Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tactical Pen
Sn xlcod3r,

İzmir'de görevli bir polis tanıdığım ile merakım üzerine yaptığımız sohbette bunun bir suç oluşturamayacağını ancak uçağa binerken yanıma alıp alamayacağımı bilemediğini söylemişti. Onun dediğine göre direkt kullanım amacı kesmek veya delmek olmadığı için polis uygulamalarında 6136 ile ilgili sorun çıkarmazmış. Çok detaya inecek olursak sıradan dolmakalemlerin bile rahatlıkla bir insana zarar verebildiğini, polisin ise aramalarında silah, bıçak, tornavida, kama v.b. kesici ve delici alet ile ateşli silahları dikkate aldığını iletti. Avukat forumdaşlarımız çok daha yetkin yorumlama yapabilirler ancak üretim ve pazarlama mantığı ile bakıldığında tactical kullanım özelliği eklenmiş bir kalem olduğundan mütevellit ana unsur ve görevi kalem olarak kabul edilmeli. Tactical özellikleri sadece yan unsurlar (mermi atabilme gibi özellikler eklenmediği veya içinden 15 cm'lik bir bıçak çıkmadığı sürece tahminimce Smile ). Yakın zamanda yeniden başlamayı düşündüğüm doğa yürüyüşü sevgimden dolayı birkaç adet edinmeyi planladığımdan dolayı umarım bu öğrendiğim durumlar dışında bir durum yoktur.

Saygılar,
Volkan

Alıntı

10 yıldır aikido çalışan ve siyah kuşak sahibi olarak, bu kalemler yakın dövüşte işe yarar, ancak pratik yapılmalı teknikleri daha önceden çalışılmalıdır; yoksa atak anında bocalarsınız, taktik kalemin kullanılmasıyla igili hiçbir şey aklınıza gelmez.

Alıntı

(24-08-2012, 02:49 PM)tsuba demiş ki: 10 yıldır aikido çalışan ve siyah kuşak sahibi olarak, bu kalemler yakın dövüşte işe yarar, ancak pratik yapılmalı teknikleri daha önceden çalışılmalıdır; yoksa atak anında bocalarsınız, taktik kalemin kullanılmasıyla igili hiçbir şey aklınıza gelmez.

Sn.tsuba;

Ne tarz bir yakın temastan bahsediyorsunuz?Ne kadar bir süre pratik yapılmalı bu kalemle bu tarz defansif savunma hareketleri uygulaya bilmek için?

Kötü adamın elinde bir şey yoksamı bu kalemle müdahale edilmeli?Yoksa boş veya dolu fark etmezmi?

Fark ederse kötü adamın daha sonradan kesici veya delici bir alet kullanmayacağını nerden bileceğiz?Eğer kullanırsa bu kalemle karşı tarafı temastan kesebilirmiyiz her hangi bir yara almadan?

Bunlarıda cevaplarsanız sevinirim.

Alıntı

Sn. Glock,
Bana sormadını ama, kendi düşüncelerim ile açıklayayım. Bu ve benzeri aletler, temasın kaçınılmaz olduğu anlar için gereklidir. Bahsettiğiniz gibi olayda mantık aramaya başlarsak, kısa ve net, kaybederiz.
İlk temas anında ne kadar çok hasar verip etkisizleştirirseniz, daha önce belirttiğiniz kaçma fırsatınız o kadar çabuk doğar. Bıçak tutan ele açacağınız 2cm. derinlikte yara, o eli ve bıçağı devre dışı bırakacaktır.

Rakibin elinde bıçak var, ben (eğer tek imkanım bu ise) kalem çekmeyim düşüncesi bence yenilgiyi peşinen kabul edip, teslim olmaktır.

saygılar.

Alıntı

(24-08-2012, 10:43 PM)Mercankaya demiş ki: Sn. Glock,
Bana sormadını ama, kendi düşüncelerim ile açıklayayım. Bu ve benzeri aletler, temasın kaçınılmaz olduğu anlar için gereklidir. Bahsettiğiniz gibi olayda mantık aramaya başlarsak, kısa ve net, kaybederiz.
İlk temas anında ne kadar çok hasar verip etkisizleştirirseniz, daha önce belirttiğiniz kaçma fırsatınız o kadar çabuk doğar. Bıçak tutan ele açacağınız 2cm. derinlikte yara, o eli ve bıçağı devre dışı bırakacaktır.

Rakibin elinde bıçak var, ben (eğer tek imkanım bu ise) kalem çekmeyim düşüncesi bence yenilgiyi peşinen kabul edip, teslim olmaktır.

saygılar.

Sn.Mercankaya;

Yaşanmış bir örnek vereyim,yakın bir abimiz Ülkemizde çok çeşitli yerlerde eğitim veren spor hayatı benden 10 sene fazla mesleği gereğide bu tarz eğitimler alıp veren bir kişi yolda giderken 2 serseri tarafından taciz ve saldırıya uğrar.

Kısa ve net özetleyecek olursam eğer ilk şahsı temastan düşürdükten sonra ikinciye yönelir ikinci teması kaybetmişken ilk serseri nerden çıkardığı belli olmayan çekici kafasına vurur,devamını anlatmayacağım ama hayatta kendisi.

16-17 yaşlarında bir madde bağımlısının bir SAT komandosunun canını aldığı acı olay hala hatıralarımızda.

Kendi başımdan geçen onlarca ve etrafımda ki profesyonel insanlardan dinlediğim gerçek olaylar bir yana.

Madde etkisinde bir insanın o maddenin etkisinde iken acı sınırının üst seviyede olduğunu ve bunun gibi sıkıntılı durumların ışında bu kalem faydadan çok zarar getirir.

Ben 18 senenin üstünde çok çeşitli sporları yapan ve çok çeşitli eğitimler veren bir insan olarak bunu savunma amaçlı kullanmam,ben kendime o kadar güvenmiyorum.

Ki ben böyleyim şöyleyim demeyi sevmeyen bir insanım ama burda bizi okuyan meraklı kitleyede doğruları söylemeyi kendimce bir borç biliyorum.

Bunun ışında ben bu tarz savunma araçlarının kullanılmasını da kimseye önermem neden derseniz eğer yarın bir gün başına bir şey gelir ve bu kaleme güvenirse sonuç muhtemelen kötü sonuçlanacağı için çok büyük üzüntüler yaşarım diye düşünüyorum.

Zira ben bunca senenin sonunda hala daha kendime güvenemezken çünkü opsiyonlar ve varyasyonlar gögüs gögüse muharebe de çok fazla ve değişken.Yapacağım en mantıklı hareket olabildiğince bölgemi koruyup kaçmayı tercih ederim kaçamyacağım yer kalana dek.

Kaleme karşı 30 cm lik kasatura çıkarsa vah ki ne vah efendim.Hele birde bu kadar ruhsatsız silah yaygınken.

O yüzden bol bol kaçalım kaçamayacak yer kalana kadar.

Bir kaç serseri için geleceğinizi karartıp sıkıntı yaşamaya değmez.

Kaçacak yer kalmadıysa,can tehlikesi söz konusuysa hiç kalemle uğraşmayın efendim kalibre türevlerini ve keski türevlerini olabildiğince kullanalım artık,çünkü yasalarımızda kendini müdafa et diyor,yanlışmıyım yoksa?Hukukçu Sn.Üyelerimiz düzeltsin hatam varsa bu kısımda.

Son bir ekleme coğu birim personellerine olabildiğince yakın temastan kaç temiz ve net şekilde hedefi düşür şeklinde yönlendirme yapılır,dünyanın coğu yerinde böyle.

Ama tabi ki ben bu ürünü savunmada çok etkili kullanırım,karşı tarafta keski vs de olsa sıkıntı çekmem diyenler varsa saygımız sonsuz,kişisel istek ve düşünceler asla tartışma konusu bile olamaz.

Benim amacım sadece tecrübe ile sabit konularda yardımcı olmaktır.

Sürçü lisan ettiysem affola.

Saygılar.

Alıntı

(24-08-2012, 03:20 PM)glock demiş ki:
(24-08-2012, 02:49 PM)tsuba demiş ki: 10 yıldır aikido çalışan ve siyah kuşak sahibi olarak, bu kalemler yakın dövüşte işe yarar, ancak pratik yapılmalı teknikleri daha önceden çalışılmalıdır; yoksa atak anında bocalarsınız, taktik kalemin kullanılmasıyla igili hiçbir şey aklınıza gelmez.

Sn.tsuba;

Ne tarz bir yakın temastan bahsediyorsunuz?Ne kadar bir süre pratik yapılmalı bu kalemle bu tarz defansif savunma hareketleri uygulaya bilmek için?

Kötü adamın elinde bir şey yoksamı bu kalemle müdahale edilmeli?Yoksa boş veya dolu fark etmezmi?

Fark ederse kötü adamın daha sonradan kesici veya delici bir alet kullanmayacağını nerden bileceğiz?Eğer kullanırsa bu kalemle karşı tarafı temastan kesebilirmiyiz her hangi bir yara almadan?

Yakın temas, her türlü kavga ve boğuşmadır. Bence haftada 2 kez en az 1 yıl pratik yapılmalı.

Kötü adamın elinde şişe, sopa gibi aletler varsa kullanılabilir. Kesici aletlere karşı kendizi korumak için en az 5 yıl, ateşli sailahlara karşı 20 yıl aralıksız bir savaş sanatı çalışılmalı.

Gerekli süreleri hakkıyla antreman yaparak geçirirseniz sonradan bıçak çekmiş önemli değil.

Alıntı

Sn. Glock,
karşıt görüşler olmalı ki, doğruyu bulalım. Yalnız gözden kaçırdığınız bir nokta var;
eğer temas kaçınılmazsa, rakip silahlı ise, son çare olarak (üzerinizde başka bir silah yoksa) değil kalem taş, sopa, cam vs. her şey kullanılmalıdır tezini savunuyorum.

Bunları okuyan meraklı kitleye "bu kalem ile dağları delersiniz" demiyorum, lakin son çare olarak iş görür diyorum. Belirttiğiniz gibi bir çok farklı varyasyon var. bunlardan birisi de "gizli silah" ile yapılan saldırı/savunmadır.

Sizin kadar olmasa da, bir süre bende spor yaptım. Görüş ve tecrübelerinize saygı duyuyorum.

Saygılar.

Alıntı

(25-08-2012, 12:40 AM)Mercankaya demiş ki: Sn. Glock,
karşıt görüşler olmalı ki, doğruyu bulalım. Yalnız gözden kaçırdığınız bir nokta var;
eğer temas kaçınılmazsa, rakip silahlı ise, son çare olarak (üzerinizde başka bir silah yoksa) değil kalem taş, sopa, cam vs. her şey kullanılmalıdır tezini savunuyorum.

Bunları okuyan meraklı kitleye "bu kalem ile dağları delersiniz" demiyorum, lakin son çare olarak iş görür diyorum. Belirttiğiniz gibi bir çok farklı varyasyon var. bunlardan birisi de "gizli silah" ile yapılan saldırı/savunmadır.

Sizin kadar olmasa da, bir süre bende spor yaptım. Görüş ve tecrübelerinize saygı duyuyorum.

Saygılar.

Efendim o noktayı hiç kaçırmadım aslında hatta özellikle belirttim çeşitli kalibreler ve keskiler şeklinde.

6136 uygun herkes keski taşıyabilir,oldu ki taşıyamadınız can hali durumlarında anahtar,tırnaklarınız,parmaklarınız,yumruğunuz,dirseğiniz,şise,bardak,fener taşıyorsanız fener aklınıza ne gelirse ve elinize ne geçerse kullanmalısınız çünkü artık son nokta,can dönüşü olmayan yol.(Örnekler çoğaltılabilir hepsini yazmaya gerek görmedim)

Saygılar,selamlar.

(25-08-2012, 12:38 AM)tsuba demiş ki:
(24-08-2012, 03:20 PM)glock demiş ki:

Sn.tsuba;

Yakın temas, her türlü kavga ve boğuşmadır. Bence haftada 2 kez en az 1 yıl pratik yapılmalı.

Kötü adamın elinde şişe, sopa gibi aletler varsa kullanılabilir. Kesici aletlere karşı kendizi korumak için en az 5 yıl, ateşli sailahlara karşı 20 yıl aralıksız bir savaş sanatı çalışılmalı.

Gerekli süreleri hakkıyla antreman yaparak geçirirseniz sonradan bıçak çekmiş önemli değil.

Sn.tsuba;

Silah,bıçak vs çeken şahısta eğitimliyse napacağız?

20 seneden sonra ateşli silahlara karşı koyabilecek kimseyi tanımadım 50 yaşının üstünde insanlar tanıyorum her türlü sıcak temas görmüş kişiler,bunların şehir efsanesi olduğunu söylüyorlar.

Silahlı birine sıcak temas halinde müdahale Allah korusun hele ki şartlar onun lehine ise aman aman diyelim.

Bıçağa değinmeyeceğim bile.

Bir ucu kaçarsa dönüşü olmayan yollar.

Neyse daha fazla yazıp göz ve zihin yorgunluğuna sebep olmayayım benden bu kadar.

Saygılar.

Alıntı

Efendim bende kendi görüşümü belirtmek istiyorum. Bu güne kadar elinde ateşli silah olan bir kişiye karşı koyan bir insan görmedim, duymadım, bilmiyorum.Big Grin Bence böyle bir şey olamaz... Sadece filmlerde olur...
Yada böyle bir şeyin olması için, tabancayı tutan insanın, uykulu, dalgın, aşırı acemi, salak, soğukkanlı olmayan, korkak, bir insan olması lazım...

Alıntı

(25-08-2012, 04:36 AM)Scream demiş ki: Efendim bende kendi görüşümü belirtmek istiyorum. Bu güne kadar elinde ateşli silah olan bir kişiye karşı koyan bir insan görmedim, duymadım, bilmiyorum.Big Grin Bence böyle bir şey olamaz... Sadece filmlerde olur...
Yada böyle bir şeyin olması için, tabancayı tutan insanın, uykulu, dalgın, aşırı acemi, salak, soğukkanlı olmayan, korkak, bir insan olması lazım...

Benim bir arkadaşım böylesine bir delikanlılık yaptı aldığı kurşunlardan biri halen omurgasında durmaktadır.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi