Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 4.2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Ruhsat İşlemleri
Merhaba değerli forum üyesi arkadaşlar,

Biraz enteresan bir durum var daha doğrusu kafa karıştırıcı diyebiliriz. Ruhsat dosyası ilçe kaymakamlığında. Son aldığımız bilgiye göre henüz imzalanmamış, dosya bu hafta içerisinde kaymakamın önüne çıkacak. Kaymakam yeni atandı dosyaları biraz bekletiyormuş bekletme sebebini ruhsattaki görevli memurda bilmiyor. Buraya kadar sıkıntı yok geç olsada imzalayacaktır.
     Mesele şu; ev değişim durumu var ve tahminimce imzaya kadar taşınma olacak ve taşınılan ev her nekadar yakında olsa başka ilçe sınırı içerisinde. Ayıkla pirinçin taşını. Dosya imzadayken ikamet değişek, değişecek te derdimizi nasıl anlatacağız? Dosyayı imzadan alacak halimiz yok, ya da mecbur alıp yeni ilçeye mi götüreceğiz? İnanın bu durumda problemi anlatmakta bile zorlanıyorum. Herhalde derdimi anladınız Huh  Buyur buradan yak derler ya işte öyle birşey Undecided 

Saygılar.

Alıntı

(23-09-2017, 11:34 PM)alpi demiş ki: Merhaba değerli forum üyesi arkadaşlar,

Biraz enteresan bir durum var daha doğrusu kafa karıştırıcı diyebiliriz. Ruhsat dosyası ilçe kaymakamlığında. Son aldığımız bilgiye göre henüz imzalanmamış, dosya bu hafta içerisinde kaymakamın önüne çıkacak. Kaymakam yeni atandı dosyaları biraz bekletiyormuş bekletme sebebini ruhsattaki görevli memurda bilmiyor. Buraya kadar sıkıntı yok geç olsada imzalayacaktır.
     Mesele şu; ev değişim durumu var ve tahminimce imzaya kadar taşınma olacak ve taşınılan ev her nekadar yakında olsa başka ilçe sınırı içerisinde. Ayıkla pirinçin taşını. Dosya imzadayken ikamet değişek, değişecek te derdimizi nasıl anlatacağız? Dosyayı imzadan alacak halimiz yok, ya da mecbur alıp yeni ilçeye mi götüreceğiz? İnanın bu durumda problemi anlatmakta bile zorlanıyorum. Herhalde derdimi anladınız Huh  Buyur buradan yak derler ya işte öyle birşey Undecided 

Saygılar.

Sn. alpi,

Öncelikle sürecin hayırlısı ile bitmesini dilerim.

Yerinizde olsam; şu an yaşadığınız süreci bozmam, mevcut adreste işlemlerin tamamlanmasını beklerim, işlemlerin tamamlanmasına müteakip zaman kaybetmeksizin ikamet değişikliğini eski adresteki mülki amirliğe bildiririm. Böylelikle dosyanın yeni adrese taşınması işlemleri ilgili birimler arasında gerçekleşecek ve siz de asgari çaba göstermiş olacaksınız.

Satınalma belgenizine ulaşmanız ve silahınızı almanız arasındaki süreyi ne kadar kısa tutarsanız bu süreçte avantajınız olacaktır. Tabii ki bunun için alacağınız ürünün kararını önceden vermiş olmanız yine size avantaj sağlayacaktır. Bir de stoklarda ise; tadından yenmez diyebiliriz.

Düzenleme: Yönetmelikten alıntı eklendi, hatalı kelimeler düzenlendi.

Madde 4 - (Değişik: 2/12/1999 - 99/13749 K.)
Bulundurma ruhsatlı silaha sahip kişiler, mesken veya iş yerlerini daimi olarak değiştirmeleri halinde yeni adreslerini ruhsatı veren mülki amirliğe bildirerek silah nakil belgesi almak ve yeni adreslerinin kayıtlara geçirilmesini ve ruhsatına işlenmesini sağlamak zorundadırlar. Ruhsatlı silahın bulundurulacağı yeni adresin başka bir mülki sınır içinde olması halinde, silaha ait bulundurma dosyası yeni adresin bulunduğu mülki amirliğe nakledilir. Dosyanın nakledildiği mülki amirlikçe harç alınmaksızın yeniden bulundurma ruhsatı düzenlenir.

Sn. alpi,

Mesajınızda belirttiğiniz zamanlamadan yola çıkarak siz yeni adresinize geçtiğinizde; henüz ruhsatınız düzenlenmemiş, sadece satınalma belgeniz elinizde olacak gibi anlıyorum. Zira adres değişikliği ruhsat için yapılıyor, satınalma belgesi için değil.

Bu durumda; yönetmelikte yukarıdaki kalın işaretli cümle sizin durumunuzu açıklıyor. Dolayısı ile benim ilk mesajımda ki satınalma belgesi ile silahın satınalınması arasındaki süreyi kısa tutmanızın avantajınıza olacağı durumu ortadan kalkıyor. Yasal sürenizi sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Silahınızı alıp, eski adresinize ruhsat çıkartmak için gittiğinizde ilgili adres değişikliğini de ruhsatınız elinize geçtiğinde bildirebilirsiniz.

Şimdi kısa tutmanız gereken süre; silahınızı aldığınız tarih ile ruhsatınızı almak için şubeye gitmeniz gereken tarih olacaktır. Bu zaman aralığında olası bir asayiş uygulamasında kafa karışıklığı yaşamamanız adına bu süreyi kısa tutmanız iyi olacaktır. Aynı gün yapmanız en iyisi. Yasal süreniz; 60 (altmış) gün olmalı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpi
(24-09-2017, 08:36 AM)Carbon12 demiş ki:
(23-09-2017, 11:34 PM)alpi demiş ki: Merhaba değerli forum üyesi arkadaşlar,

Saygılar.

Sn. alpi,

Öncelikle sürecin hayırlısı ile bitmesini dilerim.

Yerinizde olsam; şu an yaşadığınız süreci bozmam, mevcut adreste işlemlerin tamamlanmasını beklerim, işlemlerin tamamlanmasına müteakip zaman kaybetmeksizin ikamet değişikliğini eski adresteki mülki amirliğe bildiririm. Böylelikle dosyanın yeni adrese taşınması işlemleri ilgili birimler arasında gerçekleşecek ve siz de asgari çaba göstermiş olacaksınız.

Satınalma belgenizine ulaşmanız ve silahınızı almanız arasındaki süreyi ne kadar kısa tutarsanız bu süreçte avantajınız olacaktır. Tabii ki bunun için alacağınız ürünün kararını önceden vermiş olmanız yine size avantaj sağlayacaktır. Bir de stoklarda ise; tadından yenmez diyebiliriz.

Düzenleme: Yönetmelikten alıntı eklendi, hatalı kelimeler düzenlendi.

Madde 4 - (Değişik: 2/12/1999 - 99/13749 K.)
Bulundurma ruhsatlı silaha sahip kişiler, mesken veya iş yerlerini daimi olarak değiştirmeleri halinde yeni adreslerini ruhsatı veren mülki amirliğe bildirerek silah nakil belgesi almak ve yeni adreslerinin kayıtlara geçirilmesini ve ruhsatına işlenmesini sağlamak zorundadırlar. Ruhsatlı silahın bulundurulacağı yeni adresin başka bir mülki sınır içinde olması halinde, silaha ait bulundurma dosyası yeni adresin bulunduğu mülki amirliğe nakledilir. Dosyanın nakledildiği mülki amirlikçe harç alınmaksızın yeniden bulundurma ruhsatı düzenlenir.

Sn. alpi,

Mesajınızda belirttiğiniz zamanlamadan yola çıkarak siz yeni adresinize geçtiğinizde; henüz ruhsatınız düzenlenmemiş, sadece satınalma belgeniz elinizde olacak gibi anlıyorum. Zira adres değişikliği ruhsat için yapılıyor, satınalma belgesi için değil.

Bu durumda; yönetmelikte yukarıdaki kalın işaretli cümle sizin durumunuzu açıklıyor. Dolayısı ile benim ilk mesajımda ki satınalma belgesi ile silahın satınalınması arasındaki süreyi kısa tutmanızın avantajınıza olacağı durumu ortadan kalkıyor. Yasal sürenizi sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Silahınızı alıp, eski adresinize ruhsat çıkartmak için gittiğinizde ilgili adres değişikliğini de ruhsatınız elinize geçtiğinde bildirebilirsiniz.

Şimdi kısa tutmanız gereken süre; silahınızı aldığınız tarih ile ruhsatınızı almak için şubeye gitmeniz gereken tarih olacaktır. Bu zaman aralığında olası bir asayiş uygulamasında kafa karışıklığı yaşamamanız adına bu süreyi kısa tutmanız iyi olacaktır. Aynı gün yapmanız en iyisi. Yasal süreniz; 60 (altmış) gün olmalı.
Sayın Carbon12,

Öncelikle iyi temennileriniz için teşekkür ederim.  Gayet açıklamalı cevabınız için de ayrıca çok teşekkür ederim. Kafamdaki soru işaretini kaldırabildim. Bu durumda satın alma belgemi almaya gittiğimde görevli memur arkadaşa taşınacağımı belirteceğim ki bana yol göstersin. En başta karışık durum olacağı için kendisinin de nasıl cevap vereceğini kestiremiyordum. Ama şimdi durumu net olarak anladım, herhangi bir karmaşa yaşanacağını zannetmiyorum.
     Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Carbon12, lenduha
(25-09-2017, 02:31 PM)alpi demiş ki: ... Bu durumda satın alma belgemi almaya gittiğimde görevli memur arkadaşa taşınacağımı belirteceğim ki bana yol göstersin...

Sn alpi, 

Siz yine de bu konuda görevli arkadaşlarda bilginin eksik olması ihtimalini göz önüne alarak hazırlığınızı yapın. Son bir ayda iki farklı ruhsat biriminde yaptığım işlemler sonrası edindiğim tecrübe bu yönde. En son görevli memur, Yivli Tüfek ruhsat harcı için "Neden bu kadar fazla yatırdınız?" diye sordu. Taşıma/bulundurma olacak dediğimde, yivli tüfeğin bu ruhsatı haiz olup olamayacağını oradaki sivil memura sorarak ikna olabildi. 

Diğer "işyerinde bulundurma" ruhsatı için başvuru yaptığım birimde, başvuruyu ikametimin bağlı olduğu yerde yapmam gerektiği gibi yanlış bir bilgi verilmişti. Yönetmeliğe göz attığım için yaptığım ısrarlı başvuru sonucunda zaman kaybetmeden işlemlerim yapıldı. (Bilgiye itibar etse idim ikametimdeki birimden geri çevrilecektim).

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alpi, Murata
(26-09-2017, 11:03 AM)lenduha demiş ki:
(25-09-2017, 02:31 PM)alpi demiş ki: ... Bu durumda satın alma belgemi almaya gittiğimde görevli memur arkadaşa taşınacağımı belirteceğim ki bana yol göstersin...

Sn alpi, 

Siz yine de bu konuda görevli arkadaşlarda bilginin eksik olması ihtimalini göz önüne alarak hazırlığınızı yapın. Son bir ayda iki farklı ruhsat biriminde yaptığım işlemler sonrası edindiğim tecrübe bu yönde. En son görevli memur, Yivli Tüfek ruhsat harcı için "Neden bu kadar fazla yatırdınız?" diye sordu. Taşıma/bulundurma olacak dediğimde, yivli tüfeğin bu ruhsatı haiz olup olamayacağını oradaki sivil memura sorarak ikna olabildi. 

Diğer "işyerinde bulundurma" ruhsatı için başvuru yaptığım birimde, başvuruyu ikametimin bağlı olduğu yerde yapmam gerektiği gibi yanlış bir bilgi verilmişti. Yönetmeliğe göz attığım için yaptığım ısrarlı başvuru sonucunda zaman kaybetmeden işlemlerim yapıldı. (Bilgiye itibar etse idim ikametimdeki birimden geri çevrilecektim).

Saygılarımla.
Sn.lenduha,

Uyarılarınız için teşekkür ederim. Evet açıkçası benimde memura danışıp danışmama konusunda çekincelerim vardı.
En iyisi ben ruhsat işlemlerimi tamamlayıp akabinde taşınırsam taşındıktan sonra kendilerine bilgi vereyim onlar bir şekilde yönlendirirler.

Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn alpi,

Bu arada 91/1779 sayılı Yönetmelik hükümlerinde, Silah ruhsat müracaatında bulunan kişilerin adres kontrollerinin Kimlik Paylaşım Sisteminden yapılacağı çok yerde geçiyor.

Bu nedenle henüz işlemleriniz devam ederken taşınmanız durumunda 20 iş günü içinde yapmanız gereken adres değişikliği işlemini gerçekleştirirseniz, beyan ettiğiniz belgelerde göze çarpacak tutarsızlık, işlemlerinizi daha da uzatacak bir hale getirebilir. Ancak söylendiği gibi tahkikat tamamlanmış ve imza sürecinde ise beklemeniz en doğrusu.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpi
(26-09-2017, 01:38 PM)lenduha demiş ki: Sn alpi,

Bu arada 91/1779 sayılı Yönetmelik hükümlerinde, Silah ruhsat müracaatında bulunan kişilerin adres kontrollerinin Kimlik Paylaşım Sisteminden yapılacağı çok yerde geçiyor.

Bu nedenle henüz işlemleriniz devam ederken taşınmanız durumunda 20 iş günü içinde yapmanız gereken adres değişikliği işlemini gerçekleştirirseniz, beyan ettiğiniz belgelerde göze çarpacak tutarsızlık, işlemlerinizi daha da uzatacak bir hale getirebilir. Ancak söylendiği gibi tahkikat tamamlanmış ve imza sürecinde ise beklemeniz en doğrusu.

Saygılarımla.

Sn.lenduha,

Dosya imzada olduğu için gerekli tahkikatlar tamamlanmıştır diye düşünüyorum. Ama ben yinede sizin tavsiyelerinizi de göz önünde bulundurarak alım belgesi çıkana kadar herhangi bir girişimde bulunmayacağım ne olur ne olmaz  Shy

Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
(14-09-2017, 11:50 AM)lenduha demiş ki: İşyerinde Bulundurma ile ilgili yanıtı ancak başvuru sırasında öğrenilebilen bir iki detayı aktarıyorum:
  • "İşyerinde silah bulundurma" terimi içerisinde kastedilen tek ateşli silah, Tabanca. Yivli ya da yivsiz tüfekler için işyerinde bulundurma talebi kabul edilmiyor ve ikamet ettiğiniz adresiniz için başvuru yapmanız isteniyor.
  • Başvurular -ikamet edilen yerin değil- işyerinin bulunduğu ilçenin Emniyet Müdürlüğünden yapılıyor.
  • (Ofisler için) Başvuru evrakları içinde yer alan "İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı"ndan kastedilen, belediyeden alınan çalışma ruhsatı... Ticaret Odasından alınan Faaliyet Belgesi kabul edilmiyor.
  • Taşıma/bulundurma ruhsatını haiz yivli ya da yivsiz tüfeğinizi işyerinde bulundurabilirsiniz. Siz olmasanız da bulunmasında bi sorun olmuyor.
Saygılarımla.

Mevcut başvurumla ilgili bilgiyi soruştururken, evrakımın "işyeri tahkikatı" ile görevlendirilen bir ilçe karakolunda 3 gündür beklediğini öğrendik.

İşyerinin var olup olmadığının soruşturulması bir nebze anlamlı olabilir. (İkamette bulundurma çok daha rahat alınabiliyoken, paravan bir şirket üzerine neden bulundurma ruhsatı alınmak istenebilir, inanın o kısmı çözemedim). Ancak muayenede önemli bir konunun da işyerinde silahı muhafaza edecek bir kasa bulunup bulunmadığının kontrolü olduğunu öğrendim. 

İşlemleri hızlandırmak adına dün memur arkadaşı alıp geldik ve hakikaten kasanın yerinde olduğunu, boyutunu vb. bir takım bilgileri tutanak ile kayıt altına aldı. 

Bir zorunluluk değil, kullanacağım için kasa bulunuyor idi. Ancak "Silah Ruhsat İşlemleri Birleştirilmiş Genelgesi"nde bile konu ile ilgili hiçbir bilgi olmamasına karşın bu şekilde bir uygulama olabiliyor. (İlgili Genelgede kasa zorunluluğu poligonlar ve silah tamir yerleri için bulunuyor)

Yasa, yönetmelik ve genelgelerin içeriğinin doğruluğu-yanlışlığını bir yana bırakıyorum. Devenin boynu ayrı bir konu... Bu paylaşımı İşyerinde Bulundurma başvurusu yapacaklar için benzer durumun sürpriz olmaması adına yapıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
1905sss, alpi, tirendaz, Alphawolf, husrev, Ahmet Efe, Murata, Cem1964
Merhabalar
2 adet yivsiz av tüfeğim mevcut,ruhsat süresi 2018 Haziran ayına kadar geçerli ve yaklaşık su an 8 ay kadar bir süre var.
Sormak istediğim ruhsatnamemi 8 ay oncesinden başvurup tekrar yenileme yapabilirmiyim Teşekkürler

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi