Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UZUN MESAFE ATICILIĞINA İLK ADIM...
(18-08-2012, 06:51 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Yavuzhan,

Bu guzel yaziniz icin oncelikle cok tesekkurler. Her ne kadar bu konuda cok tecrubeli olmasam da kendi capimda size faydali olacagini dusundugum "Bean Bag" dedikleri fasulye torbalarini tavsiye ederim. Bipod yerine oncelikle bu tarz bir malzeme kullanirsaniz size daha faydali olur.

Bean Bag
[Resim: BAL.501-2.jpg?1329079572]

Ben sahsen bipod catal ayak yerine sirt cantasi tarzi daha yumusak yuzeylerden atis yapmayi seviyorum. Tufek bu sekilde yerinden daha az zipliyor ve hedefe donmek daha kolay oluyor. Ancak yukseklik ayari icin tufegin kabzasini arkadan kavrayip pasif eliniz ile yukseltmeniz gerekecektir. Bu yukseltme ayarini yukaridaki fasulye torbasi denen destek yardimi ile yaparsan atislariniz cok daha kolay olur. Bu torbayi kendiniz de cok kolay imal edebilirsiniz. Eski bir corabi bu is icin kullanabilirsiniz. Fasulye yerine de boncuk tarzi bir malzeme ile doldurmanizi tavsiye ederim. Sirt cantasi uzerinden ates etmenin bir diger avantaji da hareketli hedefleri catal ayaga nazaran daha kolay takip edebilirsiniz.

Yani sirt cantasi ve fasulye torbasi, catal ayakdan once ayarlamaniz gereken malzemeler olsun derim...

Saygilar,

Ornek
[Resim: IMG_14461.jpg]

[Resim: rifle.jpg]

(18-08-2012, 07:38 PM)ilksurfer demiş ki: Alet olmadan ruzgari okuyabilmek icin Beaufort Rüzgâr Şiddeti Skalasından da bahsetmek gerek.

Wikipedia'dan alintidir:

Sir Kaptan Francis Beaufort tarafından bulunmuş olan ve gemicilikte rüzgâr ve deniz durumunu görsel müşahedelere göre belirlemeye çalışan skaladır. Bofor skalası diye okunur.
Skala rüzgâr hızını ölçebilen mekanik anemometrelerin geliştirilmesiyle birlikte önemini yitirmesine rağmen hava tahminciler ve gemiciler tarafından hâlâ bilinmekte ve deniz raporlarında kullanılmaktadır.
Rüzgârların şiddeti, Beaufort ölçeğinden yararlanılarak tahmin edilir. Bu ölçeği İngiliz Amiral Sir Francis Beaufort (1774-1857) savaş gemilerinde kullanılması amacıyla geliştirmiştir. Son yıllarda olağanüstü derecede güçlü rüzgârlar da tabloya alınmış ve bunlar 13'ten 17'ye kadar numaralandırılmıştır. Bu ölçekteki Beaufort sayısı ve ortalama rüzgâr hızı uluslararası değerlerdir; ama rüzgârların adı ve tanımlanan belirtileri ülkeden ülkeye değişebilir.
Hareket halindeki bir hava kütlesi, yere sürtündüğü yerlerde yavaşlar ve bu nedenle yüzeye yakın kesimlerde rüzgâr daha yavaş eser. Rüzgârın hızı yerden 10 metre yüksekte ölçülür. Denizin yüzeyi yere oranla daha düzgün olduğundan, denizlerin üzerinde rüzgâr hızı karalardaki gibi yüksekliğe bağlı olarak hızla artmaz. Rüzgâr hızının yükseklikle birlikte artması, yerden yaklaşık 500 metre yükseğe kadar sürer.
Beaufort Rüzgâr skalası
No. Adlandırma Karadaki durum
1 Sakin Dumanlar dikine yükselir.
2 Hafif Rüzgâr Dumanlar meyilli yükselir.
3 Latif Rüzgâr Rüzgâr yüzde hissedilir, yapraklar sallanır ve hışıldar.
4 Mutedil Rüzgâr Yapraklar ve bayraklar devamlı sallanır. Su yüzeylerinde kırışıklık olur.
5 Fırışka Rüzgâr Yapraklı küçük dallar sallanır. Bayraklar düz durur. Durgun sularda dalgalar. Rüzgâr yürüyen insanları rahatsız eder.
6 Kuvvetli Rüzgâr Büyük dallar sallanır.Telgraf telleri ve saçaklar ses verir. Sularda köpüklü dalgalar belirir. Şemsiyeler güç kullanılır.
7 Mutedil Fırtına Bütün ağaçlar sallanır. Rüzgâra karşı güçlükle yürünür.
8 Fırtına Ağaçların ince dalları kırılır. Rüzgâra karşı yürümek imkânsızlaşır.
9 Kuvvetli Fırtına Bazı binalarda hasarlar olur. Baca kapakları sökülür, kiremitler uçar.
10 Büyük Fırtına Ağaçları köklerinden söker, binalarda büyük hasar oluşur.
11 Bora Yaptığı hasar çok geniştir. Karada pek rastlanmaz. Ardından bereketli yağmurlar getirir.
12 Kasırga Büyük ve müthiş tahribat yapar. Daha çok ekvatoral bölgelerde rastlanır.

Sahaya dikeceginiz bir bayrak ruzgar hizi ve yonunu tahmin etmenizde buyuk kolaylik saglayacaktir:
[Resim: f0023-01.jpg]

(18-08-2012, 07:42 PM)ilksurfer demiş ki: Ayrica uzun mesafe aticilari durbunden gorunen Serap (Mirage) sayesinde de ruzgar hizini okuyabilmelidirler. Bunun icin de asagidaki semayi kullanabilirsiniz.

[Resim: Fig3-21.gif]

1:22 den itibaren serap tanimi ve nasil okunacagi anlatiliyor.

3-5 mil! soldan saga, ruzgar / serap ornegi:

Alıntı

Sağolun efendim, ricamı geri çevirip banlamadığınıza sevindim. Geçen sefer herkes Afganistan biletini peşin peşin kesmişti Smile

İnşallah yarından sonra değerlendirme ve akabinde sn.üstadla istişareden sonra çalakelem birşeyler yazmaya devam edeceğim.

İyi bayramlar Smile

Alıntı

Estagfurullah Sn Yavuzhan, banlamak ne demek, arkadaslarla birlikte saka yapiyorduk. Smile
Yoksa sizi bu kadar sene sonra bir yere birakmayiz, biliyorsunuz.Smile
Guzel degerlendirmelerinizin devamini bekliyoruz.

Saygilar, iyi bayramlar.

Alıntı

Sn. Yavuzhan, emeğiniz ve bilgi aktarımınız için çok teşekkürler.
Yazınızda geco marka mermilerin balistik değerlerine ulaşamadığınızı aktarmışsınız, web siteleri tabiki var. Ürettikleri mühimmatlar hakkındaki her türlü balistik değerlere ulaşabilirsiniz. Ben bu güne kadar Almanların üretip de tüketiciyi yarı yolda bırakan bir ürününe rastlamadım.

Saygılar, iyi bayramlar...
http://geco-munition.de/en.html

Alıntı

Swarovski de balistic program yapmış.İçinde Geco mühimmatı özellikleri mevcut.Nosler de program çıkartmış.O da hoşuma gitti.

Alıntı

Sayin uyeler;
Bu guzel konuya ben de kendi tufegimle yaptigim sifirlama calismalarini paylasarak katkida bulunmak isterim. Sifirlama calismalarina baslamadan once en az sayida mermi kullanmak icin 25 metrede bore sighter kullanarak tufegimizi sifirlayabiliriz. Bore sighter tufegimizin kalibresine uygun, mermi yatagina yerlestiren ve ucundan lazer cikarak merminin gidecegi yer hakkinda bize tahmini bir gorus veren cihazdir. Benim kullandigim 5.56mm'lik bir bore sighter:

[Resim: UTAC-BS223.jpg]

Bununla durbunumuzu ayarladiktan sonra 25 yards'da 3 mermi atariz. Bu uc merminin dagilimina gore gerekiyorsa durbunumuzun ustundeki dugmeler vasitasiyla yatay ve dikey duzlemi ayarlariz. Bu dugmelerin her kligi belli bir mesafede belli bir hedef sapmasina tekbul eder. Ornegin benim tufegimde 100 yards icin bir klik 1/4 inch lik (yaklasik yarim santim) bir sapmaya tekabul eder. Bu da su demektir. Uc mermimizin orta noktasini bulur, bunun nisan aldigimiz hedefin en orta noktasina gore orantilariz. Ornegin diyelim ki 100 yards'da gruplamamizin orta noktsi hedefin 4 inch altinda ve 2 inch solunda. Benim bu durumda 4 inch icin yukseklik butonunu yaklasik 16 kliklik (16x0.25 =4inch) yukari yonune cevirmem gerekir. Ayni sekilde sag yonune dogru 8 klik cevirmem gerekir. Bu sekilde ayarlamami yaparak orta noktamin hedefin alabildigine yakinina getirmeye calisiriz. Orta noktasi disindaki sapmalar atis teknigi ile ilgili sapmalar kabul edilir. Simdi kendi yaptigim atislarla konuyu daha iyi aciklamak istiyorum:

[Resim: DSC_0002.jpg]

Ornegin bakin en yukaridaki 4 atis (diger kalibre atislari lutfen dikkate almayin) 25 yards'a gore sifirlanmis tufegin 100 yards'da hedef sapmasidir. Mesafe geregi mermi yukselise gecmis ve bu mesafe icin ayri sifirlama yapmamiz gerekmekte. Hedefimizle gruplandirmiz arasindaki yukseklik farki 9 inch. Daha sonraki adimimizda 9x4 36 tikla ilk gruplandirmamiza geciyoruz. Bu ayarla yapilan ilk 100 yards gruplandirmamizda (hedefin sag tarafindaki ilk grup) baktigimizda hedef sapmasinin 2 inch asagi ve bir inch saga dogru oldugunu goruyoruz. Sanirim asagi dogru tiklari fazla kacirmisiz Smile Daha sonra 8 tik yukari ve 4 tik sola ayari yapiyoruz. Bu sekilde yapilan ikinci gruplandirmamiza baktigimizda artik yukseklik ayarinin tamam oldugunu goruyoruz. yanliz sola dogru ayar fazla kacmis bu da 2 inchlik sol sapma yaratmis. Hemen goz karari biraz saga klik (normalde 8 ama ben 5-6 civari yaptim) yapiyoruz. Ve son grubumuza baktigimizda orta noktalari tam hedefin merkezine denk geliyor. Yatay ve dusey duzlem ayarimiz basariyla tamamlanmistir. En asagi ve en yukaridaki mermi arasinda 3-3.5 inch fark vsr. Eh bu da benim seviyemde bir atici ve oturarak yapilan bir atis icin fena sayilmaz heralde. Simdi bu ayarlari bozmadan 200 yards'a geciyoruz. Tufek uzerinde yaptigim tek degisiklik 100 yards mesafe ayarini 200 yards a getirmek. Onda da soyle bir gruplandirma ortaya cikiyor:

[Resim: DSC_0021.jpg]

Kullanilan hedef 12 inch (yaklasik 30cm) capinda bir dairedir. Toplam 8 mermi kullanildi. 3 mermi biraz alakasiz olmus, nefes ayariyla ilgili olsa gerek. Onun disinda gruplandirma (benim seviyemde bir uzak mesafe aticisi icin) fena sayilmaz. 2 inchlik bir hedef sapmasi soz konusu. Yukarida anlatilan prosedurun aynisi burada da kullanilarak, hedefe daha da yakinlasma saglanabilirdi. Ama hava karardigi icin acik hava poligonunu terk etmek zorunda kaldim Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. musketeer, optik silah 25 metrede sıfırlanmaz. 25 metrede borsaytla optiğin artı kılları kontrol edilir, bozukluk varsa ayarlanır ve silah 100 yard da sıfırlanır. ( Ben 100 metre kullanacağım derseniz 1 moa nın 100 metre değerini kullanır ve ona göre ayar yaparsınız. ( Bu kısım genelleme için yazılmıştır.) ). Defalarca yazılmasına rağmen hala 25 metre mesafeye atıcıların saplantılı olmasını anlayamıyorum.

Optiğiniz zero stop değil sanıyorum. 100 metreye sıfırlanmış silahın 200 ve üzeri atışlarda meydana gelen düşüş değerini telafi yöntemi sizi biraz uğraştıracaktır. 200 metre atış kağıdınıza bakıyorum da .223 çapla bu isabetlere göre daha çok ama çok çalışmalısınız. Uzak mesafeyi düşünen atıcıların ilk başlangıçta yatarak nişan alıp, fasulye torbası yada aynı işi görecek sabitleyici kullanarak atış yapmaları daha doğru olacaktır.

Silahınızın mekanik nişangah takımını kullanarak 100 yarddan aynı hedefe atış yaparak sonucu bizlerle paylaşmanızı rica edebilirmiyim?

İyi günler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(26-10-2012, 10:41 AM)xlcod3r demiş ki: Sn. musketeer, optik silah 25 metrede sıfırlanmaz. 25 metrede borsaytla optiğin artı kılları kontrol edilir, bozukluk varsa ayarlanır ve silah 100 yard da sıfırlanır. ( Ben 100 metre kullanacağım derseniz 1 moa nın 100 metre değerini kullanır ve ona göre ayar yaparsınız. ( Bu kısım genelleme için yazılmıştır.) ). Defalarca yazılmasına rağmen hala 25 metre mesafeye atıcıların saplantılı olmasını anlayamıyorum.

Sn xlcod3r, aslinda bunu biliyorum. Ancak buradaki temel SIKINTI, uye oldugum acikhava poligonu ormanda olmasina karsin sehir merkezinin cok da disinda degil. Kisacasi gereginden fazla yukselen bir mermi cok rahat bir sekilde 1.5-2 mil yol alir ki bu da sehrin gobegindeki polis merkezine tekabul eder Smile (Saka degil, yillar once bos bir mermi cekirdegi polis binasinin catisina dusmus, kulup hakkinda sorusturma baslatilmis). Bunu engellemek ve fazla yukselmeleri kontrol altinda tutmak icin once 25 metrede denedim. Biraz da ekstra onlem diyebiliriz.

(26-10-2012, 10:41 AM)xlcod3r demiş ki: Optiğiniz zero stop değil sanıyorum. 100 metreye sıfırlanmış silahın 200 ve üzeri atışlarda meydana gelen düşüş değerini telafi yöntemi sizi biraz uğraştıracaktır. 200 metre atış kağıdınıza bakıyorum da .223 çapla bu isabetlere göre daha çok ama çok çalışmalısınız.

Dogrudur Sn. xlcod3r, zaten mesajimda da "benim seviyemde bir atici" derken kendi seviyemi yeterli bulmadigimi defaten belirttim. Ama her atista daha iyiye gittigimi hissediyorum. Haftalik olarak tufek attigim icin de hizli bir ilerleme kaydedecegimi dusunuyorum. Ayrica bu konuda cok okuyup arastirma yapiyorum. Egitimine gidecegim ama 2012 kayitlari doldu, 2013'e artik kismetse.

(26-10-2012, 10:41 AM)xlcod3r demiş ki: Uzak mesafeyi düşünen atıcıların ilk başlangıçta yatarak nişan alıp, fasulye torbası yada aynı işi görecek sabitleyici kullanarak atış yapmaları daha doğru olacaktır.

Yine ayni sekilde uye oldugum poligonun yapisi buna pek uygun degil. Evet acik hava poligonu, hedefler acikta ancak atis yapilan yer kapali ve onunde 3-4 metrelik bir beton tunel var. Bunun onunde de uzanacak yer yok. Masalar yerlestirilmis bunlarin ustunde oturarak ya da ayakta nisan alinabiliyor. Resim cekmek yasak diye cekemedim, kimse olmadigi bir gun gizlice cekerim Smile Kisacasi oturarak ve bipodla atis yapiyorum.

(26-10-2012, 10:41 AM)xlcod3r demiş ki: Silahınızın mekanik nişangah takımını kullanarak 100 yarddan aynı hedefe atış yaparak sonucu bizlerle paylaşmanızı rica edebilirmiyim?

İyi günler.

Paylasirim ama bu da yaniltici olabilir zira stok Magpul MBUS'larin da sifirlamasi yapilmasi gerekiyor. Bunu henuz yapamadim. Fabrika ayarlariyla attigimda da soyle bir sey ortaya cikti:

[Resim: DSC_0002-1.jpg]

Sanirim saga dogru biraz ayarlanmasi gerekiyor.

Saygilar.

Alıntı

Gercekten de takdir edilmesi gereken bir mevzu. Bilgisi olmayan vatandasa soralim ( misal ben ) dürbünden bak hedefi gör tetigi cek Smile

Saka bir yana bu is ile ilgilenen arkadaslarimiz varmi?

Hakikatten aydinlatici bir yazi tebrikler keyifle okudum.

Sevgi ve Saygi ile...

Alıntı

(26-10-2012, 10:41 AM)xlcod3r demiş ki: Sn. musketeer, optik silah 25 metrede sıfırlanmaz. 25 metrede borsaytla optiğin artı kılları kontrol edilir, bozukluk varsa ayarlanır ve silah 100 yard da sıfırlanır. ( Ben 100 metre kullanacağım derseniz 1 moa nın 100 metre değerini kullanır ve ona göre ayar yaparsınız. ( Bu kısım genelleme için yazılmıştır.) ). Defalarca yazılmasına rağmen hala 25 metre mesafeye atıcıların saplantılı olmasını anlayamıyorum.

...

Ustadim, cogu poligonda sifirlama icin yeterli mesafe yok, o yuzden 25 metre cok siklikla kullaniliyor.

Aslinda isin dogrusu hangi mesafede tufegi kullanmayi dusunuyorsaniz, o mesafede net sifirlamaniz gerektigidir. Sifirladiktan sonra da hangi mesafelerde durbununuzun nasil ayarlandigini veya kursunun nereden vuracagini da cok iyi bilmeniz gerekir.

Ornegin asagidaki tabloda, 5.56 mermi ve 14.5" namlu boyu ve 1/7 yivli bir tufek kullanilmis.

Buna gore tufegi 25 yard da sifirladiysaniz, 100 yardda yaklasik 6" ust vuracagini bilmeniz gerekir ( metre degerleri tabloda yaziyor.). 375 yardda gene POI ve POA yaklasik ayni sifir noktasini buluyor.

Ayni sekilde 100 yard da sifirlanan ayni tufek, 25 yardda yaklasik 2 inch asagi vururken, 375 yardda yaklasik 24 inch asagi vuruyor. Yani yaklasik 60 cm. (dikkat edilmezse vurus kacabilir)

5.56 calibrede su an en cok tercih edilen sifirlama mesafesi 50/200 yard sifiri (46m/183m). Sebebi de eger catisma mesafeniz 250 yard icindeyse (229 metre) (ki Irak'da catismalarin genelde bu mesafede oldugu gorulmus) bu mesafe araligi icinde POI ve POA, vurus ve nisan noktasi farki en fazla 2 inch asagi veya yukari degismekte ve panik anindaki hizli atislarda durbun ayarina dikkat etmeseniz de etkili vurus yapabiliyor olmaniz.(bkz asagidaki tabloda mavi renkli parabol)

[Resim: Zerobulletpaths.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi