Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heckler & Koch G3
(21-10-2016, 07:56 AM)alpsaral demiş ki: Keskin nişancı ve saldırı tüfeği arasında sıkışıp kalmış bir tüfektir.

Şimdiye kadar G3 ile ilgili okuduğum en kısa, ama öz değerlendirme. Thumbs Up

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Shepherd, Antiterör, bozkurtcml
MKEK  üretimi olmasada benzer H&K G3 ler.

PTR 91

CETME

Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lupus, ilksurfer, ERTUNGA, cooper061, alpago, Sabri

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, lupus, alpago, Xlll
G3 piyade tüfeğinin animasyonu.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Shepherd, Sabri, Gravis_Pro, fuat_61, LAMRETOEJ, lupus, alpago, Zemre10, Xlll
G3A3/A4 ve Ak 47 Piyade tufeklerinin her ikisini de bir muddet kullandigimdan oturu; cozume ihtiyac duyulan, sikintisi yasanilan bazi handikaplari musadenizle paylasmak istedim.
1) Arazide dusuk gorus sartlarinda ve gece karanliginda icra edilen faaliyetlerde G3 P.Tf. vazgecilmez hale getirilmistir. Cunku bircok birlik envanterinde monte hamili ya da moduler monte tertibati gibi aparatlar bolca bulunmakta ve bu aparatlar sayesinde G3/Hk33 turevlerine kolayca silah ustu gece gorus/termal silah durbunu takilabilip kullanilabilmektedir.  AK 47 P.Tf. de ayni sekilde taktik birliklerde bolca bulunmasina ragmen, silah ustu gg cihazi ya da termal durbun takilmasi icin ihtiyac duyulan aparatlar bu silahta kullan(dirilmamakta)ilmamaktadir. Dolayisiyla Ak 47 lerden gece gorevlerinde verimli sekilde istifade edilme durumu hemen hemen hic yoktur. ( Bazi birliklerde lider personel Ak 47 silahlara Engerek ve Ats 5000 gibi cihazlari takabilmek icin kita imali cozumler uretse de cihazlarin sifirlamalari cok saglikli olmamaktadir.)

2)  G3/ Hk33 silahlar ve turevlerinde; el kundagi bolgesine T40 bomba atar takilabilmekte iken Ak 47 lerde de bu sekilde bir imkan bulunmamaktadir. Mahkumdan hakime intikallerde ya da Alan hakimiyeti hedeflenen durumlarda ya da ani gelisen sicak temaslarda T40 atisi buyuk bir avantaj saglamaktadir. (Gerci bu sekilde bir altyapi teknik olarak Ak 47 lerde de gelistirilip uygulanabilir fakat bu duruma yonelik bir sorun tespiti ve cozumu halen yapilmamistir.)

3) Ak 47 kurma kolu sag tarafta, G3/Hk sol tarafta bulunmaktadir. Ak 47 silahin sarjoru kavisli yapida ve 30 fisek kapasitelidir. G3 ise duz yapida ve 20 kapasitelidir. Sarjor cikarma mandallari iki silahta da farkli kullanimdadir. Sifirlanma esaslari ve sifirlama aparatlari cok farkli turlerdedir.  Bunlar gibi kucuk ama aslinda onemli farklar tercihleri bazen mecburi kilmaktadir. Temel egitimini farkli ustalik egitimini farkli silahlarla icra eden personelin melekeleri bazen her iki silahta da esit sekilde gelisememektedir. Zaten vatani hizmetini icra eden yukumlulerin askerlikleri boyunca ortalama 9 atim yaptiklari dusunuldugunde, uzmanlasmanin beklenmesi de hayaldir.

Temennimiz ise; Eger birliklerin envanterlerinde Ak 47 ve turevleri bulundurulmaya devam edilecekse, mevcut gece gorus cihazlari ile silah ustu termallerin ve seyyar bombaatarlarin bu silahlar ile uyumlu sekilde kullanilabilmesi , egitim birliklerinde veya temel egitim verilen sinif okulu kurs v.s personel hangi silah ile temel egitim aldiysa sonrasinda da o silah ile hizmete devaminin saglanmasi, ozellikle profesyonel olarak gorev yapan personel acisindan tek bir platforma yonlendirilme yapilmamasidir.   Aslinda daha baska bircok handikap bulunmasina ragmen ilk aklima gelenleri paylastim. Sistematik olarak G3 platformuna agirlik verilerek yapilan tum gelistirme iyilestirme calismalari aslinda uzun yillardir envanterdeki Ak 47 lerin etkin kullanilmamasina yol acmistir. Bu da kitalarda mecburi olarak G3 e daha cok guven duyulmasina Ak 47 nin ise ikinci plana atilmasina yol acmistir. Unutmamak gerekir ki her iki platform kiyaslanirken ciplak halleri ile degil gorevin gerektirdigi ihtiyaclari karsilama oranlari hesaba katilmalidir. Ben tecrubelerim isiginda Ak 47 nin bir cok gorevde bana daha uygun oldugunu degerlendirdigim halde ilave ozellikleri sebebiyle G3 tercih etmek durumunda kaldim. Saygilar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
demasoni, ERTUNGA, madenci08, tirendaz, bilhan, mckn, Sabri, Antiterör, LAMRETOEJ, ardenne
[Resim: 16406529_1244547668968296_8935956849055073576_n.jpg]

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
lupus, Sabri, Antiterör, blueokkes, heisenberg, XXAHMETXX, S@riyerli, ERDAL, demasoni, xeorx, L@stmohik@n, bilhan, Xlll, sem, madenci08, LAMRETOEJ, Gazanfer

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
lupus, Karagoz, Xlll, sem, xeorx, alpini77, Kara45
Sn blueokkes,

Videoda görülen birçok ölçüm aleti, işleme fikstürü vs hali hazırda orijinal hali ile ülkemizin güzide bir kurumunda imalat hayatına devam etmektedir. Smile

Saygılar.

Alıntı

(01-02-2017, 12:04 PM)ERTUNGA demiş ki: [Resim: 16406529_1244547668968296_8935956849055073576_n.jpg]

Sn Ertunga.

Resimdeki silah 5.56mm  HK-33 tüfeğidir . Eğimli şarjör , 3 lü atış selektörü tipik özelliğidir.  El kundağı G-3 el kundağına benzemektedir. Ama bu T-50 versiyonlarda vardır.   

Üzerindeki donanıma göre muhtemelen JÖH ( Jandarma Özel Harekat birimi) silahı olması lazımdır.  

Saygılar.

Alıntı

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi