Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 3.25 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahip Olamadığımız Kılıç FOTO'ları
Sn.Forum üyeleri
Konu başlığı değiştirilmiştir. Saygılarımla

Alıntı

6136 sayılı kanunu 15. maddesini hatırlatayım. Bu konu paylaşım yapan üyelerin başına dert açmaktan başka bir şeye yaramaz. Ben silinmesinden yana görüşümü belirteyim. Kanuna rağmen paylaşım yapabilenleri tebrik eder, şimdiden geçmiş olsun dileklerimi iletirim.Wink

Saygılarımla ...

Madde 15 ? (Değişik: 12/6/1979 - 2249/10 md.)
(Değişik birinci fıkra: 23/1/2008-5728/158 md.) Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak 4 üncü maddede yazılı olan
bıçak veya diğer aletleri veya benzerlerini satanlar, satmaya aracılık edenler, satın alanlar, taşıyanlar veya bulunduranlar
hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis ve yirmibeş günden az olmamak üzere adlî para cezasına hükmolunur.
Bu madde kapsamına giren bıçak veya diğer aletlerin veya benzerlerinin sayı veya nitelik bakımından vahim olması
halinde yukarıdaki fıkraya göre hükmolunacak cezalar yarıdan bir katına kadar artırılır.
Bu Kanunun 4 üncü maddesine göre yapımına izin verilen bıçakları veya diğer aletleri veya benzerlerini kullanma
amacı dışında satanlar, satmaya aracılık edenler, satın alanlar, taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında birinci fıkradaki; o
bıçak veya diğer aletlerin veya benzerlerinin sayı ve nitelik bakımından vahim olması halinde de ikinci fıkradaki cezalar
hükmolunur.
(Ek fıkra: 23/1/2008-5728/158 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yazılı olan yivli ve yivsiz
silahlarla bıçak ve diğer aletleri, hal ve şartlara göre sırf saldırıda kullanmak amacıyla taşıyanlar, üç aya kadar hapis veya adlî
para cezası ile cezalandırılır.

Madde 4 ? (Değişik: 12/6/1979 - 2249/5 md.)
Ülke içinde kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala,kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar,
topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri
aletlerin yapımı yasaktır.
Bunlardan bir sanat veya mesleğin icrası için kullanılması zorunlu bulunanların yapımına İçişleri Bakanlığınca
yapılacak bir yönetmelikte belirlenen kurallara göre izin verilir.
(Değişik fıkralar: 23/6/1981 - 2478/2 md.):
Yalnız sporda kullanılan yivli ateşsiz silahlar ve mermileri ile yivsiz tüfekler ve mermilerinin, ev gereçlerinden olan
veya tababet, sanayi, tarım, spor için kullanılan aletlerle bir meslek veya sanatın icrası için gerekli bıçak, şiş, raspa ve
benzerlerinin kullanılması bu Kanun hükümlerine tabi değildir.
Avda veya sporda kullanılan her nevi ateşli yivli silahlar bu Kanunun 7 nci maddesine göre ruhsata tabidir.

Madde 5 ? (Değişik: 12/6/1979 - 2249/6 md.)
Yurda sokulması ve yapımı yasaklanan ve 4 ncü maddenin 1 nci fıkrası kapsamına giren bıçak ve aletlerin satılması,
satınalınması, taşınması ve bulundurulması yasaktır.
Bir sanat veya mesleğin icrası için kullanılmasına 4 ncü maddeye göre izin verilen bıçaklar bu yasağın dışındadırlar.

Alıntı

Sn.merak, konu ve sizin mesajınızın kalması, hatta ilgili forum başlığında sabit konu haline gelmesinin çok faydalı olacağını düşünüyorum...

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.lupus, Sn.merak
Bu uyarı Sn.ilksurfer içinde geçerlimi? Şaka bir tarafa ağzı açılmamış eğitim kılıçları var ülkemizde ve yurtdışındaki forum üyelerinede bir fırsat olarak konu açılmıştır. Sn.merak konuyu sadece ülkemizdeki üyelerimiz ve kanun tarafından bakarak genellemiştir. Forum kurallarına hakim bir üyeniz olarak forumun zenginliğini düşünerek açılmış bir konudur. Kötü bir örnek olarak kalmasını istemeniz beni üzdü. Ben yinede tekrar teşekkür ediyorum. Bilgi eksikliği olan arkadaşlar adına. Ayrıca mevcut yasalarda iyileştirme istemek her Türk vatandaşının hakkıdır. Mevcut yasamızdaki tariflerin bir çoğunun güncelliğini yitirmiş olduğunuda açıkça görmekteyiz. Antika vasfına sahip Müzeler Müdürlüğü'ne kayıtlı antika kılıçlarıda paylaşmaktada bir hukuksuzluk yoktur. Fayda vardır. Bu sebeplerle konu başlığını ironi olsun diye değiştirdim. Takdir sizlerindir. Saygılarımla

Alıntı

Sn. Tekoğlu, bu başlık çok yaratıcı olmuş doğrusu. Yasa konusundaki görüşlerinizi de paylaşıyor ve destekliyorum. Bu durumda "sahip olamadıklarımızı" paylaşma sakıncası da ortadan kalkmış gibi.

Alıntı

O zaman iş kolay, milyonlarca sahip olamadığımız kılıç var nasılsa.

İlk paylaşım benden.

Trakyan mezarından çıkan antik kılıç

[Resim: trakyen-antik-t%C3%BCrk-k%C4%B1l%C4%B1c%C4%B1.png]

Osmanlı Kılıcı Yatağan:
[Resim: osmali-kilici-yatagan-300x211.jpg]

[Resim: yatagan-kilic-300x221.jpg]

Fatih Sultan Mehmet'in Kılıcı

[Resim: 355801482_f300e55061_z.jpg]

Fatih Sultan Mehmet'in savaşlarda kullandığı kılıcı çelik, som (balık dişi), demir ve altından yapılmış. Uzunluğu 125 cm. Üzerinde kılıç ustasının yazdığı bir dua yer alıyor:

"Bismillahirrahmanirrahim. Hak dinin bağlarını parıltılı ve açık harfli ayetlerle ve keskin ve parlak kılıçlarla güçlendiren yüce Allah'a hamd olsun. Salat ve selam, en güzel fasih sözlerle vasfedilen Hazret-i Muhammed ve ehli beytine olsun. Allah'ım! Dinin erkanlarını yüceltmek için mücadele eden gazi ve mücahitlerin sultanı, cihat için çekilen keskin kılıç olan Sultan Murad Han'ın oğlu Mehmed Han'a güç kuvvet ver ve kılıcının kınını şeriat düşmanlarının boynunda, kaleminin mürekkebini de alemlerin rabbinin inayetinde eyle. O, Sultan Osman Han'ın oğlu Orhan Han'ın oğlu Murat Han'ın oğlu Bayezid Han'ın oğlu Mehmed Han'dır. Allah onların mezarlarının toprağını, gazilerin kılıçlarından akan saf su ile sulasın ve kılıçların gölgesi altında olan cenneti de mekanları eylesin, Amin ya Rabbelalemin."

[Resim: 150-fatih_sultan_mehmetin_k.jpg]

Kanuni Sultan Süleyman'ın Kılıcı

[Resim: kanunini-yatagani.jpg]

[Resim: kanuni-yata%C4%9Fan.jpg]

Londra Müzesinde bulunan Kanuni'nin kılıcı;
[Resim: kanunininklcaw9.jpg]

Kanuni Sultan Süleyman'ın kılıcı çelik, altın, ahşap ve meşinden yapılmış. Uzunluğu 93 cm. Hacı Sungur'un imalatı olan kılıçta:

"Muhammed'in sırrı hürmetine, Haydar Ali'nin hakkı için. Sultan oğlu Sultan, Sultan Murad Han. Bu değerli kılıç, insanların en hayırlısı Selim Han'ın oğlu Sultan Süleyman'ındır. Allah ona zaferi bahşeylesin" yazıyor.

[Resim: 32018426.gif]

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN HARBİYE ASKERİ MÜZEDE BULUNAN MURASSA KILICININ ÜSTÜNDEKİ FARSÇA BEYİT

Vezin: Mef?ûlü/ Fâilâtü/ Mefâîlü/ Fâilün
Mestâne koştegân-i to her sû fotâde?end
Tîğ-i torâ meger ki be mey âb dâde?end?

Kılıcınla öldürdüklerin mestâne düşmüş her bir yana;
Şarapla mı kılıcına su verdiler yoksa?

Sahabe-i Kiram'in (r.a.) HZ ÖMER ve EBU BEKiR'in kılıçları

[Resim: hazmerveebubekrinkllar.jpg]
[Resim: hirkaiserif1.jpg]

Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin Giydiği Mübarek hırka'sının (Hırka-i Şerif) saklı olduğu altın sandık. Hemen altında da Ok'u ve Kılıç'ları.

[Resim: hirkaiserif5.jpg]

Peygamber Efendimizin (sav) kılıcının kabzası
[Resim: kilic1b.jpg]

Alıntı

Sn.merak
Beni mahcup ettiniz. Saygısızlık ettiysem kusura bakmayın. Sevgilerimle

Alıntı

İyi aksamlar sayın forum uyelerı bı sorum olacak Chennem Meleklerindekı bowie bıçagı nerden bulabılırım acaba

Alıntı

Hayalimdeki silahların en öncelikli olanlarından biri de Cold Steel Warrior Katana'dır. CS'in tamamen performans için ürettiği bu model cidden en iyi, seri üretim kılıç olabilir... İşte sahip olamadığım bu güzelliğin fotoları;

[Resim: 470x470-cold-steel-warrior-katana-sword.jpg]

[Resim: Cold_Steel_Warrior_Katana.1.jpg]

[Resim: cold-steel-warrior-katana-japanese-swords.jpg]

Alıntı

Sn.boraguner1984
Sorunuz icin tesekkur ederim. Ama konu basligina pek uygun olmayan bir soru sormussunuz. Sizin icin "Sahip olamadigimiz Çakı-Bıçak FOTO'ları" başlığında bir konu açacağım ama Sn.merak ve Sn. Sarp Kılıç'tan çekiniyorum. Bu bowieleri ancak yurtdışından alabilirsiniz. Benzer kalitede Cold Steel laredo bowie ve diger bowie'lerini www. Ascimmarket ve istanbul karaköy meydankamp ve hak-el'den alabilirsiniz. Saygılarımla
[Resim: EB3B27E9-A4A2-4AB3-8275-A8B9AA8A6730-307...96E764.jpg]
[Resim: BDD707A6-B74A-4C92-9C18-CA574CD320CB-307...44FEA6.jpg]
[Resim: B3206E76-CF3E-4CBE-BA18-E116448721B3-307...3B422A.jpg]
[Resim: 8D745DD0-E40D-4652-9536-68ABA9258A7E-307...72BA1F.jpg]
[Resim: 4EB4627D-086F-48F3-BF9A-0E16D9286910-307...87BC0A.jpg]
[Resim: 9EEFBC4E-0D18-4BDD-8542-BB9E0BD34B45-307...B3FBA3.jpg]
[Resim: CF19D1E7-C49B-4853-AE16-7373E78D756D-307...F1BB02.jpg]
[Resim: A4F4174F-B968-4CE2-AD90-40A805F0305B-307...319DDA.jpg]
[Resim: CDC23310-4FF1-4F36-B5A6-00F19C63A59F-307...258F4F.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi