Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UZUN MESAFE ATICILIĞINA İLK ADIM...
Bu sayfadaki yazılardan tespit ettiğim bir durum var. Anlayabildiğim kadarıyla "uzun mesafe" kavramıyla ilgili bir sonunumuz var.

Burada atış ve sıfırlama örneklemesi gördüğümüz mesafelerin, yani 100-250 metreler arası mesafelerin "uzun"lukla alakası yok. 0-50 metre arası kullanılan ifade genelde CQB (Close Quarters Battle) oldu. 100-400 metreler arası ise standart tüfek menzili kabul edilebilir. Uzun mesafe atıcılığı denildiğinde hele şöyle bir 500-2000 metrelere uzayalım Beyler! Belli ki bazı arkadaşlar tabanca fazla haşır-neşir olmuşlar, menzilin uzunu konusunda fikir kaçmış... Wink

Hal böyle iken, şu Amerikan eziyeti 5.56 mühimmatın da uzun mesafe atıcılığı forumunda yeri olmaz. Bu mühimmatı, yine bir başka Amerikan cazibesi AR-15/M16/M4 ile birlikte farklı bir başlık altında inceleyebiliriz. Hatta konu başlığı olarak "The Greatest Joke of the Century" kullanabiliriz.

Sayın xlcod3r'ın yazdığı gibi, sıfırlama mesafelerinde, 22LR'nin bir gömlek üstü mühimmatla ve de hele optikle 5 cm dışı gruplamalar yapıyorsak, tüfekten dürbünü söküp, bugüne kadar okuduğumuz herşeyi unutup;
- atış duruşu,
- tüfek tutuşu,
- nefes tekniği,
- tetik çekiş tekniği,
konularını iyice anlayıp, tüfeğin gez-arpacığı ile atışlara başlamak gerekir. (Tüfek ile Atış Teknikleri - 101)

İlk 1000 atışta tüfeğe alışalım, en az 1000 atış iron sight gruplamasını düzeltelim, birkaç bin atış da yan rüzgarli, yüksek-alçak hedeflere çalışalıp pişelim, ondan sonra görüşelim. No pain, no gain...

Alıntı

Sn. Harun elestirilerinizi anlayabiliyorum ama benim 5.56m muhimmatla bir SIKINtim yok. Dedigim gibi asil SIKINTI sifirlama ayarlariyla bu da zaman icinde cozulecek bir sey. Onun disinda verdiginiz calisma path'i dogru olabilir ancak ben sirasiyla 2013 yili icerisinde rifle 1, close quarter combat, tactical rifle, precision rifle 1 ve 2 egitimlerini bitirmeyi planladigimdan ve bu gorece cabuk bir surece yayilacagindan bu egitimlere hazirlik acisindan standart nisangah ve optikli atis talimlerini esgudumlu surdurmeyi planliyorum. Yani simdilik durbunlu atistan vazgecmeyi dusunmuyorum. Mevcut gruplandirmalaraima ise cok takilmiyorum acikcasi, dedigim gibi yeni bir tufek kullanicisiyim ama her gecen gun daha iyi sonuclar aldigimi soyleyebilirim. No pain no gain + Learning by Doing.

Saygilar.

Alıntı

Sn Musketeer,

Siz Sn Harun'a bakmayin. Kendisi, bahsettigi atislari, ses hizinin uzerinde giderken yapabildigi icin hepimizi kendi ayarinda zannediyor. Big Grin

Alıntı

Efendim estafurullah, Sn ilksurfer işin şakasında. Yukarıdaki yazıyı yazmamın nedeni şudur:

Forumun her köşesine birşeyler yazabilirsiniz, ama ciddi bilgi aktarmaya yönelik konulara yazı yazanların, bu konuda gerçekten bilgi ve deneyim sahibi ehil kişiler olmaları ya da bir başka uzmanın/uzmanların yazılarını tercüme ediyor veya derliyor olması gerekir. Bunun dışında vereceğiniz bilgilerin yanlış olması durumunda, aktarmayı ümit ettiğiniz yarardan daha çok zararınınız olur. Benzer durumlar için daha önce forumda bir başlık açmıştık. Yanılmıyorsam konu başlığı "Bilginiz mi var, fikriniz mi var?" şeklinde idi...

Özetle, net ve doğru bilgi aktaracak durumda ve tecrübede olmayan arkadaşların paylaşım yapmasına gerek yok. Benim bilgim bu konuda ancak dürbün montajının yapılmasına yetti, onu yazdım. Üstü benim için ahkam kesmek olurdu. Umarım meramımı anlatabildim. Undecided

Alıntı

Sn harun,

Sanirim aramizda bir iletisim eksikligi var ve ben bunun sizin "yapiciliktan uzak" elestiri tarzinizla ilintili oldugugunu dusunuyorum. Oncelikle amacim, sizin bunu nasil ele aldiginizdan bagimsiz olarak, hic bir sekilde bu konu basliginda veya baskasina kisaca bu forumda birilerine bir sey "ogretmek" degil. Ben buna kisaca, "tecrube paylasimi" diyorum. Tabii bazi kimselere kendi alanimda ogretecegim seyler olabilir ama silah ve aticilik alaninda boyle bir iddiam olmadigimi cesitli mesajlarim vasitasiyla defaten altini cizmeme ragmen siz bunu bu sekilde algiyorsaniz acikcasi bundan fazla yapabilecegim bir sey yok.

Ikincisi de tecrubelerimi aktarirken siz ya da bir baskasindan, tabii forum kurallarina uydugum surece, selahiyet almak zorunda oldugumu sanmiyorum. Buraya uye oldugumdan beri basta sn ilksurfer, sn. lupus , sn xlcod3r olmak uzere moderatorlerden ve diger bazi tecrubeli uyelerden oldukca fazla sey ogrendigimi soyleyebilirim. Hatta sn uyelerin fikirlerini o derece dikkat aldim ki, onlarin tavsiyeleriyle silah satin aldim. Sadece durbun konusundaki tavsiyeleri dinlemedim ki onda da temel gerekcem maddi idi.

Kisaca karsilikli bir etkilesim icinde guzel paylasimlarda bulundugumuzu dusunuyorum. Ama sizin su konu basligi altindaki tarzinizin, acik soylemek gerekirse, elestiri sinirlari otesinde ve yapici olmaktan uzak oldugunu dusunuyorum. Dolayisiyla bunlari dikkate almak gibi bir zorunlulugum heralde yoktur. Yanlis oldugunu dusundugunuz bir sey varsa konusulur, tartisilr, sn xlcod3r 'in yaptigi gibi "boyle degil, soyle olmali" denir, ama bunun otesindeki dayatmaci ve kucuk gorucu tavirlari kabullenmem acikcasi pek mumkun degil.

Son olarak da, kendi atis tecrubelerimi paylasmanin nasil bir zarar getirecegini de acikcasi anlayabilmis degilim zira ben kimseye "bu dogrudur, boyle yapin" demiyorum konuya "boyle yaptim, boyle oldu" seklinde yaklasiyorum.

Siz kendinizce en dogru tekniklerle yaptiginiz atislari istediginiz gibi paylasiniz, heralde buna da kimsenin diyecek bir lafi olmayacaktir.

Saygilar.

Alıntı

Sn Musketeer,

Sn Harun uye oldugundan beri kotu niyetli hic bir yazi yazmamistir. Yanlis anladiginizi dusunuyorum.

Bu tarz referans niteliginde konularda mumkun oldugunca tecrubeden ziyade faydali bilgiler paylasilirsa daha iyi olacagi konusuna ben de katiliyorum.

Tesekkurler.

Alıntı

Sayın Musketeer,

Benim yapıcı eleştiri yapmak gibi bir gayretim yok. Alenen ve yapıcılıktan uzak eleştiriyorum.

Açıkça yazdım ki:
Öğretici olunmaya çalışan bir konuya sadece bilenler ve doğruları yazsın, bir şekilde ansiklopedik bilgi kaynağı olsun. Diğer konulara zaten herkez gibi çala kalem istediğinizi yazabiliyorsunuz. Tecrübe paylaşımı diyorsunuz. Ben de gerçek bir tecrübeniz olduğunda paylaşırsınız diyorum.

Bir konu da sulanmadan gitsin demiştim ama sonuçta bu da mümkün olmadı...

Alıntı

(27-10-2012, 03:57 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Musketeer,

Sn Harun uye oldugundan beri kotu niyetli hic bir yazi yazmamistir. Yanlis anladiginizi dusunuyorum.

Bu tarz referans niteliginde konularda mumkun oldugunca tecrubeden ziyade faydali bilgiler paylasilirsa daha iyi olacagi konusuna ben de katiliyorum.

Tesekkurler.

Sn. ilksurfer, benim yaklasimim iyi niyet/kotu niyet dogrultusunda degil. Bu konuda zaten bir suphem yok. Elestirilerin yapici olup olmamasi konusunda. Sanirim sn. harun da kendi elestirilerinin yapici olmasi gerektigini dusunmuyor, olabilir bu da bir gorustur. Tabii herkesin kabul etmek zorunda oldugu bir gorus degil.

Tecrube aktarimi konusuna gelince, bu guzel konuyu baslatan sn yavuzhan kendisi demis ki;

(18-08-2012, 09:19 PM)Yavuzhan demiş ki: Üstad nacizane tavsiyem bu uğraşın kenarından geçmiş, tecrübe ve birikimleri ile herkese faydası olacak kıyemetleri üyelerimizin de fikirlerini alarak onlarında yardımları ile çeviriye dayalı olmayan, doğrudan tecrübelerin paylaşıldığı bir başlık çok daha keyifli olur.

Saygılar.

Acikcasi sn yavuzhan'in bu cumlesini okuduktan sonra, ve de bu ugrasta usta olmasa da "kenarindan gecmis" biri olarak kendi tecrubelerimi aktarmak ve bu sekilde basligi daha keyifli kilmaya calistim.

Turkiye kosullari dusunuldugunde uyelerin ezici cogunlugunun uzun mesafe aticiliginda kullanan tufekleri kullanma imkanlarinin da olmadigini dusunerek paylasimlarimin faydali olacagini dusunmustum. Sonucta kimse bu isi dogustan ogrenmiyor, o ya da bu sekilde bu isle ugrasan herkes benim gectigim yollardan gecti ya da gececek.

Saygilar.

Alıntı

Sn.muskeeter, dil bilgisini güzel kullanmanızdan ve akıcı anlatımınızdan dolayı yazınızı zevkle okudum. Fakat diğer okuduğum yazılardan da; uzak mesafe atıcılığı ile kast edilenin sizin paylaşımla pek ilgisi olmadığını, tecrübe derken de daha çok, uzak mesafe atıcılığı konusunda tecrübeli üyelerin kast edildiği sonucunu çıkardım. Yoksa, yeni tüfeğiniz ile ilgili tecrübelerinizden zaten memnuniyetle yararlanıyoruz eksik olmayın.

Alıntı

Ilk adim boyle bir poligon ve tufek bulmak.
[Resim: CAKEMOMOZOR.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi