Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 3.25 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahip Olamadığımız Kılıç FOTO'ları
Sn.tekoğlu, kendi adıma konuşayım, bir elin parmakları kadar keskimle envanterin kıyısından bile geçemem.Forumumuzda ciddi envantere sahip üyelerimiz varken kendime şimdilik ''ilgili'' diyebilirim.Ancak şu da var ki ne kadar keski sahibi de olsanız örneğin son paylaştığınız keskileri görünce edinmek istersiniz.Fotoğraflardaki keskiler yüreğinize batar.Sanki elinizdekiler yüreğinizdeki boşluğu dolduramaz.
Bazen yurtdışında satılan kılıçlara ben de yutkunarak bakıyorum ama hand sword tabir edilen ''kılıçcık'' alıp bu hasretimi gidermek istedim ve Loredo edindim.Ama gönül SK-5 değil de, Japon bir ustanın teriyle yoğurulmuş tamahagane ister.İster de ne çare..? Smile

Alıntı

Bugün keskiler elime geçti.Sn.darre'den edindiğim siyah endura ve önceki gün internetten aldığım mavi endura, ayrıca Loredo Bowie...Üçü de çok güzel ancak Loredo makina yağıyla yağlanmış olarak geldi.Arayıp sorduğumda SK-5 in bakım isteyen bir çelik olduğunu duydum.Deri bir kılıf ve yağlanmak zorunda olan bir bıçak o güzelim tasarıma rağmen beni düşündürdü ve arayıp iade kararı aldığımı belirttim.Tasarımı gerçekten çok güzel.İade edeceğim için etik olarak, fotoğraflamadan kutulayıp rafa kaldırdım.Yarın kargolamayı düşünüyorum.
Deri kılıfı çok şık, ayrıca Loredo Bowie yi eline alıp inceleyeceklere uyarım bıçağın uç tarafında 10 cm kadar bir bölüm çift taraflı keskin.İnsanın elini kesmesi işten bile değil.Cold Steel videolarından izlemeseydim ben de elimi kesebilirdim.
Daha önce SK-5 kullanmadım.Loredodaki SK-5 Taiwan damgalı.Bu tip bir keskinin sürekli yağlanması ve bakımı fikri beni rahatsız etti.Konuyu fazla mı abartıyorum?

Saygılar...

Alıntı

Sn Sarp Kılıç ;

SK-5 Japon ya da Çin menşeili bir yüksek karbon çeliği.1080 ayarında gözüken( 0.8 karbon içeriği) ama içindeki diğer elementlerle 1090-1095 muadili olduğu düşünülen bir çelik.

Paslanmaz bir çelik değil.Ara ara ilgi göstermenizi bekler ama öyle üç gün yağlamayınca paslanacağını düşünmeyin.Paslanma ya da gerçeği oksitlenme metalin kimyasal yapısı gereği muhakkak gerçekleşen bir olay.Oksijenle olan tepkime çok hızlı da olabilir çok yavaşta.Paslanmaz çelikler dahi paslanabilirler.Bunun en büyük ilacı da ara ara çeliği yağlamaktır.Misal WD 40 aslında ince bir yağdır.

Aslında tüm çelikler bakım gerektirir.Karbon çelikleri paslanmaya karşı dirençleri krom içermediklerinden ya da % 13'ten az içerdiklerinden daha fazla bakım ister.

Misal benim yegane paslanmazım olan çaktırıma rasyoda yağlı olarak geldi.Yine kendi tecrübelerimdem benim bıçağımda pas yok.Herhalde bir 8 aydır yağlamadım.Önceden resmini paylaştığım bıçaklarda kurbandan kurbana bilenir.Üstlerinde küçük lekeler vardı geçen kurbandan evvel temizledim.

Bakım göreceli bir kavram.Çok nemli bir yerde değilseniz ve devamlı bıçakları ıslak tutumuyorsanız.Karbon çelikleri uzun bir müddet bakım istemez.

Yanlış hatırlamıyorsam Sn Alpago'da ya da Sn Barış'ta SK-5 bıçaklar vardı.Onların saha deneyimi benden fazladır. Big Grin

Alıntı

Sn. Sarp kılıç, Laredobowienin asıl handikapı fultang olmayışıdır bana göre.Bir çeşit kaynakla kabzenin dibindeki vidaya tuturulmuş çelik bir halat parçası gene kaynakla gardın biraz altından bıçağa sabitlenmek sureti ile imal edilmiştir.Natches bowie de buna benzer bir tang yapısına sahip bir başka hayal kırıklığıdır.İade etmenize sevindim; zira daha iyilerine layıksınız.

Alıntı

Aydınlatıcı mesajlarınız için teşekkürler.İlgili olmakla bilgili olmak arasında bazen tecrübe kadar fark var.Gerçi yabancı sitelerde çok sevenleri ve övenleri var SK-5 keskilerin.Ayrıca Cold Steel gibi güçlü bir firmanın çok ciddi modellerini San Mai III çeliğe alternatif olarak bu çelikle üretiyor olması da kafamı kurcalamıyor değil.Yağsız gelen ve yıllardır bakım gerektirmeyen Aus8-a keskilere daha bir saygı duydum bu söylenenlerin ışığında.

Sn.Dost, söyledikleriniz Trail Master için de geçerli mi? Ayrıca uçuk fiyatlı San Mai çelikli Loredolarda da aynı tip sap sistemi mi var?

Sn.tekoğlu, konuyu iyice bulandırdık bu arada.Afedersiniz...

Saygılar...

Alıntı

Sn.sarp kılıç
Sizin yerinizde olsam laredo bowie'yi geri vermezdim. Üç ayda bir wd40 ile yağlar. Senelerce kullanırdım. Bir zamanlar ülkemizde ulaşılması hayal bile edilemeyen bir bıçaktır. Kalitesi konusunda tereddüt yok bence. Tamahagane katananız olsada bunu yapacaksınız sonuçta. Bıçaklarda çocuklar gibi ilgi istiyor siz onunla ilgilendikçe oda size hizmet eder. Yaşayan herşeyin ilgi istediği gibi. Full tang olupta o bıçağın yanından gecemeyecek cok bıçak var. Cold Steelin bir katalogunda ilk ciktiginda görmüştüm. Nostaljik bir bowienin cok iyi bir malzeme ile harmanlanmis hali. Cold Steel orjinale sadık kalmış. Uç kısım avın derisini açmak için çift yönlü. Saygılarımla
Sn.sarp kılıç
"Fully radiused blade shoulder's, one piece integral brass guard/bolster. The cable tang is a good variation of a classic design. It lends itself to the balance, weight, and strength of the knife."
"The cable tang has shown to be very strong and I can't recall hearing about anyone having any problems with one. I had a Mar Temp Taiwan made Laredo in SK-5 and I didn't have any problems with scratches from the sheath but I know that some of the Chins made blades had issues with sheath scratches. It is really solid and well blade blade and is definitely worth the money. I'm not a huge fan of the handle but that can always be changed.
"
Bıçağın sap sistemi ile ilgili yorum olarak bu ikisini buldum. Çelik kablo sistemi ile desteklenmiş sap sistemi bıçağın balansı, dengesi ve gücü açısından çok iyi tasarlanmış olduğundan bahsediliyor. İyi bir tercüme yapacak arkadaşımız varsa tercüme etsin. Saygılarımla
İlgili link
http://www.bladeforums.com/forums/showth...-Questions

Alıntı

Sn.tekoglu, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Şu an araştırıyorum harıl harıl internette.Bakalım nasıl olacak.

Saygılar...

Alıntı

Sn.sarp kılıç
Sahip olduğumuz BOWİE FOTO'ları konusunuda sizden bekliyoruz bu arada. Saygılarımla

Alıntı

Daha net olarak karar veremediğim için söz veremesem de, bugün gelen iki endura ile yeni aldığım gitarımı harmanlayıp, birkaç fotoğraf paylaşmam yakındır Sn.tekoglu. Smile O zaman da ''Sahip olamadığımız Bowie Fotoğrafları'' konusu açarım duvarı meşgul etmek için... Big Grin

Saygılar...

Alıntı

SmileSn.tekoglu, konuyu istemeden kirlettiğim için özür diler; Sn.sarp kılıç'a cevap vermek için müsadenizi ricaederim:Laredo bowie sanmai ııı versiyonlarındaki tang yapısı hakkında kesin bir bilgim olmamakla beraber onların da halftang olması kuvvetle muhtemel.Trail master'a gelince; fulltang olduğunu ancak bıçağın tangla 90 derecelik keskin açılar yaptığını, bu geometri hatasının bıçağın direncini azalttığını, bıçağın en zayıf yeri olan bu noktalardan kırıldığını bilmenizde fayda var. ''Mükemmel, iyinin düşmanıdır.''

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi