Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optiksiz Piyade Tufegi Etkili Menzili Nedir?
Degerli forum uyeleri optiksiz bir piyade tufeginin etkili menzili ne olmalidir? Veya piyade tufekleri kac metrelik mesafeler icin tasarlanmistir? Ornegin 300 metre ustu etkili fisek tipleri piyade tufeginin calisma alanina girer mi?
Ruslar catismalari 200metre icinde gerceklestigini dusunup 7,62x39mm muhimmata yonelmisler.
Bircok yerde bircok kafadan bos sesler cikmakta, degerli uyelerimiz bilirler, catismalar kac metreler arasi gerceklesmektedir.
Saygilar
Asagidaki resimleri 300metreden hedefi gozunden vurdum diyenlere ornek olsun diye koyuyorum.

Irlanda-Uzunluk 30metre
[Resim: Untitled-131.jpg]

Kanada-70metre
[Resim: Untitled-121.jpg]

Isvicre 170metre
[Resim: Untitled-8.jpg]

Meksika 318metre
[Resim: Untitled-15.jpg]

ABD 380metre
[Resim: Untitled-9.jpg]

Cin 1222metre
[Resim: Untitled-21.jpg]

Alıntı

Sn Exorcist;

Çatışmalar şehir içinde gerçekleşiyorsa en fazla 50 metre menzil dahilinde oluyor. Hatta anlık tabancaların çekildiği zaman herşey 10 metre içinde olup bitiyor. Açıkçası benim dürbünsüz olara vurabildiğim en uzak atışım 550 metre tam boy hedefine oldu. Onda da 10 adet mermiden 1 adeti hedefe ulaştı. O 1 mermininde tesadüf eseri hedefi vurduğunu düşünüyorum. Çünki hedefi toplu iğne başı kadar ancak görüyordum. Eski usul cephe savaşlarına gelirsek ideal menzil 300 metre sınırındadır. Bir insanın çıplak gözle sağlıklı ateş edebileceği mesafedir. Yukarda köprü resimlerinden verdiğiniz ve benim da anlattığım örneklerden yola çıkarsak 400 metrenin üstünde kafa hedefine çıplak gözle nokta atışı yapabilecek baba yiğide 2 kutu mermi vermeyi tahahhüt ediyorum Big Grin

Alıntı

Sn.caytmazoglu cok tesekkurler.Aydinlattiniz. Siz hangi kalibreyle bu 500metrelik atislari yaptiniz? Sakincasi yoksa yazar misiniz? Demekki seferberlik ve savas halinde silah altina alinacak acemi askerden beklenen 100 metre civaridir. Dolayisiyla piyade tufegi cok kuvvetli kalibreye sahip olmak zorunda degil. .223 rem yeter bu ise.Saygilar,selamlar.

Alıntı

Sn exorcist;
7.62X39 mm mermi ve AK-47 satandart kullanılarak yapılmış atıştır. Acemi erden beklentiyi asker arkadaşlar daha iyi bilirler.

Alıntı

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Degerli forum uyeleri optiksiz bir piyade tufeginin etkili menzili ne olmalidir?

Canlı ve cansız hedefe 0- 500 m

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Ornegin 300 metre ustu etkili fisek tipleri piyade tufeginin calisma alanina girer mi?

Girer savaş düzenli değildir, Piyade tüfeği 500m ye kadar düşman hedefleri üzerinde baskı ve imha etkisi göstermelidir.

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Bircok yerde bircok kafadan bos sesler cikmakta, degerli uyelerimiz bilirler, catismalar kac metreler arasi gerceklesmektedir.

Genelikle 0- 500 arası, gece mesafe kısalır gündüz ve arazi şartları el verirse mesafe uzar.

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Ruslar catismalari 200metre icinde gerceklestigini dusunup 7,62x39mm muhimmata yonelmisler.

Ardından bazı durumlarda zayıf kaldığını düşünerek SVD ile desteklemişlerdir.

Alıntı

Asagidaki fotograflari daha once de yayinlamistim ancak mesafelerin anlasilabilmesi icin faydali oldugunu dusundugumden buraya da ilave ediyorum.

IPSC hedeflerin herhangi bir kenarindan denk getirebilmek icin ust sinir gunesli bir havada 500-550 metre diyebiliriz. Ondan sonrasi tamamen sansa kaliyor.

565 metredeki hedef:
[Resim: IMG_3931.jpg]

565 metreden 25 defa buyuten optik ile hedef:
[Resim: IMG_3944.jpg]

565 metreden ciplak goz ile hedef:
[Resim: 6371f396.jpg]

Poligonun kus bakisi gorunusu:
[Resim: ec4eec34-1.png]

Not: Ustteki fotograflarda hedef normalden daha kucuk gozukuyor. Gercek gozle bakarken yukaridaki fotograflardan daha buyuk goruyorsunuz, ama cok da buyuk degil.

1000 metredeki hedef ve ilk kaydedilen atis.
[Resim: IMG_3964.jpg]

Alıntı

(30-08-2012, 09:30 PM)alpago demiş ki:
(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Degerli forum uyeleri optiksiz bir piyade tufeginin etkili menzili ne olmalidir?

Canlı ve cansız hedefe 0- 500 m

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Ornegin 300 metre ustu etkili fisek tipleri piyade tufeginin calisma alanina girer mi?

Girer savaş düzenli değildir piyade tüfeği 500m ye kadar düşman hedefleri üzerinde baskı ve imha etkisi göstermelidir.

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Bircok yerde bircok kafadan bos sesler cikmakta, degerli uyelerimiz bilirler, catismalar kac metreler arasi gerceklesmektedir.

Genelikle 0- 500 arası gece kısalır gündüz ve arazi şartları el verirse mesafe uzar.

(30-08-2012, 08:29 PM)exorcist demiş ki: Ruslar catismalari 200metre icinde gerceklestigini dusunup 7,62x39mm muhimmata yonelmisler.

Ardından bazı durumlarda zayıf kaldığını düşünerek SVD ile desteklemişlerdir.

Sn Alpago iyi özetlemiş durumu..Etkili menzil, merminin öldürücü etki yapabileceği mesafeyi anlatır. Herhalde bu başlıkta çıplak gözle kaç en fazla kaç metrede hedef vurulabilir gibi bir şey ele alınmak isteniyor.

Alıntı

Sn.Mirgun oldurucu etki yapabildigi mesafeyi ogrenmek icin sordum. Piyade catismalari kac metre arasinda gerceklesir ve buna bagli olarak tufehin etkili menzili ne kadar olmalidir? diye sormustum. Sayin alpago sagolsun guzelce izah etmis.
[Resim: ec4eec34-1.png]
Bu nedir maasallahSmile Havaalani gibiWink

Alıntı

Merhaba,
Tüfeğin üzerinde optiğin olup olmaması tüfeğin atış mesafesini değiştirmez, atıcının atış mesafesini değiştirir. Özellikle yerli piyade tüfeği ile ilgili olrak şahsi araştırmaların sonucunda naçizane 6.5 grendel kalibresinin dikkate alınmasının gerektiğini düşünüyorum. Şu anda amerikan ordusunda 6.8mm üzerinde diğer kalibrelere göre daha yoğun arge çalışmaları yapılıyor diye okuyorum bazı yabancı forumlarda, hatta bizim forumda da bununla ilgili bir video paylaşılmıştı yanlış hatırlamıyorsam...

Piyade tüfeği için tek bir kalibreye karar vermek ne kadar doğrudur tartışılır. Çünki piyade şehir içinde de görev alabilir, şehir kenarında bulunan dağlık arazide de. Şehir içinde mesafeler 3-4 metre ile 100 metre arasında (ortalama) olabiliyorken, bu mesafeler arazida 50 ile 200-300 metrelere çıkabiliyor

Amerikan ordusu .223 rem e karar verirken piyade çatışmaların şehir içi ve dışı durumları da göze alarak optiumum 100 metre mesafe ciavrında olduğu ve buna uygun bir silahın genel ortalamaya hitab edeceğini düşünerek karar vermiştir. Ayrıca .223 remington un 7.62 gibi diğer kalibrele göre hem daha hafif hemde üretim maliyetinin düşük olması gibi sebeplerle de tercih edilmiştir. Birde .223 rem düşük kalibresine nazaran yüsek hızı ve hedefe girdikten sonra hedef içerisinde büyük kalibrelere göre daha çabuk deforme olarak hedefe biraz daha fazla zarar vermesi gibi özellikleri de ayrıca karar verilmesinde etkili olmuştur.

Ancak, uzun süredir .223 rem kullanan amerikan ordusu şimdi 6.8 üzerinde duruyorsa yaşadıkları tecrubeler gerçekten önemli olmalı!. Birde yıllardır 7.62 kullanan Türk ordusunun 6.5 grendeli .223 rem e göre daha çok seveceğini ve özellikle doğuda terör mensuplarına karşı .223 e göre daha etkili olacağından tercih edeceğini tahmin ediyorum.

Soruya dönecek olursak, optiksiz nişangah ile ortalama bir insan 200 metreye kadar isabetli atış yapabilecek kadar (boy hedefi) görme yeteneğine sahiptir, bunun üzeirndeki mesafelerde optik kullanmadan tutarlı atışlar yapabilen bir atıcı standartların üzerinde bir atıcıdır. 300 metreye atış yapabiliyorsa yetenekli bir atıcıdır, 400 ve üzerine atış yapabiliyorsa gerçekten değerlendirilmesi gereken bir atıcıdır...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi