Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Ruhsat İşlemleri
Serinin 3. ve son videosu. 

Alıntı

(03-01-2021, 09:47 PM)Bb9800 demiş ki:
(03-01-2021, 12:51 PM)musabingo demiş ki: Güncelleme amaçlı yazıyorum.
15 Aralıkta teslim ettiğim belgelerin akıbetini sormak için 30 Aralıkta emniyete gittim. Görevli memur dosyamdan Silah Alım Belgesini çıkarıp verdi. Benim için sürpriz oldu. Hemen Mkek gümüşsuyu ofisine gittim ama randevum olmadığı için kapıdan içeri bile almadılar Smile

7 Ocak gününe randevu aldım. Silahı alıp emniyete tekrar götüreceğim bakalım ruhsat kaç günde çıkacak.
Ankara Emniyet Müdürlüğüne yaptığım başvuru sonrası ruhsatın ikametime gelmesi 17 gün sürdü.  14. gün sonunda E-devlet sorgulamasında gözükmüştü.

K.Çekmece emniyet bana eski usül elle hazırlayıp verdi ruhsatı. Yeni sisteme geçilince Ankaradan NVİ hazırlayıp gönderecek diye beklerken buyrun ruhsatınız dediler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Bb9800
Aksa wi alma niyetiyle askerden geldiğimde karantinamın bitmesine mütakiben (Yaklaşık 2.5-3 hafta önce) emniyete giderek satınalma belgesi için başvuruda bulunmuştum. Her zaman olduğu gibi yaklaşık 1 hafta boyunca aramama rağmen telefona bakan olmadı. Bugün işten izin alarak emniyete gittiğimde ise görevli memurlar daha verdiğim dilekçenin üstlerine bile götürülmediğini büyük bir gönül ferahlığıyla tarafıma iletti. Geçen sene de bulundurma ruhsatlı tabancam için 15 gün sonrasına nakil belgesi talep etmiştim. Yaklaşık 1.5 ay sonra hazırlanmıştı. Yakın bir tarihte de taşıma ruhsatı için başvuru yapacağım. Ama maalesef ayaklarım geri geri gitmekte. Oda herhalde 7-8 ay sonra çıkar. Allah hepimizin karşısına işini seven ve sorumluluk sahibi insanlar çıkarsın ne diyelim. Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
topraxxx, waltherslv
(06-01-2021, 05:23 PM)topraxxx demiş ki: Bugün sabah Yivli av tüfeği,yivsiz av tüfeği ve tabanca için başvuruda bulundum.Bu Cuma günü gel al evraklarını denildi. 2 günde çıkacakmı bakalım satınalma evraklarım Smile Akıbetini paylaşacağım.

Saygılar

Güncelleme.
06.01.2021 tarihli başvurularım ,11.01.2021 tarihi ile hafta sonu dahil 5 gün de hazırlanmış. Alım işlemine müteakip silah onayı sonrası İzmir için ASİP ile ruhsatların geleceği bir form doldurtuldu. İşyeri adresini nedense kabul etmediler eve geleceğini belirttiler. Evde bulunmama durumumda bir kişiyi teslim alması için ekledim. Şimdi ne marka ne model alacağımı bilmez halde beklemedeyim Smile

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Bariss
(13-01-2021, 01:46 PM)topraxxx demiş ki:
(06-01-2021, 05:23 PM)topraxxx demiş ki: Bugün sabah Yivli av tüfeği,yivsiz av tüfeği ve tabanca için başvuruda bulundum.Bu Cuma günü gel al evraklarını denildi. 2 günde çıkacakmı bakalım satınalma evraklarım Smile Akıbetini paylaşacağım.

Saygılar

Güncelleme.
06.01.2021 tarihli başvurularım ,11.01.2021 tarihi ile hafta sonu dahil 5 gün de hazırlanmış. Alım işlemine müteakip silah onayı sonrası İzmir için ASİP ile ruhsatların geleceği bir form doldurtuldu. İşyeri adresini nedense kabul etmediler eve geleceğini belirttiler. Evde bulunmama durumumda bir kişiyi teslim alması için ekledim. Şimdi ne marka ne model alacağımı bilmez halde beklemedeyim Smile

Saygılarımla.
Sayın topraxxx,
 Nazar değdirmezsek iyi. Şakası bir yana gerçekten şanslısınız. Hayırlısı olsun şimdiden.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
topraxxx
Birkaç sorum var
1-Yivsiz av tüfeği ruhsatları sarı saman kağıdından kart şekline geçmiş sanırım bu karta kaç adet tüfek işletebiliyor ve usulü nasıldır?
2-Silah aldıktan sonra ruhsat kartı posta yolu ile geliyor sanırım bunun hangi aşamada olduğuna ilişkin bir sorgulama sistemi var mı? Ne kadar sürüyor?
3-Mermi istihkak hakkı kullanımı nasıl bir prosedürle alınabiliyor
Kolay gelsin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Chef06
(13-01-2021, 08:59 PM)victorinox demiş ki: Birkaç sorum var
1-Yivsiz av tüfeği ruhsatları sarı saman kağıdından kart şekline geçmiş sanırım  bu karta kaç adet tüfek işletebiliyor ve usulü nasıldır?
2-Silah aldıktan sonra ruhsat kartı  posta yolu ile geliyor sanırım bunun hangi aşamada olduğuna ilişkin bir sorgulama sistemi var mı?  Ne kadar sürüyor?
3-Mermi istihkak hakkı kullanımı nasıl bir prosedürle alınabiliyor
Kolay gelsin

Sn. victorinox
Bildiğim kadarıyla sorularınızı cevaplayayım.
1- Kart şeklinde olan ruhsatlara 6 adede kadar silah yada tüfek işletiliyor. İlk silahtan sonra yeni silah işleneceği zaman bu süreç nasıl olur karta yeni tabanca bilgisi nasıl basılır yada kart yeni silah işlenmiş şekilde yeniden mi helir bilemiyorum.
2- Süreci sorgulama imkani maalesef yok. Ara sıra e devletten üzerime kayıtlı silah kısmına bakarsanız ruhsatın gelmesine yakın oradaki kayıt gözüküyor.
3- Emniyete gidilip oradan istihkak izin şifresi alınıyor. Yaklaşık 20 haneli bir kod veriyorlar. Bu şifre ile MKE bayilerinden istihkakınızı alabiliyorsunuz. İster 50 ister 500 alın eksik kalan kısım için tekrar izin belgesi almanız gerekiyor.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe, victorinox
(18-12-2020, 10:06 AM)musabingo demiş ki: Merhaba arkadaşlar,
meslek itibariyle taşıma hakkım olduğu için bu sene taşıma ruhsatına başvurmak istedim. Bütün evrakları tamamladım harcı yatırdım. Emniyetten randevu da aldım. 16 Aralık tarihinde K.Çek emniyete sabah randevu saatinde gittim.

İki tane memur arkadaş vardı. Başvurumu kabul etmediler alamayacaklarını söylediler.
Yeni sisteme geçeceklermiş (asipten bahsediyor)
Şimdilik ne olacağı belli değilmiş (ekim ayından beri sistem devrede)
Sen şimdi git Ocak ayında gel sistem bir otursun ondan sonra bakarız dediler. Başvurumu almaları için ısrarlı oldum. Başvurular durduysa neden ilan etmediniz bana randevu verdiniz dedim. Randevuları biz vermiyoruz o siteyle biz ilgilenmiyoruz dediler.

Sonuç olarak ben orada biraz ısrarlı durunca sivil giyimli bir memur başvurumu almayı kabul etti ama pek ümitli olma senin iş ocak sonrasına sarkar dedi. Nasıl öğrenebilirim başvuru sonucumu diye sordum biz seni ararız dedi ve ordan ayrıldım.

Şimdi sormak istediğim sorular var:

-Emniyette silah ruhsat işleri böyle mi yürüyor?
 Kayınpederim polis okulunda memur, bende emniyet sosyal tesis kartı var arada sırada polisevlerine giderim ama  emniyetle işim çok nadir olur. Oradaki memurların görevi başvuru evraklarımda bir eksik yanlış var mı diye kontrol edip başvurumu almak değil mi? Sonuçta onay vermesi için kaymakama gönderiliyor. Yoksa memurların başvuru almama adam seçme gibi insiyatifleri var mı?
-Yılsonu yaklaşınca ne oluyor?
 Orada bir memura başvurumu alması için ısrarcı olurken biz aslında Aralık ayı gelince başvuru almıyoruz dedi. Neden diye sordum işte yeni yıla yetişmiyor diye geçiştirdi. Böyle bişeyin aslı var mı? Aslında ben de aynı sebepten yeni yıl zamlarından etkilenmemek için 15 aralıkta harcımı yatırıp 16 aralıkta başvurumu yapmak istedim. Neden yeni yıl yaklaşırken memurlar başvuru almak istemiyor.

-Gelelim benim için en önemli soruya
Evraklarım kaybolur mu?
Başvurumu aldılar. Masanın üzerine bıraktılar. Acaba işleme almama insiyatifleri var mı? Tecrübelerinizden bir işlemin en çok ne kadar uzadığını duydunuz? Acaba memur arkadaşları ne zaman tekrar rahatsız etsem?

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Devlet daireleri ile işlerimi mümkün olduğunca internet üzerinden yapmayı tercih ederim. Fakat silah ruhsat özellikle taşıma işinde emniyetin herşeyi bizzat eski usül yaptığını biliyordum ama başvuru dairesinin bu kadar 90lar zihniyetinde iş yaptığını bilmiyordum öğrendim.

Yeni proje Asip biraz da bu yüzden devreye giriyor sanırım. bsşvuruları emniyet alacak ama pasaport ve ehliyet gibi artık silah ruhsat da Nüfus müdürlüğünden gönderilecekmiş.  İnşallah işler bi nebze rahatlar ve hızlanır.

Sn. musabingo benzer şeyleri tüm silah severler yaşıyor, 08.12.2020 dilekçelerimizi verdik ne hikmetse satın alacağım silah dosyası Ptt kargo ile  bir ayda ancak gelebildi, Ocak ayının ilk haftası satın aldığım silahın ruhsatı PTT kargo ile aynı kimlik ve ehliyet gibi Ankara'dan posta ile tarafıma gönderildi, ayrıca şunu da aktarayım tüm silah dosyaları taranıp dijital ortama aktarılıyor, bundan sonra silah dosyaları dijital ortamda gönderilecek..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ErhanG
(13-01-2021, 10:06 PM)Bb9800 demiş ki:
(13-01-2021, 08:59 PM)victorinox demiş ki: 1-Yivsiz av tüfeği ruhsatları sarı saman kağıdından kart şekline geçmiş sanırım  bu karta kaç adet tüfek işletebiliyor ve usulü nasıldır?

Bildiğim kadarıyla sorularınızı cevaplayayım.
1- Kart şeklinde olan ruhsatlara 6 adede kadar silah yada tüfek işletiliyor. İlk silahtan sonra yeni silah işleneceği zaman bu süreç nasıl olur karta yeni tabanca bilgisi nasıl basılır yada kart yeni silah işlenmiş şekilde yeniden mi helir bilemiyorum.

Değerli forumdaşlarım,

Yeni tip Ruhsatların TC kimlik boyutunda yeniden tasarlandığı doğrudur:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-01-14-21-51-17.png]

Bildiğim kadarıyla, yivli silahların her biri için (bulundurma, taşıma özellikleri farkından olsa gerek) ayrı ruhsat çıkartılırken, yivsiz Av tüfeği ruhsatının arkasına eskisi gibi 6 adet yivsiz tüfek işlenebiliyor. Her işlemede ruhsat kapalı ve barkodlu olduğundan yeni yazılmışı ile değiştiriliyor. Yanlışım varsa yeni ruhsat alan forumdaşlarımız düzeltebilirler.

Saygılar

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Militia_747, denzo, acillues2, red, tirendaz, ErhanG, Ercan 45, werewolf, T.T.BOY, jfmrk

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi