Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PMR el telsizleri, Aselsan Cobra MT975-2 VP T el telsizim
2005 yılında Vancouver (Kanada)'dan aldığım UNIDEN marka iki adet el telsizini zaman zaman kullanıyorum. Yakın bir zaman önce kanal taramasını açtım ve öylece bıraktım. Malumunuz ülkemizde avrupa frekansları kullanılmakta, benim cihazlarımda ise amerikan frekansları mevcut. Aynı frekansları kullanan telsizlerden bolca ithal edilmiş olsa gerek, civarda bir çok avcının sesini duymaya başladım. VHF ve UHF bandını kullanan telsizler, antenleri bir birini gördüğü zaman ve aralarındaki atmosferik nem miktarının en az olduğu zamanlarda maksimum mesafelere ulaşırlar. Ben o avcı konuşmalarının arasına girdim ve birisi ile sırf mesafeyi merak ettiğim için mevkisini sordum..
Sonuç mu; haritadan ölçtüm ve tam 35 km. Avcı, izmit körfezinin kuzey tarafında Çene Dağı'nın tepesindeydi, ben de evimde, cam kenarında Smile

Alıntı

Cihazın model numarası GMR645-2CK

Alıntı

GMRS telsizleri bir ara ithal edilip pazarlanmışlar. Yurdumuzda kullanımları olmadığı yada yasa dışı olduğu iddia edilse de bunun pratikte böyle olmadığı zaten konunun kendi içerisindeki çelişkiden mütevellit belli durumda.

Amatör lisansım olduğu halde aile fertlerinin bu imkana haiz olmamaları ve amatör üslupta görüşmelerin PMR frekanslardaki kadar rahat yapılmamasından dolayı bende aktif bir PMR kullanıcısı durumundayım. Bu günlerde Atelkom'un (konu başında adı geçen firmanın ürünü) 289PMR modelini kullanıyorum.

Bu cihazı seçme nedenim, üzerinde kayıtlı olan 16 kanalın ilk sekizinde kendisine özgü dijital (DCS) tonlama seçeneği ile birlikte gelmesi. Diğer kalan 8 kanalda ise 3. şahıslar ile ortak kullanılan tonsuz pmr telsizler ile görüşebilip- dinleyebilmesi.

Bunu konuya yabancı arkadaşlarım için açmam gerekirse, ilk 8 frekansta, sadece kendi belirlediğiniz sayıda ve kişide bulunan PMRlerin yaptığı yayınları dinleyebilir ve onlara sesinizi dinletebilirsiniz. Bunun artısı şu, marmara bölgesinde malum çok yoğun PMR kullanımı bulunmakta. Bunların yayınları sizin telsizinize ulaşabilir ancak sese dönüştürülmez, yani rahatsız edilmezsiniz. O sekiz kanal kendi cihazlarınız için her zaman boştur. Ancak aynı kanalda ton kilitsiz olarak dinlme yapmaya kalkarsanız muhtemelen birçok vinç operatörüne verilen komutu ve bisikletçilerin kendi aralarındaki görüşmeleri dinler durur sonrada cihazınızı kapatırsınız.

Peki, neden profesyonel bir pmr kullanıyorum? Onuda kısaca açıklam gerekirse, piyasada gördüğünüz çifti 100 TL fiyat etrafında dolaşan PMR tesizlerimizin alıcı verici devreleri, dinleyicileri ve anten ayarlamaları malesef profesyonel cihazlarınki kadar gelişmiş olmamakta. Ayrıca ucuz pmr'lerde pilinizin gücü kadar çıkış wattınız olmakta. Kısacası piliniz yarım ise çıkış gücünüz olması gereken den %30 daha az olabiliyor. İyice azaldığında ise sadece %10'luk çıkış gücünüzü kullanır hala geliyorsunuz. Profesyonel ekipmanlarda ise böyle bir dezavantaj bulunmamakta. Tabii ki toz ve su geçirmezlikleri de uzun kullanımlarda avantaj.

Alıntı

(08-04-2013, 07:24 PM)TrCiviltary demiş ki: Açık alanda 1000m kadar çok sağlıklı olmasada çekti ta ki araya bir bina alana kadar. 12km imkansız. Benimkinde mi sorun var yoksa kanallar arasında menzilde fark olur mu yada bilmediğim bir özelliği falan mı var acaba?
Saygılar.

O kadar detaylı bir irdeleme ile mesafe ölçecek imkanım olmadı Sn TrCiviltary;

Ama bir kaç arkadaşla birlikte ilk etkinlikte aşağı yukarı bir fikir edinip paylaşırım. Arabanın kilometre sayacı benim adımlardan daha düzgün bir sonuç verecektir.

Saygılarımla

Alıntı

Merhaba.
Telsiz merakı bende de var, ilk olarak Aselsan cobra tipi alayım işim görülsün dedim 2.el bakarken telsizci bir arkadaşla tanıştım konuyu anlattım kendisi de bana bu tip cobra ve benzeri cihazların her bakımdan zayıf ve yetersiz olduğunu şehiriçinde birkaç yüz metre anca çekebileceğini alırsam pişman olacağımı söyledi.Bunu sonradan tanıştığım başka bir telsiz uzmanı da söyledi .bende 150 tl vereceğime 250 tl verip 2.el ama çok sağlam ordu tipi denen yaesu vx 146 pmr cihaz aldım çift takım. Mesafeye gelince kendim denemedim ama dinleme yapınca şehirde birkaç km den dinleme yaptım telsizci arkadaş açık alanda rahat 10-15 km çeker bu tip cihazlar dedi.Ağır ama sağlam cihazlar aynı zamanda arts özelliği var yani birbirini çekemediği mesafeye gelince uyarıyor.Ben başka bir modelini alınca çift takım vx146 model pmr cihazları satılığa çıkardım.Ama bu forumda satılık ilan veremedim.

Alıntı

PMR'ların boyutlarını karşılaştırmak isteyenler için elime geçen bir kaç modelin fotoğraflarını paylaşıyorum.
Sırasıyla MT-525, MT-550 ve MT-975.

[Resim: aselsan_cobra_1.jpg]
[Resim: aselsan_cobra_2.jpg]

Alıntı

Merhaba.

Aselsan'ın ürettiği atlas 4900 gps haritalı telsiz varmış. Böyle bir ürün ile tek seferde telsiz gps gibi arazi ihtiyaçları giderilmiş olur. Fakat bu tarz profesyonel ürün amatör telsizcilik sertifikalı vatandaşa satılıyor mudur acaba?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi