Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jericho 941 F
(29-01-2017, 09:30 PM)adalet demiş ki: Sayın drsancak, 
     İsrail Ordusu'nun vazgeçilmez silahı Jericho'nuz hayırlı olsun. Yerinizde olsam eski mermilerin tamamını tahliye eder, yeni mermiler alırdım.
Sayın tabularasa,
     Silah çokta fazla aşınmış gibi görünmüyor. Bence o fiyata değebilecek bir silah değil, o fiyata daha iyi silahlar bulabilirsiniz.
Selam ve dua ile.

Sayın Lupus'un bir paylaşımında ülkemizde az sayıda bulunan ürünlerin tuhaf bir şekilde aşırı değer kazanmasından yakındığını hatırlıyorum. Tabii ki zevk meselesidir ama bu fiyat seviyesi hak mıdır? Dediğiniz gibi sayın Adalet, fazla yıpranmamış oluşuna karşın bu tabancanın hakkı bu değildir. Ve yine dediğiniz gibi o paralara aynı dönemin mamülü daha üstün tabancalar ya da modern oyuncaklar alınabilinir.

Cevabınız için teşekkür ederim sayın Adalet.

Saygılar.

Alıntı

Sn.tabularasa, ada felsefesine ilgi duyan biri olarak nickinizi çok beğendim Wink

Kısa zamanda gönlünüzdeki silaha kavuşmanızı temenni ederim.

Saygılarımla...

Alıntı

(29-01-2017, 10:15 PM)ugurucar57 demiş ki: Sn.tabularasa, ada felsefesine ilgi duyan biri olarak nickinizi çok beğendim Wink

Kısa zamanda gönlünüzdeki silaha kavuşmanızı temenni ederim.

Saygılarımla...

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim sayın Ugurucar57.

Saygılarımla.

Alıntı

(29-01-2017, 09:30 PM)adalet demiş ki:      İsrail Ordusu'nun vazgeçilmez silahı Jericho'nuz. 

İsrail Ordusu, IDF, çok geniş bir yelpazeyi tanımlar. Standart askeri birliklerdeki standart  teçhizatın arasında tabanca yer almaz. Özel askeri birliklerde halihazırda en çok kullanılan tabanca Glock' tur. Evveliyatında ise ağırlıklı olarak SIG Sauer P226/228, hatta bir ara kısa süreliğine SIG Sauer P 228 klonu Zastava modelini Golan modeli olarak üretmişlerdi, daha evveliyatında ise ağırlıklı olarak Browning HP kullanıyorlardı.

Jericho daha çok İsrail polis kuvvetlerinin kullandığı bir tabancadır. Polis kuvvetlerinin özel birlikleri de halihazırda Glock kullanmaktadır.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
fbalun, demirci57, harun, Simurg, tirendaz, fuat_61, Gazanfer, xeorx, tabularasa, alpago, Sabri, yavuzmete, defender45acp, Antiterör, hymer
(29-01-2017, 07:49 PM)tabularasa demiş ki: 1. Bu model tabancaların gövdesi yeşil, kapak takımı siyah olan bir versiyonu var mı? Varsa sorun yok. Böyle bir versiyon yoksa silahın sürgüsü boyanmış ya da başka bir silaha ait olabilir mi?

Jericho tabancaların gövde yeşil, sürgü siyah bir modeli yok. 
Gövde beyaz krom, nikel oranı ayarlanamamış sarımtrak beyaz nikel krom gövdeli ve siyah sürgülü modelleri vardır ve ülkemize de ithal edilmiştir.
Jericho tabancaların siyah gövde boyaları, özellikle kabza alanı elle temasla bile gidebilir. Bu nedenle büyük ihtimalle gövde boyanmıştır.

(29-01-2017, 07:49 PM)tabularasa demiş ki: 2. 52 atım sonrasında boyası ve namlu kilit çentikleri bu denli aşınmış bir silah daha fazla atış sonrasında ne hale gelir? Ya da silahın sahibi arkadaşımız atım adedi hakkında doğruyu söylemiyor mu?

IMI üretimi Jericho tabancaların namluları orijinal krom kaplı olarak gelmiştir. Namlu kilit takozları ve fişek yatağı çevre kenar hatlarındaki işçilik her zaman vasat olmuş, ancak kaplama ve malzeme her zaman son derece dayanıklı olmuştur. 
Namlu kilit takozlarının yerleştiği yatakların orta üst hizasındaki boya ise bir şarjör fişekle yapılan atış sonrasında bile açılır. Fotoğraftan anlaşılabildiği kadarı ile, sürgü kilit yataklarının kenarlarında ezilme, yığılma, aşınma yok, sadece boyada açılma var. 
Diğer yandan, sonradan bir şekilde boya görmüş tabancalarda, mutad atım adedlerinde bu alanalra bakarak tabancanın yapmış olduğu atım adedini tahmin etmek zordur.

(29-01-2017, 07:49 PM)tabularasa demiş ki: 3. Zamanında 1900$ civarı bir rakam karşılığı sıfır olarak edinilmiş bu silah 8.000TL eder mi?

Tabancada özellikle namluda, kabza kapakları sonradan takılabilir, IMI kodu bariz bir şekilde görülüyor. Yani bu tabanca IWI öncesi döneme ait. Yani bu tabanca bir ara furya halinde ithal edilen 2000 USD altı maliyetli Jericho tabancalardan değil.
Ben 2001 yılında MKEK' den 975 bin TL' ye sıfır bir CZ75 B aldığımda, arkadaşım standart siyah bir Jericho 941F' i 1 milyar 118 bin TL' ye almıştı. 
Eğer doğru ve hakkaniyetli bir algoritma ile bir fiyat belirlemek istiyorsanız, bu oranlardan hareket edin, vardığınız sonucu çok taşınmış, tahminen az atım görmüş, ama boyanmış bir tabanca çarpanı ile çarpın.

Saygılar.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
blueokkes, sem, harun, Simurg, Murata, fuat_61, Gazanfer, xeorx, asuspc, PersonalDefence, tabularasa, alpago, heisenberg, defender45acp, ismicey
(02-02-2017, 04:21 PM)lupus demiş ki:
(29-01-2017, 07:49 PM)tabularasa demiş ki: 1. Bu model tabancaların gövdesi yeşil, kapak takımı siyah olan bir versiyonu var mı? Varsa sorun yok. Böyle bir versiyon yoksa silahın sürgüsü boyanmış ya da başka bir silaha ait olabilir mi?

Jericho tabancaların gövde yeşil, sürgü siyah bir modeli yok. 
Gövde beyaz krom, nikel oranı ayarlanamamış sarımtrak beyaz nikel krom gövdeli ve siyah sürgülü modelleri vardır ve ülkemize de ithal edilmiştir.
Jericho tabancaların siyah gövde boyaları, özellikle kabza alanı elle temasla bile gidebilir. Bu nedenle büyük ihtimalle gövde boyanmıştır.

(29-01-2017, 07:49 PM)tabularasa demiş ki: 2. 52 atım sonrasında boyası ve namlu kilit çentikleri bu denli aşınmış bir silah daha fazla atış sonrasında ne hale gelir? Ya da silahın sahibi arkadaşımız atım adedi hakkında doğruyu söylemiyor mu?

IMI üretimi Jericho tabancaların namluları orijinal krom kaplı olarak gelmiştir. Namlu kilit takozları ve fişek yatağı çevre kenar hatlarındaki işçilik her zaman vasat olmuş, ancak kaplama ve malzeme her zaman son derece dayanıklı olmuştur. 
Namlu kilit takozlarının yerleştiği yatakların orta üst hizasındaki boya ise bir şarjör fişekle yapılan atış sonrasında bile açılır. Fotoğraftan anlaşılabildiği kadarı ile, sürgü kilit yataklarının kenarlarında ezilme, yığılma, aşınma yok, sadece boyada açılma var. 
Diğer yandan, sonradan bir şekilde boya görmüş tabancalarda, mutad atım adedlerinde bu alanalra bakarak tabancanın yapmış olduğu atım adedini tahmin etmek zordur.

(29-01-2017, 07:49 PM)tabularasa demiş ki: 3. Zamanında 1900$ civarı bir rakam karşılığı sıfır olarak edinilmiş bu silah 8.000TL eder mi?

Tabancada özellikle namluda, kabza kapakları sonradan takılabilir, IMI kodu bariz bir şekilde görülüyor. Yani bu tabanca IWI öncesi döneme ait. Yani bu tabanca bir ara furya halinde ithal edilen 2000 USD altı maliyetli Jericho tabancalardan değil.
Ben 2001 yılında MKEK' den 975 bin TL' ye sıfır bir CZ75 B aldığımda, arkadaşım standart siyah bir Jericho 941F' i 1 milyar 118 bin TL' ye almıştı. 
Eğer doğru ve hakkaniyetli bir algoritma ile bir fiyat belirlemek istiyorsanız, bu oranlardan hareket edin, vardığınız sonucu çok taşınmış, tahminen az atım görmüş, ama boyanmış bir tabanca çarpanı ile çarpın.

Saygılar.

Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim sayın Lupus.

1. Bahsettiğiniz beyaz krom gövde ve siyah sürgü kombinasyonuna sahip Jerciho 941F'i 2002 ya da 2003 yılında kullanma şansım olmuştu. Şahsi kanaatim bu modelin en şık Jericho modeli olduğu yönündedir. 

Fotoğraflarını paylaştığım tabancanın gövdesinin boyanmış olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Zira benim tanıdığım silah tamircileri silahları ya kostik ile karartırlar ya da krom kaplarlar. Daha önce renk verecek biçimde silah boyandığını görmediğimden sürgünün boyanmış olma olasılığı bana daha makul gelmişti. Bundan sonra, herhangi bir silahı incelerken sizin bahsettiğiniz olasılığı da göz önünde bulundurmam gerekecek.

2. Dediğiniz gibi tabancanın sürgü kilit yataklarında ya da namlu kilit takozlarında aşınma söz konusu değil. Ancak gövde ve sürgü renklerinin farklı oluşu kafamı karıştırdı. Bu nedenle işi gerçekten bilenlerin görüşlerini almak istedim.

3. 29 Haziran 2001 tarihli döviz kuruna bakacak olursak verdiğiniz rakamlara göre CZ75B ile Jericho 941F arasındaki fiyat farkı o gün için 160 - 180 Dolar civarında. Yani 2001 model temiz bir Jericho 941F'in yine 2001 model temiz bir CZ75B'den 500 - 750 TL kadar pahalı olması kabul edilebilir. Ancak, yalnızca boya aşınması nedeniyle bile olsa, gövdenin boyanmış olması işleri Jericho 941F'in aleyhine şekillendiriyor. Zira tabancanın ne gibi bir korozyon nedeniyle boyandığını bilmemiz mümkün değil. O halde bu tabanca model yılı aynı olan bir CZ75B ile en fazla, aynı değerde olabilir.

Tabancanın sahibini 4000 - 5000 civarı bir rakama razı edebileceğimi düşünmediğimden, bu tabanca benim için liste dışı kalmıştır.

Eh, o halde MKEK'in yapacağı ithalatı beklemek ve ikinci el piyasasını takip etmekten başka yapılabilecek bir şey yok.

Aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın Lupus.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
heisenberg
Syn tabularasa jerichonun her modelini kullandım.Namlusu ve degişik gövde yapısı dışında cz 75 den bir farkı yoktur.Vazgeçmekle iyi yapmışsınız.Bence 5 bin TL tepe fiyattır.Taşıma düşünüyorum diyorsanız 941 fb modelini düşünün.Ama imi üretimi inox olsun.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tabularasa
(07-02-2017, 09:45 PM)hedonist demiş ki: Syn tabularasa jerichonun her modelini kullandım.Namlusu ve degişik gövde yapısı dışında cz 75 den bir farkı yoktur.Vazgeçmekle iyi yapmışsınız.Bence 5 bin TL tepe fiyattır.Taşıma düşünüyorum diyorsanız 941 fb modelini düşünün.Ama imi üretimi inox olsun.

Sayın Hedonist, MKEK'in anlamlandırmakta güçlük çektiğimiz ithalat politikası, silahlar hakkındaki bilgisi ancak deniz seviyesinde olan halk ve efsane üretmek konusunda pek bir mahir yivleyici/kaptırmatör taifesi var olduğu müddetçe, bizler daha çok uyanığın Jericholara Calico parası istediğini görürüz.

Silahın teknik özellikleri belli, yaşı belli, alındığı tarihteki fiyatı belli. Ama bugün talep edilen rakam küfür ettirir cinsten.

Mesleğim ve malî durumum gereği taşıma ruhsatı almam mümkün görünmüyor. Ev savunması ve poligon atıcılığı için ancak bulundurma ruhsatı edinebilirim. Bir tesadüf sonucu Jericho gördüm, inceledim. Ancak fiyat seviyesi nedeniyle sadece resimlerini paylaştığım model değil, tüm Jericho modelleri benim için liste dışı kalmıştır.

O fiyata, belki biraz daha fazla bir bütçeyle hem kalbime hem aklıma daha çok hitap edecek tabancalar edinebileceğimden eminim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın Hedonist.

Saygılar.

Alıntı

Makul bir fiyata Cz 75 veya compact Cz 75 ihtiyacınızı fazlasıyla görür.İnternette 5000 TL ye beretta compact vardı.Bence makul bir fiyat.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tabularasa
(11-02-2017, 10:12 PM)hedonist demiş ki: Makul bir fiyata Cz 75  veya compact Cz 75 ihtiyacınızı fazlasıyla görür.İnternette 5000 TL ye beretta compact vardı.Bence makul bir fiyat.

Dediğiniz gibi 5000 TL günümüz şartlarında ortalama bir tabanca için makul sayılabilecek bir fiyat. 

CZ 75B'leri her zaman sevmişimdir. Atış hassasiyeti oldukça yüksek, görece kibar ve taş gibi sağlam silahlardır. Temizini bulabilirsem eğer benim için zaten liste başında CZ 75B var. Ancak, bedenen biraz irice olduğum için compact modeller elimde çok ufak kalıyorlar. 

Nedendir bilmem, Berettaları oldu bitti sevemedim. Asla aleyhinde bir şey söyleyemem ama, bir şekilde gönlüme hitap etmiyorlar.

Cevabınız için teşekkür ederim sayın Hedonist.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi