Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beklentilerimin sizdeki karşılığı ( Sonuç : Cougar 8000 FT )
Değerli forum üyeleri,

Bildiğiniz üzere geçen hafta tabanca arayışımı sonlandırarak bir Stoeger Cougar 8000FT sahibi oldum.

Nacizane tercihimi yönlendiren unsurları ve kısmi tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Neden 8000FT ;

1.Üretiminin ülkemizde yapılması.Zira karşılaşabileceğim muhtelif teknik sorunlar karşısında ilk elden iletişim kurup çözüme en hızlı şekilde ulaşabileceğime olan inancım.

2. Makina parkuru ve geçmişten gelen Beretta izi ve tecrübesi.

3. Parça,aksesuar anlamında ulusal-uluslararası ulaşılabilirlik,çeşitlilik.

4. Ekonomik olarak uygun bir skalada yer alması. Fayda-fiyat ilişkisi.

5. Sahibi olan kullanıcıların mevcut geri bildirimleri.

6. Boyut ve fiziki yapısı gereği Compact sınıfta değerlendirilmesine karşın, kabza yapısının karakter özellikleri gereği (amiyane tabirle etli-butlu) el yapıma uyumu,kavramada hissettiğim uyumluluk.

7. Sahra sökümü için son derece kolay bir mekanizmaya sahip olması.

8. Kullanılan döner namlu sistemi sayesinde geri tepme ve namlu şahlanmasının en aza indirgendiğine olan inancım.

9. Şarjörlerinin İtalyan yapımı olması.

10. Senelik istikakla doğru orantılı olarak 5 senede atabileceğim toplam mermi sayısının 1000 olması !

MKE süreci :

İzine çıkarken silah satın alma belgemi yanıma almıştım. Aslında işin özü sabırsızlık sonucu artık en kısa zamanda tabanca sahibi olma dürtüsünü yaşıyordum.

İlk gün MKE'ye gittiğimde doğruca Stoeger kısmına gittim. Firma yetkilisi Gazi Bey'le biraz sohbet ettik. İlgili ve samimi birisi. Sonra aldım elime tüm modelleri,kurcalamaya başladım.Fiziki görüntü,işçilik,malzeme kalitesi beni etkiledi. F ve FT modeli arasında milimetrik farklar olmakla beraber FT görünüm olarak al benisi daha yüksek diye düşünüyorum.Pikatini ray göze çok batmıyor.Ayrıca evde ikamet edeceği için fenerli olarak muhafaza edebileceğim aklıma geldi.Sonuç olarak kararımı vermiştim.

Ertesi gün yine hızlı adımlarla ilgili yere gittim ve süreci başlattım.Herkesin malumu olduğu üzere önce vezne kısmı,sonrasında ambar ve poligon.
Tabancayla beraber yine malumunuz olduğu üzere,bir takım yedek kabza,kahverengi deri kılıf.

Benden önce aynı modeli alan arkadaşın tabancasında sorun çıktı.Sorunun şarjörle ilgili olduğu söylendi.Tam tabiri bilmemekle beraber paylaşacağım fotoğraflarda ilgili sorunun kaynaklandığı kısmı işaretleyip göstermeye çalışacağım.

Ben tabanacamı ambardan aldığımda kutunun içerisinden 45'lik şarjörler çıktı.Ve tabancanın dış namlusuna epey yağ bulaşmıştı. Tabi beni aldı bir telaş. Gazi Bey hemen şarjörleri değiştirdi. Ve yaşanacak en ufak sorunda tabancayı yenisiyle değiştireceğini söyledi.

Poligona geçtiğimizde Uğur Hocayla beraber 65 adet mermi attık. Her iki şarjörüde denedik. En ufak bir sorunla karşılaşmadık. Mustafa Hoca ile olan sohbetimizde neden HS almadın dedi.
Ama en nihayetinde iki hocamızda tercihimin yerliler arasında olup olabilecek en iyisi olduğunu belirtti.

Yaptığım atışlarda tüm mermiler hedef kağıdına isabet etmekle beraber,dağılım olarak orta noktanın altına kaydı.Kabzayı çok sıkmam ve tetiği çekerken biraz aceleci davranmamın getirisi olduğu konusunda Uğur Hocayla mutabık kaldık. Uğur Hocanın tabiriyle isabetin %80'i doğru tetik ezmekten geçiyormuş.

Teknik olarak ve yaptığım az sayıda atışla elbette tabancaya dair referans olabilecek noktada bilgi aktarımım,tecrübem söz konusu değil.Ama tabancamı kavradığımda,ateş ettiğimde,eve gelip bakımını yaptığımda herşey beni mutlu etti.Belki biraz acemilik dönemime şahitlik edecek ve yaşayacak ama ilk tabancam olması vesilesiyle her daim bende yeri ayrı olacak.

Tabancam için maşalı bir iç kılıfta almak istedim ve aynı gün Ulus'ta bulunan Av marketten Glock 21 kılıfı aldım.Denediklerim arasında en iyi uyumu bu kılıf sağladı.

Fotoğraf makinam ofisimde olduğu için bir gün daha bekleyip görsellerini öyle paylaşmak istedim.Telefonumun fotoğraf makinasını kullanmak istemedim. Yarın detaylı olarak ekleyeceğim.

Tüm bu süreçte sabırla değerli yorumlarını aktaran arkadaşlara teşekkür ederim.

Selam ve saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
dr.mpala
Değerli forum üyeleri,
Nihayet fotoğrafları çekip, yükledim. Boyut olarak umarım sıkıntı oluşturmaz.
Elimden geldiğince fazla fotoğraf eklemeye çalıştım. Belki bir karede gözden kaçan bir olgu diğer karede gözlemlenebilir diye.
Bazı detaylar için fotoğraflarda farklı ışık ve renk efektleri uygulamaya çalıştım.
Kendimce ufak yorumlar ekledim. Yanlış ve eksik olan yerleri lütfen düzeltiniz.
Benim adım Hıdır, elimden gelen budur Cool

[Resim: DSC04665.jpg]
[Resim: DSC04666.jpg]
[Resim: DSC04667.jpg]
[Resim: DSC04668.jpg]
[Resim: IMG_3262.jpg]
[Resim: DSC04670.jpg]
[Resim: DSC04672.jpg]
[Resim: DSC04673.jpg]
[Resim: DSC04674.jpg]
[Resim: DSC04675.jpg]

[Resim: DSC04676.jpg]
[Resim: DSC04677.jpg]
[Resim: DSC04678.jpg]
[Resim: DSC04679.jpg]
[Resim: DSC04680.jpg]
[Resim: DSC04681.jpg]
[Resim: DSC04682.jpg]
[Resim: DSC04684.jpg]
[Resim: DSC04685.jpg]
[Resim: DSC04686.jpg]

[Resim: DSC04687.jpg]
[Resim: DSC04688.jpg]
[Resim: DSC04690.jpg]
[Resim: DSC04691.jpg]
[Resim: DSC04692.jpg]
[Resim: DSC04693.jpg]
[Resim: DSC04694.jpg]
[Resim: DSC04695.jpg]
[Resim: DSC04696.jpg]
[Resim: DSC04697.jpg]

[Resim: DSC04698.jpg]
[Resim: DSC04699.jpg]
[Resim: DSC04700.jpg]
[Resim: DSC04701.jpg]
[Resim: DSC04702.jpg]
[Resim: DSC04703.jpg]
[Resim: DSC04705.jpg]
[Resim: DSC04706.jpg]
[Resim: DSC04707.jpg]
[Resim: DSC04708.jpg]

[Resim: DSC04709.jpg]
[Resim: DSC04710.jpg]
[Resim: DSC04712.jpg]
[Resim: DSC04713.jpg]
[Resim: DSC04714.jpg]
[Resim: DSC04715.jpg]
[Resim: DSC04716.jpg]
[Resim: DSC04717.jpg]
[Resim: DSC04718.jpg]
[Resim: DSC04719.jpg]

[Resim: DSC04720.jpg]
[Resim: DSC04721.jpg]
[Resim: DSC04723.jpg]
[Resim: DSC04726.jpg]
[Resim: DSC04727.jpg]
[Resim: DSC04728.jpg]
[Resim: DSC04729.jpg]
[Resim: DSC04730.jpg]
[Resim: DSC04731.jpg]
[Resim: DSC04732.jpg]

[Resim: DSC04733.jpg]
[Resim: DSC04734.jpg]
[Resim: DSC04735.jpg]
[Resim: DSC04736.jpg]
[Resim: DSC04737.jpg]
[Resim: DSC04738.jpg]
[Resim: DSC04739.jpg]
[Resim: DSC04740.jpg]
[Resim: DSC04741.jpg]
[Resim: DSC04742.jpg]

[Resim: DSC04743.jpg]
[Resim: DSC04744.jpg]
[Resim: DSC04745.jpg]
[Resim: DSC04746.jpg]
[Resim: DSC04747.jpg]

*** Admin arkadaşların konumu Stoeger başlığı altına taşımalarını rica ederim.

Alıntı

(07-11-2012, 09:49 PM)Borz demiş ki: 3. Parça,aksesuar anlamında ulusal-uluslararası ulaşılabilirlik,çeşitlilik.

Yukarıdaki madde konusunda sıkıntılarınız olacak. Ne yazık ki ne ulusal, ne de uluslararası olarak şimdilik aksesuar bulamayacaksınız. Gördüğünüz gibi zaten kılıf da bulamadınız.

Bu konuda çalışmalarım var. Wink Kısmetse seneye bu silaha bir aksesuar yelpazesi oluşturmaya çalışacağım.

İyi atışlar dilerim.

Alıntı

Sayın Borz ;

Silahınız hayırlı olsun. Size ufak bir hatırlatma da bulunmak istiyorum ( umarım haddimi aşmış sayılmam ). Silahınızı, emniyeti kapalı olarak sürgüyü salmayınız .

Çünkü ;

(11-04-2010, 04:42 PM)lupus demiş ki: Sn.zucchero, Cougar ' ınızın emniyet mekanizması da 92 serisi ile aynı ise, emniyetini aşağıya çevirdiğinizde meydana gelen mekanik hadiselerden birisi, tetik kolunun horoz elemanlarından irtibatının kesilmesi için aşağıya itilmesidir. Bunun için sürgü sağ arka yatağından bir pim aşağıya doğru çıkarak, tetik kolu üzerindeki irtibat kesme mahmuzunu, dolayısı ile de tetik kolunu aşağıya iter. Eğer emniyet manevelanız aşağı pozsiyonda iken, sürgüyü geriye çekip, yavaş yavaş ileri salarsanız, bu pim tetik kolu mahmuzuna takılarak, sürgü ileri hareketine engel olacaktır.

Bir diğer mekanik hadise de, emniyet manevelasının alt yüzündeki bir çıkıntının, gövde sağ yanında yerleşmiş olan ve üzerine bastırıldığında, horozu tulumbasından kurtaran parçayı aşağıya itmesidir. Emniyet manevelası aşağıya çevrili iken, bu manevelasının alt ucu da, horozu tulumbasından kurtaran bu parçaya temas ederek sürgü tutacaktır.

Ancak Sn.Barış' ın dediği gibi sürgüyü hızla birakırsanız, icra yayı buralardaki direnci rahatlıkla yenip, sürgüyü yerine oturtacaktır. Ancak bunu size çok tavsiye etmem, çünkü zamanla bu pim ve yayına, zor olmakla beraber emniyet manevelası ve horoz indirme sustası temas yüzeylerine hasar verebilirsiniz. En güzeli emniyet açık iken sürgüyü şarj edip, emniyeti de müteakiben kapatmaktır.

Saygılar.

Saygılar

Alıntı

Sn.Borz alınabilecek en iyi yerliyi almışsınız.Kazasız belasız kullanmanızı dilerim.Saygılar.

Alıntı

Sn. Borz;

Allah hayırlısıyla güle güle kullanmanızı nasip etsin.

Alıntı

Sn. Borz,
Hayırlı olsun, bol keyifli atışlar dilerim...

Alıntı

Sn. harun,
Bahsettiğiniz gibi ben biraz fazla iyimser davranmışım galiba.
Umarım ilgili çalışmanız bir seneden önce gerçekleşir.

Sn. ercan 45,
Size çok teşekkür ederim. Önemli bir ayrıntıyı hatırlamama yardımcı oldunuz.

Selam ve saygılarımla.

Alıntı

Bi glock değil.

Arpacığı bence aldığınız yere gösterin. Gerekiyorsa yenisi ile değiştirsinler. Arpacığın boyası düşmesi hoş bir şey değil.

Alıntı

Sayın Borz tabancanız hayırlı olsun.Hep zevk için atış yaparsınız inşallah.

Fotoğraflarda turuncu leke diye tabir ettiğiniz yerler pas mı acaba? Bir de namlunun ucundaki havşa simetrik görünmüyor. Resimleri çekme açısından mı kaynaklandı yoksa gerçekten simetrik değil mi?

Saygılar ... selamlar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi