Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 4.2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Ruhsat İşlemleri
Teşekkür ederim.

Alıntı

Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi için gereken sağlık raporunu tam teşekküllü devlet hastanesimi veriyor yoksa aile hekimi de bu raporu veriyor mu ?

Alıntı

(24-04-2013, 08:44 PM)bunyamin demiş ki: Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi için gereken sağlık raporunu tam teşekküllü devlet hastanesimi veriyor yoksa aile hekimi de bu raporu veriyor mu ?
Aile hekiminiz de tam teşekküllü devlet hastanesi de bu raporu verebilir.

Alıntı

Bağlı bulunduğum ruhsat şubesi,aile hekiminden aldığım raporu kabul etmemişti.

Alıntı

(22-04-2013, 02:18 PM)KARAKARTAL62 demiş ki: Merhaba arkadaşlar.

6136 sayılı kanunun 6. maddesinin kanun gerekçelerine acil ihtiyacım var.
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Gerekçelerini bulamadım ama değiştiği tarih ve yayınlanan resmi gazete linki aşağıda:

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?.../20718.pdf

Alıntı

Madde gerekçeleri aşağıdadır.

Saygılarımla

http://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANA...ss0412.pdf

GENEL GEREKÇE
6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun bazı hükümle­
ri günümüz şartlarına cevap verir nitelikte değildir.
Bu itibarla, bürokrasiyi azaltmak, ruhsat işlemlerini çabuklaştırmak bazı kısıntıları kal­
dırmak suretiyle Kanunun uygulanmasında bazı kolaylıklar getirilmesi amaçlanmıştır.

Madde 7. ? 6136 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinde yapılan değişiklikle bir kimsenin sa­
hip olduğu silahlarının hepsine birden ayrı ayrı taşıma ruhsatı verilebileceği imkânı getirildi­
ğinden, bu hükümlere aykırılık arz eden Kanunun 2 nci maddesinin üçüncü ve dördüncü fık­
raları kaldırılmakta ayrıca, silah taşımaya veya bulundurmaya hak kazanan kamu görevlileri­
nin sahip oldukları zoralım silahlarını devredemeyeceklerine dair mezkur Kanunun değişik 10
uncu maddesinin beşinci fıkrası da yürürlükten kaldırılarak bu silahların silah taşıma ve bu­
lundurmasında sakınca bulunmayanlara devredilmesi imkânı getirilmektedir.

Alıntı

(25-04-2013, 12:42 PM)Speed demiş ki: Bağlı bulunduğum ruhsat şubesi,aile hekiminden aldığım raporu kabul etmemişti.

Bu şekilde 2 av tüfeği tarafımdan alınmıştır sayın speed.

(Jandarma bölgesiydi, Beykoz, İstanbul)

Alıntı

Doğrudur Sn.Odeh,bizim şube sürekli işi yokuşa sürüyor. Yivsiz tüfek için aldığım sağlık raporunu tabanca içinde kullanmak istedim,altı ay geçmediği için aynı evraklarla başvuru yapacağımı düşünmüştüm fakat ayrı dosya açmaları gerektiğini belirttiler. 250 tl verip yeniden sağlık raporu aldım,989 tl'de harç yatırdım. Sad
Resmen silahdan soğuttular beni.

Alıntı

(25-04-2013, 06:01 PM)Speed demiş ki: Yivsiz tüfek için aldığım sağlık raporunu tabanca içinde kullanmak istedim

Sn.Speed, yivsiz tüfek ruhsatnamesi için aile hekiminden (tek hekimden) alınan rapor yeterli. Ancak tabanca veya yivli tüfek ruhsatı için heyet raporu almanız gerekiyor. Eğer yivsiz tüfek için heyet raporu almış iseniz ve 6 aylık süre geçmemiş ise raporu kabul etmeleri gerekir. Ayrı dosya açılır ama raporun bir sureti tasdik edilip diğer dosyaya konulur.

Alıntı

Sn.asc,sanırım dediğiniz gibi olabilirdi ama hiç aklıma gelmedi. Sad
Yivsiz tüfek ruhsatıda dediğim gibi aile hekiminden aldığım raporu kabul etmediler. Mevzuatın değiştiğini söylemişlerdi.
Ruhsat şube ile sorun yaşamaktan gerçekten bıktım,usandım. Eğer birgün silahlarımı elden çıkartmaya karar verirsem,tek sebebi ruhsat şube olacak.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi