Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BURSA AÇIK HAVA POLİGONU
Atış poligonu hakkında söylemeye çalıştığım tam da bunun gibi bir örnek ti, aslında. Ben de yaklaşık 20-25 gün evvel başımdan geçen bir olayı bire bir anlatayım. Bölge meskun mahal dışında kalan, avlak bir alan. Hem bu döneme hem de eski yıllara ait tüm avcılık pulllarım var, sahibi olduğum 2 tüfeğe ait yivsiz tüfek ruhsatnameside aracımın torpido gözünde. (tüfekler yanımda değil) Anılan gün, oğlumla birlikte (10 yaşında) Hatsan mod 125 sniper havalı tüfek ile, bahsettiğim yerde bir kaç hedef dikip atış yapıyoruz. Aracın yanında sandalyelerimiz, 40-50 adım ileride birkaç tane soda şişesi var. Dağ da ve asfalta yakın bir yerdeyiz. Orman koruma ekip aracı ile yanımıza yaklaşan yetkili (sözüm ona yetkili) ormancı arkadaş ile aramızda geçen diyolog tam da aşağıdaki gibidir. (eksiksiz)
Ormancı: Arkadaşım burada domuz avlama yasağı var, hemen terkedin burayı, ve bir daha da sizi burada görmeyeyim.
Ben: Beyefendi, burada domuz avlamıyoruz, sadece atış yapıyoruz.
Ormancı: Elimdeki havalı tüfeği aldı, saçmayı (5,5 mm havalı tüfek saçması) bana göstererek; bununla domuz avlanıyor.
Ben: Beyefendi ben av yapmıyorum deyip, araçtan tüm belgelerimi çıkarttım gösterdim, ormancı belgeleri alıp, aracındaki diğer yetkilisi herhalde, amirinin yanına gitti. Aralarında, kendi dillerinden konuşmalarından (12 nci kanal) sonra yanıma geldi, dediği şey aynen bu; buradan derhal gidin, evrakların tamammış ama, yine de burda domuz avı yapılması yasak, gitmez isek tutanak tutacakmış, jandarmaya gönderecekmiş. Neyse böyle bir zırtapoz ile laf, polimiğine girmek istemedim (çocuğumun yanımda, en azından atışmak istemedim) Uzun lafın kısası, hafta sonu yarım saatlik keyfimizin içine ettikten sonra aracına binip gittiler. Burda anlatmaya çalıştığım şey, her an kanun kural bilmez, sadece kendi doğruları olduğunu sanan, bir memur ile karşılaşılabilir ve her zaman da benim gibi mütevazi davranmayabiliriz. (ruhsatname var, son dönemin ve eski yıllara dönük tüm avcılık pullarım var, bulunduğumuz yer avlak alan, günlerden pazar, yanımda tüfek yok, çok uzak değil 2-3 km uzakta av yapan tüfek sesleri gelen bir sürü torbacı var, kaldı ki çoğunda ne pul ne de ruhsat eminim yoktur)

Alıntı

Sn pasa7676, Belki biz sadece atış denemesi yapmak istiyoruz ama esasında, domuz avına gidip de bir kaç hedef koyarak atış denemesi yapıyor süsü vermek suretiyle kaçak avlananlar var galiba. Bu kadar garip bir yaklaşım olduğuna göre demek ki gerçekten avlanıyorsunuz da talim süsü veriyorsunuz muamelesi yaptı belki de.

İşin aslı jandarma yada orman korumaya yakalanma olasılığını arttıracak yegane şey o civardaki birilerinin şikayet etmesiyle gelişiyor olsa gerek. Aksi takdirde şikayet olmaksızın jandarma veya orman bölge kalkıp oraya intikal etmez diye düşünüyorum. Selamlar

Alıntı

Sn.Kardan_ adam; olay yerine jandarma gelmedi, ormancı aracıda tesadüfen asfaltın kenarından geçerken (dağa giden yol üzerinde duruyor idi aracımız) bizi görüp geldi. Ayrıca yukarıda yazdığım gibi, yanımda tüfek yok. (havalı tüfek'ten bahsediyorum) kaldı ki bulunduğumuz yerde domuz da yok. Bahsettiğim konu, sadece konuya vakıf olmayan, ya da olmak istemeyen bir memur idi aslında.

Alıntı

Sayın pasa7676 acaba nerde atış yapıyordunuz mekan olarak.Biz yıllardan beri balat ormanın arkasında nilüfer deresine paralel bir alanda yapıyorduk ama Bursa şehir hastanesi inşaatı başladı atış yaptığımız alanda artık yeni bir yer bulmak lazım.Saygılar

Alıntı

Armutlu'ya yakın, Sn.yavuzmete.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi