führungspersonal sowie als Zweitbewaffnung für Maschinengewehrschützen. Die Waffe befand sich im Bestand von fast allen Einheiten des Heeres und wurde mittlerweile aber in vielen Bereichen durch die Pistole P8 abgelöst."
Meali:
P1 (nam-ı diğer P38'in alüminyum gövdelisi), halihazırda Alman Ordsunda sıhhıyeci ve komutanların nefsi müdafa silahı olarak kullanılıyorken, makinalıtüfek kullanıcılarının da ikinci silahı olarak görev yapıyormuş. Tabanca ordunun aşağı yukarı bütün kademelerinde kullanılmış, ancak tamamına yakını P8-H&K USP ile değiştirilmiş. Bu demek oluyor ki Alman Ordusunda halen daha P38 kullananlar var.

Alıntı

Sanki bu silahı sormuşlar gibi

http://www.thehighroad.org/archive/index...15449.html

adresinde bilgi var..

You have a "rare" Walther HP or "Heeres Pistole" (Army Pistol).
The Walther HP was the model of pistol the German military adopted as the P-38.

In the 1930's, Walther began development of a large 9mm pistol.
The first models were "hammerless" or concealed hammer designs in which the hammer was internal and covered by the rear of the slide.
There were a variety of experimental versions of this "AP" or Armee Pistole.

The final version was the exposed hammer HP.
The German military asked for a few modifications to the HP to make it simpler to produce, and in 1938 adopted it as the P-38.
The P-38 was slightly modified with an easier to make safety system.

The HP has a firing pin safety system that retracts the firing pin into the slide.
The HP was made as a commercial model, and was sold as a military and police pistol to Sweden before and even during WWII, and as late as 1944.
Many of the later production commercial marked HP pistols were really nothing more than standard P-38's with HP markings.

Swedish Police surplus HP pistols were imported from Sweden in the late 1980's into the 1990's.
HP pistols are very valuable due to the rarity since only about 24,000 were made.
Swedish issue HP's have an "H" series serial number running from H1,001 to H2,065.
An HP in about 90% condition would be worth more than $2000

------
Bu bilgiyi internette birçok yerde tekrar ederken buldum..Bu HP lerin P38'lerin farklı bir versiyonu olduğu, söyleniyor. P38 HP olarak isimlendiriliyor. Bu arada anladığım kadarıyla fabrika P38 i Alman ordusunun ihtiyacı için modifiye ederken, geliştiriyor ve P38 HP'yi üretiyor. HP leri sivil satışlarını da yapmış..HP modelin ismi, askeri kullanım veya askeri envanter için damgalanmış anlamına gelmiyor. Bu silah bu bilgilere göre bu silah P38 HP dir.

Alıntı

Sn.Eskici' nin tabancasının seri numarası 20659. Bu seri numarası savaş boyunca sivil piyasa için 17.000 adet kadar üretilmiş, çok azı Wehrmacht tarafından kabul edilmiş, seri numaraları 6925-23999 arasında yer alan HP modellerinin sonuncularına yakın üretilenlerden birisidir..Sn.evrenay' ın da belirttiği gibi silahın üzerinde o dönemin sivil onay kodu olan nitro kartalının mevcut olup, Wehrmacht kartalının mevcut olmaması da bunu teyid eder niteliktedir... Bu HP modelleri teknik olarak Wehrmach' ın tedarik ettiği P 38' ler ile birebir aynı tabancalardır...

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi