Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PMR el telsizleri, Aselsan Cobra MT975-2 VP T el telsizim
Hayırlı olsun Sn.turkmenoglu.Güzel günlerde kullanınız.Saygılar...

Alıntı

Sağolun Sn Sarp Kılıç,

Teşekkür ederim, daha iyileri sizin olsun.

Saygılarımla.

Alıntı

SA
Hayırlı olsun.
Bende de eskiden beri telsiz merakı var. Forumda ve internet de araştırırken bişeyler öğrendim. telsizcilik yapan teknik bilgiye sahip kişilerden de biraz bilgi sahibi oldum. Telsiz işinde, profosyonel olan kişiler e sorduğumda sanıyorum bilgilerinden dolayı; ve çıtayı yüksek tutmalarından dolayı çiftli satılan pmr lisanssız telsizlerin gerçekte çok kalitesiz olduğu şehirde birkaç yüz metre çekebileceği,kesinlikle alınmaz gibi lafları oldu. Bu da bende takıntı yaptı .Profosyonel görünümlü pmr cihaz baktım bende ,biraz fazla vereyim iyi cihaz olsun diye düşündüm. yakın zaman da telsiz işleri yapan bir firmanın elemanı ile tanıştım ve bana 2. el telsizde en iyi markalardan olan yaesu vertex 146 pmr buldu. Başka telsiz forumlarında bu cihazı araştırınca türünün eniylerinden olduğu, ordu tipi sağlam ve dayanıklı şantiyelerde kullanılan ve şehirde bile 5-10 km çekebileceğini öğrendim. şimdi arasıra açıp dinliyorum.

Alıntı

Sn. Türkmenoglu hayirli olsun güle güle kullanin.

Benimde buna benzer bir cift telsizim var. Özellikle uzun yolda arkadan sizi takip eden arkadasiniz ile iletisimde harika. Ama cekim mesafesi kullanim kilavuzunda 5 km. kadar yazsa da 1 km.den sonra iletisim kayboluyor.

Sevgi ve Saygi ile...

Alıntı

[Resim: UV5R.jpg]

http://www.amazon.com/BaoFeng-UV-5R-136-...007H4VT7A/?

43 dolara profesyonel cift band (136-174mhz ve 400-480mhz) telsiz. Lisans gerekebilir. Cin mali ama benzeri Japon telsizlerin cok daha ucuzuna ve calisiyor. Tavsiye ederim.

Alıntı

Bildiğim kadarıyla bazilari genelde Yaesu telsizlerini kullanmakta, hatta kolluk kuvvetlerinde dinleme ve kestirme birimine bakanlarda da bizzat Yaesu telsizlerini gördüm.

Merak ettiğim sivil şahısların evlerinde bu tip telsizlerin bulundurulması yada kullanılması açısından yasalarımızda herhangi bir kısıtlama var mı ? Konuya vakıf olmadığım için cehaletimi mazur görün lütfen, Teşekkürler, Saygılar.
(07-10-2012, 09:48 PM)turkmenoglu demiş ki: PMR kullanmak için lisans gerekli midir?

Hayır, Türkiye'de PMR kullanmak için herhangi bir ruhsat gerekmemektedir. PMR lar, birçok Avrupa ülkesinde serbest olarak kullanılmakta ve Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI 300 296) spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmekte olup, ülkemizde "T.C. Telekomünikasyon Kurumu Onaylı"dır. Ancak, Avrupa dışında kullanılmakta olan (Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, ve Güney Afrika) telsizler ülkemizde satışı yapılan PMR telsizlerle aynı gibi gözükse de, bunlar değişik frekans ve kanallarda çalışmakta olup, Türkiye'de satışı ve kullanımı kanunen yasaktır.

Türkiye'de kullanılmasına müsaade edilen bu maksatlı telsizlerin hepsi PMR sınıfındaki telsizlerdir ve çıkış gücü 500 mW olanların ithalatına yasal olarak müsaade edilmektedir. Bunlar T.C Telekomünikasyon Kurumu ?nun TGM-STK-001 yönetmeliğine uygun olarak UHF 446 MHz. frekans bandında çalışan modeller olarak sınırlandırılmışlardır. (Detaylı bilgi için bakınız KET Yönetmeliği)

PMR görüşme mesafesi ve bunu etkileyen faktörler nelerdir?

Bir telsizin görüşme mesafesi için çıkış gücü, anteni veya diğer özellikleri olarak sınırlamak mümkün değildir. Engeller, manyetik alanlar, ufki görüş açısı veya yüksekliği gibi bir çok etken bunda parametreleri değiştirmektedir. 500 mW'lık bir telsizin menzili ise coğrafi koşullara bağlı olarak en iyi 3-5 km.'dir. Şehir dışı düzlük yollarda 2-3 Km. mesafede diğer araçtaki arkadaşınız ile de konuşabilirsiniz. Şehir içersinde, bina, mesken ve engellerin yoğunluğuna göre mesafe 500-1.000 metre arasında mesafelerde değişlik göstermektedir.

Detay gözümden kaçmış, lakin yine tam olarak anlayamadım, şimdi Tsk'nın kullanmış olduğu Yaesu telsizlerini sivil vatandaşlar kullanabiliyorlar mı ? Yada sivil kişilere satılan Yaesu telsizleri farklımıdır ? Konuyla ilgili olarak beni aydınlatırsanız çok müteşekkir olurum, Saygılar.

Alıntı

(15-11-2012, 02:40 PM)colt45 demiş ki: SA
Hayırlı olsun.
Bende de eskiden beri telsiz merakı var. Forumda ve internet de araştırırken bişeyler öğrendim. telsizcilik yapan teknik bilgiye sahip kişilerden de biraz bilgi sahibi oldum. Telsiz işinde, profosyonel olan kişiler e sorduğumda sanıyorum bilgilerinden dolayı; ve çıtayı yüksek tutmalarından dolayı çiftli satılan pmr lisanssız telsizlerin gerçekte çok kalitesiz olduğu şehirde birkaç yüz metre çekebileceği,kesinlikle alınmaz gibi lafları oldu. Bu da bende takıntı yaptı .Profosyonel görünümlü pmr cihaz baktım bende ,biraz fazla vereyim iyi cihaz olsun diye düşündüm. yakın zaman da telsiz işleri yapan bir firmanın elemanı ile tanıştım ve bana 2. el telsizde en iyi markalardan olan yaesu vertex 146 pmr buldu. Başka telsiz forumlarında bu cihazı araştırınca türünün eniylerinden olduğu, ordu tipi sağlam ve dayanıklı şantiyelerde kullanılan ve şehirde bile 5-10 km çekebileceğini öğrendim. şimdi arasıra açıp dinliyorum.

Güle güle kullanın diyeyim Sn Colt25.

Saygılarımla,
(15-11-2012, 02:57 PM)Twennwolf demiş ki: Sn. Türkmenoglu hayirli olsun güle güle kullanin.

Benimde buna benzer bir cift telsizim var. Özellikle uzun yolda arkadan sizi takip eden arkadasiniz ile iletisimde harika. Ama cekim mesafesi kullanim kilavuzunda 5 km. kadar yazsa da 1 km.den sonra iletisim kayboluyor.

Sevgi ve Saygi ile...

Teşekkürler Sn Twenwolf;

Kamp aktivitelerinden işe yarayacağına inanıyorum. Benim için de asıl önemli olan o aslında. Saygılarımla;
(15-11-2012, 04:55 PM)ilksurfer demiş ki: [Resim: UV5R.jpg]

http://www.amazon.com/BaoFeng-UV-5R-136-...007H4VT7A/?

43 dolara profesyonel cift band (136-174mhz ve 400-480mhz) telsiz. Lisans gerekebilir. Cin mali ama benzeri Japon telsizlerin cok daha ucuzuna ve calisiyor. Tavsiye ederim.

Sn İlksurfer;

İleitşim frekanslarından çok anlamıyorum ancak USA da kullanılanların bizim ülkemizde kullanılması nedense yasak. Belki de herhangi bir iletişimlerini çözemeyelim diye.

Saygılarımla.

(15-11-2012, 05:42 PM)Kaptan3436 demiş ki: Bildiğim kadarıyla bazilari genelde Yaesu telsizlerini kullanmakta, hatta kolluk kuvvetlerinde dinleme ve kestirme birimine bakanlarda da bizzat Yaesu telsizlerini gördüm.

Merak ettiğim sivil şahısların evlerinde bu tip telsizlerin bulundurulması yada kullanılması açısından yasalarımızda herhangi bir kısıtlama var mı ? Konuya vakıf olmadığım için cehaletimi mazur görün lütfen, Teşekkürler, Saygılar.
[quote='turkmenoglu' pid='205246' dateline='1349635739']

Detay gözümden kaçmış, lakin yine tam olarak anlayamadım, şimdi Tsk'nın kullanmış olduğu Yaesu telsizlerini sivil vatandaşlar kullanabiliyorlar mı ? Yada sivil kişilere satılan Yaesu telsizleri farklımıdır ? Konuyla ilgili olarak beni aydınlatırsanız çok müteşekkir olurum, Saygılar.

İnanın bu konuda hiç bir fikrim yok. Profesyonel telsiz forumlarından araştırıp doğrusunu öğrenmek lazım.

Saygılarımla;

Alıntı

Alıntı: Bildiğim kadarıyla bazilari genelde Yaesu telsizlerini kullanmakta, hatta kolluk kuvvetlerinde dinleme ve kestirme birimine bakanlarda da bizzat Yaesu telsizlerini gördüm.

...........
...........
...........
...........
Başka telsiz forumlarında bu cihazı araştırınca türünün eniylerinden olduğu, ordu tipi sağlam ve dayanıklı şantiyelerde kullanılan ve şehirde bile 5-10 km çekebileceğini öğrendim. şimdi arasıra açıp dinliyorum.
............
............
Ama cekim mesafesi kullanim kilavuzunda 5 km. kadar yazsa da 1 km.den sonra iletisim kayboluyor.
............
............
Sn İlksurfer;
İleitşim frekanslarından çok anlamıyorum ancak USA da kullanılanların bizim ülkemizde kullanılması nedense yasak. Belki de herhangi bir iletişimlerini çözemeyelim diye.

Sivil herhangi bir vatandaşın yasal olarak Askeri, Polis, Havacılık v.s. v.s. radyoların hiç birisini kullanama yetkisi yoktur. Markası ne olursa olsun.

Sivil olarak kullanabileceğimiz modeller lisanssız olarak: PMR, CB (Halk bandı), ve lisans alarak HAM radyolardır.

Yaesu, Icom, Kenwood, TenTec ve benzeri onlarca kaliteli marka hemen her amaca yönelik ürünler üretmektedir. Uniden, President, Motorola gibi markalar halka daha ulaşılır fiyatlarla ürün sunmaktadır.

Tsk'nın kullanmış olduğu Yaesu telsizlerini sivil vatandaşlar kullanabiliyorlar, tabi kanunsuz olmayı kabullenebiliyorlarsa. Bu soruyu şu şekilde tercüme edebiliriz : Atışa giderken omuzumda G3 ile dolaşabilir miyim? Hayır, ama güzel haber: size uygun kanuni bir tüfek var.
En iyisi Yaesu'nun sivil kullanıma yönelik ürünlerini kullanmak.

USA'da kullanılan frekansların bizimle uyumsuz olmasının nedenleri farklıdır. Kablosuz modemler dahi her yerde aynı frekansta yayın yapmaz. Zaten dinlenmesi istenilmeyen frekanslar karıştırılarak yayınlanır Wink

Çekim mesafesi genelde kullanılan ama pratikte doğru olmayan bir kavram. Basit bir scanner ile Arjantin devlet radyosunu dinleyebiliyorsam bu elimdeki world-scanner denilen geniş spektrumlu alıcının muhteşemliği değil, Atmosfer şartları ve yayının binlerce watt gücünde olmasıdır. 90'lı yıllarda CB +40kanalı USB ile Almanya Darmstad'tan binlerce kilometre ötedeki bir istasyonla konuşmuştum. Aksi şekilde 25 kilometre ötede Frankfurt'ta bir istasyon ile 200Watt çıkışıma rağmen kalitesiz bir görüşme yapabilmiştim (anten, topraklama, SWR durumları). Atmosfer şartları, konum, güneş aktiviteleri dahi iyonosfer katmanının yansıtıcılığını arttırarak yayınınızın mesafesini ve kalitesini etkilemektedir.

Eğer dinlemek merakınızı giderebilecekse frekans aralıklı radyo alıcılarından bir tane edinin. Örneğin :
http://ecx.images-amazon.com/images/I/81...A1500_.jpg

Amaaaaa, benden söylemesi bu öylesine bir virüstür ki bulaşırsa kolay kurtulamazsınız. Ben birkaç senemi dört duvar arasında da dıt dinleyerek, parazitler arasında CQ çekerek geçirdim, yakamı zor sıyırdım :

[Resim: 1079416_f520.jpg]
[Resim: station10.jpg]
[Resim: IMG_1857.JPG]
Eğer ki kanınıza mors iletişimi girerse pc üzerinden değil maniple ile yapmak doruk noktasıdır :
Hızlı bir model :
[Resim: 004.JPG]
Kısa sürede evinizin çatısında şöyle bir cisim belirecektir :
[Resim: amateur+radio+my+shots+012.jpg]
Eşiniz ya da evde bir meraklı daha olursa :
[Resim: finished-shack.jpg]
Hafta sonlarınız şuna benzeyecektir :
[Resim: 005.JPG]
Aracınız da şuna :
[Resim: rescue+car.jpg]

Bu merakın aynı silah merakı gibi sonu yok, kanunlar ve maddiyatınız uygun olduğu sürece sınır tanımaksızın uzar gider...

Saygılarımla.

Alıntı

(15-11-2012, 11:27 PM)alperka demiş ki: USA'da kullanılan frekansların bizimle uyumsuz olmasının nedenleri farklıdır. Kablosuz modemler dahi her yerde aynı frekansta yayın yapmaz. Zaten dinlenmesi istenilmeyen frekanslar karıştırılarak yayınlanır Wink

Teşekkür ederim Sn Alperka;

Ben şimdi niye kullanamıyoruz diye düşünmeye çoktan başlamıştım Smile

Saygılarımla.

Alıntı

Smile tam mesajı editlerken yanıt yazmışsınız hemen üstteki mesajımın düzeltilmiş haline bir göz atar ve internette derince bir araştırma yaparsanız eminim ki arkanıza bakmadan kaçmak ile kalbinin en derininden vurulmak arasında gidip geleceksiniz. İletişim anlamında internetteki facebook, arkadaş edin siteleri saçmalıklarının aksine sınır tanımayan son derece sosyal ve insanın kendisini geliştirebileceği mükemmel bir merak/bağımlılıktır amatör radyoculuk.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi