Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BOND NEDEN PPK KULLANIYOR?
#1
Bond'un yeni filmi gösterime girdi..Modaya uyarak bu sorunun yanıtını arayabilir miyiz? Maceradan macareya koşan ve ciddi çatışmalara giren bu karakter neden Walther PPK gibi küçük, savunma amaçlı bir silahı bu kadar çok kullanıyor? Filmlerde eline başka silahlar aldığı oluyor fakat PPK esas silahı

Bond karakterini yaratan yazarın geçmişi etkili olabilir mi? PPK zarif ancak acımasız da olabilen bu karaktere uyumlu mu görünüyor?

 
Alıntı

#2
Bond karakterinin yaratıcısı İan Flemming 2. dünya savaşında istihbarat subayı olarak görev yaparken .25 ACP Baby Browning kullanıyormuş. Karakteri Bond'un da bunun gibi ufak bir silah taşımasını uygun görmüş. İlk birkaç romanda Bond Beretta 418 kullanmış. Ama daha sonra yazar ve silah koleksiyoneri bir hayranının Bond karakterinin daha güçlü bir silah kullanması gerektiği yönündeki tavsiyeleri üzerine PPK da anlaşmışlar. Serinin devam filmlerinde PPK kullanmasının sebebi karakterin orijinalliğinin bozulmak istenmemesi.

Linkte daha ayrıntılı bilgiler mevcut. Ben kısaca özetledim. Ayrıca linkte Bond'un kullandığı silahların bir listesi de var.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Jam...d_firearms
 
Alıntı

#3

Geoofrey Boothroyd isimli bu uzman, anladığım kadarıyla önce revolver önermiş...Yazara gönderdiği mektup aşağıda yer alıyor


"I have, by now, got rather fond of Mr. James Bond. I like most of the things about him, with the exception of his rather deplorable taste in firearms. In particular, I dislike a man who comes into contact with all sorts of formidable people using a .25 Beretta. This sort of gun is really a lady's gun, and not a really nice lady at that. If Mr. Bond has to use a light gun he would be better off with a .22 rim fire; the lead bullet would cause more shocking effect than the jacketed type of the .25.

May I suggest that Mr. Bond be armed with a revolver?"

Özetle, kadın silahı kullanılmamasını, 22'lik bir tabanca kullanılmasını öneriyor..Revolver öneriyor en sonunda, ilk akla gelen PPK değil...İlginç PPK'da uzlaşıyorlar..İngiliz ajana Alman silahı seçmek de garip olmuş..
 
Alıntı

#4
Sn. Arkadaşlar

James Bond abimizin tüm filmlerini seyretmiş olmakla beraber kendilerini kolleksiyonu mevcuttur. Fakat tüm filmlerinde PPK kulanmaktadır, Serinin 3. veya 4. filminde "M" 007'den silahını alır daha yüksek kalibreli silah kullanmasını ister. Bond her ne kadar silahını teslim etmek istemesede sanırım yerine bir S&W veriliyor, aralarındaki konuşma tamamlanıyor ve Bond odadan çıkıyor. "M" masasının üzerine baktığında Bond'un silahını göremez ve tebessüm eder.

Konuya dönersek bence Bond Ajan olduğu ve saklaması daha rahat olduğu için PPK kullanıyor diye düşünüyorum.
 
Alıntı

#5

Film sonuçta fakat ciddi bir silah uzmanı yazar ile temasa geçince önemli detayları da ele alıyorlar. Yazar da silah uzmanı da sonuçta bu kurgu birşey demiyor..PPK'nın mühimmat açısından, dünyanın her yerinde rahatlıkla bulunabilecek bir muhimmata sahip olmasını da göz önüne almışlar diyenler var nette..
 
Alıntı

#6
(09-11-2012, 12:30 PM)Mirgun demiş ki: İngiliz ajana Alman silahı seçmek de garip olmuş..

Alman malı tabanca kullanmasında bir beis görülmeyen Bond serinin bir filminde Aston Martin yerine BMW' ye binince olay olmuştu...Smile
 
Alıntı

#7
Sn.Üstadım sanırım daha evvel de paylaşmıştınız.. Bu başlıkta tekrarı uygun olacaktır; Bantam'dan PPK'ya terfi eden Bond'un gerçek hikayesi SmileAslında Bantam'den vazgeçmesi de kolay olmamış. Adam İngiliz, snob ve konservatif..
 
Alıntı

#8
Bende sahneyi yanlış hatırlamışım bu arada Smile
 
Alıntı

#9
Reklam ve marka durumlarını tam olarak bilmesemde az da olsa vakıfım.Lakin bahsi geçen karakter ajan olarak nitelendirilip girmediği sıcak temas ve aksiyon yok gibi.Ajan tanımlaması günümüzde genelde istihbaratçılar için yapılan ve olabildiğince sıcak temastan uzak duran kesim için yapılmakta diye biliyorum.Ama Bond abimiz her durumsalı içinde barındırıp fiiliyata döküyor.

Bu bağlamda sıcak teması bol bol yaşıyan biri olarak taşıdığı platformun kalibresi,kapasitesi ve kendisi hiç uygun değil.

Hatta makül olan uygun bir yivliyi main silah olarak taşıyıp yanına secondary olarak bir tabanca taşımalı diye düşünmekteyim.Sonuç olarak şu hadiseleri görüpte buna uygundur diyen profesyonellerin,profesyonellliğinden şüphe ederim.
 
Alıntı

#10
http://www.youtube.com/watch?feature=end...uO34MDezzU

Burada Bond'un silahlarını uzmanı anlatıyor
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi