Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alman Çoban Köpeği
#1
İnternette çeşitli kaynaklardan derlediğim bir çalışma oldu, çeviri hatalarım olabilir.

Kaynaklar:

* http://thegermanshepherddogbreed.blogspo...lines.html

* http://thegermanshepherddogbreed.blogspo...chive.html

* http://en.wikipedia.org/wiki/German_Shepherd

* http://tr.wikipedia.org/wiki/Alman_%C3%A...6pe%C4%9Fi

Gücü, zekası, yetenekleri ve eğitime yatkınlığı ile tüm dünyada kabul görmüş ve çok sevilen bir tür Alman Çoban Köpeği. Amerikan Köpek Kulübü?ne (American Kennel Club) kayıtlı tüm köpeklerin toplam %4.6?sının (2. sırada) Alman Çoban Köpeği olması türün A.B.D.?de ki popülerliği hakkında fikir verebilir.

Türün ortaya çıkışı
Eski zamanlarda modern Alman çoban köpeğinin atası sayılabilecek bazı çoban köpekleri Almanya'da kullanılmaktaydı, bunlar koyun sürülerini güden, sürüyü tehlikelere karşı koruyan, zeki köpeklerdi.

1899 yılında Max Von Stephanitz isimli ve aynı zamanda veteriner olan bir Alman subayı, katıldığı bir köpek şovunda gördüğü Hektor Linksrhein isimli köpeği satın aldı, bu köpek birkaç nesil seleksiyondan geçirilmiş ve Von Stephanitz'in iş köpeği olacağına inandığı bir köpekti. Köpeği satın aldıktan sonra ismini Horan Von Grafrath olarak değiştiren Von Stephanitz aynı yıl Alman Çoban Köpeği Topluluğu'nu (Verein für Deutsche Schäferhunde) kurmuş ve Horan Von Grafrath bu kulüpçe tanınan ilk alman çobağı köpeği olmuştur.

Standartları

Köpek kulüpleri tarafından ideal boyu 63 cm olarak kabul edilmiştir, dişi ya da erkek oluşuna göre boyu 55-65 cm arasında ağırlığı da 22-40 kg arasında değişebilir. Uzun bir ağız, siyah burun, kahverengi orta büyüklükte gözler, birbirine paralel dik kulaklar, başlıca dış görünüş özellikleridir. Bel kısmının düşük olması yarışmalarda çok önemlidir ama bu köpeğin atalarının böyle bir özelliği yoktu. Tüyler uzun veya kısa olabilir, postu çift katmanlıdır. Uzun tüy resesif gen olduğu için nadir rastlanır. Renk olarak genellikle sarımsı kahverengi ile siyahın karışımı olmakla beraber, tamamen siyah, tamamen beyaz veya ciğer rengi köpeklere de rastlanabilir.

Zekası ve kullanım alanları

Stanley Coren'in yazdığı köpeklerin zekası isimli kitaba göre en zeki 3. türdür, sıralama da Border Collie ve Kaniş'ten sonra gelmektedir. 5 defa tekrarla öğretilen basit bir komuta, ilk emirde uyma oranı %95?tir.

Güçlü burunları sayesinde polis tarafından narkotik ve bomba arama , arama kurtarma, koruma, görme engellilere rehber köpek olarak kullanılabilir. Hatta 1. Dünya savaşı sırasında almanlar tarafından, telefon hattı çekme, mesaj gönderme ve kızılhaç köpeği olarak kullanılmıştır. Bu köpeklere uçaktan paraşütle atlama eğitimi de verilebilir.

Sağlık

Alman Çoban Köpeklerinin, ortalama ömrü 12 yıl civarındadır. 3 hassas noktaları vardır. Kalça çıkığı, mide ve kulaklar. Kalça Çıkığı genelde ebeveynlerden geçer, ameliyat ile düzeltilse bile köpekten tam performans alınamaz. Sindirim sistemleri kısa ve hassastır. Kuru mamanın yanı sıra, barf diyetiyle de (çiğ besin) besleyenler vardır. Kulak düşüklüğü istenmeyen bir durumdur. Genellikle genetiktir. Kulağı düşük köpekler ırk yarışmalarına alınmaz ve üremesi için izin verilmez.

Bazı Notlar

Alman Çoban Köpeği 1. Dünya Savaşı?ndan sonra Almanya?ya duyulan antipatinin de etkisi ile İngiltere Köpek Kulübü (UK Kennel Club) tarafından Alsatian kurt köpeği olarak adlandırılmıştır. Daha sonra bu adlandırma başka köpek kulüplerince de benimsenmiştir. Böylece bu köpeğe 'kurt köpeği' isimli tanımlama eklenmiştir. Daha sonra bu köpeği sevenlerin başarılı bir şekilde yürüttüğü kampanyalar sayesinde ismi İngiltere Köpek Kulübü tarafından da Alman Çoban köpeği olarak kabul edilmiştir.

Alman çoban köpeği'nin ısırma gücü yaklaşık olarak 108 kg.dır. Karşılaştırma yapabilmek için diğer köpeklerden örnekler verelim. Pit bull 107 kg (bu arada bir şehir efsanesi daha yıkılmış oldu), Rottweiler 120-150 kg, Labrador 100 kg. Bir insanın ısırma gücü ise 39 kg.dır.

[Resim: phoca_thumb_l_Alman_Kurdu003.jpg]

[Resim: 800px-Berger_allemand_en_montagne_2.jpg]

[Resim: 800px-French_Urban_Search_and_Rescue.jpg]

[Resim: 636px-Dog_attack_USAF.jpg]

[Resim: 2german-shepherd-dog.jpg]

ŞOV SINIFI VE İŞ SINIFI KÖPEKLER (SHOW LINE - WORKING LINE)

Şov sınıfı köpekler, ırkın kabul edilen dış görünüş standartlarına daha uygundur. İş sınıfı köpeklerde ise fiziksel özelliklerden çok, işine meyilli olup olmadığı önemlidir.

Şov kanından gelen türünün iyi örneği olan bir alman çoban köpeği çarpıcı bir güzelliğe sahiptir. Düşük bir bele, tırıslı bir yürüyüşe (ne demek bilmiyorum ), daha yumuşak bir ses tonuna sahipti. Renk olarak siyah-kızıl renkler (sırt siyah, göğüs kızıl) baskındır.

Şov sınıfı köpeklere bir kaç örnek.

[Resim: ShowGSD1.jpg]

[Resim: ShowGSD2.jpg]

[Resim: ShowGSD3.jpg]

[Resim: ShowGSD5.jpg]

Alman SV sisteminde köpeklerin dış görünüşleri kadar iş yapabilme yeteneklerine de dikkat edilmektedir. Bütün damızlık köpekler, cesaret ve dayanıklılık testlerinden geçmektedir ve kalça sağlığı sertifikasına sahiptir. Bu sayede iyi bir şov köpeği aynı zamanda iyi bir koruma, aile, hizmet köpeği olabilir.

Buna rağmen şov kanından gelen çok sayıda köpeğin enerji düzeyi ve sinir yapıları gerçek koruma köpeklerinden düşüktür. Bu köpeklerin enerji düzeyleri ve sinir yapıları onları iş sınıfı köpeklerden ayırır.

İş sınıfı köpekler görünümlerinden ziyade iş yapma kapasitelerine göre seçilip üretildiğinden dış görünüş olarak çok çeşitlilik gösterir. Güçlü ve atletik olmalarına karşın şov köpekleri gibi daha rafine bir görünüme sahip değillerdi.

Genellikle siyah ağırlıklı renklere sahip olsalarda, çeşitli renkleri de barındırabilirler, yalnız beyaz olmazlar.

İş sınıfı köpeklere örnekler.

[Resim: WorkGSD3.jpg]

[Resim: WorkGSD2.jpg]

[Resim: WorkGSD7.jpg]

[Resim: WorkGSD1.jpg]

ALMAN SINIFI - AMERİKAN SINIFI KÖPEKLER (GERMAN LİNES - AMERİCAN LİNES)


Alman sınıfı ile Amerikan sınıfı (sınıftan kasıt bu ülkelerde yetiştirilmiş, soy ıslahı bu ülkelerin köpek yetiştiricilerinin tercihine göre yapılmış manasındadır) Alman çoban köpekleri arasında ki farkları inceleyelim.

Alman sınıfı köpekler, Amerikan sınıfı köpeklere oranla azıcık daha iridir, renkleri Amerikan sınıfı köpeklere göre daha koyu olma eğilimindedir. Dış görünüşte ki asıl dikkat çekici fark ise köpeklerin duruşudur. Alman sınıfı köpeklerin arka kısımları birazcık daha düzdür, Amerikan sınıfında ise baştan başlayıp, kuyruk sokumuna kadar daha net düşürek devam eden bir açı gözükür. Aynı zamanda kalça eklemleri de daha keskin açılara sahiptir. Bu özellikleri ile Amerikan sınıfı köpekler Almanya'da göreceğiniz Alman çoban köpeklerinden görünüş olarak farklıdır.

Bazı insanlar Amerikan sınıfı köpeklerin bu görüntüsünü daha güzel bulsa da, bazı insanlar bunun bir zevk meselesi olamayacağını, sağlık meselesi olacağını düşünmektedir. Çünkü bu görünüş Alman Çoban Köpeği'nin doğasında yoktur ve bu şekilde üretilmesi onun kalça çıkıklığı gibi bir sağlık sorununa daha yatkın olmasına sebep olmaktadır. Alman sınıfı köpeklerde kalça çıkıklığı problemine daha az rastlanmaktadır.

Mizaç bu köpek türü için çok önemlidir. Alman çoban köpekleri çok iyi bir aile köpeği, çok sosyal bir köpek aynı zamanda çok koruyucu bir köpektir. Amerikan sınıfı köpeklerin bel düşüklüğüne göre seçilip, üretilmesi iş yapabilme yeteneğinin azalmasına sebep olmaktadır.

Amerikan sınıfı köpekler alman çoban köpeğinin asıl amacı olan iş yapabilme kabiliyetine göre seçilip üretilmemekte, köpek şovunu kazanma, güzel olma gibi kriterlerle seçilip üretilmektedir.

1. fotoğraf Alman sınıfı
2. fotoğraf Amerikan sınıfı

[Resim: GermanShepherdDog-GermanLines.jpg]

[Resim: GermanShepherdDog-AmericanLines.jpg]

Tamamen siyah, tamamen beyaz ya da kahverengi alman çoban köpeklerine örnekler. (2. fotoğrafta ki 3 aylık bir yavru ve orjinal sitede 'blue german shepherd' olarak geçmekteydi.)

[Resim: Black-german-shepherd.jpg]

[Resim: lkd99_timber_winter_jan2012.jpg]

[Resim: 2900245928_61afc30243.jpg]

[Resim: White-German-Shepherd-Dog-Alsatian.jpg]

[Resim: SolidLiverLH.jpg]

[Resim: 3928728-604m.jpg]
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, tekoglu
#2
Ben de konuya ev arkadaşımız Jason ile teşekkür edeyim Smile
Tacticool yeni yetmeler olarak Alman çobanımızı da kendimize benzetip, gözü karalığından ötürü kendisine Jason Bourne'un ismini vermiştik Smile

[Resim: DSC00237.jpg]

[Resim: DSC00238.jpg]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
#3
Sn.syılmaz, elinize sağlık. Özellikle de köpeklere karşı ayrı bir sevgim olduğundan dolayı zevkle okudum. Almanlar, her zamanki gibi bu platformda da başarılılar.
Saygılar...
 
Alıntı

#4
Çok sempatik bir yavru Sn. Turan Tactical, fotoğraf yeni mi yoksa şu an daha mı büyük?
 
Alıntı

#5
(10-08-2012, 01:52 PM)syılmaz demiş ki: Çok sempatik bir yavru Sn. Turan Tactical, fotoğraf yeni mi yoksa şu an daha mı büyük?

Şu an 2 yaşında ama bizimle değil maalesef.
 
Alıntı

#6
İmkanım ve, uygun bir yerim olursa, bakacağım tek köpek.
 
Alıntı

#7
[Resim: kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk...kkkk-5.jpg]
 
Alıntı

#8
Harika bir kopek. Şov degil iş yapanin makbul oldugunun, hayvanlar alemindeki ornegi.

Bu arada, Pitbullun cene gucunu ben de daha fazla saniyordum. İsirdimi hayatta birakmaz vs... Butun is isirdigi zamanki inadindaymis meger.
 
Alıntı

#9
Bir akrabam istepnenin altina koymak icin tas getirin diye cevresindekilere seslenince, kopegi bu istege kulak verip agzi ile bir tas getirmisti. Cok zeki ve egitilebilir hayvanlar.
 
Alıntı

#10
[Resim: K9-durbunle-gozetleme-yapiyor.jpg]
Çok sağlam bir ırk... ;

Benimde favori köpeklerim arasındadır.

Ama tabii öncelikle şöyle bir liste yapayım. Smile

1. Rottweiller.
2. Amerikan Pitbull Terrier.
3.Alman Çoban Köpeği.
4.Sivas Kangal.

[Resim: user22935_pic5797_1242587036.jpg]
Aslan gibi yahu. Smile

[Resim: 1113384111alman_coban_kopegi__21.jpg]
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi