Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PMR el telsizleri, Aselsan Cobra MT975-2 VP T el telsizim
#1
Merhaba arkadaşlar,

Hem almış olduğum el telsizini tanıtayım dedim. Hem de sivil kullanımda, özellikle doğa sporları ile uğraşanların ihtiyaç duyduğu el telsizleri ile ilgili bir kaç bilgi vermek istedim.

PMR TELSİZ NEDİR?

Türkiye pazarında da özellikle güvenlik firmalarının rağbet ettiği PMR el telsizi artık bir çok alanda da kendini göstermeye ve adından söz ettirmeye başladı. Basit kullanılabilirlikleri yanında gelişmiş bir çok özellikleri ile göz doldurmaları ve özellikle de herhangi bir ruhsat veya belge gerekmeden satın alınabilmeleri ana etken olarak öne çıkmaktadır.

Benzer nedenlerle oldukça şirin PMR telsizleri özellikle amatör telsizci olmayan arkadaşımızda merak uyandırmaktadır. Bu yazımızda PMR konusuna biraz olsun ışık tutmak istedim. Nedir, ne değildir? Hangi marka tercih edilmeli, özellikleri ne olmalı bu sorulara cevap arayacağız.

PMR nedir?

PMR 446 kelimesi bir kısaltma olarak Private Mobil Radyo kelimelerinin baş harflerini temsil etmektedir. Bir anlamda özel taşınabilir el telsizi de diyebiliriz. Genellikle PMR kelimesinin yanında kullanılan 446 sayısı ise bu el telsizlerinin belli ve sınırlı bir frekans aralığını (446.000 - 446.100 MHz.) kullandıkları içindir. Bu telsizler bulundukları ülkede izin verilmiş frekans ve güçlerde gönderme yapabilen, amatör telsizcilerin kullandığı el telsizlerle kıyaslandığında görece kısa mesafe erişimli ve sadece ses haberleşmesine yönelik olan alçak güçlü telsiz cihazlarıdır. Çok sayıda kullanıcı frekans bandını ortak kullanmaktadır. Görüşmelerin dar bir frekans aralığında bulunması ve 8 ana kanalın alt kanallara bölünmesiyle kullanıldığından bazen konuşmalar başka bir kanala da sarkması mümkündür.

Her ne kadar amatörler bu konuya uzak kalmış gibi görünse de özellikle çocuklar tarafından kullanılmaları durumunda, amatör telsizciliğe özenti ve eğitici olmaları açısından bana göre önemli olup, bir anlamda ilk basamak teşkil edebilirler.

PMR kullanmak için lisans gerekli midir?

Hayır, Türkiye'de PMR kullanmak için herhangi bir ruhsat gerekmemektedir. PMR lar, birçok Avrupa ülkesinde serbest olarak kullanılmakta ve Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI 300 296) spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmekte olup, ülkemizde "T.C. Telekomünikasyon Kurumu Onaylı"dır. Ancak, Avrupa dışında kullanılmakta olan (Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, ve Güney Afrika) telsizler ülkemizde satışı yapılan PMR telsizlerle aynı gibi gözükse de, bunlar değişik frekans ve kanallarda çalışmakta olup, Türkiye'de satışı ve kullanımı kanunen yasaktır.

Türkiye'de kullanılmasına müsaade edilen bu maksatlı telsizlerin hepsi PMR sınıfındaki telsizlerdir ve çıkış gücü 500 mW olanların ithalatına yasal olarak müsaade edilmektedir. Bunlar T.C Telekomünikasyon Kurumu ?nun TGM-STK-001 yönetmeliğine uygun olarak UHF 446 MHz. frekans bandında çalışan modeller olarak sınırlandırılmışlardır. (Detaylı bilgi için bakınız KET Yönetmeliği)

PMR görüşme mesafesi ve bunu etkileyen faktörler nelerdir?

Bir telsizin görüşme mesafesi için çıkış gücü, anteni veya diğer özellikleri olarak sınırlamak mümkün değildir. Engeller, manyetik alanlar, ufki görüş açısı veya yüksekliği gibi bir çok etken bunda parametreleri değiştirmektedir. 500 mW'lık bir telsizin menzili ise coğrafi koşullara bağlı olarak en iyi 3-5 km.'dir. Şehir dışı düzlük yollarda 2-3 Km. mesafede diğer araçtaki arkadaşınız ile de konuşabilirsiniz. Şehir içersinde, bina, mesken ve engellerin yoğunluğuna göre mesafe 500-1.000 metre arasında mesafelerde değişlik göstermektedir.

Daha uzak mesafelerle iletişim için çatı/harici anten kullanabilir miyim?

Ülkemizde kullanımına izin verilen cihazlara ait antenler cihaz üzerinde orijinal anteni ile gelmektedir. Diğer yandan yönetmelikte de cihazın antenleri tümleşik olarak tanımlanarak belli bir standarda bağlanmıştır. O nedenle ek kablo veya harici anten ile uzatma, ilave gibi hususlar uygun değildir.

Bu el telsizlerinin genel özellikleri nelerdir?

Öncelikle belirtmek isterim ki bu özelliklerin tümü her marka ve modelce standart değildir. Almadan önce kontrol etmeli ve satıcıya danışmalısınız. Ülkemizde de satışı yapılan PMR 446 tip el telsizlerinde belirgin özellikler şunlardır. Kullanım alanınıza en uygun özellikleri taşıyan model ve markayı tercih edebilirsiniz.

Modülasyon tipleri : FM (F3E)
Ortalama 200-250 Gr. ağırlık
(12dB SINAD) : 0.158µV duyarlılık
38 (67.0-250.3Hz) CTCSS ton frekansı
±2.5kHz, ±5.6ppm frekans kararlılığı
12.5kHz/20 kHz/25 kHz kanal aralığı
Titreşimli uyarı (vibration)
Bebek telsizi olarak kullanım
Aynı anda iki kanal takibi (dual RX)
Dahili görüşme (Intercom)
Kanal ve frekans tarama (scan channel / freq)
Sesle iletime geçme (VOX), bir çok modelde WOX seviyesi seçilebilir şekildedir.
Toz koruma ve suya dayanıklılık
Otomatik güç tasarrufu (auto power safe)
Otomatik kapanma (auto power off )
Tuş kilidi (key lock)
Harici kulaklık-mikrofon girişi (ear-mic)
Çağrı uyarısı (call)
Anlaşıldı doğrulama sinyali (roger beep tone)
Tuşlama tonu
CTCSS ve DSC özelliği
Suya dayanıklılık (JIS Grade 4)
FM radyo

PMR tercihimde hangi markayı tercih etmeliyim?

Bu konu tamamen sizin tercihinize kalmakla birlikte, kullanım alanınızda gerek duyduğunuz özellikleri tercih ettiğiniz markanın karşılayıp karşılamadığı ile orantılıdır. Ucuz veya pahalı ya da çok fonksiyonel bir PMR telsiz seçimi elbette doğru bir karar değildir. Satın almadan önce yaygın servis ağı, servis özellikleri gibi bilgilerin de araştırılması gerekir.

Batarya ve kullanım durumları nedir?

Muhtemelen bir cep telefonunuz vardır. Kullanım durumunuza göre nasıl şarj durumu değişiklik arz ediyorsa bunda da aynı benzerlik söz konusudur. Çok gönderme yapmanız, veya almada uzun süre açık tutmanız, vibrasyon, VOX, otomatik güç koruma özelliklerinin aktif olup olmaması kullanım sürenizi değiştirecektir. Modeller büyüklüklerine göre genellikle 2-4 pil arasında değişiklik arz etmektedir. Motorola MT950'de bu değer ortalama 24 saattir ( % 5 Gönderme / % 5 Alma / % 90 Bekleme). Her halükarda aktif bir kullanıcı olacak seniz en azından acil durumlarda kullanılmak üzere yanınızda yedek batarya/pil bulundurmaya özen gösterin.

Bakım gerekir mi, nasıl yapabilirim, nelere dikkat etmem gerekir?

Tüm kullandığınız diğer elektronik cihazlar gibi telsizler de nispeten narin cihazlardır. Etiketinde su geçirmez yazsa da uzun süreli kullanım kastedilmemektedir. O nedenle siz yine de telsizinizi ısı, ekranlarını doğrudan güneş ışınına karşı korumalısınız. Mümkünse bir taşıma veya bel klipsi kılıfı ile kullanmanız durumunda düşürme vb. gibi nedenlerle hasar görmesini en aza indirmiş olursunuz.

Temizlik ve bakımda ilk kural telsizinizin kapalı halde bulunması ve mümkün ise bataryasının çıkarılmış olmasıdır. PMR el telsizinizi temizlemek için asla alkol, sprey/sıvı deterjan veya bunlara benzer temizlik maddeleri ya da asit ihtiva eden maddeler kullanmayınız. Aksi kullanımlarda bu maddeler telsizinizin kasasına veya içine sızdığında elektronik devrelere zarar vermektedir. Bu tür uygulamalar da bir çok kez garanti kapsamı dışında tutulmaktadır. En uygun temizlik hafif nemli bir bez ile yüzey temizliğini yapmak ve akabinde kurulamaktır.

Yağmurlu havalarda veya bakım esnasında telsizinizin üzerinde bulunan çeşitli konnektör (mikrofon, harici anten, kulaklık, şarj vb) kapakçıklarının kapalı olmasına özen göstermeyi de unutmamalısınız.

Telsizlerin önemli parçalarından bir tanesinin antenleri olduğundan hareketle bu parçalara özen göstermelisiniz. Antenden tutarak taşımak, gereksiz zorlama ve bükmeler antene zarar verebildiği gibi alma ve gönderme hassasiyetinizde de önemli kayıplara neden olacaktır. Yine antenlerin yerinden çıkarılarak bilinçsizce yapılan veya uygun olmayan harici anten uygulamaları da konnektöre zarar verebileceği gibi çıkış katı devre elemanlarına da zarar vermeniz olasıdır. Bir çok kişi daha uzun antenin daha iyi kazanç sağlayacağını düşünse de aslında bu çok yanlış bir düşüncedir. Bu tür profesyonel firmalarca üretilen telsizlerin antenleri o cihazla en uygun şekilde çalışacak, en uygun gönderme ve alma kararlılığı sağlayacak şekilde belli bir matematiksel formüle göre dizayn edilmişlerdir.

Bir PMR el telsizi aldığınızda ve tabiri caizse kibar kullandığınızda cihazınız olmasa da bir süre sonra batarya veya pillerle sorun yaşayacağınız kaçınılmazdır. Bununla ilgili yapabileceğiniz birkaç püf noktasına da değinerek bu konuyu tamamlayalım.

Her zaman size verilen orijinal şarj aletini ve tavsiye edilen pil/bataryayı kullanmaya özen gösterin.

İlk aldığınızda heyecanınızı frenleyerek kullanım kılavuzunda yazılı ilk şarj sürelerine uyun (Muhtemelen bu süre 12-16 saat arasındadır). Daha kısa sürede dolu ikazı verse de fişten çıkarmayın veya çıkarıp yeniden takmayın. Daha sonraki kullanımlarda ise ?doldu? ikazı aldığınızda daha fazla tutmayın ve mümkün olduğunca pil/bataryalarınızı tam bitirerek yeniden şarja takmaya özen gösterin. Zaten zaman içinde kullanım durumunuza göre kendinizi muhtemel şarj zamanına göre ayarlayabilirsiniz. Eğer varsa yedek pil ya da batarya bulundurmanız acil durumlar için sıhhatli olacaktır. Batarya veya pillerinizi kullanmamış olsanız bile haftada bir şarj etmeyi unutmayın.

- Aşırı soğuk ya da sıcakta bulundurmayın. Çok soğuk bir ortamdan oda ısısına geçtiğinizde veya aşırı soğuk ortamda her zaman aynı gücü alamayacağınızı unutmayın. Çok soğuk bir ortamdan oda ısısına geçtiğinizde bir süre bekleyin ve cihazınızı öyle çalıştırın.

- Bataryalarınızın veya pillerinizin evladiyelik olmadığını ve en iyi ihtimalle 1-2 yılda bir değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Mobil olarak bir araçta veya motosiklette kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Motosiklet gibi özel kullanımlar için çeşitli firmalar özel donanımlar geliştirmişlerdir. Bu sayede kaska monte edilerek rüzgar sesinden etkilenmeden veya ellerinizi kullanmadan da VOX özelliği ile gerek haberleşme ve gerekse dahili haberleşme yapmak mümkündür. Bu tür kullanımlarda mikrofon üzerindeki sünger doku nispeten de olsa rahatsız edici rüzgar sesini engellemektedir. Mobil uygulamalar için bir çok ek donanım biraz pahalı da olsa daha profesyonel yaklaşımlar sergilemektedir. Intercom gibi kablolu dahili grüşmelerde kablo karmaşıklığının önüne geçilmesi için kablosuz sistemler (Bluetooth özellikli) mevcuttur.

Bilgisayar, GPS veya paket radyo ve diğer birimler ile uygulama geliştirilebilir mi?

Bilgisayarınızın ses kartı kullanılarak PMR ile bir takım uygulamalar geliştirilebilir. Örneğin PMR el telsizleri ile paket radyo çalıştırılabilir ya da e-QSO software vers. 3.0 gibi yazılımlarla ve yine ses kartı veya küçük arabirimler ile PMR el telsizleri bilgisayar İnternet bağlantısını kullanarak dünyadaki diğer PMR telsizler ile görüştürebilirsiniz. Bu tür E-QSO (görüşme) çalışmaları ile ilgili http://www.446user.co.uk veya http://pmr-radio.dc4fs.de adresini ziyaret edebilirsiniz. Ancak hemen belirteyim, ülkemizde henüz bu tür ?Link Sistemi? kurarak çalıştırmak ya da data haberleşmesinde mümkün değildir.

Bunların yanında ses ve mikrofon girişleri kullanılarak çeşitli çevre birimleri (müzik çalarlar, walkman, discman vb.) gibi bağlanması veya gerekli alt yapı/tekrarlayıcılar mümkün olduğunda GPS uygulamaları da geliştirmek mümkündür. PMR kullanarak araba alarmı yapanlar bile mevcuttur. Smile

Müzik yayını yapılabilir mi? Ya da cep telefonu , MP3 çalar gibi çevre aygıtları bağlanabilir mi?

Etik olarak bir telsizden müzik yayını yapılması uygun değildir. Amatör telsizcilikte bu konu yasaklanmakla birlikte PMR da böyle bir yasaklama bulunmamaktadır. Ancak bir yasağın bulunmaması onun genel ahlak ve etik kurallarınca yapılmaması anlamına da gelmemektedir. Gerek müzik yayını yapmakla veya gereksiz kanal frekansını uzun süre işgal belki de acil bir haberleşme ihtiyacı olan başkalarının da haberleşmesini engellemiş olabilirsiniz. Haberleşme bir ihtiyaç olduğuna göre herkesin buna özen ve saygı göstermesi gereklidir.

Yukarıdaki bilgiler, ticari olarak kullanılmadığı ve kaynak gösterildiği taktirde bilgilerin paylaşılabilineceğini belirten hambeacon.com sitesinden alınmıştır. Kendilerine bu bilgiler için teşekkür ederim.


Aselsan Cobra MT975-2 VP T el telsizim


ASELSAN'ın, Amerikan Cobra Firması?nın Türkiye tek yetkili dağıtıcısı olarak piyasaya sunduğu gelişmiş özelliklere sahip, hafif ve aynı zamanda küçük boyutlu PMR el telsizlerinin şu an için en gelişmişidir.

Piyasada farklı marcaların bir çok ürününü bulmak mümkün. Icom ürünleri oldukça pahalı ve üst segmentte. Icom a yaklaşan kalitesi ile benzer segmentte yer alan nazaran (yarı yarıya)biraz daha ucuz olan bu el telsizini seçme sebebim ise tamamen milli sebeplerden ötürü. Ne yazık ki Aselsan ın da önemli bir hissesi artık İsrail'e ait ne acı ki. Büyüklerimiz babalar gibi satmakta sınır tanımıyorlar. Motorolaların kullanımı daha zor, üstelik daha kalitesizler. Hyc ler de öyle. Daha bir çok uzakdoğu menşeili ürünü ise alıp taşımaya gerek yok. Öyleki 60 tl ye telsiz seti bulunabiliyor. Aselsan ın piyasa fiyatı 250 tl civarı. Ben Karaköyden 200 tl ye 12 taksitle aldım. Icomların tek telsizi bu fiyata.

Yani milli duygular, kolay bakım onarım, uygun fiyat-yüksek kalite-kolay kullanım özelliklerinin optimum birleşimi olduğu için bu ürünü tercih ettim. Set içinde kulaklığı da olsa tadından yenmezdi aslında. Aşağıda resimlerini ekliyorum.


[Resim: Grnt038.jpg]

[Resim: Grnt039.jpg]

[Resim: Grnt040.jpg]

[Resim: Grnt041.jpg]Sitesinde belirtildiği üzere "8 kanalın herbirinde 38 CTCSS ve 83 DCS ton kodu ile 968 farklı ara kanalda görüşme olanağı sağlar. Aydınlatmalı LCD ekrana, elleri kullanmadan iletişim sağlayan VOX ve kanal tarama özelliklerine sahip olup titreşimli uyarı, 10 kanal hafıza, hafızadaki kanalları tarama, intercom, kanal tarama ve suya dayanıklılık özellikleri ile MİCROTALK serisinin en gelişmiş modelidir."

Menzili 12 km. Ancak telsizler için verilen iletişim mesafelerinde dikkat etmek gerekiyor. Bir yerleşim merkezi içinde yada ormanlık alan içinde yada dağlık alanlarda bu mesafeler oldukça kısalıyor. Yani 3 km menzilli diye aldığınız bir telsiz şehir içinde 1 km mesafede görüşme yapmanıza imkan vermeyebilir. İletişimin sağlıklı olması için ürünün kalitesi de önem arzediyor. Mesela benim 12 km lik el telsizim dağlık açık alanda 12 km menzile sahip. Bu 12 km lik menzil ormanlık alanda yarı yarıya düşüyor, yoğun binaların olduğu bir şehirde ise 2 km civarına iniyor. Bu konuya dikkat edilmesini ve asgari 5-6 km lik telsizlerin kullanılabilirliğinin gözardı edilmemesini öneririm.

Telsizin büyüklüğünü resimlerde göstermeye çalıştım. Ağırlığı ise neredeyse yok. Ağırlığından ziyade hacminden dolayı varlığını anlayabilirsiniz. Daha küçük hacimli bir model almak isterdim ancak onların da menzilleri çok düşüktü. Önümüzdeki dönemde ne olacağını bilemiyoruz. Sel olur, deprem olur, milli müdafa olur, akşam sohbet vesilesi olur Smile ama bu tür işe yarayacak bir el telsizi en azından şart diye düşünüyorum. Gönül ister ki keşke daha çok imkanımız olsa daha iyilerini alsak ama eldeki imkanların elverdikleri ile ancak bu kadarı olabiliyor. Dilerim ihtiyaç duyacağım kötü günler hiç olmaz da, sadece güzel günlerde kamp aktivitelerinde kullanırım.

Saygılarımla.

 
Alıntı

#2
Sn. Türkmenoglu kısa zaman sonra profesyonel bir telsize ihtiyacım olacak, fakat daha önce kullandığım telsiz duvar gibi engellerde çalışmıyordu, Aselsan Cobra marka kodunu hatirlayamayacağım fakat açık alan mesafesi 3km olarak belrtilmesine rağmen bu mümkün olmuyordu, şehiriçinde 100 mt de zor çalışıyordu. En kısa zamanda sizden yardım isteyeceğim. Saygılar..
 
Alıntı

#3
Sn Ozkanx7,

Bendekileri alıp denersiniz dilersiniz. Ben aynı sorunu yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#4
Bende geçen yıl aynı ürünü almıştım, bir kaç defa avda kullandım ama istediğim verimi de alamadım. Ama piyasada satılanlar arasında en iyilerdendir.
 
Alıntı

#5
Sn.Turkmenoglu selamlar,

VOX özelliğini kullandınız mı hiç ? Kullandıysanız tatmin edici mi ?
Mesela, VOX modundayken sesi net şekilde gönderebilmesi için, söz konusu ses kaynağına ne kadar yakın olması gerekiyor ? 1 metreden net algılayabilir mi merak ediyorum.

Bir de, yine VOX modundayken ilk sesi algılayıp gönderimi açması eş zamanlı mı, yoksa biraz gecikme var mı ?

Saygılar...
 
Alıntı

#6
Sayın Murata,
Baby phone olarak mı kullanacaksınız? Smile
http://www.babyphoneweb.com/
Saygılarımla
 
Alıntı

#7
Sn. Türkmenoğlu,
hayırlı olsun. Inşallah ilk fırsatta saha denemelerini yapabiliriz de, gelecekte envanterlerimize katılacak yivliler için hazırlanmaya başlamış oluruz.

Sn. Özkanx7,
telsizin çekmediği yerde, antene çatal, alüminyum tencere kapağı gibi takviyeler denediniz mi? Smile

Selamlar, saygılar.
 
Alıntı

#8
Heheh nasıl da bildiniz Smile
Baby phone almıştım aslında. Ama bir PMR ile de yapılabiliyor mu onu merak ettim.
Appstore' daki çok iyiymiş evet. Bebek için inanılmaz aplpicationlar var zaten orada. Bizim kereta ilk 3 ay sadece fön makinesi ya da davlumbaz sesi ile uyuyordu. Neyse ki store da baby relaxing diye arama yapmak aklıma geldi de, yaz günü evi hamam gibi yapmadık Smile

Saygılar...
 
Alıntı

#9
(08-10-2012, 04:50 PM)Mercankaya demiş ki: Sn. Özkanx7,
telsizin çekmediği yerde, antene çatal, alüminyum tencere kapağı gibi takviyeler denediniz mi? Smile

Selamlar, saygılar.

Efendim asıl sorun mandalcıydı itiraf ediyorum kanalı bırakınca tüpçülerle beraber uzun süre sorun yasamadık, öğrencilik zamanında bu anten sorununa sigara folyosu ile televizyona çok mesaim olmuştur, o günleri saygıyla aniyorum ve konuyu geyiğe yüklemeden hemen gidiyorum Smile. Saygılar..
 
Alıntı

#10
Sn Özkanx7;
İş amaçlı düşünüyorsanız kiralama yoluna gidebilirsiniz. Bir başka formül de profesyonel kullanım için satılan pmr telsizler var onları da deneybilirsiniz. Nerde ve nasıl kullanacağınızı söylerseniz daha çok yardımcı olabilirim.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi