Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik55 L-120 500 Atım Raporu
Sn Üyeler;
Mayıs 2012 ortalarında aldığım ve şu an 500 atıma ulaşan Canik55 marka L-120 model 9X19 mm ÇH/TH özellikli tabancam hakkında biraz yorum yapmak istiyorum müsadenizle. Aslında bu paylaşımı 1000 olduğunda yapacaktım ama almayı planladığım yeni tabancaya yoğunlaşacağım için bu garibanın pabucu dama atılacak Smile

Malumunuz üzere, CZ75 platformundan "esinlenerek" yapılmış aliminyum alaşımlı gövdesiyle boş ağırlığı 750 gram ve dolu ağırlığı 1000 gram olan 120 mm namluya sahip bir tabancadır.

Benim elimle yıldızları bir türlü barışmadı. Tabanca ile atış yapan meslektaşlarımın ise yorumları rahat ele oturduğu ve tetik sağışının güzel olduğu yönünde. Tetik ilk zamanlar maalesef sertti. Zamanla yumuşayarak benim de beğendiğim bir hale geldi. Çift harekette tetik sağma mesafesini uzun bulmama karşın tek harekette gayet tatminkar bir mesafe veriyor. tetiğin horozu düşürme noktası ise sabit ve kararsızlık yapmıyor. Tetik sağılırken herhangi bir takılma ya da zorlamayla karşılaşmıyorsunuz.

CZ'lerde de olduğu üzere kapak takımındaki kurma ketikleri benim gibi güdül parmaklılar için yeterli yer sağlamıyor. Acil kurma esnasında eliniz kayabiliyor ya da parmaklarınızı yaralayabiliyor.

Sürtünmeye bağlı boya kalkmaları mevcut olmasına rağmen metalin kendisinde herhangi bir bozulmaya raslamadım.

Özetle yıllık atımı 500 mermiyi geçmeyecek kadar atım yapan bir şahısın 10 yıl sıkıntısız kullanabileceğini düşünmekteyim. Ben aya vurduğumda aylık 100 mermi atmışım. Burdan yola çıkarak düşüncemi sizlerle paylaşırken tüme varım kullanmaktayım. Bu düşüncem yanlış da çıkabilir. Ancak yoğun miktarda mermi yakan bir şahsa ne kadar dayanır onu bilmiyorum ve kestiremiyorum. Zamanla onu da göreceğiz.
Ben bu tabancayı 1260 Türk Lirasına aldım. Bu fiyat için beni gayet tatmin etti. Tabiki 2300 Liralık normal satış fiyatında alacak olsaydım biraz daha düşündürürdü.

Umarım bir nebze bu tabanca ile ilgili merak ettiklerinizi cevaplaya bilmişimdir. Bozulmalar üzerine özellikle yorum yapmak istemedim. Fotograflardan herkes yorumlarını rahatlıkla yapabilir. Fotografları aşağıya ekliyorum.

Saygılarımla...

[Resim: _DSC0418.jpg]

[Resim: _DSC0419.jpg]

[Resim: _DSC0420.jpg]

[Resim: _DSC0421.jpg]

[Resim: _DSC0422.jpg]

[Resim: _DSC0424.jpg]

[Resim: _DSC0425.jpg]

[Resim: _DSC0426.jpg]

[Resim: _DSC0427.jpg]

[Resim: _DSC0428.jpg]

[Resim: _DSC0429.jpg]

[Resim: _DSC0430.jpg]

[Resim: _DSC0431.jpg]

[Resim: _DSC0432.jpg]

[Resim: _DSC0433.jpg]

[Resim: _DSC0434.jpg]

[Resim: _DSC0435.jpg]

[Resim: _DSC0436.jpg]

[Resim: _DSC0437.jpg]

[Resim: _DSC0438.jpg]

[Resim: _DSC0439.jpg]

[Resim: _DSC0441.jpg]

Alıntı

Bir şekilde size ulaşıp silahla ilgili bir soru sormak istiyorum.Belki hatırlarsınız aynı silah bende de var 1 aylık daha
Benim silahım 70 mermi gördü, fakat bugün temizlerken birşey dikkatimi çekti. Eğer sizin silahınızda yoksa bu benim silahıma özgü bir sorun ve hemen forumda paylaşmam gerek ayrıca fabrikaya gitmem gerekicek.Ayrıca 70 mermide bu sorun ortaya çıkıyorsa geçen gün söylediklerimden utanacağım Sad Lütfen silahınızı söküp icra yayının oturdugu tarafa bakar mısınız namlu ile icra yayını ayıran yerde bir hasar varmı benim silahımın bahsettiğim kısmı kırıldı sanırım yakın çekim çok net fotolarım var fakat yükleyemiyorum.

Alıntı

(27-09-2012, 05:40 AM)samsun55 demiş ki: Lütfen silahınızı söküp icra yayının oturdugu tarafa bakar mısınız namlu ile icra yayını ayıran yerde bir hasar varmı benim silahımın bahsettiğim kısmı kırıldı sanırım yakın çekim çok net fotolarım var fakat yükleyemiyorum.

Sn.samsun55, bahsettiğiniz yer sanırım gövdede irca yayı kılavuzunun tabanının oturduğu yer olsa gerek...Eğer bahsettiğiniz yer benim tarif ettiğim yer ise, alüminyum alaşım gövdeli Canik modellerinin kronik sorunlarından birisi ile karşı karşıyasınız demektir.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1160

Normalde bu alanda çok daha yüksek atımlarda ezilmeler meydana gelir. Ancak bu kadar düşük atımda direk kırım meydana gelmişse, bu benim için de oldukça yeni bir olgu...Kırım fotoğraflarınızı merakla bekliyorum...

Saygılarımla.

Alıntı

Resimleri atarım, msn adresiniz var mı? Söylediğim yer icra yayının oturduğu yer değil, icra yayı ile namluyu ayıran set...

üstadım resimler ulaştımı

Alıntı

Sn.samsun55, aşağıdaki fotoğrafta irca yayı ve namlu çalışma kanallarını ayıran metalin ortasındaki çentiklenme bir kırım olmayıp, CNC işlemleri esnasında meydana bir çapaklanmadır. Sürgüye namlu çalışma kanalı açılırken, biraz daha açılı kesilmektedir. Fotoğraftaki kesite yaklaşıldıkça metal üçgen bir kesit şeklini almakta, tam birleşim noktasında da iyice incelmektedir. Bu ince alanda bazen CNC' de bu tür çapaklanma çentiklenmeler oluşabilir...Bazen benzer çentiklenmeleri SIG Sauer' in blok çelik sürgülü modellerinde bile görebilirsiniz...Aslında bu alana daha sonra güzel oval bir traş atılarak, bu kozmetik sorunlar giderilebilir, ancak bu ekstra bir CNC operasyonu, dolayısı ile zaman ve maliyet gerektirdiği için üreticler fonksiyonel bir sorun çıkarmadıkça bu tür artefaktlara müdahale etmemeyi tercih ediyorlar...

[Resim: i6231037_225914-10151044383807063-1519546669-n.jpg]

[Resim: i6231103_canik-55.jpg]

Alıntı

sn Caytmazoglu aynı bölgeyi sizde resimlerseniz çok sevinirim.Üstadım çok teşekkür ediyorum değerli vaktinizi bana ayırdınız.Dün gece o kadar çok canım sıkıldı ki hemen cz 75 fiyatlarını araştırırken buldum kendimi.Çok güvendiğim evladımın beni çok çabuk yolda bıraktığını düşündüm.Sağolun varolun,iyiki varsınız.
Bu ayrıntıyı bilmeyen eline alıp inceleyen 10 silahsever den 7 si sanırım ilk bakışta bunu kırım olarak nitelendirirSmile))))))

Alıntı

Sn Samsun55;
Gecikme ve fotoğrafları iyi çekemediğim için özür dilerim. Aynı yerde olmamakla beraber benim tabancamda da CNC kaydırması var. Orayı hiç kafanıza takmayın. Kırılmış olsaydı atış esnasında kopan parça bir yerleri tıkayacağı için emin olun sorunu hissederdiniz. Sorun yok silahınızı gönül rahatlığı ile kullanın.

[Resim: _DSC0007.jpg]

[Resim: _DSC0004.jpg]
Sn Lupus;
Yorum yapmadan teyet geçmişsiniz. Öyle vur kaç yok. Yorumlarınızı dört gözle bekliyorum Smile

Alıntı

Sayın caytmazoglu çok teşekkür ederim resmi gönderdiğiniz için ayrıca dün gece yazdığım fakat elektrık kesintisi nedeniyle gönderemediğim mesajımı şimdi yazıyorum. sayın caytmazoglu sizin konunuzun arasında soru sorup dağıttığım için çok özür dilerim,resimlerinizi inceledim.Sonra aynı resimlerle değerlendirmek üzere kendi silahımı söküp inceledim.Resimlerde gördüğüm kadarıyla silahınızda ki aşınmalar tamamen normal gözüküyor. Boya kalkan yerlerde eğer ki tırnağa gelen çapaklanma varsa bunun yorumunu üstadlarıma bırakıyorum. Sevgili silahtaşım Keyifli, isabetli ve kazasız atışlar dilerim

Alıntı

Sayın Samsun55;
Evet yukarda da zikrettiğim gibi sadece boya aşınması var. Herhangi bir metal deformasyonu yok. Sn Lupus'a laf attım ama daha görmedi galiba Wink

Değerli sayın üyeler;
Fotoğraftan da olsa yorumlarınızı bekliyorum. Kuzguna yavrusu anka görünürmüş misali görmediğimiz şeyler olabilir. Şu yerlilere ben kafayı taktım. Mümkün olduğunca testler yapmaya çalışıyorum. Sizler de yardımcı olursanız sevinrim.

Saygılarımla...

Alıntı

Bu bağlamda 2.300 TL sıfır L-120 ye para vermekmi mantıklı?Yoksa ikinci el kondisyonu iyi ve boyası yeterli düzeyde 10 üzerinden 8 veya 7 lik bir CZ-75 B ye 2.000 TL civarı vermekmi mantıklı?

Ben CZ-75 B diyorum,Sn.Üyelerin görüşlerinide öğrenmek isterim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi