Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ari Sokmasi ve Anafilatik Sok İlkyardimi
Teşekkür ederim. Annemde var böyle bir duyarlılık.

Alıntı

Sn. HCN,
Oncelikle gecmis olsun. İnsallah bunlara gerek kalmaz ama Allah esirgesin, yasanilirsa umarim isinize yarar.
Saygilar, selamlar.

Alıntı

Sn HCN;
Annenizi önce bir doktora götürmenizi tavsiye edeceğim. Hassasiyetinin seviyesini ölçtürmenizde fayda var. Doktor ona göre size bu tarz ilaçların hangisini ve kaçlık doz kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Anne dediğinizden yola çıkarak hanım efendinin yaşının ileri olduğunu tahmin ediyorum.

Alıntı

Kendisi 51 yaşında. Ciddi misiniz yani dozu vesaire o kadar önemli midir ? Alerji hemen harekete geçmez diye düşünüyorum. Yani şimdiye kadar hemen hastahaneye götürürüz diye düşünmüştüm.
Bir kere sokmuştu nefesi daralmaya başlamıştı hemen götürmüştük hastahaneye. Serum vb. birşeyler vermişlerdi.

Alıntı

Sn. HCN,
Ari zehiri hakkinda okudugum bir yazida, protein bazli oldugu, bu yuzden hizli kana karistigi belirtiliyordu. Konu da bahsi gecen ilkyardim igneleri de (bu kadar yan etkileri olmasina ragmen) bu durumun allerjik bunye icin onemli bir risk oldugunu gosteriyor.
Benim yasadigim olayda, arkadas ari tarafindan sokulduktan yaklasik bes dakika sonra fenalasmaya basladi. Arkadasimin genc ve sporcu olmasini goz onune alirsak, 51 yasindaki birisi icin bu riski hafife almamakta fayda var.
Tekraren gecmis olsun, insallah boylesine zor bir durum hic yasanmaz.
Selamlar, saygilar.

Alıntı

Sn HCN;
Sn Mercankaya'nın söyledikleri doğrudur. Alerjinin seviyeleri vardır. Alerji yapan madde kimisinde normalden sadece biraz fazla kaşıntı yaparken kimisinde çok kısa sürede ölüme yol açmaktadır. Bu seviye de zamanla değişebilmektedir. Mesela bende arı sokması alerjisi varmış. Bir kovan dolusu eşşek arısı tarafından sokulduktan sonra ise bağışıklık kazandım. Bilimum böcek zehirlerine karşı bağışıklığım var şimdi. Ama her an tekrar alerji oluşabilir. O yüzden de bu tür testleri belirli dönemlerde yaptırmakta fayda var.

Alıntı

Maalesef Türkiye'nin başkentinde bile arı alerjisi testi yapan hastane sayısı bana söylenilene göre sadece 2. (Birisi Hacettepe, diğeri ise emin olmamakla beraber Gazi diye hatırlıyorum) Oğlumda sivrisinek alerjisi çıkınca arı alerjisi testi de yaptırmaya karar verdik. 1 ayı aşkındır Hacettepe'den randevu almaya çalışıyorum ama nafile. İşimiz zor vesselam....

Alıntı

Teşekkür ederim önerileriniz için.

Sn Zucchero sivrisinek alerjisi mi ? Yani sivrisinek ısırınca ölümcül risk mi oluyor ?

Alıntı

Sn HCN,
Sivrisineğin soktuğu bölge inanılmaz şişiyor. Mesela geçenlerde yanağından soktuğunda neredeyse iki gözü birden kapanacak hale gelmişti. Dolayısıyla hastanenin acil bölümüne başvurmak zorunda kalıyoruz ve ufaklığın en az bir haftası berbat geçiyor. Hayati risk çok düşük olsa da alerjik hususlarda her zaman var sanırım.

Alıntı

Kötüymüş Sn Zucchero geçmiş olsun.
Keşke aşısı falan olsaydı.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi