Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ari Sokmasi ve Anafilatik Sok İlkyardimi
Bir kac sefer bizzat yasadigim ve asagida anlattigim sekilde baska bir arkadasimin basina gelen bir durum. O zamandan aklimda kalanlar ve anlatilan ilkyardim tekniklerini paylasmak istiyorum. Forumda doktor arkadaslarimiz ve buyuklerimiz mevcut, hatali veya eksik yerler varsa duzeltmelerini istirham ederim.

Degerli Forum uyeleri,
Av veya atis icin dogaya ciktigimiz donemlerde, basimiza gelmesi muhtemel bir durumdur ari sokmasi. Bazi bunyeler icin sadece aci verici bir olayken, bazi bunyelerde de hayati risk tasiyabiliyor.

Oncelikle, ari saldirisina maruz kalmamak icin tavsiye edilen yontemler.
- Arilarin viziltili ucmasi, tehdit olarak degerlendirilmeli.
- Her konuda oldugu gibi, altin kural panik yapmamak.
- Yuz ve boyun bolgesi kapatilarak veya korunarak, bolgeden 25 30 metre uzaklasmak.
- Kapali bir ortama (bina, araba gibi) girmek. Mumkun degilse calilik gibi yogun bir doku icine girmek.
- Tehlike atlatilmissa, mumkunse soyunarak elbiselerin ve vucudu kontrol etmek.

Ari sokmasi yasnadi.
- Aci hissedilen yeri, sivama hareketli ile korumak. Bu hareket eger ari sokmussa ve igne zerkine devam ediyorsa savusturmak icindir.
- Ari eger sari-siyah renkte ise bal arisidir. İgnesi kivrik (hancer formunda) oldugundan tekrar cekemez. Sivama hareketi ile ignesi cikar veya barsaklari ile birlikte deride kalir. Bu durumda igne zehir enjekte etmeye devam edecektir, cikartilmasi gerekir.
- Ari eger siyah agirlikli bir renkte ise, yaban arisidir. İgnesi duz formda oldugundan, sokmaya devam edebilir. Bolgeden 25 30 metre uzaklasma kurali gecerlidir.

Boyle bir durum ile karsilastigimiz zaman, olaya iki sekilde mudahale edilmesi tavsiye ediliyor.

1. Allerjik reaksiyon gostermeyen bunye.

Dogada boyle bir durumla karsilasirsak, oncelikle vucudun ne tepki verdigine bakmamiz gerekiyor. Ornegin solunumda zorlanma, tende kizariklik veya sisme gibi durumlar mevcut degilse, bunye ari zehirine allerjik degil seklinde yorumlaniyor. Ari sokmasina maruz kalan bolge de hassasiyet arz etmiyorsa su sekilde bir ilkyardim izlenmesi oneriliyor.
- Arinin soktugu yerin kontrol edilmesi. Tabiri caiz ise sivilce sikar gibi sıkılıp, ten icinde kalmasi muhtemel ignenin cikarilmasi ve kan gelinceye kadar zehirinde disariya atilmasi.
- Acinin azaltilmasina yonelik, bolgenin bir miktar isitilmasi (sigara atesinin yaklastirilmasi veya hafif isitilmis metalin temas ettirilmesi).
- Amonyakli camur (dogada en kolay sekli idrar ile topragin camurlastirilmasi ve kompres yapilmasi).
- Soguk metal kompresi (bicagin soguk su ile sogutulmasi).
- Yaranin parfum gibi kimyasallardan korunmasi.

2. Allerjik Reaksiyon gosteren bunye.

Oncelikle allerjik reaksiyonun belirtilerine bakalim.
- kronik veya allerjik astim hastalarinda, ari sokmasina bagli anafilaktik sok olgusu cogunlukla gozlenmis. Kesinlikle oldugu/olacagi anlamina gelmiyor ama dikkat etmekte fayda var.
- Nefes darligi.
- Sisme.
- Kizariklik.
- Bas donmesi.
- Suur bulanikligi.

Bu belirtilerin gorulmesi halinde, acilen bir saglik kurumuna basvurulmasi gerekiyor.
Vakit darligi goz onunde bulundurularak, eger saglik kurumuna ulasmak/ulastirilmak zor veya imkansiz ise ADRENALİN (EPİNEFRİN) OTOENJEKTÖRÜ kullaniminin zaman kazandiracagi belirtiliyor.
Bunun icinde http://www.allerjim.com/epipen.htm adresinde kullanim sekli ve riskleri belitiliyor.

Hic birimizin ve sevdiklerimizin yasamamasi dilegi ile, insallah faydali olabilir.
Selamlar, saygilar.

Alıntı

Sayın Mercankaya,
Ellerinize sağlık güzel paylaşım olmuş, küçük bir katkım olsun! Apis mellifera(bal arısı)'nın sadece dişi bireylerinin iğnesi vardır ve zehir üretir, erkek bireylerinin iğnesi yoktur.Dişi bireylerden kolonide en yoğun olarak bulunan işci arıların iğneleri hançer formunda değildir iğne üzerinde içe dönük yüzlerce tırtık vardır, sokma esnasında bu tırtıklardan dolayı iğne deride kalır ve arı iğnesini sokulan bölgeden ayıramadığı için sindirim sistemi ve zehir kesesi ile birlikte deride kalan bu organlar aynı zamanda arının ölmesine sebeb olur.Arı ailesinin bir başka dişi bireyi olan ana arının iğnesinde bu tırtıklar yoktur oyüzden ana arı defalarca sokabilir ancak deride kalmayan iğne ve sindirim sisteminden dolayı ana arı bu işleme dayalı olarak ölmez, ancak ana arı kesinlikle insanı sokmaz...
Ayrıca arının dış vücut renginden dolayı ayırt etmek bazen yanıltıcı olabilir. (Latincesi şu an aklıma gelmedi!) Halk arasında eşek arısı diye tabir edilen arının da iğnesi tırtıksız olup defalarca sokma yetisine sahiptir.
Arı zehiri çok kıymetli bir kimyasal olup özellikle ilaç sanayiinde kullanılmaktadır, batılı ülkelerde sırf arı zehiri üretimi amaçlı arı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde bu sektör henüz tam manasıyla gelişmemiştir.Yurdumuzda her yıl doğadan alınabilecek sadece bal 500 bin ton kapasitededir ancak bunun sadece 75 bin tonu üretilebilmektedir, ülkemizde son verileri bilmemekle beraber her yıl tüketilen 100-125 bin ton bal varken aradaki 50 bin ton balın nerden geldiği henüz bilinmemektedir. Big Grin

Alıntı

Sn. Centaori,
Cok tesekkur ederim. Konuya cok hakim degilim, bu yuzden fazla detaya girmedim. En nihayetinde, Allah esirgesin dogru sandigim bir bilgi, hayati bir konuda yanlisa surukleyebilir. Vebalini kaldiramam.
Askerde bir kac sefer yaban arisi saldirisina maruz kaldim. Sivilde ise sevdigim bir arkadasim, av sirasinda ari tarafindan sokuldu, allerjik oldugunu ogrendik. Allah'tan koyden fazla uzaklasmamistik, cabuk geri donebildik de, saglik ocaginda mudahale edilebilmisti.
Bal konusunda, yillardir memleketten bildigimiz kisilerin uretimini tuketiyoruz. Disarda satilan, markasi ne olursa olsun hazir bali, alip tuketmek buyuk cesaret dogrusu.
Selamlar, saygilar.

Alıntı

Bizim 9 tane kovanımız var bazen babam kovanlar ile ilgilenirken 100 lerce arı hücum ederdi bir anda babamın şekli şemali değişirdi genede pek önemsemezdi , bazen koruyucu elbise giyer bazen giymez bazen 100 - 200 tane arıyı avucuna alır sever Smile

Alıntı

Arı zehirine karşı, benim herhangi bir alerjim yokken, biraderimin arı sokmasıyla neredeyse komalık olduğuna şahit oldum.Ayrıca sürekli arı sokmasına maruz kalan kişilerin zamanla arı zehirine karşı duyarlı hale gelmelerine de şahit olmuşluğum vardır.Özellikle arı zehirine alerjisi olan kişilerin yanlarında panzehir bulundurmaları ciddi bir hayati önlem taşımaktadır. Biraderimi hastaneye nasıl yetiştirdiğimiz aklıma geldikçe hala ürperirim... Oldukça ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum!

Alıntı

Forumdaki tüm arkadaşlara selamlar.Ömrüm boyunca üç defa arı sokmasına maruz kaldım.Birinde ilkokuldaydım.Diğeri ise 6-7 sene önce tekirdağ da başıma geldi.En son hadisede 2 gün önce kuşadasında yazlığımda.Akşam üstü denize girip uzun uzun yüzüp çocuklar gibi eğlendikten sonra sudan çıktım.Üzerimdeki tuzdan arınmak için duşun altına girdim.Fakat duşun altına girmeden önce başımın üzerindeki duş ahizesinin üzerinde bir kaç adet arının damlayan sularla haşır neşir olduğunu gördüm.Önemsemedim.Duşun suyunu sonuna kadar açıp tazzikli suyun altında uzun süre duş aldım.Duş alırkende şortumun arkasını ve önünü bir kaç cm açıp tamamen tuzlu sudan arınmak istedim.Bir anda şortumun ön tarafında bir hareketlenme hissetmem ile sağ testisimde anormal bir acı hissettim.Gayri ihtiyarı şortumun ön kısmını çok hızlı hareketlerle sıkmaya başladım ve aynı suratlede şortumdan kurtulup anadan üryan kaldım.Sağ ve sol tarafımda yaklaşık 20 metrede komşular vardı.Fakat benim en unutamadığım an 1.5 ay sonra evleneceğim nişanlımın gözlerindeki ve suratındaki ifade idi.Acı inanılmaz kuvvetliydi.Derhal eve çıkarak sokulan yeri soğuk su ve sabunla dakikalarca yıkadım ama acı dinmedi.Daha önceki vukuatlarda arının acısı 2-3 saat içinde dinerken bu tam sekiz saate yakın sürdü ve birden bıçak gibi kesildi.O sekiz saat boyunca inanılmaz sinirliydim ama şimdi gülüp geçiyorum.Allah kimseye böyle bir talihsizlik yaşatmasınSmileSaygılar......

Alıntı

Geçen ay Sapanca da kovanlarımızdan bal alırken fotoğraf çekmek istedim elimden ve kulağımdan 6 isabet aldım çocukken çok defalar arı soktuğu için alerjik olmadığımı biliyordum önemsemedim birkaç günde gecti.

Benim tespitim cep telefonu ekranı ışığıyla arıları çekiyor yakında arı varsa dikkatli olmak lazım. Arama kurtarma ile ilgili uzun süre ilkyardım eğitimi aldım anaflaktik şok çok ciddi bir risk eğer şüphe varsa hemen en yakın tıp merkezine gitmek gerekli.

Riskli kişiler teknede veya doğada bulunacakları zaman epipen iğnesi bulundurmalı ve yakınlarını bilgilendirmeli.

Saygılar.

Alıntı

Sn Mercankaya;
Vermiş olduğunuz linkteki ilaç içinde adrenalin olması nedeniyle biraz sıkıntılıdır. Şoktan kurtarılmaya çalışılan kişiyi taşikardiye(kalbin gereğinden fazla atması) sokabilir. Zaten sitede de uyarmışlar. Tabiki son çare durumuna gelindiyse kullanılabilir.
Bunun yanında uygulaması biraz meşakkatli ama daha az tehlikeli bazı ilaçlar vardır. Etken maddesi metil prednizolon olan ve damardan yapılan ilaçlar acil olarak kişiyi rahatlatıp hastahaneye sevk edilene kadar koruyucu olur. Bu ilaçları damardan yapamayacaksanız kalbe yakın bir gölgeden de deri altına enjekte edilebilmektedir. Benim kullandığım (alerjim yok tedbir olarak taşıyorum) Prednol-L adındaki bir ilaç. 4 lira 20 ml olanı.( Öenmli not:Hiç bir ilacın doktora danışılmasından kullanılmamasını şiddetle tavsiye ediyorum).
http://www.mn.com.tr/tr/products/product...oductID=28

Börtü böcek bilimum zerzavat sokması için de yanınızda amonyak (amonyum hidroksit) taşıyınız. Eczahanelrde kolaylıkla bulunabilir. Sokulan Kaşıntıyı almak için de antihistaminik bir krem işinizi görecektir. Oldu da amonyak bulamadım derseniz idrarınızda yeterince var. (Affınıza sığınırım) Sokula yere işeyi verin. Tahminimce "yaralı parmağa işemek" sözü de burdan geliyordur Smile

Alıntı

Sn. Caytmazoglu,
Adrenalin kullaniminda olusabilecek riskleri belirterek link vermistim. Sizin bahsettiginiz ilacta, pozitif anlamda ayni etkiyi (hastayi rahatlatma, zaman kazandirma) saglayacaksa ve yan etkileri daha minimumsa bence cantada bulundurulmasi iyi olacaktir. Tabii ki doktora danismak sarti ile.
İdrar konusunda, direk uygulamak yerine, camur halinde kompres yapilmasi daha etkili oluyor. Tecrube ile sabit Smile
Selamlar, saygilar.

Alıntı

Her zaman yanımızda bulunmaz ama olur da yanınızda varsa arılardan korunmak için Türk Kahvesini bir kaba koyun ve bir ucundan tutuşturun. Türk Kahvesi bildiğimiz tütsü şeklinde yanarak arıların hoşlanmadığı türde kokulu bir duman çıkartarak arıları o bölgeden uzaklaştırmaktadır.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi