Silah Ruhsat İşlemleri
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 4.2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Ruhsat İşlemleri
MKE kurumundan silah satın almak için, silah satın alabilir belgesini aldıktan sonra (tabi belgeyi almadan önce, ruhsat harcını dosya kapsamında peşin olarak yatırtıyorlar, dekontu dosyaya koyuyorlar) kuruma gelen kısıtlı sayıda silahtan diyelim ki kalmadı, bende başkaca farklı bir silah edinmek istemiyorum.Yatırmış olduğum harcın yanması (tarafıma geri iade edilmemesi) biraz hukuka aykırı bir durum değil mi? Bu uygulama acaba, ruhsat şubeden şubeye değişiklik arz ediyor mu? Bulunduğum ildeki ruhsat şubedeki yetkili memur, harcın yanacağını beyan etti.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
(17-01-2018, 02:43 PM)pasa_7676 demiş ki: MKE kurumundan silah satın alma belgesini aldıktan sonra (tabi belgeyi almadan önce, ruhsat harcını dosya kapsamında peşin olarak yatırtıyorlar, dekontu dosyaya koyuyorlar) kuruma gelen kısıtlı sayıda silahtan diyelim ki kalmadı, bende başkaca farklı bir silah edinmek istemiyorum.Yatırmış olduğum harcın yanması (tarafıma geri iade edilmemesi) biraz hukuka aykırı bir durum değil mi? Bu uygulama acaba, ruhsat şubeden şubeye değişiklik arz ediyor mu? Bulunduğum ildeki ruhsat şubedeki yetkili memur, harcın yanacağını beyan etti.

Sn pasa_7676, elbette verecekler. Silah gelmemesi şart değil, keyfiniz istemez almazsınız... Ancak o arkadaşın biraz oturduğu yeri kaldırıp yazı yazması ve satın alım belgesini düşürmesi gerekiyor (Bu arada satın alma belgenizi MKE değil, mülki amirliğiniz veriyor). Bunu ya bilmiyor, ya işine gelmiyor olabilir.

Şubelerdeki asıl sorun, kimsenin "aman işime taş koyarlar" korkusu ile bu tür görev kusurlarına tek laf edemiyor olmaları. Çünkü bu muallak Genelgeyi her tarafa çekmek mümkün. Aynısını bana da dediler 1 ay önce, ısrarlı bir şekilde "nasıl olur hazırlamak zorundasınız" deyince 5. dakikanın sorunda anlaşmıştık... Beklediğim silah 2 ay içinde gelmez ise gidecek ve satın ama belgemi iptal ettirecek, harcımı da geri alacağım.

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gazanfer, Sabri, alpi, alone61
(17-01-2018, 10:16 PM)lenduha demiş ki:
(17-01-2018, 02:43 PM)pasa_7676 demiş ki: MKE kurumundan silah satın alma belgesini aldıktan sonra (tabi belgeyi almadan önce, ruhsat harcını dosya kapsamında peşin olarak yatırtıyorlar, dekontu dosyaya koyuyorlar) kuruma gelen kısıtlı sayıda silahtan diyelim ki kalmadı, bende başkaca farklı bir silah edinmek istemiyorum.Yatırmış olduğum harcın yanması (tarafıma geri iade edilmemesi) biraz hukuka aykırı bir durum değil mi? Bu uygulama acaba, ruhsat şubeden şubeye değişiklik arz ediyor mu? Bulunduğum ildeki ruhsat şubedeki yetkili memur, harcın yanacağını beyan etti.

Sn pasa_7676, elbette verecekler. Silah gelmemesi şart değil, keyfiniz istemez almazsınız... Ancak o arkadaşın biraz oturduğu yeri kaldırıp yazı yazması ve satın alım belgesini düşürmesi gerekiyor (Bu arada satın alma belgenizi MKE değil, mülki amirliğiniz veriyor). Bunu ya bilmiyor, ya işine gelmiyor olabilir.

Şubelerdeki asıl sorun, kimsenin "aman işime taş koyarlar" korkusu ile bu tür görev kusurlarına tek laf edemiyor olmaları. Çünkü bu muallak Genelgeyi her tarafa çekmek mümkün. Aynısını bana da dediler 1 ay önce, ısrarlı bir şekilde "nasıl olur hazırlamak zorundasınız" deyince 5. dakikanın sorunda anlaşmıştık... Beklediğim silah 2 ay içinde gelmez ise gidecek ve satın ama belgemi iptal ettirecek, harcımı da geri alacağım.

Saygılarımla
(Bu arada satın alma belgenizi MKE değil, mülki amirliğiniz veriyor). Bunu ya bilmiyor, ya işine gelmiyor olabilir. Silah alma belgesini MKE kurumundan alınmadığını biliyorum.(Daha önce 2 kez MKE'den silah alan biri olarak) Sadece yazım hatası, Sn.lenduha. Sanırım şubedeki memurun işgüzarlığından kaynaklanan bir durum. Bana illa o silahı alacaksın diye bir şart yok, herhangi bir silahı da alabilirsin bu belge ile, ama süresi içinde almazsan harcın yanar demesi etik gelmedi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
(18-01-2018, 03:22 PM)pasa_7676 demiş ki: ...Silah alma belgesini MKE kurumundan alınmadığını biliyorum.(Daha önce 2 kez MKE'den silah alan biri olarak) Sadece yazım hatası, Sn.lenduha. Sanırım şubedeki memurun işgüzarlığından kaynaklanan bir durum. Bana illa o silahı alacaksın diye bir şart yok, herhangi bir silahı da alabilirsin bu belge ile, ama süresi içinde almazsan harcın yanar demesi etik gelmedi.

Aynı tavsiyeleri ben de dinledim ilk dakikalarda inanın Smile  "....... yoksa ........ markayı al sen de." ya da "İkinci el al (?)" gibi abuk-subuk sözde yol göstermeler fazladan iki mühür vurup birkaç işlem daha yapmasını engelliyor çünkü. Keşke sorun sadece etik olsa...

Neyse, doluyum ve bu şekilde sağlıklı yorum yapamıyorum. Zira bir başka şubede de iki aylık ruhsanlandırma süremin dolmasına 15 gün kaldı ancak 45 gündür Ankara'dan ruhsatlar gelememiş, işlem yapamıyorlarmış.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
pasa_7676
Buradan çıkan sonuç, harcın iadesi için biraz ısrarcı davranmak olacak sanırım. İlgili Emniyet Müdürlüğü'ne bir dilekçe yazsam, bu seferde havale verip, kayıta sokmayacaklardır, kesin. Umarım, belge ile istediğim silahı alırım da, kurumdan eli boş dönüp, harcı geri almakla iştigal olmam.

Alıntı

Silah ruhsatımı 3 ay sonra alabildim. Ne zormuş. Silahım cz75 B.
Önceki sahibinin ruhsatında cz 75 yazıyordu. Benim rusatta da cz 75 yazıyor. Yani B harfi yazmıyor. Sorun teşkil edermi. 
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Alıntı

(08-02-2018, 12:25 AM)mm.mustafa demiş ki: Silah ruhsatımı 3 ay sonra alabildim. Ne zormuş. Silahım cz75 B.
Önceki sahibinin ruhsatında cz 75 yazıyordu. Benim rusatta da cz 75 yazıyor. Yani B harfi yazmıyor. Sorun teşkil edermi. 
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Sayın mm.mustafa

Normalde ruhsat bölümündeki memur tabancanın faturasında ve üzerinde ki seri numarasını ve yazıları tespit edip 
ruhsata öyle yazmalı diye biliyorum seri numarası doğru yazılmış mı ? Siz en iyisi arayıp sorun teşkil eder mi diye sorun.

Ayrıca benim ruhsata doğum tarihimi yanlış yazmıştı memur neyse ki oradayken fark ettim de düzeltirdim.

Saygılar

Alıntı

(21-04-2016, 01:00 PM)Ahmet Efe demiş ki: Dün itibari ile tabanca için satın alma belgemi almış bulunuyorum.

Korktuğum başıma geldi, yeni Glock'lar gelmeden belgem elimde bekliyorum şimdi Smile

Sayın Ahmet Efe sizin sorunun aynisi bende de var.siz ruhsatınızı nasil aldınız?bende bir şansımı denemek istiyorum.mesaj kirliliği yapmamak için mesajı e posta adresinize atacaktim ama bir türlü gonderemedim.

Alıntı

Değerli Forumdaşlarım ,

Yakın zamanda Ankara Emniyet Müdürlüğünde ruhsat yenileme işlemi yaptıran oldu mu ? Şöyle ki ruhsat harcını belgelerin teslimi sırasında önceden mi yatırmak gerekiyor yoksa son aşamada kartı almadan önce mi yatırmamız isteniyor.

Saygılar.

Alıntı

(11-06-2018, 08:47 AM)wildeagle demiş ki: Değerli Forumdaşlarım ,

Yakın zamanda Ankara Emniyet Müdürlüğünde ruhsat yenileme işlemi yaptıran oldu mu ? Şöyle ki ruhsat harcını belgelerin teslimi sırasında önceden mi yatırmak gerekiyor yoksa son aşamada kartı almadan önce mi yatırmamız isteniyor.

Saygılar.

Sn. wildeagle,
Önceden yatırmanız gerekiyor, alacağınız makbuz başvuru sırasında gerekli olan evraklardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. Son 5 ayda iki tabanca için oradaydım. Yivsizler içinde ilçe emniyetlerde aynı durum geçerli, önce ücret...
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
wildeagle, 1905sss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi