Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P226 hikayesi ve atışlarım
minik minik bir sürü vurmaktansa, sertçe tek vuruş daha iyidir.
Zaten gereğinden fazla güç iletemezsiniz, elinizdeki naylon çubuğun triaksiyel mukavemeti belli...

Alıntı

[Resim: DSC00509_zpsbc0ddae9.jpg]

Yukarda görülen parçaların sökümü ve geriye takılması sırasında birkaç ayrıntı tecrübe ettim onları da paylaşmak istiyorum.

Birincisi iğne yayı dar olan tarafından iğneyi sıkıca kavrıyor bu yayı çıkarırken ve takarken iğne yayını fazla kuvvetle deforme etmemek için dikkatli davranmak gerekiyor. Ben mevcut yayı çıkarırken dar olan iğneyi tutan kısımdan hafifçe eğdim. Aşağıdaki resimde yayın dar ucuna dikkat edilirse görülebilir. Yenisi ile değiştirdiğim için sıkıntı olmadı.
[Resim: DSC00508_zps9015e02b.jpg]

Bir başka ayrıntıda iğne bloğun içine yerleştirilirken iğne üzerindeki oyukların yukarıya bakması gerektiği. Böyle yapmazsanız iğne emniyetini sağlayan parça sağlıklı olarak iğneyi yakalamıyor ayrıca pimlerin iğne bloğunun içinden geçerken iğne üzerindeki oyuğa rasgelmesi içinde bu oyuklar tam yukarı bakmalı.

Aşağıdaki resimde iğne üzerindeki oyuk kısımların denk geldiği iğne emniyeti için açılmış yuva ve pim deliği görülmekte.

[Resim: DSC00514_zps6ec110ee.jpg]

İğne yayını iğneye düzgünce takıp, iğne bloğunun içine yerleştirdikten sonra iğne emniyetini sağlayan parça ile iğnenin blokta kalmasını sağlıya biliyorsunuz. Bloğu sürgüye düzgünce yerleştirdikten sonra pimleri soldan sağa çakmaya başlarken iğneyi ileri doğru itmeniz gerekmekte yoksa iğne içerden pimlerin önünde bir kısmı kalacak şekilde duruyor. Bu ayrıntıya dikkat edilmezse iğne zarar görebilir.

Bu konularla alakalı ayrıntılı resim çekmeyi unutmuşum mevcutlar resimler üzerinden anlatmaya çalıştım. Kusuruma bakmayın.

Pimleri çakarken benim gibi acemilerin mutlaka Sn. lupus 'un ''Elinizdeki zımbaların kafaları tam uyumlu ise, önce dıştaki pim, sonra içteki pim takılmalı. Ancak pimleri zedelemeden bu sıraya uyabilmek için elinizde ucunda kıvırma pimler için özel bir çıkıntısı olan zımba olması lazım ( roll pin starter punch ), eğer yoksa, pimleri iç içe yerleştirip çakmak daha kolay ve güvenli olacaktır.'' tavsiyesine uyması gerekir. Sıkı geçme pimler gerçekten çok sıkı ve gerekli alet edevat tam olmadığından iç içe koyup çaktığım halde dıştaki pim çaktığım taraftan hafif ezildi, zannediyorum önce dıştakini sonra içtekini çakmaya çalışsam ben bu işi beceremezdim.

Saygılarımla..

Alıntı

(17-10-2014, 12:52 PM)baris demiş ki: minik minik bir sürü vurmaktansa, sertçe tek vuruş daha iyidir.
Zaten gereğinden fazla güç iletemezsiniz, elinizdeki naylon çubuğun triaksiyel mukavemeti belli...

Sn. baris;

Bizim naylon çubukların triaksiyel mukavemeti zaten arpacığın hiç umurunda değil gözümle gördüm. Bahsettiğiniz sert tek vuruş şeklinde ve çekicin ağırlığı arttırılmış olarak deneyeceğim.

Zarar vermeden iş yapmak için ve arpacığın dayanıklılığını bilemediğimden kibar gidiyorum. Bakalım becerebilecek miyiz?

Saygılarımla...

Alıntı

(16-10-2014, 02:10 AM)zib demiş ki: Yeni tetik yayı takıldıktan sonra silahın çalışmasında sorun olmadı.
Kabza kapağına da sürtünme olmadı, bu noktada silahın kabzası eski nesil baklava desenli olanlardan olmadığı için
horoz yayı ve parçaları ile yeni tetik yayına problemsiz uyum sağladı diye düşünüyorum.
+1. Hayırlı olsun Sn. zi'b.
Sizin kapaklarda değiştirilmiş ama işe yaradı.
Parmaklarınız kısa ise short trigger, daha kolay tetik erişimini sağlıyor ve kavramaya da olumlu katkıda bulunuyor.
Tekrar hayırlı olsun.

Alıntı

(16-10-2014, 02:38 AM)zib demiş ki: Daha sonra yapacağım değişiklik sürgüdeki sabitleme pimlerinin değiştirilmesi ile birlikte iğne ve tırnak bakımı olacak.
Bu pimlerden benim tabancama uygun olanlar iç içe geçme pimler. Bu pimleri sökmek için 2 ve 3mm lik pim çıkarıcı zımbalardan aldım uygun gibi görünüyorlar

Dış pimin çapı yaklaşık 3,97, iç çapı 2,4mm.
İç pimin dış çapı 2,3, iç çapı 1,4 mm.
Pimleri sökerken önce iç pimi, 1,5 çaplı punch ile çıkartın.
Sonra dış pimi,2,5 & 3mm punch ile çıkartın.

(16-10-2014, 02:38 AM)zib demiş ki: Pimler yanlış hatırlamıyorsam sağdan sola sökülüp soldan sağa çakılmalı Sökmesi tamam önce içteki sonra dıştaki ama takarken nasıl olacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Önce dıştaki çakılıp sonra içteki mi çakılıyor yoksa ikisi birden mi

Takarken önce dış pim sonra iç pim takılacak. Yönlere dikkat !

Alıntı

İstanbul Avrupa yakasında iseniz gez/arpacık sökme takma aleti sightpusher var. Kullanabilirsiniz. Fakat ben cesaret edip değiştiremedim.
Öncelikle gelen arpacıklarda numara yoktu.Üstad Lupus ölçün dedi ama mevcud arpacıktan farklı numaraya tekabül ederse alt üst vurma olacağı için, bunu düzeltmek için bu seferde yeni arpacığa uygun yeni gez siparişi vermem gerektiğinden, ve birazda bu değişimleri lâyıkıyla yapacak tecrübem, tanıdığım olmadığından öylece duruyorlar.

Alıntı

Sn. Endülüs,

İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Kapaklar gibi benden önce yapılan tüm değişiklikler işime yaradı. Benim yapacağım sadece arpacık, kabzanın bana daha uygun olması için değişiklik (Sn. Kozluoğlu ile görüşmeyi düşünüyorum) ve eksik birkaç malzeme (Sn. harun'dan tac87 aracılığı ile sporster kılıf ve tekli şarjör kılıfı temin etmiştim çok memnunum ikili şarjör kılıfı, yeni gelecek partiden deri iç kılıf ve temizlik malzemeleri eklemeyi düşünüyorum) ve bir iki şarjör (elimde iki tane var) almak kaldı. Sonrasında kısmet olursa kafama takılan herhangi bir nokta kalmadan bol çalışma ve tadını çıkartmak kalacak.

Tetik erişiminde sıkıntım olmadığı, kuru tetik çalışmalarını çoğunlukla çift hareketli yaptığım ve zorlanmadığım, hızlı olmayan atışlarda çift hareketli tetikle tek hareketli kadar isabetli atış yapabildiğim için short trigger getirtmedim hatta E2 kitten de bu sebeple vazgeçtim.

Pimleri takma ile alakalı eğer alet edevatınız tam değil ve acemi iseniz ben Sn. lupus'un iç içe koyup takmakla alakalı tavsiyesine uymanızı öneririm.

Pim çıkarmakta kullanılan zımbaları her ölçüde bulmak kolay olmuyor, benim işimi 2 ve 3mm olanlar halletti.

İstanbul'a uzağım bu konudaki (sightpusher) teklifiniz için teşekkür ederim.

Arpacık ve gez değiştirme hatta sıfırlama konusunda eğer İstanbul da yaşıyorsanız kendi cesaretinize ihtiyacınız yok diye düşünüyorum, çünkü iyi ustaların isimleri geçti hatta tecrübeli birçok forum üyesi orda diye biliyorum. Sökme takma aleti de olduktan sonra kolay iş bence.

Saygılarımla...

Alıntı

Ufak bir değişiklik daha: Hogue SIG Sauer Chain Link G10 - G-Mascus Black/Gray kabza

[Resim: 20150813_193042_zpshwtpaj4x.jpg]

Eski ve yeni;

[Resim: 20150813_191801_zpszxjb63jq.jpg]

Aralarındaki fark;

[Resim: 20150813_192142_zpsjbge12sj.jpg]

Saygılarımla...

Alıntı

Kod:
lupus (2992) - Son güncelleştirme Bugün, 09:00 PM
Rep puanı veren Mesaj #300239

Katılıyorum (+2): İğne bloğu sabitleme pimini söküp takarken zedelemişsiniz...Smile Ama yine de saf kan güzellik!

Pim ne ki üstad elimde taktığımın (aslında takmaya çalıştığımın) haricinde sıfır yedeği var siz bide buna bakınSad;

[Resim: 20150813_212338_zpsidiam07u.jpg]

[Resim: 20150813_212432_zpsvrzmgxnc.jpg]

Elimde yedeği yok, geze dalmadan uyacak fiber arpacıkta bulamıyorum...Dodgy

Saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi