Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZİG M1911
Sn. alpsaral, Bol isabetli grupmanlar dileğiyle.Hayırlı olsun.Selamlar..

Alıntı

İyi günlerde kullanınız. Saygılar.

Alıntı

İyi ve güzel dileklerini sunan tüm dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İşlerim nedeniyle bir süredir uğrayamadım. Bu süre içerisinde Sn.ORTAÇ'la birlikte Princess poligonda buluşabildik. Poligon atış deneyimim (1 veya 2 kez gitmiştim) az olması nedeniyle kendisinden oldukça keyifli bir başlangıç kursu gördüm. Poligon'da Sn.Bekcihursit, Sn.Artur, Sn.Dursunkeles, Faruk ve Özgür beylerle tanışma onuruna eriştim.

Sağolsun Sn.Artur bana hedef atıcılığında olan tüm yanlışlarımı gösterdi ve atış hakkında keyifli bir kursta kendisinden aldım. Buradan tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim. Princess poligonda silahımla 20 atış yaptık. Dostluk ortamı ve poligon beklentilerimin çok çok üzerinde çıktı bunun için saydığım herkese gerçekten çok teşekkür ederim.

Bugün Sefaköy'de bulunan İSAV poligonuna gittim. Burada da 16 atış yaptım. (.45'lik atış fişek başına 2 TL idi. Çok poligon görmesemde bana biraz pahalı gibi geldi. Silah ve mermiler bana aitti.) Bunun üzerine silahı sökebildiğim kadarıyla sökerek temizlemek istedim. Bunu yapmakta ki amacım silahın fabrika yağını ve 36 fişeğin oluşturduğu pisliği temizlemekti.

Elimden geldiğince fazla ve detaylı fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Amacım bu silahı merak eden veya almak isteyenlere referans olabilmek. Son fotoğraflarda silaha ait beğenmediğim yerler bulunmaktadır. Bekar olduğum için ev biraz dağınık kusuruma bakmazsınız umarım. Smile

Silahın genel sökümü
[Resim: 1_zpsbc96747f.jpg]

İğne takımı ve tırnak. Burada iğne emniyeti de görülüyor, bunu takmamayı düşündüm ancak tırnağın esnemesini bu parça sağlıyormuş.
[Resim: 2_zps20ccb190.jpg]

Çerçevenin üstten görünümü. Horozun önünde sağda kalan parça iğne emniyetini manüple eden parçadır. Bu parça yerine sadece pimle sabit sanırım. Silahı salladığınızda kendini yukarıya atıyor. Örneğin kapağı takmaya çalışırken bu parça kalkmış, kapak geriye gitmiyor sonra farkettim. Her ne kadar iğne emniyetinin kendi yayı bunu kontrol altına tutuyorsa da bana garip geldi. Sonra tetiği gereğinden fazla sertleştirmemek için böyle olabileceğini düşündüm.
[Resim: 3_zpsc6601bc5.jpg]

Kapağı bu şekilde çekme nedenim, önceki üretimlerinde kızakların olduğu bölgelerde işçiliğin çok kötü olduğunu söylemeleriydi. Ancak Sn.ORTAÇ'ta işçiliğin büyük ölçüde düzeltildiği kanattinde.
[Resim: 4_zps773c323d.jpg]
[Resim: 5_zpsf796a580.jpg]

TİSAŞ silahın yanında 2 adet Mec-Gar şarjör veriyor. Bu şarjörler 8 fişek kapasiteli. Şarjörü ilk kez söktüm ancak daha önce kapasitesi artırılmış bir şarjör görmemiştim. Yayı görünce çok şaşırdım yayın alt kısmı büyük, üst tarafı ise neredeyse yarı yarıya daha küçüktü.
[Resim: 6_zps8b119c87.jpg]
[Resim: 7_zps7da98de1.jpg]

Namlu yüzüğü ve icra mili. İkisinde de daha şimdiden boyasında ciddi deformasyon oluştu. Bunu bir çeşit plastik tampon ile çözdüklerini Sn.ORTAÇ'ın silahında görmüştüm.
[Resim: 8_zps0bee873d.jpg]

Yakalama manevelası.
[Resim: 9_zps31dbe556.jpg]

Namlumuz
[Resim: 10_zpsf5914c82.jpg]
[Resim: 11_zps86f800e5.jpg]

İcra yayı. Birazcık yamuldu gibi Smile
[Resim: 14_zpsd4b3b518.jpg]

İğne yuvası. Gerçekten rezalet haldeydi artık ne yağı vardıysa içinde iğne yayı paslı gibi geldi bana. Würth ile müdahale edip yeniden yağlayınca daha iyi bir hale geldi.
[Resim: 15_zpsdf031574.jpg]

Tırnak yuvası da, iğne yuvasından farklı halde değildi. Burayıda aynı şekilde temizledim.
[Resim: 16_zps48426af3.jpg]

Şarjörün için. Şarjörü temizleme gereği yoktu sadece kontrol ve fotoğraf amaçlı söktüm.
[Resim: 17_zps2bb89d38.jpg]

Evet silahımın beni en rahatsız eden 2.noktası. Tahliye penceresinde, tırnağın üzerinde ki bölüm gerçekten çok sivri. Gömleği yırtacaktı nerdeyse. Burayı uygun bir zamanda tıraşlattıracağım.
[Resim: 18_zps95f5ff22.jpg]

Burada aynı yeri flaş yardımı ile görüntülemeye çalıştım.
[Resim: 19_zpsf8ac3349.jpg]

Silahın beni en çok rahatsız eden 1.noktası. Silahı aldığımda bu izler yoktu ya da farketmedim. Bu izleri Princess'ten sonra farkettim. Önce yağ vs.izidir diye pek önemsemedim ancak bir türlü çıkmıyor. Pas gibi de değil ama böyle siyah lekeler. Würth balata temizleyicisi, WD-40, silah koruma yağı, diş fırçası Smile hepsiyle müdahale ettim ama banamısın demiyor. Ne oldukları konusunda fikre ihtiyacım var doğrusu.
[Resim: 20_zps74d83353.jpg]

Yukarıda anlattığım izden şarjör düğmesinin hemen altında da var. Buradaki daha koyu ve belirgin.
[Resim: 21_zpscc6f6a60.jpg]

Silahın beğenmediğim 3.noktası -net fotoğraflayamadım- horoz tam ortada değil. Çok az, dikkatli bakılınca anlaşılıyor sağ tarafa yakın. Burada tırnağın arka tarafı bulunuyor ve o da tam ortalı değil yani tırnağın arkasının bir bölümü horozun önüne geldi gelecek. Bunu düzeltmeye çalıştım yerleştirirken ancak iğne emniyetini oturtunca yine eski haline geldi. Buna çok dikkat ediyorum şu anda horoz oraya almıyor ancak her an alabilecek kadar yakında duruyor.

Biraz uzun bir paylaşım oldu sanırım heyecanıma verin.

Ayrıca atış sonuçlarını da Sn.Artur'u kızdırmamak için paylaşmıyorum (çok kötüydüler). Ama zamanla daha da iyi olacağını umuyorum.

Silahla ilgili öğrenmek görmek istediğiniz her şeyi paylaşmaya hazırım, Büyükçekmece'deyim dileyen silahı gelip görebilir. Bu konuda üstadlarım bana çok ilgili yaklaştılar bu görgüyü bende devam ettirmek istiyorum.

Herkese saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
Sayın Alpsaral, henüz yeni başlamış olmanıza rağmen dikkatli ve namluyu istemisizce aşağı indirmediginiz her atışınızda, oldukça yüksek bir isabet oranına sahiptiniz. Dikkatli ve sakın atışlarınizda hedefi sürekli 10 ve 9 dan vurmanız bunun göstergesiydi. Öğrenmeye bu kadar istekli ve yetenekli bir atıcı, içtenlikle inanıyorum ki çok kısa zamanda Çok daha büyük ilerlemeler gösterecektir. Sınırlı bilgilerimden bir kaçını sizinle paylaşmaya çalışırken, doğal yeteneğinizden ve öğrenme isteğinizden dolayı, çıtayı biraz yüksek tutmuş olabilirim ancak inanınız, çok az bir emekle büyük asama kaydedeceksiniz.
Bu arada resimi ve detaylı paylaşımınız için çok teşekkürler.
Saygılar.

Alıntı

Sayın Alpsaral,
Hayırlı, uğurlu olsun, hep iyi günlerde kullanmanızı diler, güzel sözleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar

Alıntı

Arkadaşlar herkese selamlar.

Uzun bir aradan sonra 1911'im (1911 diyorum zira artık benim için o gerçek bir gold cup Smile ) bütünüyle elden geçti ve çoğu parçası değiştirildi. Üzerindeki tüm emek Sn.Dursun ustaya aittir kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. İşin doğrusu silahıma sayesinde daha bir hayranlıkla bakmaya başladım.

Silahın önceden paylaştığım fotoğraflarına bakarsanız üzerinde kısa sürede pek çok leke oluştuğundan, horoz ve tırnağın düzgün olmadığından vb.konularda şikayetçiydim. Dursun usta harika bir işçilikle yanları parlattı ve kumlu yüzeyleri çok güzel temizledi silah 0 halinden daha iyi bir duruma geldi. Ayrıca kovan penceresine Sn.Ortaç'ın yaptırdığı gibi harika bir oyuk açtı. Sürgünün arka tarafını güzelce tıraşladı, sürekli yerinden kayan tırnağı ve iğne sabitleyiciyi yerine güzelce oturttu. Kabzanın önünü tıraşlamayı çok ısrar etti ancak ben istemedim. İşini gördükten sonra keşke yaptırsaymışım dedim belki ileride onu da yaptıracağım.

Değiştirdiğim parçaların pek çoğu Wilson-Combat bir kısmı orijinal Colt'tur. Ancak arkadaşlar sizleri uyarmak isterim ne yazık wilson combat'tan aldığım stainless-steel parçalar paslanmaktadır. Dursun Usta'da bir solüsyon var üzerine sürüldüğü metalin paslanmaz olup olmadığını anlamaya yarıyor, colt parçaları ve silahın kendisinin paslanmaz olduğunu gösterdi ancak wilson combat parçalarında olumsuz sonuç gösterdi bu nedenle parçaları krom kapladık.

Bir önerimde tisaş'tan aldığınız bu silahta hiç bir değişiklik yapmasanızda mutlaka ama mutlaka namlu yüksüğünü orijinal Colt'un ki ile değiştirin. Gerçekten gözünüz ve kulağınızla değişimi görüyorsunuz. Namluyu hiç boşluk kalmamacasına sabitliyor öyle umuyorum atışlarda da kendini gösterecek.

Değiştirdiğim parça listesini ürün kodları (brownells için) ve fiyatlarıyla en aşağıda belirtiyorum, ayrıca aldığım ancak değiştiremediğimiz parçaları da bir aşağıda yine belirttim. Diğer arkadaşlarım içinde fikir versin diye.

[Resim: 1.jpg]

[Resim: 2.jpg]

[Resim: 3.jpg]

[Resim: 5.jpg]

[Resim: 6.jpg]

[Resim: 7.jpg]

[Resim: 8.jpg]

[Resim: 9.jpg]

[Resim: 10.jpg]

[Resim: 11.jpg]

[Resim: 12.jpg]

[Resim: 13.jpg]

[Resim: 14.jpg]

[Resim: 15.jpg]

[Resim: 16.jpg]

[Resim: 17.jpg]

[Resim: 18.jpg]

Aşağıdaki parçalar silaha monte edilmiştir.
207-559-001 - 82000 1911 AUTO ROSEWOOD GRIP - $47.99
965-064-045 - GOV'T SHOK-BUFF RECOIL SYSTEM - $38.99
160-102-051 - BRL BUSH 45/10MM 91A1 GOVT DS - $18.99
965-000-010 - BULLET PROOF SLIDE STOP, S/STEEL - $61.95
160-114-451 - MAGAZINE,.45, ACP, 7 RND S/S - $23.99
160-106-100 - DISCONNECTOR - $15.99
965-315-102 - COMPLETE 1911 PIN SET, STAINLESS - $18.95
965-000-027 - 1911 AUTO PLUNGER TUBE, STAINLESS - $18.95
965-417-000 - BULLET PROOF SEAR SPRING - $6.95
160-109-102 - FIRING PIN STOP, SS - $11.99
965-337-002 - SKELETONIZED ULTRALIGHT HAMMER A2 - $49.95
965-600-107 - NARROW S/S EXT. THUMB SAFETY - $33.95
160-109-081 - FIRING PIN PLUNGER SPRG ALL BL - $3.79
160-109-080 - FIRING PIN PLUNGER, ALL MDLS - $3.79

Satın aldığım ancak silaha takamadığımız parçalar. Bunların tümü tetik tertibatıyla ilgili olup Dursun montajını yaptığını ancak tetiğin kendiliğinden düştüğünü, kabza ve iğne emnniyet parçalarının buna neden olduğunu tetiğinde uzun geldiğini ifade etti. (En çok tetiğin olmayışına üzüldüm)
160-109-082 - FIRING PIN PLUNGER LEVER - $2.99
160-126-080 - TRIGGER BAR LEVER ALL MOD BL - $3.79
965-429-101 - GOV'T S/S DROP-IN BT GRIP SAFETY - $37.95
965-000-067 - SHORT MATCH ULTRALIGHT TRIGGER - $34.99

Aklınıza takılan her türlü konuda bana mesaj atabilirsiniz.

Saygılar.

Alıntı

(09-12-2012, 01:21 AM)alpsaral demiş ki: Bir önerimde tisaş'tan aldığınız bu silahta hiç bir değişiklik yapmasanızda mutlaka ama mutlaka namlu yüksüğünü orijinal Colt'un ki ile değiştirin. Gerçekten gözünüz ve kulağınızla değişimi görüyorsunuz. Namluyu hiç boşluk kalmamacasına sabitliyor öyle umuyorum atışlarda da kendini gösterecek.

+1

Size bu konuda kesinlikle katılıyorum, bende silahımda bir çok parçayı değiştirdim çoğu işlevselliğin yanında görsellik katmak amacıyla idi. Namlu yüzsüğü ise değişmesi şart olan parçalardan biri diye düşünüyorum, orjinal yüzsük dikkatlice incelendiğinde ölçü hatası olduğu görünüyor. Bende orjinal colt namlu yüzsüğü ile değiştirdim silahımın isabet kararlılığının arttığını kesinlikle söyleyebilirim. Orjinal yüzsük ile yapılan atışlarda 10 m. sorun yaşamıyordum ancak 25 m de gruplama fazlasıyla bozuluyordu, hatanın benden kaynaklandığını düşünüyordum fakat özel harekat dan bir abimiz 24 atış yaptı dağılım aynı şekilde kötüydü ve gruplama hedefin sol alk köşesinde oluyordu namlu yüzsüğü değişimdinden sonra ise sonuç mükemmele yakın.

[Resim: 603252_10151294845142208_4957466_n.jpg]

Fotoğrafdaki namlu yüzsüğünü dikkatlice incelerseniz sol alt tarafın geniş sağ tarafın daha ince olduğunu görebilirsiniz buda namlunun duruşunu hedef hattından milimetrik farklı olmasına neden oluyor.

Alıntı

Sn.Alpsaral ve Sn. By_Düzce kargo fiyatları ile ilgili bir bilgi verebilir misiniz ?
Tetikle ilgili bir tavsiyeniz var mı ?

Teşekkürler.

Alıntı

Sn.Alpsaral ;
Silahınızı iyi günlerde kullanınız . Bu aralar maddiyatı zorlamasa ben de bir hamsili niyetine girebilirim. Yardım gerekirse size nasıl ulaşabiliriz. Saygılar.

Alıntı

1- Sn.Alpsaral ve Sn. By_Düzce kargo fiyatları ile ilgili bir bilgi verebilir misiniz ?
2- Ayrıca kılıf nasıl temin edeceğiz, özellikle Fobus tarzı?
3- Bu silah ile ilgili tavsiyenizi çok merak ediyorum.[/font]

By_Düzce; bende Düzce'de görevliyim, sizcede uygunsa müsait bir zamanınızda sizi ziyaret etmek istiyorum...[font=Arial]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi