Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heckler & Koch G3
Sn.Lamretoej, zannediyorum yukarıdaki bilgilerin kaynağı wikipedia yahut wikipedia benzeri bir site. Bu tarz sitelerin güvenilirlikleri de, kerametleri de kendinden menkuldür.

7,62x51mm nato kullanan onlarca piyade tüfeği varken, üstelik daha iyi toleransları gösterebilen pek çok yeni nesi tüfek de üretilmekte ve dünya orduları tarafından kullanılmaktayken, g3'e duyulan sempati nedeniyle onu bir adım öne çıkartmak makul gelmiyor.

G3 öldürürken aynı mühimmatı kullanan hk-417 daha mı az öldürüyor? Sig 716 daha mı az penetrasyona neden oluyor?

Hayatımda en çok hırpalandığım konulardan birisi, bu g3 aşkının gözleri kör etmesi nedeniyle yaşadığım tartışmalardır. Kodumu uçurur, değdimi kopartır, amenna.. Ama yok nato'da yasak, vay efendim dünyada sadece bizde, dünyanın en güçlü silahı, gergedana sıkmışlar yarısı kopmuş gibi absürtlüklere neden olabilecek ifadelerin de maksatlı olduğunu düşünüyorum.

Mardin KTM'de 5 gün, Diyarbakır KTM'de 4 gün beton zeminde, pisliğin içinde yattıktan sonra, homurtular başlayınca bir üsteğmen gelip "ordumuzun imkanı bu kadar beyler, yapacak bir şey yok" demişti. Ben o gün de bugün de ordumuzun imkanının "bu kadar" olduğuna inanmıyorum.

Alıntı

Milli piyade tüfeği üretimi çalışması sürüyor, ne olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu, fakat dikkatimi askeriyenin, 5.56 olan mühimmatı daha sonra 7.62 ye çevirmesi çekmişti. Sanıyorum tüfek bu muhimmata göre üretiliyor. 7.62 nin etkisi konusunda belki farklı bir tespitleri vardır..

Alıntı

................................................................

Alıntı

Her ne kadar eğitim olarak ucundan tutsakta G3 ile hiç çatışmaya girmedim, askerliğim boyunca gördüğüm ve yaşadığım sıkıntılara göre G3 kesinlikle ordumuza yakışan bir silah değil, yatarak destekli 200 mt atış yapıp vuruyoruz çok güzel çatışma ortamında bu derece iyi nişan alma şartları oluşuyor mu elbette hayır, çatışma ortamının verdiği stress kalbin en az 2 katı daha hızlı pompalanmasına neden oluyor mu oluyor, o halde çok daha az tepen, çok daha rahat nişangah sistemi olan, bakıma bu derece titizlikle ihtiyaç duymayan bir tüfek seçilmeli.

Alıntı

(27-08-2012, 11:34 AM)Mirgun demiş ki: Milli piyade tüfeği üretimi çalışması sürüyor, ne olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu, fakat dikkatimi askeriyenin, 5.56 olan mühimmatı daha sonra 7.62 ye çevirmesi çekmişti. Sanıyorum tüfek bu muhimmata göre üretiliyor. 7.62 nin etkisi konusunda belki farklı bir tespitleri vardır..

Sayın Mirgun,

Konuya biraz daha açıklık getirebilirmisiniz ? Ordumuzda halen bir çok profesyonel birliklerin çoğunda etkin bir şekilde 5.56 Nato mühimmatı kullanılmakta, 7.62 mm mühimmata dönmeye yönelik bir duyu mu yada çalışmaları nerden duydunuz ?
Acaba yeni üretilecek olan Milli Piyade Tüfeklerinin kalibrelerindenn dolayı mı bu yorumu yaptınız merak ettim doğrusu, Saygılar.

Alıntı

Envanterimde 97 üretimi 3 adet MKE G3 var. Yorulmamış fazla atım yapılmamış iyi durumdalar.
Ama Alman HK üretimi bir G3 ile MKE G3 ü karşılaştırdığınız zaman bu iş Beretta 92 - Yavuz 16 mukayesesi gibi kalıyor.

Alıntı

Mehmetçik isimli milli piyade tüfeği projesi hakkında benim duyduklarım da Sn.Mirgun ile örtüşüyor. H&K416 klonu olan Mehmetçik 1'den kullandığı 5,56mm nato mühimmatının yetersiz olarak raporlanması nedeniyle vazgeçildiği, 7,62 nato mühimmatı kullanan h&k417 klonu üzerinde çalışmaların sürdüğü söyleniyordu.

Bir wikipedia'da benden olsun Smile http://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet%C3%A...Cfe%C4%9Fi
Mkek'den başka bir izhat için; http://www.mkek.gov.tr/foTumHaberler.aspx?iKodHaber=144

Alıntı

(27-08-2012, 11:49 AM)Kaptan3436 demiş ki:
(27-08-2012, 11:34 AM)Mirgun demiş ki: Milli piyade tüfeği üretimi çalışması sürüyor, ne olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu, fakat dikkatimi askeriyenin, 5.56 olan mühimmatı daha sonra 7.62 ye çevirmesi çekmişti. Sanıyorum tüfek bu muhimmata göre üretiliyor. 7.62 nin etkisi konusunda belki farklı bir tespitleri vardır..

Sayın Mirgun,

Konuya biraz daha açıklık getirebilirmisiniz ? Ordumuzda halen bir çok profesyonel birliklerin çoğunda etkin bir şekilde 5.56 Nato mühimmatı kullanılmakta, 7.62 mm mühimmata dönmeye yönelik bir duyu mu yada çalışmaları nerden duydunuz ?
Acaba yeni üretilecek olan Milli Piyade Tüfeklerinin kalibrelerindenn dolayı mı bu yorumu yaptınız merak ettim doğrusu, Saygılar.

Daha önce de bir kez piyade tüfeği üretimin aşamaları yazmıştım, ilgili kurumun kendi faaliyet raporunda, projeye 5.56 olarak başlandığı, askeri kurumun isteği üzerine 7.62 olarak yeniden düzenlendiği, 2009 yılından itibaren de Kalekalıp ile bu tüfeğin üretimi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor..

Alıntı

(27-08-2012, 11:41 AM)Scream demiş ki: Bilmeyenler için : Bu bilgilerin kaynağı : wikipedia'dır.

Ulaşımı kolay olan bir siteden, bilinen bir silahın yanlış bilgilerini foruma taşımak ve bunu sürekli yapmak artık kabak tadı vermeye başladı.

Alıntı

........................................................

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi