Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Kazaları ( Video )
Exclamation 
Her ne kadar arkada çalan fon müziği eğlenceli olsa da, silahlara ne kadar dikkat edilmesi gerektiğini gösteren son derece vahim örnekler söz konusu.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckenarli
Bu konu forumda mevcut efendim..

Alıntı

Sanırm gözümden kaçtı, uyarı için teşekkürler Sn. beretta.

Alıntı

Sayin uyeler;

Digerlerini bilemem de beni en cok korkutan su video oldu, zira silah benimkinin aynisi:

Video'yu ekleyen elemanla da problemi epey tartistik, vardiklari sonuc, namluda SIKISMIS mermi ya da belki ateslenmis merminin kirilmis kovan parcacigi varken, onu temizlemeden elemanin ikinci atisa gecmesi. Halbuki bir sorun oldugunu farketmis. Ama gerekli proseduru izlememis. Problemi farkettikten sonra su adimlari takip etmesi gerekirdi:

1- Sarjor cikartilir
2- Kurma kolu ileri oynatilarak namlunun icinde mermi varsa bosaltilir.
3- Bununla da yetinilmez, yandaki slide release button (tufekteki karsiligi nedir tam emin degilim) asagi dogru itilerek ayni anda kurma kolu geri cekilir ve silah kitlenir. Namlu guvenli bir mesafeye dogru yonlendirilerek, icine bakilir ve icinde tikanikliga sebep verecek hic bir kalinti (mermi, kovan parcasi vs) olmadigindan emin olunur.
4- Hatta mumkunse bir adet Otis M16 temizleme kiti ele edilirek onun icindeki aparatla namlunun acik oldugundan emin olunur.

Acikcasi bu video'yu ar-15'imi kullanmadan bir gun once izledigim icin biraz tedirgindim. Paylastigim video'da (ilk kullandigim zaman) ekstra dikkatli olmamin sebebi de biraz buydu. Bu gibi durumlari engellemek icin silahin bakimlarini duzenli olarak yapmak ve ucuz rus mermisi kullanmaktan kacinmak icap eder.

Bir de video'nun altina bazilari 5.56 mm 'lik silahta .223'luk mermi kullanilmamasi gerektigini iddia etmisler ama bu yoruma kesin olarak katilmiyorum. Bildigim kadariyla 5.56 lik silahlarda .223 luk mermiler sorunsuz olarak kullanilabiliyor.

Saygilar.
Su da cakma Rus'un kazasi Smile

Alıntı

Saygılar.

Alıntı

Sn ercan 45 video'nuzda atici 3 numarali silah guvenlik kuralini ihlal etmis. Kisaca hatirlayacak olursak (ozellikle yeni silah kullanicilarinin bu gibi kazalari onlemesi icin bu kurallar cok kritik):

1) Her zaman icin her silaha doluymus muamelesi yapin.

2) Silahinizi (bilerek veya bilmeyerek) vurmak/oldurmek/ yok etmek niyetinde oldugunuz hedefler disinda hic bir canli ya da cansiz hedefe dogrultmayiniz.

3) Parmaginizi atisa hazir oldugunuz an disinda mutlaka tetik cercevesinin disinda tutun.

4) Hedefinizden ve hedefinizin arkasinda ne oldugundan mutlaka emin olun.

Bu kurallar, her aticinin mutlaka ama mutlaka davranis bicimi haline getirmesi gereken kurallardir. Bu kurallardan birinin ya da bir kacinin ihlali cok trajik sonuclara sebebiyet verebilir. Ozellikle tekrarlamak pahasina her yeni silah kullanicisinin tabir-i caizse bu kurallari hatmetmsi gerekliliginin altini cizmek istiyorum. Tabii bunlara bir de 5. kurali ekleyebiliriz. O da sonuclari acisindan en az digerleri kadar onemli:

5) Silahinizi istenmedik erisimlerden koruyacak sekilde saklayiniz (kasa, kilitli kutu vs)

Video'ya donecek olursak, atici acik bir sekilde 3. guvenlik kuralini ihlal ediyor bu da video'daki sonucu doguruyor. Allah'tan bu ihlale diger kural ihlallerinden biri eslik etmemis, ozellikle 3'le beraber 2 ve/veya 4.kural da ihlal edilmis olsaydi, o sekilde gulemeyecek sonuclara yol acmasi kuvvetle muhtemeldi.

Sorumlu bir silah kullanicisi olarak once guvenlik, her zaman guvenlik diyoruz.

Saygilarimla.

Alıntı

Alıntı

(19-10-2013, 05:22 AM)ilksurfer demiş ki:

Çocuğa mı üzüleyim, ölen adama mı bilemedim...

Ufacık çocuğu dolu silahla tek başına bırakanda mı suç, mermi hattına gerekli önlemi almadan çıkanda mı, o çocuğa tetik disiplini öğretmeyende mi, atış yokken mermileri silahta bırakan ve tüfeği dolduran ve parmağı tetiğe giden çocuğu uyarmayanda mı...
O kadar çok "1 saniyelik" hata var ki videoda...

Allah esirgesin, 1 saniye var ölüm ile hayat arasında...

Alıntı

Herkese Merhaba,

Silah Kazaları ile ilgili dikkatimi çeken bir videoyu sizlerle paylaşmak istedim.

Tetik disiplinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize hatırlatmakta.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
lupus, sezgin63, Sabri, Zemre10, S@riyerli, sirflayer, demirci57, Kanuni, ckenarli, mert.ozen, heisenberg, hfc

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi