Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sığınaklar.
Sığınağa ticari bir bakış,
Kansas'ta Kıyamet Sığınağı
Saygılar.

Alıntı

(23-05-2012, 08:40 AM)TTD demiş ki: Sayın Forum üyeleri;
Hem mesleğim gereği,hemde kişisel merakım sayesinde 1997 den itibaren 4 tane balistik, 2 tane NBC sığınak inşaası yapmış durumdayım.
Özel kullanım için, Finlandıyalı sektörün öncü kurumlarından Temet tarafından onaylı 2 adet tasarımım da mevcut.
Toprak altına gömülen konteyner,beton yada güçlendirilmiş plastik doom tarzı kabinetler dah çok sismik,blast dalgaları için koruyucu oluyor.
Gerçek bir NBC (nükleer,biyolojik,kimyasal) sığınak için 1 atomik blast door,1 blast dayanımlı kaçış kapağı,1 hepa filitreli nano partikül tutabilen ve manuel olarak ta çalışabilen hava filitresi,ve tüm boru ,kablo girişlerine blast valveleri konulmalıdır.
İşin tasarım kısmı hayat kurtarır statik sorunların çözümünde devreye giriyor,fakat amerikan sistemlerinde gördüğümüz pilli konserve açıcı örnekleri gibi lüks öğeler yerine, parayı 35 cm C-45 betona yatırmakta fayda var,(tuvaletimiz yat tuvaleti yerine içine çamaşır suyu dökülmüş çöp poşeti geçirdiğimiz bir çöp kovasına yaparsak 4000 euro kazanıyoruz örneğin.)

Saygılarımla.

Sn. TTD,
Sığınak yapımının resmi prosedürü (belediye imar durumu vb) nedir, nasıl uygulanıyor? Yapılı olan bir evin altına yapmakla, önce sığınağı yapıp sonra evi yapmak arasında öncelikle maliyet olmak üzere ne gibi farklar olur?
Sığınağın kullanılacağı durumda ilk hedef olacak yerlerden askeri bir havaalanına, hava koruma hattından sonra (400m) ne kadar uzak mesafeye yapmak sizce uygun olur, bununla ilgili bir uygulama-prosedür varmıdır?
Saygılar...

Alıntı

Sn. TrCiviltary:
İmar kanununa göre yer altı binaları,(depo,sığınak vs.) toplam İnşaat alanını belirleyen emsale girmez. Sığınak bina ile birlikte yapılacaksa ruhsat projesine işlenmelidir.Yapılan bir binaya ek yapılacaksa belediyedeki onaylı ruhsat projesinde ek yapılıp revize proje onaylatılmalıdır.
Bunlar basit prosedürlerdir,özellikle küçük ilçelerde bir A3 kağıdına sığınak yazılı bir dikdörtgen çizip,merdiven ve kapısını gösterip,enini boyunu yazıp imzalayıp ek olarak projeye koyabiliriz. Onayı çıkmadan da hafriyata başlarız.
Maliyete gelince bina yapılırken yapmak daha ucuzdur sığınak temelini bina temeli olarak kullanıp üzerinde yükselebilirsiniz.Bahçede binadan bağımsız değilse bodrum katta güçlendirme,zemin kat döşemesini delip perde kalıplarının içine beton dökme vs. Biraz masraflı olur.Bodrum katı yoksa çok zor bir işlemle var olan binanın altında temel kolonları arasından hafriyat almak gerekir inanın çok pahalı ve zahmetlidir,binayı daha sonradan güçlendirmeniz de gerekir zira bodrum yoksa temel pabuçları da çok derin değildir kazı esnasında muhtemelen biraz duvar falan çatlatırsınız Smile

Saygılarımla

Alıntı

Askeri tesis ,hava alanı gibi bir yerin 400 metre yakınında arsanız varsa istediğiniz sığınağı yapabilirsiniz(sit alanı değilse tabi) kazı izini alınacak belediyeden ve harç yatırılacak o kadar.
Ama efektif mi derseniz bence de hedeften ne kadar uzak o kadar iyi tabi, düzgün inşa edilmiş bir sığınak nükleer patlamanın 5 km uzağında % 100 haytta kalım garanti eder ama 400 metre içerisinde kimse birşey diyemez bir de sığınak delici bombalar direk sizi hedef alırsa yapılacak birşey yok

Alıntı

Malesef ülkemizde ancak ALLAH (c.c.) sığınabiliriz bu şartlarda.

Saygılar.

Alıntı

En güzel sığınak değil mi sn by düzce
Saygilarimla

Alıntı

(25-02-2013, 12:31 AM)Savacı demiş ki: En güzel sığınak değil mi sn by düzce
Saygilarimla

Kesinlikle en güzel ve güvenilir sığınak lakin tedbir bizden takdir ALLAH'dan denilir.

Saygılar.

Alıntı

"Eskişehir'de yaşayan 80 yaşındaki İsmail Zorlu, evinin altına 23 yıl önce yaptırdığı sığınağı sayesinde atom bombasından veya nükleer silahlardan bile korkmadığını söyledi."

"İsmail Zorlu'nun oğlu Selahattin Zorlu ise, Türkiye'de her mahalleye bir sığınak yapılması gerektiğini vurgulayarak, 'Yurt dışında genellikle her yerde bu tür sığınaklar mevcut. O sığınakları oradan buraya getirmek istedik. O zamanlar nakliye şirketimiz vardı. Getirdik, buraya yaptık. Milletimiz, atom bombası geldiği zaman sığınak yapmak istiyor sanırım. Avrupa'da her mahallede 3-5 bin kişilik sığınaklar var. Türkiye'de de her mahalleye bir sığınak yapılması gerekli' ifadelerini kullandı."

Haberi ilk gördüğümde ciddiye almamış meraktan bakmıştım ama özellikle videoyu izleyince bilincini takdir ettim Smile

http://www.sabah.com.tr/yasam/2014/10/11...-korkmuyor

Saygılar...

Alıntı

Selam arkadaşlar burası doğru başlıktır umarım. Apartmanın kömürlük bölümü zemin katda ayrı bir bölümde bu alanın içi bölünmüş ve 34 daire ye pay edilmiş. Bizim kömürlüğün uzunluğu 3-4 metre genişliği ve yüksekliğide 1,5-2 metre civarında. arada diğer kömürlüklerden ayıran bir duvar bu duvar çokta sağlıklı değil. Yeniden yıkıp yapılma gibi bir imkan yok. Bu alan şuan atıl durumda ben bu alanı strelil hale getirerek konserve ve acil durumlar halinde kullanabileceğim malzemelerin deposu haline getirmeyi düşünüyorum. İlk iş bir demir kapı yaptırmak ve fare girişlerinin mümkün olduğu delikleri kapamak. Asıl takıldığım nokta ise duvarları neyle kaplayım temiz ve strelil olması açısından ? Raf sistemleri nasıl olmalı sizce ? Önerilerinizi bekliyorum.

Alıntı

Sn. TILGIM; dediğinizi pek anlıyamadım. Orası nükleer sığınak olmaz ama kiler gibi veya triaj odası gibi birşey olabilir. Benim de Allah nasip ederse merkezden uzak bir ev hayalim var. Az çok araştırma yaptım. Sorduğunuz 2 soru var zaten, ben bilgim kadarıyla cevap verebilirim.

1. Eğer dış cepheye bakıyorsa duvarlar, sıvalar sökülüp köpük kaplanacak, Bu izolasyon için önemli.
2. Sağlam olmayan bir duvardan bahsetmişsiniz. Bu duvarın güçlendirilmesi lazım
3. Rutubet ve küf gibi şeylerden korunması için kesinlikle hava alması lazım (1 havalandırma deliği ve motoruyla olur gibi), duvarlar küf ve rutubet önleyici boyalarla korunması lazım. (Marka veremem)
4. İyi bir ışıklandırma kurmanız lazım. Benim önerim yüksek miktarda kaliteli LED kullanmanız. 2 Led çeşiti olsun beyaz ve UV. (LED daha az güç harcar.)
5. Raflar ise duvara ve zemine sabitlenmiş olmalı ve her raft bölmesinde boydan boya kayış çekilmeli (Benim favorim örümcek ağı tarzı raf kayışları)

Bunlar kömürlüğü görmeden size uygun olup olmadığını bilemem. Bu kendi araştırmam bu konuda uzman değilim. Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi