Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PMR el telsizleri, Aselsan Cobra MT975-2 VP T el telsizim
Sn Alperka;

Bir dönem motosiklete taktım; sevdalandım, öğretmenliğini yapmaya kadar götürdüm işi. Gecenin üçünde yataktan kalkıp gün ağarıncaya kadar motosiklet temizlediğimi bilirim.
Silah sevdalısı oldum, neredeyse evde her yalnız kaldığımda kucağıma birisini alıyorum. Evimde eşimle geçirdiğim zamanın daha fazlasını bu forumda geçiriyorum.
Bir de telsize sevdalanırsam yandığımın resmidir, iyisi mi ben sadece kenardan kıyıdan takılayım. Zaten şimdiden neden daha güçlüsünü almadım diye hayıflanıyordum, bir de buna sararsam işim iş.. Hem dul kalırım hem tam parasız..

Saygılarımla.

Alıntı

Smile İnanın benzer yollardan geçiyoruz. Eşim 30 saniye öncesine kadar beni beklemekten yoruldu ve söylene söylene uyumaya gitti.

Motosikletler ise yurt dışına giderken verdiğim vekaletler sayesinde sana bahçesini kendime evi alıyorum telkinleriyle satıldı. OMM, ADAC, California Superbike School, Iron Butt sertifikaları, Gold Member zamazingoları unutuldu, kolilerce aksesuar v.s. önce kilere sonra çöpe gitti. Anlaşılan aynı şeritte ilerliyoruz Smile Kazaya mahal vermemek için elimizdeki basit PMR ve nacizane silahlarımızı okşayıp ekran başında oyalanmak en iyisi gibi görünüyor Big Grin Çok şükür ki ben hayattayken silahlarımı satma yetkisi yok Wink Evlenince tüm riskli hobilerim bertaraf edildi, silah hobi değil yaşamdır deyip set çektim, kararlılığımı görünce mızmızlanmayı azalttı. ( 4. kattaki dairenin salonda 300 kiloluk Vmax'i çalıştırıp zehirlenme pahasına modlu 1600cc V motorun muhteşem homurtularını dinleyen adam benim)

Yalnız bu işin bir de şöyle yolu var. "Envanter sevgisi paylaşımı"!
Tabanca, tüfek ve aksesuarlarım her an dileyen dostumuzun emrine amadedir. Yakında 4-4.5 metre ufak bir kıçtan motorlu fiber tekne almayı planlıyorum. Ki o, en paylaşıma açık olan kısmı olacak. Eh böyle ufak ufak paylaşımlar ve katılımlar ile acımızı hafifletebiliriz(miyiz?), ne dersiniz Wink

Alıntı

Merhaba
Telsiz firmada çalışan ve bana yaesu pmr bulan arkadaşa mesaş attım altdaki telsiz lisans gerektiriyor.
Yaesu markaların lisansız olan modeller hakkında soru soranlar olmuş.vertex modeller pmr denen lisanssız modeller rahatça alınabiliyor.
örnet site:
http://www.rf.com.tr/el-telsizleri/

http://www.amazon.com/BaoFeng-UV-5R-136-...07H4VT7A/?

Alıntı

(16-11-2012, 01:08 AM)alperka demiş ki: Smile İnanın benzer yollardan geçiyoruz. Eşim 30 saniye öncesine kadar beni beklemekten yoruldu ve söylene söylene uyumaya gitti.

Motosikletler ise yurt dışına giderken verdiğim vekaletler sayesinde sana bahçesini kendime evi alıyorum telkinleriyle satıldı. OMM, ADAC, California Superbike School, Iron Butt sertifikaları, Gold Member zamazingoları unutuldu, kolilerce aksesuar v.s. önce kilere sonra çöpe gitti. Anlaşılan aynı şeritte ilerliyoruz Smile Kazaya mahal vermemek için elimizdeki basit PMR ve nacizane silahlarımızı okşayıp ekran başında oyalanmak en iyisi gibi görünüyor Big Grin Çok şükür ki ben hayattayken silahlarımı satma yetkisi yok Wink Evlenince tüm riskli hobilerim bertaraf edildi, silah hobi değil yaşamdır deyip set çektim, kararlılığımı görünce mızmızlanmayı azalttı. ( 4. kattaki dairenin salonda 300 kiloluk Vmax'i çalıştırıp zehirlenme pahasına modlu 1600cc V motorun muhteşem homurtularını dinleyen adam benim)

Etrafta 'Demir Kıçlı' bir abimizin olduğunu bilmek güzel. Smile

Onun bir yerde yazılı bir hikayesi var mıdır Efendim? Varsa okumak, dinlemek isterim.

Sevgiler, selamlar.

Alıntı

Sn Alperka;

Herşey bir yana "Iron But" sertifikasını alabilmiş olmanız bir yana. Ülkemizde bunu almış çok az sayıda motosiklet kullanıcısı var sanıyorum.
Tebrik ederim gerçekten. Bende GS500 ümü çıkarmaya niyetlenmiştim odama, ileride salonuma koyarım tamam binmeyeceğim diye ancak ev ahalisi isyan bayrağını açınca kuzu kuzu çıkardık elden. Bir dönem bende teknelere bakınmıştım ancak el yapımı 4-6 metrelik ağaç tekneler (aslında sandallar) daha cazip gelmişti. Siz sahip olun, ben de kendim sahip olmuş gibi sevineyim sayenizde.

Saygılarımla.

Alıntı

Eğer amatör telsizcilik belgeniz varsa yaesu telsiz alabilirsiniz. Ama mesela frekans taraması özelliğini kullanmamanız gerekiyor.Belli frekansların dışında dinleme ve gönderme yapmamanız gerekiyor. Cihazlar üzerinde henüz ülkemizde bir kısıtlılık yok ve yasal boşluk var. Polis ve asker telsizini dinlemek suç ama dinleyeni tespit imkansız.Havada olan herşey dinlenir. Gerçi bu sınırlamalar boşuna. Çünkü bu telsizler programlanabiliyor. Yani ben telsizimi dışarı çıkaracaksam üzerine sadece yasal aralıklardaki kanalları yükleyerek çıkarım, frekansını kısıtlarım. Hatta telsizimi basit bir pmr a dönüştürebilirim. Bunlar amatör telsizcilerin bitmeyen tartışmalarıdır.
Ha bu arada Türkiyede halk bandı artık popüler değil.Smile Hala kullanan kaldı mı bilmiyorum bile.

Alıntı

(16-11-2012, 04:45 PM)Red Kit demiş ki: Etrafta 'Demir Kıçlı' bir abimizin olduğunu bilmek güzel. Smile

Onun bir yerde yazılı bir hikayesi var mıdır Efendim? Varsa okumak, dinlemek isterim.

Sevgiler, selamlar.

(16-11-2012, 11:31 PM)turkmenoglu demiş ki: Sn Alperka;

Herşey bir yana "Iron But" sertifikasını alabilmiş olmanız bir yana. Ülkemizde bunu almış çok az sayıda motosiklet kullanıcısı var sanıyorum.
Tebrik ederim gerçekten. Bende GS500 ümü çıkarmaya niyetlenmiştim odama, ileride salonuma koyarım tamam binmeyeceğim diye ancak ev ahalisi isyan bayrağını açınca kuzu kuzu çıkardık elden. Bir dönem bende teknelere bakınmıştım ancak el yapımı 4-6 metrelik ağaç tekneler (aslında sandallar) daha cazip gelmişti. Siz sahip olun, ben de kendim sahip olmuş gibi sevineyim sayenizde.

Saygılarımla.

Efendiiimmm, 1998'de Saddlesore, akabinde akıllanmadan Bun Burner olayına girmek o yaşlara mahsustu. Şimdi 15-20 kilo fazlalık ile savaşmaktan iron kısmımızı unuttuk. Hikayesi var elbette, biraraya geldiğimizde laflarız. Ancak Iron But hikayeleri hep alelacele gidişatın arasında sıkışmış aksiliklerden ibaret oluyor. Her yeriniz ağrıdan sancıdan kıvranır, ne kas gevşetici ne de ağrı kesici alabilirsiniz, sonuç motosiklet üzerinde garip akrobatik hareketlerle kaslarını germeye gevşetmeye çalışan zırdelinin tuhaf davranışları Smile Zamanında realbiker.org'da blog kavramı Türkiye'ye uğramamışken yayınlamıştım günlükleri, ama site uçunca bir daha da uğraşmadım.
Iron Butt dağ tırmanışı gibi ciddi performans isteyen bir yolculuk. Sadece ben yaparım demekle olmuyor. Güvenliği elden bırakmadan bitirmek için motoru ve kendimi hazırlamak için aylar öncesinden çalışmalara başladım. Eğer risk alabilirse hemen her motorcu bitirir o yolları. Önemli olan kurallara uyarak bitirmek.

....

Telsizlerin tüm frekansları dinleme mevzusuna gelirsek, Almanya'da sahip olduğum Icom IC735 modelinde sadece bir diyot devre dışı bırakılarak dinleyebildiği tüm frekanslarda yayın yapması da sağlanabiliyordu. Tabii ki gereksiz bir hareket olarak gördüğümden yeltenmedim bile. Bizim jargonumuzda karşılığı silahla maça gitmek, şarjörü 33'lemek gibi bir durum. Gereksiz yani.

Alıntı

Yaesu'nun sesi.Smile

Ilki polis telsizi kanali, ikincisi hava raporu. Mevcut butun kanallari aliyor ama veri icin gucu biraz dusuk.
Bizde hepsini dinlemek serbest. Dinlenmesini istemedikleri kanallari corba ediyorlar (scramble).Smile

The Yaesu VX-8DR is the ultimate HandHeld transceiver for Amateur radio use!
Transmits on 4 Ham radio bands (50-54Mhz Six meter, 144-148Mhz Two meter, 222-225Mhz 1.25M, 430-450Mhz 70cm), & receives 0.5-999Mhz.
With the optional FGPS-2 GPS module sold seperate, the radio is fully ready for APRS.
Ready to go package Includes Wall charger, 1100ma LioN battery, antenna & belt clip.
Other Optional available accessories include: the MH-74A7A waterproof speakermike, the E-DC-5B 12Vdc Automotive power charge cable, the CD-41 desk Drop-in charger, CT-131 mic adapter, BU-2 BlueTooth Chip, & the FNB-102li 1800ma hi capacity battery, CSC-93 Matching Case (all sold seperate).

Alıntı

Konuyu okuduktan sonra birkaç gün önce edindiğim aynı telsizi şehir içinde denedim. Arada sadece 2 bina var, max çektiği mesafe 265m. Açık alanda henüz deneme şansım olmadı.

Sn turkmenoglu, sizin deneyimlerinizde, şehir içi ve açık alan çekim menzilleri nedir acaba?

Saygılar.

Alıntı

Açık alanda 1000m kadar çok sağlıklı olmasada çekti ta ki araya bir bina alana kadar. 12km imkansız. Benimkinde mi sorun var yoksa kanallar arasında menzilde fark olur mu yada bilmediğim bir özelliği falan mı var acaba?
Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi