Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üzücü bir haber
VALLA KANYONU KURTARMA OPERASYONU

Sevgili doğaseverler,

AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak 19 Ağustos' da meydana gelen kaza hakkında bir açıklama yapma gereği hissetik. 21 Ağustos' ta kaza geçiren kardeşimize ulaşabilmek için 14 kişilik ekibimizle Valla Kanyonu' na hareket ettik. 22 Ağustos çarşamba günü 11. 45' de kanyona giriş yaptık. 7 kişiden oluşan ekibimiz ağır kurtarma ekipmanı ile kanyonda ilerlemeye başladık. Saat 14:30 gibi Anıl Bakar' ın kaza geçirdiği yere ulaştık. Görünürde ciddi bir tehlike gözükmemekteydi. Kaza oluşan yerde ayrıntılı bir arama çalışması yaptık. Küçük şelalenin dibine, şelalenin altındaki kayanın her yerine, devamındaki deliğe kadar her yeri aradık.

Arama çalışmalarımızı tamamlayıp kanyonun alt kısımlarında çalışmalarımıza devam etmek için harekete geçtiğimiz anda bizim de başımıza bir kaza geldi. Tam Anıl' ın geçiş yaptığı yerdeki sifona kurtarma personelimizden birisi düştü. Olay çok kısa bir sürede oluştu bir saniye gibi bir anda arkadaşımız gözümüzün önünden kayboldu. Kaybolduğu sifonun altındaki kayayı maskelerle kontrol ettik ama görünürde hiçbir şey yoktu. Sadece orada bir sifon olduğunu fark ettik. Ve bu sifon normal zamanda yüzeyden çok belli olmuyordu. Anıl'ın başına gelen aynı kaza bizim başımıza gelmişti. Sanırım kurtarma ile uğraşanlar bunun nasıl bir trajedi olduğunu çok iyi anlayacaktır.

Arkadaşımızı kurtarmak için uğraşırken gözlemlemesi için 6 m aşağıya birini yolladık ve kaza anından 22 dakika sonra sifona düşen arkadaşımız düştüğü yerin 8-10 m aşağısından çıktı. Bir mucize olmuş ve arkadaşımız hayattaydı. Üzerindeki kaskı, can yeleği, daha da önemlisi emniyet kemeri üzerinden suyun akıntı gücü ile sıyrılmıştı. O an Anıl'a ne olduğunu tam olarak anlamıştık. İstemeden de olsa Anıl'ın kazasını bire bir simüle etmiştik, ama biz şanslıydık. İçeri düşen arkadaşımız sifona düştükten sonra küçük bir hava boşluğu yakalıyor ve orada nefes alma şansı buluyor. Küçük ve karanlık delikten 3 çıkış noktası var, ancak maalesef sadece 1 tanesi yüzeye çıkıyor, diğer 2 çıkıştan birisi diğer kayanın dibindeki küçük mağaraya, 3. nün sadece bir dehlize çıktığını devamını bulamadık. Daha sonra kanyondaki çalışmalarımızı tamamlayıp arama çalışmamızı sonlandırdık.

Kurtarma ekipleri genelde başlarına gelen kazaları paylaşmayı pek sevmezler, biz de aynıyız, peki bu kazayı neden paylaşıyoruz? Çünkü Anıl'ın ve bizim başımıza gelen bu kaza herkesin başına gelebilir. Çünkü Valla Kanyonu çok zor bir kanyon değil, uzun inişler, şiddetli akıntılar yok ama çok dikkat edilmesi gereken sifon gibi tuzakların çok fazla olduğu bir kanyon. Bu yüzden buraya girecek doğa sever dostlarımızın başına buna benzer kazalar gelmemesi için paylaşıyoruz.

Hepinize doğada kazasız belasız günler diliyorum. Anıl Bakar kardeşimize Allah' tan rahmet diliyorum. Allah ailesine sabır versin. Anıl'ın ailesi bana şunu söyledi '' Anıl doğayı çok sever ve orada kalmak isterdi. '' . Belki de istediği oldu...

[Resim: P8220689.jpg]

[Resim: P8220698.jpg]

[Resim: P8230761.jpg]

[Resim: P8230799.jpg]

[Resim: P8230805.jpg]

[Resim: P8230808.jpg]

Hep iyi bir haberle dönmeyi umut ettik, ama olmadı .

Alıntı

Sn.kararsız, etkileyici paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum.Bir ara ben de yüksek irtifa tırmanışları yaptım.Ama bunlar 3000 m civarı zirvelerdi ve kaya tırmanışı yoktu.Doğanın şakası yok gerçekten.O dönemlerde inişi hafife alıp, kayadan düşüp, geçici sakatlık yaşayan arkadaşım olmuştu.3'e bir kuralı yani 3 sabit, bir hareketli kuralını ihmal etmişti.Paylaşımınızın çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Bazı fotoğraflarınız bana mağaracılık sporunu da hatırlattı.Geçen yıllarda mağara inişi yapan bir gurup sporcu, ani yağan yağmurda sel oluşunca mağarada boğulmuşlardı.Çok bilgi ve dikkat gerektiren sporlar bunlar.Geçmiş olsun...

Söylediğiniz son iki cümle hem tüylerimi diken diken etti hem de gözlerimi yaşarttı.Allah rahmet eylesin...

Alıntı

Yazi ortak yazilmis bir rapordur .
Saygilar .

Alıntı

Sn Kararsız; arkadaşlarınıza ve size geçmiş olsun. 2001 yılında Küre Milli Parkında izcilerimize hayati idame, arama ve kurtarma eğitimi verirken jandarma gelerek bizden yardım istemişti. Valla Kalyonunda geçiş yapan AKUT ekibinin kaybolduğunu söylediler. Halihazırda kampta ders veren Sivil Savunma ekipleri ve izciler ile kalyano indik ve AKUT ekibini çıkardık. Ekiptekiler biraz acemi olduklarından botla geçiş bölgesinde mahsur kalmışlardı. Sizin çektiklerinizi anlıyor ve tekrar geçmiş olsun diyorum

Alıntı

Sn. caytmazoglu , o dönemde her dağcının adı AKUT du ama benim bildigim kadarıyla
Valla kanyonun da AKUT'un yaşadığı ilk kaza . Zaten yaşanan kazalar ders alınması için tarafımdan yayınlanır . Gizli saklı olmaz .

Saygılar .

Alıntı

Sn Kararsız; ekip AKUT ekibi idi. Üstelerinde AKUT üniforması vardı. Yerel ekip ya da sizin bilginizin dışında kendi başlarına bölgeye gitmiş bir ekip olabilirler. Jandarmaya ve bize söyledikleri de AKUT üyesi olduklarıydı. Gizli bir konu değil zaten. O zamanki haberlere çıkmıştı. Hatta hatırladım. Nevzat Çetin'e sorabilirsiniz. Fırça yemiştik "biz kaybolmadık, sizi kim gönderdi" diye Smile

Alıntı

Dediğim gibi bir aralar her eline ip alan AKUT oluyordu . Zaten kırmızı tshirt lerle kanyona girdilerse başka bir şey beklenemez kendilerinden Smile Smile . İlk kanyon faliyeti Antalya Göynük kanyonu sonrasında Polis havacilik la ortak operasyon Horma kanyonu , bu ise karman çorman Valla kanyonu . Sonunda bir başka hayat için kendi hayatını hiçe sayan ve bu işden para kazanmayan kişiler her zaman saygıyı hak ediyolar .
Bu tip olaylar olmasa ve hic bir kurtarma ekibine ihtiyaç duyulmasa .

Alıntı

Allah rahmet eylesin.

Alıntı

Allah rahmet eylesin arkadaşımızın ailesine sabırlar versin....

Alıntı

Sn. caytmazoglu Biraz araştırınca olayın kişilerine ulaşdım. Kendisi bu olayı yaşayan yani sizin tahliyesini gerçekleştirdiğiniz kişidir ve AKUT ile bir bağı yoktur .

Sn. Murat Ceylan'nın yazısından alıntıdır .

Hepimiz! Dağda, kanyonda, yaylada kaybolmak veya kayboldukları üzerine varsayımlar yapılacak bir uğraşın, bir tutkununun mensuplarıyız biz... Aynı durumu ben ve ekibimde kazasızca yaşamıştık. Aynı kanyonda gelişen olayda bizim yasal izinlerimizde kanyondan çıkış saatimiz olarak! 125 saat yazılıydı ki, o kanyona girişimizin 7. saaatinde Anadolu haber ajansı ölüm haberlerimizi medyada geçti... Ve sadece bölge reklamı olsun diye biz daha 7, saatte tüm dünyada haber ajanslarına; 5 ölü dağcı diye geçtik.

Lakin hepimiz gayet dinç ve yaptığımız işten emindik... Kanyonu sağ salim bitirdik ve ailelerimize kavuştuk.

İlk bir kaç ayın sonunda gerçek anlaşıldı ve bölge yetkili mercilerine karşı açtığımız tüm davaları kazandık.

O dönemde adı geçen kanyona girebilecek yegane 5 kişi, zaten o anda o kanyonun içindeydi. Eğer ki; Kurtarılacak bir durumda olsaydık biz! Bizi değil devlet! Tanrı dahi kurtaramazdı. O dönem bir kaç sovenist tip çıkıp " ben gider onları kurtarırdım ama sırt çantam yok, malzemem yok " gibisinden şovlarla basında yer alırken!

İkisi su ürünleri yüksek mühendisi.
Biri orman mühendisi
Biri doğa ve kanyon fotoğrafçısı
Biri TPO Bulgu araştırmacısı olan bizler... Kanyonun dip haritasını ve boltlamasını yapmakla meşguldük...

5. Gün kanyondan çıkıp, karşımızda basını görünce; yasal haklarımızı saklı tutarak herkese emekleri için teşekkür ettik...

Saygılar .

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi