Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UZUN MESAFE ATICILIĞINA İLK ADIM...
Bu tip marifetleri olan saatler haliyle biraz kaba oluyorlar. Bir yere tırmanırken bileğiniz büküldüğünde elinize feci baskı yapıyorlar. Birde giydiğiniz montun ya da eldivenin bilek kısmı darsa bunları giyip çıkarma da zor oluyor. Silva'nın rüzgar ve nem ölçen cihazını aldım. Alette rüzgar ve nem dışında saatlerde olan tüm özellikler var. Artık saat takmıyorum, çokta hafif olan bu aleti atıyorum bir yerime, lazım olunca çıkarıp kullanıyorum.
Gidişat konusunda size katılıyorum. Artık yanımda tripodu, ikinci çantayı, ıvırı zıvırı taşıyacak adamım yoksa dağa çıkamam heralde...

Alıntı

Sn. bezoaribex, saat deneyiminiz konusunda haklısınız. Normal günlük yaşantımda dahi kol saati kullanmıyorum aslında. Cep telefonu
bu ihtiyacı karşılıyor..Ama dediğim gibi üzerimizde o kadar alet edevat olmaya başladı ki, dağda dinlenip dürbün attığımız noktalardan hareket ederken, durup biraz düşünüyorum,,inşallah birşey unutmadım diye. En hoşlanmadığım durumlardan biride dağda unutulan malzeme için geri dönmek.
Kullandığınız Silva marka ürünü de araştıracağım, teşekkür ederim.

Alıntı

Kestrel'in uzerinde balistik bilgisayar olan bir modeli cikti. En azindan computer ve hava istasyonunu birlestiriyor.

Alıntı

Efendim ruzgar cok enteresan bir konu. Ben eski bir windsurfcu oldugum icin ruzgari yillardir takip ederim. Dallarin kipirdamasindan, denizin uzerindeki saganak dedigimiz cirpintilara kadar ruzgari gozle okuyabilmek, bu aletlerden cok daha faydalidir. Ruzgar, mermiye, ucusu boyunca homojen bir kuvvet uygulamayacaktir. Yer yuzunde karsilastigi engellere gore kesik kesik gelecek, bazen duracak, bazen tekrar esecek, bazen de yonunu degistirecektir. O yuzden sizin atis noktasinda aldiginiz deger ile merminin ucus suresince alacagi etki surekli degisecektir.
Ben atisa cikmadan once genel hava durumu raporu alip uc asagi bes yukari ruzgarin hizini ogreniyorum, ondan sonrasini beynimin etraftan topladigi degerlere gore yorumlamasina musade ediyorum. Ruzgar olcere guvenmektense bu sekilde atis yapmak cok daha zevkli oluyor.Smile

(18-08-2012, 07:38 PM)ilksurfer demiş ki: Alet olmadan ruzgari okuyabilmek icin Beaufort Rüzgâr Şiddeti Skalasından da bahsetmek gerek.

Wikipedia'dan alintidir:

Sir Kaptan Francis Beaufort tarafından bulunmuş olan ve gemicilikte rüzgâr ve deniz durumunu görsel müşahedelere göre belirlemeye çalışan skaladır. Bofor skalası diye okunur.
Skala rüzgâr hızını ölçebilen mekanik anemometrelerin geliştirilmesiyle birlikte önemini yitirmesine rağmen hava tahminciler ve gemiciler tarafından hâlâ bilinmekte ve deniz raporlarında kullanılmaktadır.
Rüzgârların şiddeti, Beaufort ölçeğinden yararlanılarak tahmin edilir. Bu ölçeği İngiliz Amiral Sir Francis Beaufort (1774-1857) savaş gemilerinde kullanılması amacıyla geliştirmiştir. Son yıllarda olağanüstü derecede güçlü rüzgârlar da tabloya alınmış ve bunlar 13'ten 17'ye kadar numaralandırılmıştır. Bu ölçekteki Beaufort sayısı ve ortalama rüzgâr hızı uluslararası değerlerdir; ama rüzgârların adı ve tanımlanan belirtileri ülkeden ülkeye değişebilir.
Hareket halindeki bir hava kütlesi, yere sürtündüğü yerlerde yavaşlar ve bu nedenle yüzeye yakın kesimlerde rüzgâr daha yavaş eser. Rüzgârın hızı yerden 10 metre yüksekte ölçülür. Denizin yüzeyi yere oranla daha düzgün olduğundan, denizlerin üzerinde rüzgâr hızı karalardaki gibi yüksekliğe bağlı olarak hızla artmaz. Rüzgâr hızının yükseklikle birlikte artması, yerden yaklaşık 500 metre yükseğe kadar sürer.
Beaufort Rüzgâr skalası
No. Adlandırma Karadaki durum
1 Sakin Dumanlar dikine yükselir.
2 Hafif Rüzgâr Dumanlar meyilli yükselir.
3 Latif Rüzgâr Rüzgâr yüzde hissedilir, yapraklar sallanır ve hışıldar.
4 Mutedil Rüzgâr Yapraklar ve bayraklar devamlı sallanır. Su yüzeylerinde kırışıklık olur.
5 Fırışka Rüzgâr Yapraklı küçük dallar sallanır. Bayraklar düz durur. Durgun sularda dalgalar. Rüzgâr yürüyen insanları rahatsız eder.
6 Kuvvetli Rüzgâr Büyük dallar sallanır.Telgraf telleri ve saçaklar ses verir. Sularda köpüklü dalgalar belirir. Şemsiyeler güç kullanılır.
7 Mutedil Fırtına Bütün ağaçlar sallanır. Rüzgâra karşı güçlükle yürünür.
8 Fırtına Ağaçların ince dalları kırılır. Rüzgâra karşı yürümek imkânsızlaşır.
9 Kuvvetli Fırtına Bazı binalarda hasarlar olur. Baca kapakları sökülür, kiremitler uçar.
10 Büyük Fırtına Ağaçları köklerinden söker, binalarda büyük hasar oluşur.
11 Bora Yaptığı hasar çok geniştir. Karada pek rastlanmaz. Ardından bereketli yağmurlar getirir.
12 Kasırga Büyük ve müthiş tahribat yapar. Daha çok ekvatoral bölgelerde rastlanır.

Sahaya dikeceginiz bir bayrak ruzgar hizi ve yonunu tahmin etmenizde buyuk kolaylik saglayacaktir:
[Resim: f0023-01.jpg]

(18-08-2012, 07:42 PM)ilksurfer demiş ki: Ayrica uzun mesafe aticilari durbunden gorunen Serap (Mirage) sayesinde de ruzgar hizini okuyabilmelidirler. Bunun icin de asagidaki semayi kullanabilirsiniz.

[Resim: Fig3-21.gif]

1:22 den itibaren serap tanimi ve nasil okunacagi anlatiliyor.

3-5 mil! soldan saga, ruzgar / serap ornegi:

Alıntı

Sn. ilksurfer çok önemli bir konuya parmak basmış. Rüzgar yönünü belirleme ve etki değer oranını bilmek de her zaman iyidir. Sadece optik atıcıya değil, mekanik gez ile atış yapanlara da lazım olan bilgilerdir. Vadi atışında, boyun kıstak gibi arazi yapılarında rüzgar stabil olmayacaktır. Rüzgarın hesaplanması filan artık hikaye olmuş. İ pad lere yüklenen balistik programlar neredeyse al at diyor. Bir tetik çekmedikleri kaldı. Ama sorun şu. Ya pil biterse? Makine bozulursa? Mermi yoluna etki eden faktörleri bilmek ve hesaplamak klasik yöntem ile kağıt kalem kullanarak her zaman seçtiğim yöntemdir. Optiği öğrenmek isteyen yakınlarım, hala kendilerine verdiğim meseleleri kağıt kalem ile hesaplamaya ve cevabı bulmaya çalışır. Bu bir sorunla karşılaşıldığında pratik çözümler ve hesaplamalar yapmayı geliştirir. Düzeltme ve bastırma atışı ( Ecnebiler Hold Over diye adlandırıyorlar bildiğim kadarı ile) her zaman atıcının en iyi bilmesi gereken konulardan birisidir.

Rüzgarın ne zaman tam değerde olduğu, ne zaman yarım değerde etki ettiği, etkisiz olduğu yerler hep bilinmelidir. Bir teke vuracağız, matematik yada Fizik doktoru olmak mı lazım diyebilecekler ise kendi silahlarının çaplarına göre mermi yoluna etki eden her durumu göz önüne alarak kartex hazırlayıp onu kullanabilir. 1000 metreden teke vuran değerli avcı arkadaşlar zaten bu konuları biliyorlardır ama bu işe gönül verip yeni başlayanların dikkatle öğrenmesi gereken konular bunlar.

İyi günler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. İlksurfer ve Sn. xlcod3r...Dijital aletler ile rüzgar ölçümünü bir kenara bırakırsak..Sadece Barometre, ısı, nem ve rakım ölçümleri için ne tür cihaz veya yöntemler kullanıyorsunuz acaba? Kestrel veya Silva'nın rüzgar ölçer özelliğine bu durumda ihtiyaç kalmıyor..Ama benim bildiğim balistik programlar, diğer atmosferik şartların değerini istiyor.

Alıntı

Sn. markhor, nem hariç diğer faktörleri ( Barometre, ısı ve rakım ) ölçen bir kol saatim var. Balistik program kullanmıyorum. Kartex kullanmaktayım. Ancak ortam bilgileri gene de lazım oluyor. Öte yandan benim en dikkat ettiğim faktör, rüzgar faktörüdür.
İyi günler.

Alıntı

Rüzgar varsa neyle ölçersen ölç, mesafe de biraz uzaksa isabet Allah'a kalmış.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Güneş kaybolunca mesafe ölçerin azizliğine uğradım. Hedefin en yakınında ölçebildiğim mesafe 500 yard idi. 50 metre ilave ederek 500 metre tahmin ettim ama yine yanılmışım. Demek ki Üstadın dediği gibi elektronik ölçüm sistemlerine bel bağlamamak lazımmış. Hedefin ebatlarını net bilseydim mesafeyi ölçmek kolay olacaktı.

5 atış yaptım. Alttaki 5 nokta. Biri sağa kaçmasaydı güzel olacaktı.
[Resim: IMG_1832_zpsa997ac92.jpg]

500 metre de vuruş noktasını net şekilde görebiliyorum. Nightforce'un yakınlaştırması çok işe yarıyor. "Yıldızları mı seyredeceksin" diyenlere duyrulur.

[Resim: IMG_1831_zps6326bc5d.jpg]

Bu arada gong target ile çalışmak çok keyifli. Kağıt hedef bitmiştir benim için. Taşıması zahmetli olmasa bir problem kalmayacak. Dikkatimi çeken bir diğer husus 10 mm levhanın nerdeyse delinme noktasına geldiği. Bu hedefi ilk yaptırdığımda tabanca ile denemiştim iz bile yapmamıştı.

Alıntı

(05-02-2013, 11:49 AM)Yavuzhan demiş ki: Bu arada gong target ile çalışmak çok keyifli. Kağıt hedef bitmiştir benim için.

Sn.Yavuzhan, bakıyorum teneke çalma işi sizi de sarmış...Smile

Neyle atış yaparsanız yapın, gong hedeflerin tınısının verdiği keyif bir başka...

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi