Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sığınaklar.
Başbakanlık için yeni bir çalışma binası inşa edilecekmiş. Hatta şimdiden Başkanlık Sarayı deniliyor. Toplamda 300 milyon TL'lik de bütçe öngörülmüş. Ama muhtemelen bunu ikiye üçe katlayacaktır. Aklımdaki soru ise şu; Acaba bizde sığınak anlayışı ne durumda?

Muhtemelen bu yeni binanın altına sığınak inşa edilecektir. Tabii çalışma binasının hemen yanına inşa edilecek bir sığınak, illaki öncelikli hedef olacaktır. Öte yandan böylesi bir sığınak beklenmeyen, öngörülemeyen ani saldırılar için olmazsa olmazlardan birisi.. Ama onun haricinde olası bir KBRN saldırı için kritik kişileri saklayabilecek dev ebatlı yerler var mıdır? (mevki belirtmeye elbette gerek yok) Yeterlilikleri nedir? Sığınak diye resmi binaların su basmanlarını kullanmak ne kadar mantıklıdır?

Alıntı

(23-05-2012, 10:42 AM)imamoglu demiş ki: Sn.TTD, gerçekten çalışırken keyif alınacak bir konu... Merakımdan birkaç sorum olacak izninizle... Örneğin bir aile için 5-6 kişilik bir sığınakta sizin kendi tasarımlarınızda yaşam süresi nedir... Ekipman olarak neler var içinde.. Ve tabi en önemlisi maliyetler ne civarda dır...
Saygılar..
Sn Arsinli,
5-6 kişi minumum şartlarda 6 ay rahatlıkla yaşayabilir,8-9 ay civarında hayatta kalabilir bir sistem ön görüyorum tasarımlarımda.20 kişilik bir sığınak tamamen betonarme,kanalizasyon sistemi (kimyasal tuvalet ufak ailelere kısa süreli barınmada daha ucuz çözüm oluyor.)3 dönüşlü betonarme giriş holü,giriş kapısı ,kaçış kapağı,hepa filtre,55 kva jenaratör ,8 ton mazot,mazot katkısı (benzin ve mazot bozulur bekledikçe.),22 ton inox temiz su tankı,minumum mobilya, ranza (koğuş tarzı).vs.vs. hepsini söyleyemeyeceğim sırlarımın Smile

Arsa dağ başı olduğu için hafriyatı,c-30 veya c-45 betonu vs. arsa hariç 400.000-450.000 tl civarına çıkıyor.Ufak bir sığınak yakalaşık 100.000 tl civarına yapılabilir.Tüm ürünle NBC sığanakları için olmak koşulu ile tabi.

Arsa lokasyonu malzeme tedariğini,maliyeti çok etkiliyor,en azından beton mikseri 4saat içinde sahaya ulaşabilmeli.

Sayın imamoğlu, memleketinizi nick name ile karıştırdım kusura bakmayınız.
Sn.Yakuzz başkanlık sarayını bilmiyorum ,muhakkak en son teknoloji sığınak inşaatı yapılacaktır fakat,İç anadolu bölgesinde özel kişilere satılan,üzeri uyduraktan dublex villa,altı NBC sığınak bildiğim 2 özel site var,bozkırın ortasında yazlık villa : )

Alıntı

Sn.TTD, benim en büyük amcam vaktiyle (1970'li yılların başı) nato'ya çalışmış. İzmir'deki üs'te iletişim şefi olarak Abd'li subaylarla birlikte uzun süre görev yapmışlar. Daha sonra Abd'li bir astsubayla hır çıkarınca oradan ayrılıp, PTT'ye geçmiş. Arada sırada kafası kıyakken, "Giresun'da bilmem ne deresine, Erzurum'da bilmem ne dağına, sandıklar içerisinde şu kadar thompson makineli tüfek, bu kadar sırtta taşınan telsiz, bir miktar batarya, zibil kadar mermi , birkaç tane el bombası gömdük" diye anlatmaya başlardı Smile

Biz ilk başlarda yine sallamaya başladı diye düşünürken, 90'lı yıllarda gladyo fırtınası kopunca, amcam "demedim mi ben size" diye bıyık altından gülerdi. Diyeceğim bu memlekette hiç bir şeye şaşırmam efendim Big Grin

Alıntı

Hiç sığınak yapmadım ama teorik olarak bir sığınak yapabilirim.Tabi ki dağın içerisine , yeraltına.Metrelerce galeri açtım.Eee tünelde açabilirim.Havalandırması , nakliyesi , su atımı vs...

Zaten teorik olarak her işi yapacak eğitimi alıyoruz da okulda ama pratikte işe yaramıyor.İşe girerken hiç faydası olmuyor.Ünvandan kaybediyoruz.İşe girerken CV'ye bile bakmamışlardı sadece adetten istemişerdi.Dolayısıyla ingilazca hiç işime yaramadı Big Grin

Fakat Küre stajda iken galeri tipi patlayıcı deposu görmüştüm.Dağın içindeydi.Bu tarz şeylere uzak değilim ee temmuzda'da kpss gireceğiz.Eğer lazımsa böyle bir işi yapabilirim.Ha fakat C4I kısmından anlamam onları başkaları doldursun içine.Gerçi Ankara'ya dağlar yakın değil ama böyle bir saldırı için b planı olmalıdır mutlaka.

Misal birleşik devletlerin böyle bir ecnebilerin total collapse(tamamıyla çöküş) dediği tarzda bir olayda yapılacaklar belirlidir.Başkan ölse , senato çökse bile geçici yönetim oluşturacak alt yapı var.Sivillerin içinden seçilmiş bir listeleri var.Bu kişilerin kendilerini bile bilmedikleri öne sürülür.Böyle bir saldırıda gizli bir yere kaçırılacaklardır ve yine sivil başkan belirlidir.Bu yönetim ülkeyi seçimler yapılana kadar yönetecekdir.Tom Clancy okuyanlar Chris Ryan'ın bu şekilde başkan olduğunu bilirler.

Alıntı

Sayın TTD,

size doğrudan nasıl ulaşabilirim?

Alıntı

Sn .evrenay tolgademirsar@varyap.com veya tolgademirsar@yahoo.com mail atabilirsiniz efendim.

Alıntı

Sn yakuzz şimdi senesini ve kitabın ismini hatırlamıyorum.Doksanların başında eski bir Sovyet kgb arşivcisi arakladığı belgelerle kitap yazmıştı.Ahh bir hatırlasam NTV o adamla röportaj yapıp belgesel çekmişti.Adama Türkiye sorulunca mutlaka bir yerlerde gömülü telsizler vardır demişti.Avrupa ve Amerika'da ki pek çok işaret ettiği yerden telsizler ve AK-47 vs çıkmıştı.

Adam sovyetlerin 1950 de nasıl nükleer enerjiye sahip olduğunu açıklamıştı.Bilirsiniz Sovyetler lapbadanak nükleer enerjiye geçtiler.Amerikalılar İngilizlere nükleer çizimler vs gönderip onlarla teknolojiyi paylaşmışlar sonra bunların hepsi gizli arşivlere kaldırılmış.Orada Sovyetlerin angaje olduğu bir arşiv memuresi bu belgeleri sovyetlere geçmiş.Tabi epey bir belge geçmiş bunlarda arada geçenler.

Gladyo'yu anlamak için Amiral Gino Brindelli'yi ve 10.filotillayı(Decima X.MAS) araştırmanızı öneririm.Çok ilginç bağlantılarla karşılaşacaksınız.P2P gibi mesela.Hatta bunu ittihat ve terakkiye , carbonariye bile vardırabilirsiniz.Orası biraz hayalgücü ee ondan epey bende var Big Grin

Alıntı

İstanbul'da binamızın inşaatını yaparken hafriyat sırasında yanlışlıkla fazla derin açılan temel çukurunun bir bölümünü görünce içimden "neden olmasın?" demiş mütevazı bir sığınak planlamıştım. Yıl 1999-2000 civarı. Yaklaşık 3 mt.den biraz fazla derinliği olan ve 3x3mt. ölçülerinde bir alan binanın mütemadi temellerinin arasında yerini aldı. Havalandırma için 120mm çaplı pimaşları -yolu biraz alengirli de olsa- gözden ve sığınaktan uzak bir yerden çıkartmayı başarmıştım.

Zemin ve duvarların perde betonu su ve neme karşı yalıtıldı. E adı sığınak olunca girdiğin yerden çıkamama olasılığı için bir yer oluşturmak gerekiyordu. Bunun için perde betonun 50x50cm lik bir kısmını hem demirsiz hem de 3-5cm kalınlığında beton dökülebilecek şekilde ayarladım. Zeminde pissu gideri de yapmıştım. Smile

Sonra temel ihtiyaç maddeleri, biraz donanım, su vs. koyuldu.

Birkaç yıl geçtikten sonra mutasyona uğrayan sığınak malzeme deposu olup çıkıvermişti. Böylece amatör bile denemeyecek kadar zayıf bir bilgi ile, el yordamıyla yaptığım sığınak hikayesi son buldu...

Alıntı

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=-101701

Kitabı buldum.Sword and shield:Mitrokhin archive

Mitrokhin arşiviTongueusula programı video

http://televidyon.com/p/2213/mitrokhin-a...asim-1999/

Alıntı

Eksik olmayın Sn.Madenci08. Merakınıza, bilginize, çabanıza hayranım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi