Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UZUN MESAFE ATICILIĞINA İLK ADIM...
Strelok Google Play'de mevcut ücretsiz versiyonu bile gayet kullanışlı,kayıt özelliğiyle benim ihtiyaçlarımı karşılıyor.Şimdilik hedef mesafem,belkide elimdeki tüfekle maksimum mesafem olan 600 metreye kadar işimi görecektir.Açı ölçen bir mesafe ölçerim var buna bir de kronograf ve Kestrel 2500 ekledik mi bu mesafe için sanırım iş benim atıcılığıma kalıyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Konuyu başından sonuna keyifle okudum. Konu Uzun Mesafe atıcılığına (UMA) giriş de, mil-rad, MOA, coriolus, hatve, artı kıl, rüzgar vs... derken, girişi böyleyse çıkışı yok galiba dedirtti.

Cehaletimi mazur görün, merakımdan soruyorum; hedefe atış yapmadan dürbünde klik ayarlamaları yaptınız, ayarlar değişti, düzeltmeler aklınızda kalmadı. Başka bir hedefe geçince durum ne olacak? Dürbün tekrar nasıl ayarlanacak merak ettim açıkcası.

Ustalar herhalde mazur görür

Saygılar

Alıntı

(08-11-2016, 09:42 AM)Sabri demiş ki: Cehaletimi mazur görün, merakımdan soruyorum; hedefe atış yapmadan dürbünde klik ayarlamaları yaptınız, ayarlar değişti, düzeltmeler aklınızda kalmadı. Başka bir hedefe geçince durum ne olacak? Dürbün tekrar nasıl ayarlanacak merak ettim açıkcası.

'' Zero Stop '' özelliği olan bir dürbün alınacak...

Veya bizim gibi '' Dinazourus Staylah '' klik kaydı tutulacak... Smile

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
cemyl23, Sabri, kut4, blueokkes, ardenne, xlcod3r
(07-11-2016, 10:00 PM)harun demiş ki:
(07-11-2016, 09:33 PM)cemyl23 demiş ki: Teşekkür ederim Harun bey. Bu arada Kestrel'in başka modellerin ide getirmeyi düşünüyor musunuz ?

Bu hafta sipariş verdik.

Daha ucuz 2500 modeli geliyor. Temel hava bilgisi veriyor.

5000 modeli geliyor. Bu model de elimizdeki balistik hesaplama yapanlara göre daha düşük fiyatlı. Link özelliği var. Bushnell Elite 1 mile ARC serisinin Link özelliği olanlarla haberleşebiliyor.

Sayın cemyl23,

Yukarıda bahsettiğim Kestrel modellerii envantere girdi. Model seçerken, tamamen atıcıları düşündüm. Bir model 2500NV, en temel hava bilgilerini alabiliyorsunuz ve hesaplı. Bundan düşük modelinde hesaplama için yeterli bilgiyi alamıyor olursunuz. Diğeri 5000 LiNK. Daha detaylı hava bilgisi alabiliyorsunuz. Mobil application ile Bluetooth, veya USB ile bilgisayarınıza bilgi aktarımı yapabiliyor. İçinde balistik program olmadığı için fiyatı neredeyse yarı yarıya düşük.

http://www.tac87.com/KESTREL-N-K,LA_169-...bels=169-3

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, S@riyerli, ardenne, cemyl23
(06-11-2016, 07:00 PM)cemyl23 demiş ki: RWS 165 gr Bc değeri 0.329 , G1 ve G7 ile yaptığım hesaplamalar arasında ciddi fark var.Üreticinin sitesinde bu konuyla ilgili bir bilgi yok. Sn.aseyhan'ın verdiği link dışında internette bir kaç yabancı kaynağa daha baktım ancak ben kesin bir kanıya varamadım.

Sn cemyl23,

165 gr RWS KS av cekirdeğinin BC değerini G1 cinsinden 0.329 olarak alıp güvenle balistik programlarınızda kullanabilirsiniz.
G7 sınıfında 0.329 değeri .30 cal cekirdekler için 200grain üstü match cekirdek seviyelerinde bile az rastlanan oldukça yüksek bir değer, RWS'de bu değere sahip hassas bir muhimmat 338 kalibrede bile henüz yok.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
S@riyerli, cemyl23, harun
Teşekkür ederim sn.ardenne haftasonu programı G1 ile kullandım,tüfeğimi tekrardan 100 metreye sıfırlayıp ardından 400 metreye 40cmx40cm levhaya atışlarımı yaptım,dış ortam değişmediği için ve hava da rüzgarsız olunca program gayet doğru hesaplamalar yaptı.Bu arada BC'si 0.54 olan(MKE'nin beyanı bu) MKE nin ürettiği namı diğer G3 mermileride G1 hesaplamasıyla doğru sonuçlar verdi.
Harun bey sizede teşekkür ederim,şimdilik tercihimi 2500 den yana kullanacağım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(13-11-2016, 11:31 PM)cemyl23 demiş ki: BC'si 0.54 olan (MKE'nin beyanı bu) MKE nin ürettiği namı diğer G3 mermileri... 

Big Grin Big Grin Big Grin
Bol kepçe lokantası... 
Yakında 0,99 BC 5.56 üretecekler.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
wrx, lupus, Sabri, blueokkes
Bir düzeltme yapayım ben MKE'nin böyle bir bilgiyi yayınlayacağını düşünmediğimden programa winchester 147 gr FMJ mühimmatın BC si olan 0.415 'i girmiştim.Gerçi 400 metrede iki değer arasında 8 cm oynuyor benim hedefte böyle hataları kaldıracak büyüklükte ama gene de yanlış bilgi paylaşmış olmayayayım.

Alıntı

Sn cemyl23,

MKE'yi en azından muhimmat kalitesi olarak fazla aşağılamaya hakkımız olmadığını düşünüyorum.
ABD de ZQI adı altında mermi sattığından beri makine parkına yaptığı yatırımın karşılığını muhimmat kalitesinde ciddi bir artış olarak yakalamış durumda.

Gerek 5,56x45mm 62gr FMJ m855, gerek 7.62x51 147 Gr Nato muhimmat olsun, her 2 muhimmatı söküp baktığınızda çekirdek ve barut gramajlarında ciddi bir farklılık olmadığını söyleyen çok atıcı biliyorum. Kovanın uc kısmının ısıtılarak sertleştirilmesi ile boğaz basıncının arttırılmasına yönelik annealing işlemini her 2 kalibre için rutin yapıyorlar. Kurşun üzerine bakır kaplaması oldukça kaliteli ve homojen.

PÖH'te 14.5" namluya sahip Colt M4-Sig 516 ile yapılan testlerde namlu çıkış hızları 865+/- 10m/sn civarında diye hatırlıyorum ki, serpme amaclı ucuz, genel maksat (precision olmayan) askeri bir muhimmat için oldukca kabul edilebilir stabil bir hız, hele hele zamanında aynı kovana 2 cekirdek basıp sattığı söylenen bir yurdum fabrikası olduğunu düşünürseniz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cemyl23
(15-11-2016, 12:38 AM)ardenne demiş ki: MKE'yi en azından muhimmat kalitesi olarak fazla aşağılamaya hakkımız olmadığını düşünüyorum.
ABD de ZQI adı altında mermi sattığından beri makine parkına yaptığı yatırımın karşılığını muhimmat kalitesinde ciddi bir artış olarak yakalamış durumda.

Gerek 5,56x45mm 62gr FMJ m855, gerek 7.62x51 147 Gr Nato muhimmat olsun, her 2 muhimmatı söküp baktığınızda çekirdek ve barut gramajlarında ciddi bir farklılık olmadığını söyleyen çok atıcı biliyorum. Kovanın uc kısmının ısıtılarak sertleştirilmesi ile boğaz basıncının arttırılmasına yönelik annealing işlemini her 2 kalibre için rutin yapıyorlar. Kurşun üzerine bakır kaplaması oldukça kaliteli ve homojen.

PÖH'te 14.5" namluya sahip Colt M4-Sig 516 ile yapılan testlerde namlu çıkış hızları 865+/- 10m/sn civarında diye hatırlıyorum ki, serpme amaclı ucuz, genel maksat (precision olmayan) askeri bir muhimmat için oldukca kabul edilebilir stabil bir hız, hele hele zamanında aynı kovana 2 cekirdek basıp sattığı söylenen bir yurdum fabrikası olduğunu düşünürseniz.

Sayın ardenne,

MKE mermi üretimi için kovan, çekirdek, kapsül, barut ihalesi açtığı ve İhale Kanunu'na uygun alım yaptığı sürece mermi kalitesindeki iyileşme sürekli olamaz. Tesadüf birkaç sefer iyi barut, fişek, kapsül alır, mermiler iyi çıkar. Yarın ihaleyi alan kötü, karışık barut verir (Fişeksan da kabul edip alır); kapsüller sert çıkar, patlamaz, patlatmaz mermiler sapıtmaya başlar. 

Ellerindeki makina parkı kötü değil, Fişeksan yeni makinalar aldı. Yurt dışından çok ihale aldı, yurt içine zamanında mal veremiyor. Ancak bu işle uzağından dahi ilgilenmiş biri, tedarik edilen malzemelerin lottan lota farklılık göstermesinin sonuçlarının bilir. Bu yılki üretim için güzel sonuç çıkmıştır. 5-10 sene üst üste aynı sonuç çıkıyorsa, o zaman istikrar var demektir. Önemli olan 865 +/- 10 m/sn'yi her zaman sağlamaktır. BC 0,55 olmasın, 0,35 olsun ama hep 0,35 olsun.

Bir de, ABD tedariklerinde ve/veya oradaki bayi ile sorunlar var diye duymuştum. Şimdi ne durumda bilemiyorum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
cemyl23, blueokkes, xlcod3r

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi