Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ari Sokmasi ve Anafilatik Sok İlkyardimi
(04-09-2012, 09:37 AM)zucchero demiş ki: Maalesef Türkiye'nin başkentinde bile arı alerjisi testi yapan hastane sayısı bana söylenilene göre sadece 2. (Birisi Hacettepe, diğeri ise emin olmamakla beraber Gazi diye hatırlıyorum) Oğlumda sivrisinek alerjisi çıkınca arı alerjisi testi de yaptırmaya karar verdik. 1 ayı aşkındır Hacettepe'den randevu almaya çalışıyorum ama nafile. İşimiz zor vesselam....

Hacettepe'de 5 günlük bebeğe acil kalp eko'su çektirmek için 3 ay sonrasına gün vermişlerdi. Sad

Alıntı

Saolun Sn HCN...

Alıntı

Sn. Mercankaya ve Sn. centaori,

Az önce, eve giren arı ile oynamaya kalkan ufaklığın çığlıklarıyla yerimizden fırladık. Elinde arının iğnesini görünce, burada okuduğum bilgileri tatbik ederek, iğneyi çıkarıp bölgeyi temizledikten sonra, soğuk metal kompresi uyguladık. Ufaklık şu anda, eskisi gibi sakin sakin oyununa devam ediyor.

Halihazırda bendenizi defalarca arı sokmasına rağmen, hiç önemsememiş ve geçiştirmiştim. Ama sözkonusu ufaklık olunca, insan çok daha hassas oluyor.

Bu başlık altında paylaştığınız bilgilerle, daha bilinçli hareket etmemizi sağladığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Geçmiş olsun, Sn. vgun.
Ufak bir ipucu kendimden!
Özellikle her yıl mutlaka 3-5 bal arısına kasıtlı olarak eklem yerlerimi soktururum.Bana çok iyi geliyor bahar ve kış aylarında hiç bir şekilde romatizmal ağrı hissetmiyorum.Tabi bu tip kocakarı usullerini kimseye önermiyorum.Anlatmak istediğim arı zehiri özellikle ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılmakta olup oldukça pahalı bir üründür.
Arının ürettiği ürünler içerisinde tabiri caizse en değersizi baldır.Arı sütü, polen, propolis, arı zehiri, balmumu gibi diğer ürünleri gıda, ilaç, kozmetik, kimya gibi bir çok alanda kullanılmakta olup sadece bu ürünler için arı yetiştiriciliği yapanlar vardır.

Alıntı

Sn. Vgun,
Oncelikle gecmis olsun. İsinize yaramasina, ozellikle yavrucugun acisini azaltmaya yaramasina cok sevindim.
Tekraren gecmis olsun, Allah beterinden saklasin.
Selamlar, saygilar.

Alıntı

2002 yılına kadar 10 kadar kovanım vardı. Yiyeceğimiz balı fazlasıyla alırdık. Arı sokmasından da çekinmezdim. Birgün kovanları açınca ana arının birinin yumurtlamayı azalttığını görünce verimli bir genç arıyla değiştirmek istedim. Kafeste bir ana ara satın aldım, iş yerine getirdim. Ana kafesine bakarken anayı besleyen işçi arılardan biri beni sağ el başparmağımın ucundan soktu. Bir dakika içinde sert bir şekilde öksürmeye başladım, durumu anladım, aynaya baktığımda morarmaya başladığımı gördüm. Hemen boğazım kapanmasın diye kantinin buzluğundan su alıp boğazıma dayadım, bazen içtim, 15 dakikalık hastane yolunu 5 dakikada geçtim. Acile girdim ve hemen doktor aramaya başladım. Anaflaksi gelişti, doktor nerede diyorum, gittikçe de nefesim daralıyor. Buldular, elinde bir kupa kahve sallana sallana genç bir arkadaş geldi, beni görünce panikledi. Yatırıp hemen kortizonlu bir serum taktılar, içine antihistaminik bir iğne yaptılar, hemen peşinden de seruma adrenalin verdiler. Çok uzatmadan söyleyeyim, kalbimin izini gömleğin altından kaburgaların birleşme noktasından görüyorum. Bir ara ölüyorum diye bağırdığımı hatırlıyorum, çünkü kalbim göğüs kafesimden çıkıyordu, şaka yapmıyorum, bir hafta göğsümün içi acıdı. Doktorda o sırada bana biz kasapmıyız diye bağırıyor ama bir yandan da korkudan serumu kapadı. Sadece şu kadarını söyleyeyim. Yüksek dozda adrenalin bana damar yoluyla verilmiş, o doz belki o da çok mecbur kalınırsa deri altı verilebilirmiş. (Doktor arkadaşların ifadesi) Önceden 30 kadar arı soktuğu da olmuştu. Tatlı ve insanı perişan eden bir kaşıntısı olurdu. Bu olayla karşılaşınca arıdan vazgeçtim. Daha sonra da çok soktu. Her seferinde acilin önüne gittim, 1 saat kadar bekledim döndüm. Hani sütten ağzım yandı. Benim tecrübem, bu alerjinin her an ortaya çıkabileceği. Nasıl bir alerjidir diye sorduğumda bana bir örnekle konuyu açıklamışlardı. Atatürk Orman Çiftliğinin 35 yıllık uzman arıcısı anaflaksi sonucu vefat etmiş. Dikkatli olmakta fayda var.

Alıntı

Daha önceki mesajımda bahsettiğim üzere oğlumun sivrisinek ve toza karşı hassasiyeti var. Oğlumu takip eden doktorun tavsiyesi üzerine Ankara'da bu testi yapabilen Gazi ve Hacettepe hastanelerinden birinde arı alerjisi testi yaptırmaya karar verdik. Gazi Üniversitesi Hastanesinin alerji bölümüne başvurduğumuzda hastanın tüm hikayesini fotoğraflarla destekler biçimde anlattık. Bize söylenilen arı sokması olmadan bu testi yapamayacakları yönünde idi. Yani arı sizi sokacak, oranız buranız şişecek, anafilatik şoka gireceksiniz ve hatta ölüm riski atlatacaksınız ki size arı alerjisi testi yapılabilsin. Bir tıp uzmanı vs değilim ama dışarıdan bakan birisi için durumun mantığa ne kadar aykırı olduğu ortada. Bir arı soktuğunda oğlum acillik oluyorsa zaten alerjisi vardır ve bunun tespiti için ayrıca çocuğumun orasını burasını iğneyle deldirmem.

Kıssadan hisse alerjik bünyeniz olsa da boşu boşuna yorulup da hastaneye falan gitmeyin, arı alerjisi için test falan yaptıramazsınız Sad Çok merak ediyorsanız hastanenin bahçesinde bir tanesini yakalayıp kendinizi sokturmanız gerekiyor... Sad Sad

Alıntı

Sn. uyeler ben daha onceden paylastigim acil durum cantamda da gorecginiz uzere yanimda bulundurdugum urunlerden biri de bocek isiriklarina karsi etkli olan bir islak mendil:

[Resim: DSC03353_zps06b7a69a.jpg]

Tabii hic bocek isirmasiyla karsilasmadigim icin henuz ne derece etkilidir test etme firsat bulamadiysam da, hic yoktan daha iyi oldugunu dusunuyorum.

Saygilar.

Alıntı

Konudan biraz bağımsız ama penisiline karşı allerjiniz varsa kati suretle cüzdanınızda görünebilir bir yerde bu ibare olsun. Sağlık veren penisilin allerjiniz varsa ölümcül sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Alıntı

(31-08-2012, 10:15 PM)Mercankaya demiş ki: Bu belirtilerin gorulmesi halinde, acilen bir saglik kurumuna basvurulmasi gerekiyor.
Vakit darligi goz onunde bulundurularak, eger saglik kurumuna ulasmak/ulastirilmak zor veya imkansiz ise ADRENALİN (EPİNEFRİN) OTOENJEKTÖRÜ kullaniminin zaman kazandiracagi belirtiliyor.
Böyle bir acil müdahale gerektiren alerjik durumda diyelim ki dağ başında bir yerdeyiz, sağlık kuruluşuna kendimizin varmasının imkansız olduğu, tamamen yapayalnız kaldığımız bir ortamdaysak ve yanımızda hiçbir ilkyardım maddesi yok ise ne yapmalıyız?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi