Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Küçük sağlık çantam
(23-09-2012, 10:34 AM)glock demiş ki: Sn.Musketeer;

Çok güzel paylaşım ve kişisel görüşüm abartı değil hatta oralarda yaşasam ben çanta muhteviyatını artırırdım bile.

Ellerinize sağlık.

Büyük ihtimalle bende bagaj dolu gezerim. Big Grin Big Grin

Alıntı

Sn Kararsız:
[Resim: P9211003_zps32554028.jpg]

Yukarıdaki resimde bir adet "Harp Paketi" görüyorum, bunlardan askerdeyken tatbikatlarda sürekli üzerimizde bulundurma mecburiyetimiz vardı. Çok net hatırlıyorum üzerinde almanca-ingilizce yazılar yazmakta ve imal yılı da "sept.1962" olarak damgalıydılar. sizin harp paketinizin imal yılını merak ettim, ayrıca bunlardan bulabilmemiz mümkün müdür?

Alıntı

Sn. AKAN , evet 4 farklı dilde yazı var üstünde . Benim elimdekiler 2000 imalatı . Temini nasıl olur bilemedim . Smile Smile
Saygılar .

Alıntı

Harp paketi'nin saklama ömrü acaba ne kadardır? TSK herhalde bu paketlere 100 yıl ömür biçmiş ki hala askerine kullandırtıyor Smile

Alıntı

Yanlışım yoksa o harp paketinin içinden üçgen sargı bezi çıkıyor. Vurulma durumunda, yaranın olduğu yeri sarmak için yapılmış. Omuz, sırt gibi bölgelerde düşünülerek uzunca hazırlanmış. Yaraya temas edecek olan ped kısmı oldukça kalın ve press için uygundu.

Alıntı

(02-10-2012, 10:39 PM)yakuzz demiş ki: Yanlışım yoksa o harp paketinin içinden üçgen sargı bezi çıkıyor. Vurulma durumunda, yaranın olduğu yeri sarmak için yapılmış. Omuz, sırt gibi bölgelerde düşünülerek uzunca hazırlanmış. Yaraya temas edecek olan ped kısmı oldukça kalın ve press için uygundu.

Bir sağlıkcı olarak ne dersiniz kaç yıl kullanabiliriz sn. yakuzz ?

Alıntı

Sn.Kararsız üstadım, bu dediğiniz konu tamamen paketleme usulüne ve dış katmanın cinsine göre değişir. Paketleme esnasında kaç kişi temas etti, temas edenlerin sterilizasyon durumu neydi, paket ebadı nedir, içindeki materyal katlı mıdır, açık mıdır, paket ağzı kaç kat izole edilmiştir vs gibi paketleme esasları çok önemli.

Hatırladığım kadarıyla o paketlerin dış katmanı son derece mukavim, esnek olmasına rağmen dirayetli bir materyaldi. Yırtmak bile epeyce işti.

Ancak yinede ve bildiğim kadarıyla bu süre azami 5 yıl idi. Bu süreden sonra malzemenin sterilitesinden şüphe edilir. Muhtemelen dış kabı sağlam, delik vs. olmayan bir paket sterildir, ancak yinede şüphe edilir.

Fakat, zaten olağanüstü durumlarda steriliteye falan çok da aldırış edilmez. Bu sekonder konudur.. Primerde olan ilk yardım yaparak, hayatın devamını sağlamaktır. Enfeksiyon önemli olmakla birlikte harp vs. gibi acil durumlarda gözardı edilebilir. Neticede söz konusu sargı, sadece sağlık kuruluşuna ulaşana kadar yaralı bölgede kalacaktır. Sonrasında bölge dezenfekte edilecek, tıbbi müdahale hekim kontrolünde uygulanacak, gerekirse enfeksiyon riski için tedavi düzenlenecektir.

Kaldı ki sağlık kuruluşlarına uzak bir bölgede gerçekleşen bir yaralanma hadisesinde, atlet-gömlek yırtıp yaraya sarmaktansa, bu iş için imal edilerek hazırlanmış böylesi materyalleri kullanmak çok çok daha iyidir. Bu nedenle içindeki malzeme görev özelliğini ne kadar sürede yitirir ise o kadar kullanılabilir bence.. Aşınıp liflenip yarayı artıklarıyla kirletmediği, işini yapabildiği müddetçe ilkyardım için kullanılabilir.

Hem zaten gördüğüm kadarıyla siz de ufak bir pansuman merkezi gibisiniz Smile Baticon bile varken, çok sorun olmaz sanırım.

Alıntı

Sn. Yakuzz yani şimdi imal yılı Eylül 1962 olan bir harp paketini acil bir durumda kullanabilir diyorsunuz. Gerçekten de öyle bir durumda insan imal yılına falan yeter ki o malzeme yanımızda olsun. Ne biliyim bu paketler bu kadar senedir niye tutuluyor o da ayrı bir konu. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler. Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Akan ben mesajınıza dikkat etmemiştim. Görünce şaşırdım, takdir edersiniz ki 1962 senesinden kalmış herhangi bir obje ancak antika olur efendim Smile

Bence o malzemeyi yanınızda taşımayın ve kullanmayın. Herhangi bir eczahaneden daha kaliteli ve kullanışlı malzemeleri temin edebilirsiniz. O yıllarda hijyen anlayışını, sterilizasyon kaidelerini bilmiyorum. Ha keza Sn.Kararsız üstadımın 2000 senesinden kalma harp paketi konusunda da "kullanılabilir" diyemem. Zaruret hali yoksa, daha yeni tarihli malzemeler kullanılmalıdır diye düşünüyorum.

Saygılar, selamlar efendim.

Alıntı

Sn. Yakuzz ben de deden 2 dünya savaşı görmüş kalma kol bacak kesme aletlerinden var. Hala kullanabilir miyiz? Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi