Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TSK TABANCA İHALESİ TEST SONUÇLARI
17-03-2008, 01:25 PM
TSK TABANCA İHALESİ TEST SONUÇLARI
Bu ihale bildiğim kadarı ile 4-5 yıl önce yapılmıştı. Test sonuçları ile ilgili bilgilere yeni ulaşabildim. İncelemeye değer. Yorumlarınız ?
[Resim: tabancaihale.jpg]
[Resim: tabancaihale2.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-03-2008, 01:50 PM
RE: TSK TABANCA İHALESİ TEST SONUÇLARI
evet uygundurSmile
güzel bir döküman ama bu testi mkek mi yapmış TSK mı?
yazılar özentisiz yazılmış, genel kurmaydan çıkan bir evrak olarak bakarsak bu hataları görürlerdi.
tek dikkat edilecek olay arsan ın atıştan sonra cıkış hızının yükselmesi. burada bir yanlışlık söz konusu olabilir cünkübildiğim kadarıyla o namluyu mkek yapıyor. ve o namlu böyle bir özellik gösterirse mkek tarafından yapılan diğer namlularında aynı reaksyonu göstermesi lazımdı.

Bi eriğinen bi büyük rakı devürü, ama kendi devrülmez....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-03-2008, 02:01 PM (Bu Mesaj 18-03-2008 12:57 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
5000 Atım öncesinde ilk çıkış hızı en yüksek olan Sarsılmaz, müteakiben de Arsan. En düşükleri de Girsan ve TİSAŞ.
5000 Atım sonrasında ise Sarsılmaz'ın çıkış değerleri düşerken, Arsan'ın çıkış hızında garip bir artış söz konusu. Diğerlerinin ki ise değişmeden kalmış. Bu değerlerin TSK'nın kendi kronograflarından alınan değerler mi, yoksa fabrikaların verdiği değerler mi olduğunu açıklığa kavuşturmak şart.

5000 Atım öncesi dağılım değerleri en iyi olanlar TİSAŞ M16, Arsan, Sarsılmaz.
5000 Atım sonrasında ise performansı en çok düşen TİSAŞ ve Sarsılmaz. Arsan ise aynı performansı göstermeye devam ediyor.
Zigana ise gerek başlangıçta gerekse de test sounda en kötü dağılım değerlerini veriyor.

Kişisel yorumum;

Bu test sonuçlarından benim anladığım, gerek başlangıçta, gerekse de 5000 atım sonrasında atış performansı en iyi olan ve bunu muhafaza eden silah Arsan.

Sarsılmaz test başlangıcında iyi olup, zamanla kendisi nisbeten salan bir tabancadır.

TİSAŞ M16 ise kullanımla performansını en fazla kaybeden tabanca.

TİSAŞ Zigana ve Girsan ise, kaybedecek performansları olmayan ve bunu olduğu hali ile muhafaza eden tabancalar izlenimi veriyor.

Tabii ki test sonuçlarındaki aklı biraz kurcalayan konu, Arsan'ın çıkış hızının artması.
Bunun bir nedeni üretim aşamasında uyum toleranslarının bozuk olup, atımla beraber namlu ve kızak kilitlerinin oturup, tabancanın fişek yatağından daha az gaz kaçağı yapar gelmesi olabilir. Ama ayrıntılı veriler olmadan yorum yapmak zor.
İşin daha daha ilginç olan yanı ise şimdiye kadar gördüğüm Arsan Şahin'ler içerisinde fonksiyonal kararlılığı olan silah oranının % 50'yi geçmemiş olması.
tetik karakterlerinin ise genelde tam bir facia olması. Sanırım tetikle ilgili ağırlık dışında herhangi bir kriter değerlendirilmemiş.

Saygılarımla.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-03-2008, 03:54 PM
Yılllar önce bu tablo. Savunma sanayii müsteşarlığı ( SSM ) sayfasında yer almıştı ve TSK'nın ihalesi olarak veriliyordu. savunma ve havacılık dergisinde ise daha önce bu testen de önce yapılan bir karşılaştırma vardı. Ancak derginin sarsılmaz fabrikası ve kabiliyetleri hakkındaki bir haberinde yer alan bir tablo olduğunu belirtmeden geçmemek lazım oradaki tabloda ise Şahin ve sarsılmazın Kılınç ile bernardelli tabancaları bütün testleri geçiyor gözüküyordu. Yavuz 16 o zaman elenmişti. Ancak Şahin tabanca için arpacığı uygun değil diye bir ibare vardı. Tam olarak anlayabilmiş değilim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-12-2008, 06:45 PM (Bu Mesaj 16-12-2008 06:53 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Pusat61.)
Burda dikkatimi çeken nokta şu oldu;
5000 adet mermi atmadan önce SARSILMAZ KILINÇ'ın mermi ilk hızı 373 m/sn
5000 adet mermi attıktan sonra ...............................................346 m/sn
(27 m/sn azalma var)

Şahin 2000'in ise 5000 mermi atmadan önce 354 m/sn
5000 mermi attıktan sonra..........................376 m/sn
(22 m/sn artış var)

Yavuz 16 da 2 m/sn artış var
Zigana T ve Zigana M16 da ise 2 m/sn azalma var.
Yavuz ve Ziganalarda Önemsenmeyecek bir hız farkı oluşuyor. Ancak Sarsılmaz Kılınç ve Şahin 2000' de küçümsenmeyecek derecede hız farkları oluşmuş.

Bence ihalelerde (+/- 10 m/sn) barajı koysunlar Smile
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-11-2010, 03:52 PM (Bu Mesaj 07-11-2010 04:11 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : faust.)
1) (Sözde) Yüksek basınç testi: "Ortalama basıncı 2800-3700 kg/cm2 arası olan fişekle yapılmıştır". Ben bu kadar afaki bir test değeri ne duydum ne gördüm... Not: 1 bar yaklaşık 1 kgf/cm2 olduğuna göre ve yukarıdaki aralığın ortalamasını alırsak TSK silah sıfırken ortalama 3250 bar basınca dayanmasını beklerken Avusturya ordusu silahın 15.000 atıştan sonra tam olarak 5000 bar basınca dayanmasını şart koşmuş. Öte yandan zaten 9x19 2500 bar basınç değerine sahip. Bu da neredeyse TSK nın alt basınç değeriyle hemen hemen aynı. Test sırasında tüm fişekler bu değerde olsa silah yüksek basınca mağruz kalmadan yüksek basınç testinden geçmiş olacak. Belliki burada bizim uyduruk silahlara iltimas geçilmiş.

2) 5000 adet fişek atılmış ama tutukluk raporu tutulmamış çok enteresanSmile

3)Boya mukavemet testi: Tuzlu suda 24 saat durunca boyaya bişey olmuyormuş. Bu güzelde boyasız parçalara -namlu gibi- ne oluyor acabaSmile

Ayrıca yavuz 16 'nın 25 metrede 15 cm lik grup toplayabilmesi de facia. Ama buda uygunmuş ordumuza... (Ben G19 la 25 metrede 20 cm lik gruplar toplayabiliyorum. Ama yavuz 16 yla her halde kağıdı bile tutturamam.)

Avusturya Ordusunun kriterleri:

In 1980, the Austrian military announced that it would seek tenders for a new, modern duty pistol to replace their World War II-era Walther P38 handguns.[3] The Austrian Ministry of Defence formulated a list of 17 criteria for the new generation service pistol:[4]

1. The design has to be self-loading.
2. The pistol must fire the NATO-standard 9x19mm Parabellum cartridge.
3. The magazines would not require any means of assistance for loading.
4. The magazines must have a minimum capacity of 8 rounds.
5. All actions necessary to prepare the pistol for firing and any actions required after firing must be done single-handed, either right- or left-handed.
6. The pistol must be absolutely secure against accidental discharge from shock, stroke and drops from a height of 2 m onto a steel plate.
7. Disassembly of the main parts for maintenance and reassembling must be possible without the use of any tools.
8. Maintenance and cleaning of the pistol must be accomplished without the use of tools.
9. The pistol's construction may not exceed 58 individual parts (equivalent of a P38).
10. Gauges, measuring and precise testing devices must not be necessary for the long-term maintenance of the pistol.
11. The manufacturer is required to provide the Ministry of Defence with a complete set of engineering drawings and exploded views. These must be supplied with all the relevant details for the production of the pistol.
12. All components must be fully interchangeable between pistols.
13. No more than 20 malfunctions are permitted during the first 10,000 rounds fired, not even minor jams that can be cleared without the use of any tools.
14. After firing 15,000 rounds of standard ammunition, the pistol will be inspected for wear. The pistol will then be used to fire an overpressure test cartridge generating 5,000 bar (72,518 psi) (the normal maximum operating pressure Pmax for the 9 mm NATO is rated at 2,520 bar (36,550 psi)).[5] The critical components must continue to function properly and be up to specifications, otherwise the pistol will be disqualified.
15. When handled properly, under no circumstances may the user be endangered by case ejection.
16. The muzzle energy must be at least 441.5 J when firing a 9mm S-round/P-08 Hirtenberger AG.
17. Pistols scoring less than 70% of the total available points will not be considered for military use.

"Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people" Admiral Hyman G. Rickover
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS